بعد از تولد نوزاد اولین و مهمترین مسئله شیردهی به نوزاد و کیفیت آن می باشد. همانطور که می دانید حداقل تا شش ماهگی باید تغذیه نوزاد با شیر مادر انجام شود. اما گاهی اوقات مادر بر اساس شرایطی که به وجود می آید که در کنار شیردهی، تغذیه نوزاد با شیر خشک را انجتم می دهد. استفاده از شیر خشک در کنار شیر مادر دلایل زیادی می تواند داشته باشد. کم بودن شیر مادر، ناتوانی نوزاد در مکیدن، برگشتن مادر به سر کار، نداشتن وقت کافی برای دوشیدن شیر مادر از جمله مواردی است که استفاه از شیر خشک را برای کودک ضروری می کند.

همچنین بعضی از مادران ترجیح می دهند برای بهبود تغذیه نوزاد در شیردهی از شیر خشک به عنوان مکمل شیر مادر استفاده کنند. از نظر پزشکان و کارشناسان نیز استفاده از شیر خشک مناسب با نوزاد به این امر کمک زیادی می کند. استفاده از شیرخشک مکمل شیر مادر به افراد دیگر خانواده و پدران نیز این اجازه را می دهد که به شیردهی نوزاد کمک کنند. در اوایل شیردهی با شیشه شیر بعضی از نوزادان بطری را قبول نمی کنند. عادت دادن نوزاد به شیشه شیر یکی از کارهایی است که مادران ابتدا باید آن را انجام دهند.

شیر خشک مکمل شیر مادر

علائمی که استفاده از شیر خشک برای نوزاد را ضروری میکند:

دوران شیردهی یکی از حساس ترین دوران برای مادر و نوزاد می باشد و حفظ سلامتی مادر و نوزاد در این دوران هر دو باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر هر کدام از موارد زیر برای برای مادر و کودک به وجود بیاید بنا بر نظر پزشک بهتر است از شیر خشک استفاده کنید. این علائم معمولا بر اساس تغذیه نامناسب و کافی نبودن شیر دریافتی توسط نوزاد به وجود می آید و با دیدن آنها و برای تغذیه و رشد بهتر کودک بهتر است با نظر پزشک شیر خشک مناسب برای کودک استفاده کنید.

کاهش وزن نوزاد به صورت غیر طبیعی

نوزاد بعد از تولد مقداری از وزن خود را به صورت طبیعی از دست می دهد. ولی جای نگرانی نیست، زیرا بعد از روز هفتم کم کم شروع به اضافه وزن می کند و معمولا تا دو هفتگی به وزن زمان تولدش باز می گردد. ولی اگر کاهش وزن نوزاد ادامه پیدا کند و یا به وزن قبلی باز نگردد بهتر است این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

دریافت ناکافی شیر مادر

اگر نوزاد به اندازه کافی از شیر مادر تغذیه نشود باعث می شود سینه های مادر کاملا تخلیه نشوند. از نشانه های تخلیه نشدن کامل شیر، نرم نشدن سینه های مادر بعد از شیر خوردن نوزاد است. با شیر نخوردن کافی، در رشد و وزن گیری نوزاد ممکن است اختلال به  وجود بیاید. برای جلوگیری از این امر با نظر پزشک از شیر خشک مکمل شیر مادر استفاده کنید.

تعویض کردن کم پوشک نوزاد

نوزادان چند روزه به طور عادی به 6 بار یا بیشتر تعویض پوشک در 24 ساعت نیازمندند. اگر نوزادتان به تعداد دفعات کمتری پوشکش را با ادرار خیس نکند می تواند نشان دهنده مشکلی در تغذیه و مقدار شیر خوردن نوزاد باشد. زیرا اگر نوزاد به اندازه کافی شیر دریافت نکند به همان اندازه کمتر پوشکش را باید تعویض کنید.

بی قرار شدن کودک

گاهی اوقات نوزاد ممکن است بهانه گیری کنند و یا بی قرار شود. این حالت نوزاد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که یکی از آنها می توانید دریافت نکردن کافی شیر مادر و گرسنه ماندن نوزاد باشد. با دیدن این حالت در نوزاد بهتر است با پزشک مشورت کنید. زیرا این حالات ممکن است به دلایل دیگری نیز همچون رفلاکس ، نفخ ، کولیک در نوزاد نیز به وجود بیاید.

تاثیر استفاده از شیر خشک مکمل شیر مادر بر کودک و مادر:

شروع مصرف شیر خشک در کنار شیر مادر یک سری تغییراتی در تغذیه نوزاد و حتی شیر مادر به وجود می آید که برای آگاهی بیشتر شما به آن می پردازیم:

شیر خشک مکمل شیر مادر

قبول نکردن شیشه شیر

از اولین مشکلاتی که در شروع تغذیه با شیر خشک ممکن است به وجود بیاید، قبول نکردن شیشه شیر توسط نوزاد است. برای عادت کردن کودک به شیشه شیر، دادن بطری به کودک را در اوایل بهتر است فرد دیگری غیر از مادر انجام دهد. همچنین می توانید شیشه شیرهای متنوع و شیر خشکهای گوناگون را نیز برای کودک امتحان کنید.

کمتر شدن نوبتهای شیر خوردن نوزاد

در حالت کلی هضم شیر مادر برای نوزاد بسیار آسان تر از شیر خشک است. هضم شیر خشک برای نوزاد، زمان بیشتری به طول می انجامد. بنابراین این گونه به نظر می رسد که نوزاد کمتر گرسنه می شود و در نهایت باعث می شود تعداد دفعات شیردهی به نوزاد کمتر شود.

تغییرات در گوارش کودک

شیر خشک برای نوزاد نسبت به شیر مادر سنگین تر و هضم آن مشکل تر است. با شروع استفاده از شیر خشک برای کودک، حرکات روده کودک تغییر می کند. ممکن است مدفوع کودک سفت تر شود و یا رنگ و بوی آن تغییر کند. و یا ممکن است نسبت به زمانی که فقط از شیر مادر تغذیه کند کمتر مدفوع کند.  تمام این تغییرات طبیعی است و به علت آن است که پروتئینهای موجود در شیر مادر و شیر خشک متفاوت هستند.

تاثیر استفاده از شیر خشک بر مادر

تولید شیر مادر ارتباط مستقیم با میزان شیردهی مادر دارد. با شروع استفاده از شیرخشک مکمل شیر مادر، ممکن است باعث کاهش شیر مادر شود. برای جلوگیری از این موضوع، دادن شیر خشک به نوزاد را با یک یا دو بار در هفته شروع کنید. اگر از همان ابتدا روزی یک بار به کودک شیشه شیر بدهید باعث می شود شیر مادر کاهش یابد. همچنین می توانید هنگامی که به کودک شیر خشک می دهید  شیر مادر را پمپاژ و ذخیره کنید و آن را برای روزهای آینده نگه دارید. با این کار سطح شیر مادر کاهش پیدا نمی کند.

شروع اضافه کردن شیر خشک به تغذیه نوزاد

اگر به دلایل مختلف و بنا بر تصمیم پزشک قصد دادن شیر خشک به کودک را دارید، میزان و دفعات  آن را حتما با نظر پزشک انجام دهید و اگر خودتان به تنهایی نیز تصمیم به تغذیه نوزاد باشیر خشک دارید حداقل یه ماه  بعد از تولد نوزاد شروع کنید. بعد از یک ماه از تولد نوزاد و تثبیت در شیردهی به نوزاد می توانید دادن شیشه شیر را شروع کنید. بعد از یک ماه، نوزاد بهتر می تواند شیشه شیر و یا طعمهای مختلف را قبول کند.

همچنین می توانید برای اینکه کودک شیشه شیر را قبول کند، در ابتدا شیر مادر را درون شیشه بریزید تا کودک آن را راحت تر قبول کند. همچنین می توانید شیر مادر و شیر خشک را درون شیشه مخلوط و به کودک بدهید. ولی اگر نوزاد تا انتهای شیشه را نخورد باعث هدر رفتن شیر با ارزش مادر می شود. بنابراین توصیه می شود ابتدا شیر مادر را به کودک بدهید و اگر کودک سیر نشد شیر خشک درون شیشه شیر را به کودک بدهید.

خرید صندلی غذای کودک

انتخاب شیر خشک مناسب برای مکمل شیر مادر

امروزه انواع شیر خشک  با کاربردها و خواص متفاوتی در بازار موجودند. انتخاب شیر خشک مناسب برای کودک نیز یکی از کارهای دشوار والدین است. در این زمینه قیمت محصول و نوع نیازی که کودک شما دارد در انتخاب تاثیر گذار است. بعضی از شیر خشک ها به صورت اختصاصی به عنوان مکمل تولید شده اند و دارای مواد مغذی و ویتامینها لازم هستند. بعضی از شیر خشک ها حاوی موارد پروبیوتیک هستند که برای عملکرد بهتر دستگاه گوارش کودکان مفید است و هضم آن راحت تر است. شیر خشک برای نوزادان سالم معمولا شامل شیر و آهن هستند که برای تمام نوزادان قابل استفاده و مفید است. برای تهیه شیر خشک مناسب می توانید از متخصصین نیز کمک بگیرید.

خرید کالسکه نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button