بعد از تولد نوزاد, شیردهی به کودک و داشتن مقدار کافی شیر مادر یکی از مسائل با اهمیت برای مادران است و حجم شیر مادر باید به اندازه ای باشد که نوزاد را سیر کند. خواص و فواید شیر مادر بر هیچ کسی پوشیده نیست. و برای تغذیه کودک تا 6 ماهگی بهترین انتخاب است. از این رو برای داشتن شیر کافی و افزایش آن این مطلب را مطالعه کنید. بهترین روش برای افزایش شیر مادر، شیردهی به  کودک به صورت متوالی است. شیردهی باعث تحریک غدد شیردهی میشود و باعث تولید شیر بیشتر می شود. برای آگاهی بیشتر می توانید راههای افزایش شیر مادر را نیز مطالعه کنید.

در هفته های اول بعد از زایمان این نکته بیشتر اهمیت دارد. هر زمان که نوزاد گرسنه شد به او شیر بدهید و با خالی شدن یک پستان، آن را جا به جا کنید تا با مکیدن نوزاد و تحریک عصبهای شیردهی، تولید شیر افزایش پیدا کند. حال اگر باز هم  مادر احساس کرد که شیر به اندازه کافی برای سیر شدن نوزاد نیست باید از مواد غذایی مناسب برای افزایش تولید شیر کمک بگیرید.

افزایش شیر مادر

افزایش شیر مادر

در افزایش شیر مادر موارد متعددی تاثیر گذار است که  می تواند مقدار و کیفیت شیر مادر را تغییر دهد.

پرهیز از استرس

داشتن استرس و ناراحتی می تواند در شیردهی اختلال ایجاد کند و هنگام میکدن نوزاد، آزاد شدن شیر از مجاری شیر را میتواند کاهش دهد. از این رو داشتن آرامش در هنگام شیردهی بسیار لازم است و باعث افزایش شیر مادر می شود.

آب زیاد بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی آب را در طول شبانه روز فراموش نکنید. حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید باید آب به اندازه کافی بنوشید. کمبود آب باعث کم شدن شیر مادر می شود. میتوانید برای تامین آب مورد نیاز بدنتان از میوه و سبزیجات تازه هم استفاده کنید.

استراحت کافی

خستگی  مادر تاثیر مستقیم بر میزان شیر مادر دارد و می تواند آن را کاهش دهد. برای افزایش شیر مادر باید در طول شبانه روز خواب کافی داشته باشید و از خسته کردن خود بپرهیزید و سعی کنید تمام تمرکزتان را بر روی مراقبت و شیر دهی به نوزاد بگذارید. برای کارهای خانه از همسر و اطرافیان کمک بگیرید تا این دوران ارزشمند برای رشد و حفظ سلامت نوزاد به خوبی سپری کنید.

تغذیه مناسب

افزایش شیر مادر

تغذیه در زمان شیردهی بسیار اهمیت دارد و داشتن تغذیه مناسب می تواند باعث افزایش شیر مادر شود و کیفیت آن را نیز بهتر کند. نیاز مادر شیرده بعد از زایمان در حدود 300 تا 500 کالری بیشتر از زمان قبل از بارداری می باشد. رژیم غذایی مادر در این دوران باید یک رژیم غذایی متعادل و سالم باشد که شامل مواد معدنی، پروتئینها و ویتامینهای ضروری باشد. داشتن تغذیه سالم باعث سلامت مادر و داشتن شیر مغذی و کافی می شود و در نهایت باعث سلامت نوزاد و رشد و نمو بهتر او می شود.

خرید شیشه شیر نوزاد

اهمیت شیر مادر

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، نوزاد در شش ماهه اول زندگی فقط باید از شیر مادر تغذیه کند و بعد از این زمان میتوانید به کودک به تدریج شیشه شیر و یا غذاهای کمکی بدهید. تا دو سالگی در کنار شیشه شیر و یا غذاهای جامد،شیردهی به نوزاد هم ادامه پیدا کند. شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است و تمام مواد مورد نیاز بدن نوزاد را به او می رساند. شیر مادر تنها غذایی است که تا شش ماهگی با دستگاه گوارش نوزاد سازگار است و باعث رشد و نمو تمام اندامهای کودک می شود. همچنین از نوزاد در برابر بیماریها محافظت کامل می کند و سیستم ایمنی بدن نوزاد و گوارش نوزاد را نیز تقویت می کند.

مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

همانطور که اشاره شد رژیم غذایی مادر در زمان شیردهی رژیم غذایی خاصی نیست. یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع گروههای غذایی از جمله کلسیم، پروتئینها و املاح معدنی باشند مناسب است. رژیم غذایی مادر باید انواع سبزیجات و میوه ها، غلات و  کربویدراتها، چربی، پروتئینها و مقداری چربی را داشته باشد. بعضی از مواد غذایی و گیاهان هستند که تاثیر بیشتری بر تولید و افزایش شیر مادر دارند که در اینجا برای آگاهی بیشتر شما به آنها میپردازیم:

گیاهانی که باعث افزایش شیر مادر می شوند:

افزایش شیر مادر

ریحان جزء سبزیهای معطر است و مصرف آن بر روی غدد شیردهی تاثیر می گذارد و باعث افزایش آن می شود. ریحان همچنین دارای خاصیت ضد نفخ است و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می کند.

ترخون، زیره، رازیانه و بادام زمینی نیز با داشتن مکانیسمهایی باعث افزایش شیر می شوند و دارای خاصیت ضد نفخ هستند و از نفخ مادر و نوزاد پیشگیری می کنند.

سیاه دانه از جمله گیاهان بسیار سودمند و مفید است که مصرف آن در دوران شیردهی و بارداری توصیه میشود. سیاه دانه دارای خاصیت ضد درد، ضد سرطان، ضد فشار خون و هضم کننده غذا می باشد و با داشتن املاح معدنی عالی و فراوان باعث افزایش تولید شیر می شود. مصرف آن تا 2 گرم در روز بلا مانع است.

اسفناج از دیگر گیاهانی است که برای مادر و نوزاد بسیار مفید است و مصرف آن باعث افزایش شیر می شود.

شوید و تخم شوید  و مصرف آن، اثر آرام بخش در ناراحتی ها دارد و باعث آرامش مادر و زیاد شدن شیر مادر می شود.

دم کرده بابونه از دیگر گیاهانی که باعث تولید بیشتر شیر می شود.

مصرف تخم ترب به میزان دو گرم در روز باعث افزایش تولید شیر مادر می شود.

مصرف نخود و لوبیای پخته شده تاثیر مستقیم در افزایش تولید شیر دارد. می توانید نخود و لوبیا را در غذاهایی مانند آبگوشت مصرف کنید و یا به طور جداگانه پخته و مصرف کنید.

بیشتر بخوانید : استفاده از شیر خشک به عنوان مکمل غذایی شیر مادر

دیگر مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

جو یکی از موادی است که نه تنها باعث افزایش شیر می شود، بلکه در سلامت مادر نیز تاثیر مستقیم دارد. جو باعث حفظ آب بدن مادر می شود و مقدار شیر را افزایش می دهد. و مصرف آن همچنین باعث تناسب اندام مادر می شود.

از غلات دیگری که شیر مادر را افزایش می دهد برنج قهوه ای است. برنج قهوه ای باعث افزایش اشتهای مادر می شود و نوسانات خلقی مادر را بهبود می بخشد و به خواب مادر نیز کمک می کند و باعث افزایش تولید شیر می شود. به توصیه پزشکان بهتر است برنج قهوه ای به دلیل داشتن خاصیتهای فراوان، جایگزین برنج سفید برای مادران شیرده شود.

سیب زمینی شیرین منبع غنی پتاسیم و منیزیم  است و دارای کربو هیدرات نیز می باشد که به حفظ انرژی مادر کمک می کند. و مصرف آن باعث افزایش شیر می شود.

زردآلو یکی دیگر از مواد مفید برای مادران در دوره شیردهی می باشد. زردآلو شامل کلسیم و فیبر است و همچنین به متعادل کردن هورمونهای مادر کمک می کند و باعث افزایش تولید شیر مادر می شود.

ران مرغ یکی از مواد غذایی مغذی برای مادران شیرده است. ران مرغ شامل مقدار زیادی آهن و کلسیم است و موجب افزایش ایمنی بدن مادر و تقویت آن می شود و شیر مادر را افزایش می دهد.

مصرف شیر و چربی برای افزایش شیر مادر

مصرف شیر برای تولید شیر بیشتر بسیار مفید است.شیر گاو شامل کلسیم فراوانی است و میتواند مقدار لازم کلسیم برای تولید شیر مادر را فراهم کند. از این رو مصرف این ماده ارزشمند را فراموش نکنید و رورانه 2 تا 3 لیوان شیر بنوشید.

چربی و روغن نیز به اندازه مناسب در برنامه غذایی مادر باید قرار داشته باشد. از زیاده روی در مصرف چربی بپرهیزید. ولی چربی را به خاطر نگرانی از اضافه وزن، کاملا ار رژیم خود حذف نکنید. چربی یک عنصر اساسی در شیر مادر است و به جذب بهتر ویتامینها و املاح معدنی کمک می کند.

توصیه های لازم برای شیردهی

در کنار همه این موارد سعی کنید وعده های غذایی سبک و کوچک داشته باشید و تعداد وعده ها را بیشتر کنید. مواظب باشید بدنتان کم آب نشود و آب به میزان کافی بنوشید. در هنگام شیر دادن آرامش داشته باشید و از استرس دوری کنید. از مصرف نوشیدنیهای الکلی و دخانیات در دوران شیردهی جدا اجتناب کنید.  دقت داشته باشید تغذیه مادر تاثیر مستقیم بر تغذیه نوزاد دارد. سلامت و آرامش مادر باعث سلامت نوزاد و رشد بهتر او می شود.

 

  خرید پستانک نوزاد

خرید صندلی شیر دهی  از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button