انقباضات رحمی در زنان به معنای منقبض شدن ماهیچه صاف رحم می باشد. این انقباضات در مواقع مختلفی انجام می شود. در دوران قاعدگی رحم دچار انقباض می شود. انقباضات رحم در دوران بارداری منجر به زایمان می شود. یکی از علائم مهم برای زایمان انقباضات رحمی می باشد. البته شروع زایمان و نزدیکی به زمان آن علائم مختلفی دارد. هر نوع انقباضی هم نشان دهنده رسیدن زمان زایمان نمی یاشد. در دوران بارداری انقباضات دیگری به اسم انقباضات کاذب یا براکستون هیکس نیز وجود دارند که نشانه زایمان نیستند. در اینجا شما را یا انقباضات زایمان و براکستون و تفاوتهای آن آشنا می کنیم تا با شناخت درست این علائم بتوانید زمان زایمان را به موقع نشخیص دهید و یا از زایمان زودرس جلوگیری کنید.

انقباضات رحمی در زایمان چگونه است ؟

با نزدیک شدن زمان زایمان , بدن مادر شروع به ترشح هورمون اکسی توسین می کند و فرآیند زایمان شروع می شود. ترشح این هورمون باعث تحریک رحم و باز شدن دهانه رحم می شود. این انقباضات و فشار بر روی دهانه رحم  با درد همراه هستند که به آن درد زایمان می گویند. این انقباضات به بیرون آمدن نوزاد از رحم مادر کمک می کند. به قسمت بالای رحم فشار وارد می کند و نوزاد را به قسمت پایین رحم منتقل می کند و با باز شدن دهانه رحم  نوزاد متولد می شود.

در مواردی هم برای تشدید این انقباضات  این هورمون را به مادر تزریق می کنند که به آن آمپول فشار نیز می گویند. انقباضات ماهیچه های رحم باعث ایجاد درد می شود. این دردها ممکن است از کمر شروع شود و به زیر شکم برسد. .یا از بالای شکم شروع شوند و به زیر لگن برسند و این دردها و انقباضات حرکات موج مانند دارند. انقباضات اولیه گاهی اوقات ممکن همراه با علائم دیگری مانند اسهال نیز به همراه باشد.

 چه زمانی دردها در زایمان شروع می شوند؟

زمان شروع انقباضات برای خانمها ممکن است تفاوت داشته باشد. زمان زایمان به طور طبیعی هفته 37 بارداری است ولی ممکن است تا پایان هفته 41 بارداری نیز انجام شود. پس شروع دردهای بارداری در زنان مختلف متفاوت است. دردهای انتهای بارداری همان انقباضات رحمی هستند که برای زایمان ایجاد می شوند. در دو هفته آخر بارداری، در صورت داشتن درد باید به بیمارستان مراجعه کنید. برای این منظور باید از زمان تقریبی زایمان خود آگاه باشید تا دردهای واقی زایمان و دردهای کاذب را بتوانید تشخیص دهید.

برای تشخیص زمان تقریبی زایمان، پزشک با انجام سونوگرافی در اوایل بارداری و تاریخ آخرین قاعدگی سن بارداری شما را تشخیص می دهد و زمان زایمان را برایتان مشخص می کند. بعد از فهمیدن تاریخ زایمان از دو هفته قبل از آن منتظر دردها و انقباضات باشید.

مادر ممکن در سه ماهه آخر بارداری انقباضات رحمی را حس کند. ولی این انقباضات معمولا بدون درد هستند و متناوب و ادامه دار نیستند. این انقباضات مانند انقاباضات قاعدگی با گرفتگی و آزاد شدن ماهیچه ها همراه است. هر چه به زمان زایمان نزدیک شوید این انقباضات مدت زمان بیشتری طول می کشند و به صورت متناوب و ادامه دار می شود.

توجه داشته باشید اگر انقباضات دردناک و پشت سر هم داشتید و قبل از هفته 37 بارداری هستید سریعا به پزشک مراجعه کنید, زیرا ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد. با مراجعه به موقع به بیمارستان در بعضی از موارد شاید بتوان از زایمان زودرس جلوگیری کرد.

خرید تشک بازی نوزاد

انقباضات کاذب یا براکستون هیکس چیست؟

انقباضات کاذب همانطور که از نامش پیداست انقباضاتی هستند که به مادر این حس را القا می کنند که زمان زایمان نزدیک است ولی این گونه نیست. این انقباضات معمولا با درد همراه نیستندو ولی هرچه به زمان زایمان نزدیک باشند ممکن است دردناک نیز باشند. و به قسمت جلوی شکم و لگن فشار وارد می شود ولی بعد از انقباضات دهانه رحم تغییری نمی کند و باز نمی شود. این انقباضات با گذشت زمان تکرار نمی شوند و معمولا ضعیف هستند و یا بر شدت آنها افزوده نمی شوند. اگر هم شدت داشته باشند با مرور زمان از شدت آنها کاسته می شود. این انقباضات معمولا به این صورت است که احساس می کنید رحم سفت می شود و بعد از چند ثانیه به حالت قبل باز می گردد.

بیشتر بخوانید : روش های تعیین جنسیت فرزند قبل از لقاح و بارداری

انقباضات براکستون معمولا به دلایل زیر اتفاق می افتند :

زمانی که خیلی خسته شوید.

زمانیکه بدن دچار کم آبی شود.

هنگامی که مدت زمان زیادی روی پاهای خود بایستید.

زمانیکه مثانه پر باشد به رحم فشار وارد می کند.

اگر انقباضات کاذب شما را اذیت می کند با انجام کارهایی می توانید شدت آن را کاهش دهید از جمله :

آب فراوان بنوشید.

اگر مثانه تان پر است آن را خالی کنید.

در حالت ایستاده یا نشسته هستید میتوانید تغییر وضعیت بدهید.

اگر احساس خستگی می کنید حتما استراحت کنید.

دوش آب گرم نیز شدت این انقباضات را کاهش می دهد.

ماساژ نیز می تواند شدت آن را کاهش می دهد.

خرید ساک لوازم نوزاد

انقباضات زمان زایمان :

انقباضات رحمی در زایمان

انقباضات واقعی رحم در هفته های پایانی بارداری اتفاق می افتند. این انقباضات دارای ویژگی هایی هستند گه آنها را از انقباضات کاذب قابل تشخیص می کند. درد زمان زایمان با فشار به کمر یا شکم شروع می شود و با گذشت زمان احساس درد بیشتر می شود.

در  مراحل اولیه شروع درد انقاباضات رحم باعث باز و نازک شدن شدن دهانه رحم می شود و هر انقباض 30 تا 45 ثانیه طول می کشد. زمانیکه سرعت باز شدن دهانه رحم افزایش پیدا کند مدت زمان هر انقباض نیز افزایش پیدا می کند و به مدت 40 تا 60 ثانیه نیز می رسد. و با دو دقیقه فاصله دوباره انقباض 60 ثانیه ای انجام می شود. در پایان برای به دنیا آمدن نوزاد شدت انقباضات به شدت افزایش پیدا می کند و هر انقباض 60 تا 90 ثانیه طول می کشد و نوزاد از دهانه رحم خارج می شود. بعد از به دنیا آمدن نوزاد دردها نیز کاهش پیدا می کنند.

رمانی که این علائم را مشاهده کردید دیگر زمان زایمان شما فرا رسیده است و سریعا خود را به بیمارستان برسانید:

  • انقباضات رحمی به طور منظم تکرار شود.
  • فاصله بین انقباضات به تدریج کمتر شود.
  • شدت درد و انقباضات بیشتر شود.
  • احساس فشار زیاد به شکم و کمر به وجود می آید.
  • ترشحات واژن ممکن است همراه با لکه خون صورتی رنگ باشد.
  • کیسه آب پاره شود.
  • اسهال و دردهای روده ای در شکم در هنگام انقباضات به وجود آید.

 

منبع : saednews.com

 

بیشتر بخوانید:

بارداری پر خطر چیست؟

بارداری خارج از رحم و علت و علائم آن چیست؟

 

پیشنهاد ما : خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button