چزایمان برای مادران یک مرحله بسیار با اهمیت است. بعد از گذراندن 9 ماه انتظار در آغوش گرفتن نوزاد سالم بسیار شیرین و ارزشمند برای والدین میباشد. بهترین روش زایمان برای مادر همان روش طبیعی یا فیزیولوژیک میباشد. از آنجا که استرس و تحمل درد برای مادران اصولا دشوار است برای انواع روشهای زایمان طبیعی از داروهای بی دردی استفاده میکنند تا درد مادر را کمی کاهش دهند. 

جنانچه مادر نخواهد از دارو برای زایمان طبیعی استفاده کند  روشهایی  وجود دارد که بتواند راحت تر و در آرامش بیشتری زایمان را انجام دهد.

این روشها بیشتر از نظر روانی مادر را آماده میکنند تا زایمان راحت و با آرامش بیشتری را بتوانند انجام دهند. این روشهادر واقع  کمک میکنند که استرس مادر کاهش پیدا کند و از اضطراب به دور باشد تا بدون هیچ ترسی از زایمان طبیعی فرزند خود را بدنیا آورد.

انواع روشهای زایمان طبیعی

حال در اینجا به انواع روشهای زایمان طبیعی که در این امر به مادر کمک شایانی میکند میپردازیم.

"<yoastmark

با استفاده از بی‌حسی اپیدورال

این روش شباهت زیادی به زایمان سزارین دارد.در این روش متخصص بیهوشی از طریق کمر مادر، اقدام به تزریق داراوهای بی حسی و ضد درد می کند. با بی حس شدن، مادر دردر را احساس نمی کند و زایمان راحت تر انجام می شود. تزریق در این روش باید قبل از اینکه دهانه رحم باز شده باشد انجام شود. زیرا بعد از آن دیگر تاثیر چندانی ندارد.

زایمان در آب :

این روش تا حد زیادی درد مادر را کاهش میدهد. اما بهداشتی بودن آب در این روش هم باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. زیرا در غیر این صورت باعث عفونت مادر و کودک میشود.

این روش زایمان در کشور ما توصیه نمیشود. زیرا برای زایمان احتیاج به تجهیزات پزشکی میباشد که ضربان قلب نوزاد و حتی تنفسش را بعد از زایمان کنترل شود. به دلیل نبود این امکانات بهتر است این روش انتخاب نشود.

برای نوزادانی که درشت هستدن و یا چند قلو هم این روش توصیه نمیشود. چون سلامت نوزاد و تنفسش بعد از به دنیا آمدن بسیار مهم است تا نوزاد از آسیبهای احتمالی به دور بماند.

زایمان به کمک هیپنوتیزم :

در این روش مادر از طریق تلقین به خودش درد زایمان را کاهش میدهد. مادر حداقل باید از 5 ماهگی آموزش ببیند و خود را برای مقابله با استرس و اضطراب آماده کند.   یک پزشک ماهر بسیار میتواند به مادر کمک کند. 

در روش از زایمان طبیعی بدون درد هیپنوتیزم مادر با تلقین بر خود آگاه خود سعی میکند درد را فراموش کند و تا جایی که میشود آن را کم کند. برای این روش زایمان هم مراکز خاصی در کشور وجود ندارد.

زایمان با وسایل فیزیوتراپی :

"<yoastmark

در این روش بوسیله امواج الکتریکی به مادر کمک میکند زایمان را بصورت طبیعی انجام دهد. استفاده از وسایل فیزیوتراپی به کاهش درد مادر در زایمان می انجامد.

در این روش بر روی مهره های 4و5 مادر پلاکهایی قرار داده میشود که با ارسال امواج الکتریکی باعث ترشح مورفین بر روی کمر مادر میشود و به این ترتیب باعث کاهش درد مادر در هنگام زایمان میشود.

خرید تاب برقی و نی نی لای لای

زایمان طبیعی اپی زیاتومی

در این روش از زایمان طبیعی پزشک برای خروج راحت جنین و پاره نشدن پوست مادر، یک برش کوچک بین واژن و مقعد مادر ایجاد می کند. این برش به کمک بی حسی انجام می شود. این روش کمک می کند جنین راحت تر خارج شود.

روش فیزیولوژیک :

روش فیزیولوژیک یا همان روش زایمان طبیعی است که در همه جای دنیا زنان انجام میدهند. در این روش نکته مهم برای زایمان برگزاری کلاسهای آموزشی برای مادران از اواسط بارداری میباشد.

در این کلاسهای آموزشی مراحل زایمان و فیزیولوژی بدن مادر کاملا توضیح داده میشود. مادر باید با آشنایی و آگاهی کامل این روش را انتخاب کند. همراهی پدر و کمک او نیز نقش بسیار مهمی به مادر میکند.

در این روش تکنیکهای تنفس و شل کردن عضلات و ریلکس کردن را به مادر آموزش میدهند، تا زایمان طبیعی بدون درد در عالی ترین شکل برای سلامت مادر و نوزاد انجام شود.

خرید کریر نوزاد

فواید زایمان طبیعی :

بهترین روش برای زایمان در جهت حفظ سلامت مادر و نوزاد زایمان طبیعی میباشد.

این روش از زایمان کمترین عوارض را دارد و دارای فواید بسیاری برای مادر و نوزاد است :

 • حجم خونی که مادر در زایمان طبیعی از دست می دهد بسیار کمتر از زایمان سزارین است.
 • باعث احساس غرور و شادی برای مادر میشود.
 • نوزاد عوارض داروهای بی دردی یا بی حسی که در انواع دیگر زایمان استفاده میشود را ندارد.
 • مادر در زایمان طبیعی کاملا هوشیار است و بر حرکات خویش اختیار دارد و امکان خوردن و آشامیدن را در هر زمان دارد.
 • باعث شیردهی بهتر مادر به نوزاد میشود.
 • در زایمان طبیعی مادر و نوزاد کاملا هوشیار هستند.
 • باکتریهای مفید بدن مادر به نوزاد منتقل میشود
 • سیستم ایمنی نوزاد تقویت میشود
 • بدلیل باکتریها سیستم گوارش کودک بهبود و تقویت میشود.
 • باعث درگیر شدن و همکاری پدر خانواده میشود.

بعضی از انواع روشهای زایمان طبیعی بشرح زیر میباشد :

 • زایمان در آب
 • به کمک هیپنوتیزم
 • زایمان با وسایل فیزیوتراپی
 • روش فیزیولوژیک
 • روش اپی زیاتومی

منبع : niniban

بیشتر بخوانید:

آشنایی با انواع روش های زایمان

انواع روشهای زایمان سزارین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button