بهترین تغذیه برای نوزادان تا 6 ماهگی تغذیه با شیر مادر است. شیر مادر بهترین و کامل ترین غذای نوزاد است.  اما بعضی از نوزادان به دلایل مختلف از تغذیه با شیر مادر محرومند. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند بیشتر به بیماریهای عفونی، اسهال و سوء تغذیه دچار می شوند. امروزه انواع مختلفی از شیر خشک در بازار وجود دارند که برای حفظ سلامت کودک می توانید نوع مناسب را انتخاب کنید.

نکاتی در مورد دادن شیشه شیر و شیر خشک به نوزاد :

همانطور که می دانید شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد است و برای نوزادان در حالت عادی تا 6 ماهگی باید با شیر مادر تغذیه شوند و فقط ویتامین های آ د است که باید به نوزاد داده شود.

اولین شیر مادر یا آغوز نوزاد را در برابر بسیاری از بیماریها مقاوم می شوند. آغوز دارای آنتی بادی است که سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت می کند و مانند واکسن برای بدن نوزاد عمل می کند.

تماس پوستی که بین مادر و نوزاد در هنگام شیردهی به وجود می آید موجب ترشح هورمون شیر دهی می شود و حجم شیر مادر را افزایش می دهد و نوزاد هر زمان نیاز داشت می تواند از شیر مادر تغذیه شود.

اما بعضی از نوزادان با دلایل مختلف قادر با تغذیه با شیر مادر نیستند و در این زمان باید از شیر خشک مناسب برای تغذیه نوزاد استفاده کنید تا در رشد طبیعی نوزاد مشکلی ایجاد نشود. در اینجا برای تغذیه با شیر خشک نیز انواع شیر خشک و مضرات آن را برای نوزاد بازگو می کنیم.

شیر خشک

انواع شیر خشک

برای نیازهای هر کودک شیر خشک خاصی وجود دارد. انواع شیر خشک، ویژگی ها و ترکیبات مختلفی دارند که می توانید نوع مورد نیاز کودکتان را تهیه کنید. در انتخاب شیر خشک دقت کنید و بهتر است با نظر پزشک نوع مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

شیر خشک بر پایه شیر گاو

بیشتر شیر خشک های موجود از شیر گاو تهیه شده اند و کودکان تا یک سالگی قادر به هضم پروتئین شیر گاو نیستند. از این رو پروتئین موجود در شیر گاور را تا حد زیادی تغییر می دهند تا قابل هضم برای نوزاد باشد. این نوع دارای مواد معدنی، ویتامین ها، روغن های گیاهی و .. است تا تمام مواد مورد نیاز نوزاد فراهم شود. و در بسیاری از موارد با آهن نیز غنی شده است. تغذیه با این نوع شیر خشک باعث می شود میزان کافی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی به نوزاد برسد. این نوع شیر خشک برای نوزادانی که به موقع متولد شده اند و با ورن مناسب مصرف می شوند.

شیر خشک بر پایه سویا

این نوع شیر خشک از پروتئینهای گیاهی مانند سویا، روغنهای گیاهی، ذرت و .. ساخته شده اند. برای نوزادانی که به قند موجود در شیر گاو حساسیت دارند این نوع استفاده می شود. پروتئینهای موجود در این نوع نیز تا حد زیادی تغییر داده می شوند تا هضم آن برای نوزاد آسان باشد. اما بسیاری از کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند به سویا هم ممکن است حساسیت نشان بدهند. بنابراین بدون مشورت با پزشک شیر سویا را به کودک ندهید.شیر خشک

شیر خشک با پروتئین های تجزیه شده

بعضی از نوزادان ممکن است به پروتئینهای موجود در شیر خشک حساسیت داشته باشند و در جذب مواد لازم از شیر مشکل داشته باشند. این مشکل در نوزادان نارس بیشتر است. در بعضی از شیر خشک پروتئینهای را تا حد زیادی کوچک و تغییر می دهند که قابل هضم برای این نوزادان شود. به این نوع، شیر خشک هایپو آلرژنیک می گویند. این نوع نیز انواع مختلفی دارد و براساس مقدار تجزیه شدن پروتئین شیر، به سه دسته تقسیم می شود:

نیمه هیدرولیز، هیدرولیز و امینو اسید

در شیر خشک نیمه هیدرولیز پروتئین به بخشهای کوچکی تقسیم میشود و حساسیت نوزاد را کمتر میکند. شیرخشک های امینو اسید , پروتئینهای موجود در شیر به کوچکترین واحد ممکن تبدیل می شوند.
بیشتر بخوانید : چگونه نوزاد را به شیشه شیر عادت دهیم 

نوع خاص و ویژه

امروزه پیشرفت های زیادی در زمینه تولید شیر خشک شده است و پروتئینهای موجود در آن بیشتر شبیه به پروتئین های شیر مادر می شود و ترکیبات ویژه ای نسبت به سایر شیر خشک ها دارد. این نوع از شیر خشک ها بیشتر برای کودکانی که مشکل نفخ و یا کولیک دارند استفاده می شوند. دستگاه گوارش نوزادان تا 6 ماهگی ممکن است در هضم برخی از مواد مشکل پیدا کند و باعث رفلاکس و نفخ نوزاد می شود. این شیر خشک های خاص که کمی گرانتر هستند به کاهش این مشکلات در کودک کمک می کنند.

عوارض تغذیه با شیر خشک

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند احتمال ابتلا به اسهال و استفراغ در آنها بیشتر وجود دارد. به دلیل استفاده از شیشه شیر و عدم هضم کامل شیر، دستگاه گوارش نوزاد دچار مشکل می شود.

بسیاری از ویتامینها و مواد مغذی موجود در شیر مادر، در شیر خشک وجود ندارند. و از این رو نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند مقاومت کمتری در برابر بیماریها دارند.

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند بیشتر به بیماریهای عفونی، اسهال و سوء تغذیه مبتلا می شوند.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند بهتر می توانند به مزه های مختلف عادت کنند. زیرا شیر مادر با غذاهای مختلفی که می خورد ،طعمهای متفاوتی به خود می گیرد. از این رو نوزاد با طعمهای کوناگون آشنا می شوند و هنگامی که شروع به خوردن غذا می کنند، راحت می توانند طعم های مختلف را بپذیرند. ولی نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، تنها یک طعم را امتحان کرده اند و ممکن است طعمهای دیگر را به راحتی قبول نکنند.

در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند, به دلیل حساسیت به لاکتوز و پروتئین  بیماریهایی همچون اگزما و آسم بیشتر دیده می شود.

شیر خشک می تواند سبب چاقی و رشد سریع و غیر معمول نوزاد شود.

کمبود کلسیم و یا منیزیم ممکن است باعث تشنج شود.

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، معمولا از رابطه عاطفی و سالمی که بین مادر و نوزاد هنگام تغذیه با شیر مادر وجود دارند بی بهره می مانند.

در تولید شیر خشک معمولا از طعم دهنده های مصنوعی استفاده می شود که باعث ناسالم شدن آن می شود.

خرید آویز تحت نوزاد
شیر خشک

علائم حساسیت

از علائم و عوارض مصرف انواع شیر خشک برای نوزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد عوارض پوستی در کودک مانند اگزما، خارش، پوسته پوسته شدن، خشکی پوست و کهیر
 • ایجاد نفخ و دفع گاز زیاد
 • زیاد شدن بزاق دهان کودک
 • استفراغ پی در  پی و غیر طبیعی
 • باد کردن زبان، دهان و یا صورت کودک
 • سخت شدن تنفس کودک و ایجاد ناراحتی تنفسی
 • ناراحتی در هضم غذا با علائمی مانند گریه شدید ( قولنج نوزادی ) و بی تابی کردن کودک
 • مدفوع غیر عادی همراه با بوی متعفن و بد
 • تغییرات روده ای و اختلال در سیستم گوارش کودک
 • کاهش و یا افزایش وزن
 • اختلال در خواب کودک و بی خوابی و پریشانی کودک

نکات زیر را رعایت کنید:

در هنگام خرید شیر خشک تاریخ مصرف آن را بررسی کنید تا شیر از تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.

در هنگام درست کردن شیر برای کودک به اندازه پیمانه ای که بر روی آن مشخص شده است شیر خشک بریزید. شیر کم باعث سوء تغذیه نوزاد می شود و شیر خشک زیاد نیز می تواند باعث بیماریهای گوارشی، چاقی و .. در کودک شود.

شیر را حتما با آب جوشیده ولرم تهیه کنید تا  ویتامینهای موجود در شیر ار بین نروند.

شیر را در قسمت پایین یخچال و به مدت 24 ساعت می توانید نگه دارید.

از آب خیلی داغ برای تهیه شیر استفاده نکنید. زیرا شیر به خوبی مخلوط نمی شود.

قبل از شیردهی، دمای آن را چک کنید تا شیشه و یا شیر درون آن خیلی داغ و یا سرد نباشند.

قبل از شیردهی، تمام لوازم را استریل کنید و در آرامش به نوزادتان شیر بدهید.

 

 خرید صندلی خودرو کودک

خرید کریر نوزاد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button