قبل از اقدام به بازداری یک سری آمادگی ها و نکات مهمی برای والدین وجود دارد. پدر و مادر با آگاهی کامل میتوانند شرایط یک بارداری سالم برای مادر را تضمین کنند. آمادگی مادر قبل از بارداری یکی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.  اقدامات قبل از بارداری آمادگی از نظر جسمی و روانی و … را شامل میشود.

اقدامات قبل از بارداری

برخی از اقداماتی که پیش از باداری و خود مراقبتی پیش از بارداری  باید انجام شود شامل موارد زیر است:

آمادگی روانی (خود مراقبتی پیش از بارداری) :

آمادگی از نظر روحی و روانی قبل از بارداری یکی از مسائل بسیار مهم است. قبل از تصمیم گیری در مورد بارداری باید آگاهانه تمام  مسئولیتهای بعد از بچه دار شدن را پذیرفت. شرایط زندگی و خانواده و محل زندگی از نکاتی است که باید قبل از بارداری مشخص شود. سعی کنید تا جایی که میتوانید از عوامل استرس زا و غیر ضروری اجتناب کنید. از اقدامات قبل از بارداری میتواند شروع ورزشهایی مانند یوگا و مدیتیشن باشد.

مراجعه به پزشک :

از اولین اقدامات خود مراقبتی پیش از بارداری مراجعه به پزشک است. مشورت با یک متخصص زنان وزایمان وضعیت سلامت جسم مادر مشخص میشود. داروهایی که مادر مصرف میکند باید با پزشک در میان گذاشته شود. در مورد مصرف مکمل ها و داروهای جایگزین و بیماریهای موروثی باید با پزشک مشورت شود. مشاوره ژنتیک را قبل از بارداری فراموش نکنید. برای اطمینان از سلامت جنین آزمایش ژنتیک را انجام دهید.

با مراجعه به دندان پزشک از سلامت دندانهایتان مطمئن شوید. در صورت داشتن پوسیدگی حتما دندان را ترمیم کنید.

آمادگی مادر قبل از بارداری

خرید کالسکه کودک

تغییرات هورمونی در دوران بارداری میتواند مادر را مستعد بیماریهای لثه کند. بیماریهای مربوط به لثه میتواند باعث کاهش وزن جنین و زایمان زودرس شود.

آمادگی جسمانی در اقدامات قبل از بارداری :

آمادگی جسمانی و داشتن وزن مناسب از اقدامات قبل از بارداری به مادر کمک میکند تا دوران بارداری را به خوبی سپری کند. ورزش سبک  قبل از بارداری افزایش لقاح را به دنبال دارد. داشتن اضافه  وزن برای مادر احتمال ابتلا به دیابت بارداری را افزایش میدهد و دوران بارداری را مشکل میکند.

از ورزشهای ساده مانند پیاده روی شروع کنید و کم کم آن را زیاد کنید. برای انعطاف بدن ورزشهای کششی و یوگا را انجام دهید. سلامت مادر ارتباط مستقیم با سلامت جنین دارد. ورزش روزانه باید جز برنامه هایتان باشد.

ورزشهای سبک را بعد از بارداری ادامه دهید.  وزش کردن استرس مادر را در این دوران کاهش میدهد.

مصرف فولیک اسید و ویتامینها پیش از بارداری

یکی از کارهای مهم در خود مراقبتی پیش از بارداری، داشتن تغذیه مناسب است. همچنین مصرف بعضی از ویتامینها و مکملها نیز ضروری است. فولیک اسید را یک ماه قبل از بارداری آغاز کنید و در طول دوران بارداری نیز باید ادامه پیدا کند. مصرف منظم انواع مکملهای اسید فولیک قبل از بارداری و در سه ماه اول، ابتلای جنین را به نواقص مادرزادی کاهش می دهد. همچنین انواع مولتی ویتامینها و اسیدهای چرب مفید از جمله امگا3 را نیز زیر نظر پزشک مصرف نمایید.

بیشتر بخوانید: تغذیه مناسب قبل از بارداری

زمان تخمک گذاری (خود مراقبتی پیش از بارداری) :

یکی از اقدامات قبل از بارداری تعیین زمان تخمک گذاری است. در زمان تخمک گذاری یک یا چند تخمک جدا میشود و بهترین زمان برای لقاح است. قبل از تصمیم به بارداری باید بتوانید زمان تخمک گذاری خویش را پیدا کنید. برای مشخص کردن زمان تخمک گذاری میتوانید از کیتهای مخصوص استفاده کنید.

بدن زنان در هنگام تخمک گذاری تغییرات فیزیکی و هورمونی را تجربه میکند و باعث تشخیص این زمان میشود. با تشخیص زمان تخمک گذاری دو روز قبل و یک روز بعد از آن احتمال لقاح در آنها زیاد است.

پرهیز از مصرف دخانیات و الکل

یکی از مهم ترین اقدامات خود مراقبتی پیش از بارداری ترک عادتهای نامناسب و غلط است. اگر سیگار می کشید و یا مواد مخدر دیگری مصرف می کنید، قبل از اقدام به بارداری باید آن را ترک کنید. مصرف دخانیات در زمان بارداری می تواند باعث سقط جنین، زایمان زودرس و .. شود. همچنین در رشد جنین نیز اختلال به وجود می آورد و باعث تولد نوزاد با وزن کمتر می شود.

نوشین الکل را نیز باید کنار بگذارید. الکل نیز به مقدار کم می تواند بر روی جنین اثرات مخربی بگذارد. بنابراین برای داشتن بارداری و به دنیا آوردن نوزاد سالم، عادتهای بد و ناسالم را کنار بگذارید.

خرید لوازم مورد نیاز نوزاد

یکی دیگر از کارهایی که پدران و مادران انجام می دهند تهیه لوازم مورد نیاز مادر و نوزاد است. این اقدامات در حالت کلی خرید سیسمونی برای نوزاد است که یک یاز لذت بخش ترین اقدامات قبل از بارداری است.

آمادگی مادر قبل از بارداری :

  • داشتن آمادگی روانی و آماده بودن از هر لحاظ
  • آمادگی جسمانی و انجام ورزشهای مناسب برای داشتن دوران بارداری سالم
  • مراجعه به پزشک و تحت نظر بودن و اطمینان از سلامتی مادر
  • آگاهی از زمان تخمک گذاری
  • کم کردن استرس و اضطراب برای والدین مخصوصا مادر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button