بارداری پرخطر چیست؟

بارداری پرخطر به بارداری گفته می شود که مادر و یا کودک را به علت عارضه ای تحت تاثیر قرار دهد و مشکل ساز شود. در واقع به هر نوع بارداری با شرایط غیر از شرایط فیزیولوژیک و نرمال، حاملگی پرخطر گفته می شود و شامل موارد زیادی است. در این نوع از بارداری که 5 الی 10 درصد از بارداری ها را شامل می شود و به اصطلاح پرخطر گفته می شود ممکن است سلامت مادر و کودک به خطر بیفتد. همچنین می تواند منجر به زایمان زودرس شود که سلامت نوزاد نارس نیز در خطر بیفتد.

در صورت تشخیص به موقع عوامل خطرساز و مراقبتهای ویژه پزشکی بارداری پرخطر را هم میتوان در سلامت به اتمام رساند. مادر بعد از آگاهی یافتن از نوع حاملگی پرخطر، باید بیشتر تحت نظر پزشک باشد. دفعات انجام آزمایشات و سونوگرافی زیر نظر پزشک بیشتر می شود تا هر لحظه از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود و در صورت بروز کوچکترین مشکلی آن را بتوان برطرف کرد.

بنابراین مادران باردار بعد از شنیدن حاملگی پرخطر نباید فکر کنند که حتما برای خود و یا کودکشان مشکلی پیش می آید. بلکه در این نوع بارداری  آگاهی مادر و خانواده از عومل خطرساز باید افزایش پیدا کند  تا در آرامش و حمایت خانواده و زیر نظر پزشک بتوانید در سلامت فرزندتان را به دنیا بیاورید.

بارداری پرخطر
بارداری پرخطر

بارداری های پرخطر عبارتند از :

هریک از عوامل و شرایط زیر در باداری وجود داشته باشند به آن حاملگی پرخطر می گویند:

 • حاملگی زیر 18 سال
 • حاملگی بالاتر از 35 سال
 • شاخص تودۀ بدنی کمتر از ۱۸.۵ درصد یا بیشتر از ۳۵
 • بارداری دوقلو و یا چندقلو داشتن
 • فاصله کمتر از سه سال بین بارداری
 • حاملگی پنجم و بالاتر
 • بیشتر از سه بار سقط جنین داشتن
 • سابقه بیماری دیابت
 • داشتن بیماریهای مزمن کلیوی
 • داشتن فشار خون بالا
 • داشتن بیماری صرع
 • داشتن بیماری سرطان
 • داشتن ناهنجاری های خونی
 • اعتیاد مادر به مواد مخدر و الکل
 • داشتن سابقه زایمان زودرس و دیابت حاملگی
 • سابقه تولد نوزاد با نقص های ژنتیکی
 • داشتن بیماریهای عفونی مانند هپاتیت C و یا HIV

سن بارداری

بارداری در سن بالاتر از 35 سال برای اولین بار و یا بارداری در سن کمتر از 17 سال و در سن نوجوانی ارتباط مستقیم با بارداری پرخطر دارند و ممکن است سلامت مادر و جنین به خطر بیفتد.

شاخص توده بدنی مادر

چاقی و یا لاغری بیش از حد باعث افزایش خطر در بارداری می شود. چاق بودن مادر در هنگام بارداری احتمال ابتلا به دیابت بارداری، دیابت نوع 2 و فشار خون را بالا می برد و مادر و جنین را در خطر قرار می دهد. همچنین وزن کمتر از 45 کیلوگرم نیز برای مادر احتمال به دنیا آوردن نوزاد با وزن کم می شود.

بیماریهای مادر و بارداری پرخطر :

داشتن بیماریهای مزمن و زمینه ای مادر ممکن است باعث بارداری پرخطر شود. در صورت داشتن این بیماریها باید قبل از بارداری با پزشک خود آنها را در میان بگذارید تا با کنترل و شناخت بیماریهای خود  بتوانید بارداری سالمی را تجربه کنید.

بیماریهای کلیوی

بیماریهای کلیوی مادر باعث بالا رفتن فشار خون  می شود. ممکن است باعث سقط جنین شود. احتمال زایمان زود رس را نیز بالا میبرد و در نهایت خود بارداری فشار زیادی به کلیه های مادر وارد می کند.

بیماریهای خونی

مادر اگر مبتلا به ناهنجاریهای خونی مانند تالاسمی و بیماری سلول داسی شکل باشد در دوران بارداری فشار زیادی را به مادر وارد می کند و در صورتی که نوزاد نیز بعد از تولد این بیماری را از مادر به ارث ببرد در معرض خطر قرار می گیرد.

فشار خون بالا

یکی دیگر از عواملی که باعث بارداری پرخطر می شود داشتن فشار خون بالای مادر است. برای جلوگیری از این منظور فشار خون مادر باید تحت کنترل باشد. زیرا در غیر این صورت ممکن است باعث زایمان زودرش و یا سقط جنین شود. از مشکلات دیگری که فشار خون بالا ایجاد می کند این است که در رشد جنین تاثیر گذاشته و رشد جنین از حالت نرمال کمتر می شود.

فشار خون بالا باعث مشکل پره اکلامپسی و جدا شدن جفت از رحم (دکولمان جفت) نیز می شود. جدا شدن جفت از دیواره رحم در بارداری مشکلات جدی برای مادر و جنین به وجود می آورد.

ایدز یا HIV

در صورت مبتلا بودن مادر به بیماری ایدز، احتمال مبتلا شدن جنین به ایدز نیز وجود دارد. همچنین بعد از بارداری و در شیردهی نیز احتمال انتقال بیماری به جنین وجود دارد.

بارداری پرخطر
بارداری پرخطر

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس و سایر بیماریهای خود ایمنی مادر ممکن است باعث زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم و پره اکلامپسی شود . همچنین این بیماریها به مادر در دوران بارداری فشار زیادی وارد می کنند.

تیروئید کم کار و پر کار

تیروئید کم کار و یا پر کار هر دو اگر کنترل نشوند باعث بارداری پر خطر می شوند و می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. میتواند باعث زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم و پره اکلامپسی شود.

داشتن دیابت نوع 1 و نوع 2

اگر مادر دیابت داشته باشد و در دوران بارداری دیابت کنترل نشده باشد باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای مادر و جنین می شود. مشکلاتی از قبیل تولد زود هنگام جنین, تولد جنین با وزن زیاد، نقص های مادر زادی جنین، فشار خون بالای مادر . همچنین نوزاد نیز ممکن است پس از تولد دچار مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، پایین بودن گلوکز و یا زردی شود.

افسردگی مادر

یکی دیگر از عواملی که باعث حاملگی پرخطر میشود، داشتن افسردگی مادر است.  به دلیل شرایط بارداری و مشکلاتی که دارد بسیاری از زنان باردار دچار افسردگی می شوند. افسردگی باعث افزایش استرس و اضطراب در مادر می شود و ممکن است تحمل بارداری را برایش مشکل کند. مهم ترین مسئله در افسردگی در بارداری پذیرش آن است و اینکه با پزشک خویش آن را در میان بگذارید و در صورت تجویز دارو، آن را منظم مصرف کنید تا آن را بتوانید تحت کنترل قرار دهید. از مصرف خود سرانه دارو برای درمان افسردگی خودداری کنید زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد کند.

بارداری پرخطر
بارداری پرخطر

مصرف الکل، سیگار و یا مواد مخدر در بارداری پرخطر

مصرف و اعتیاد مادر به هرکدام از این عوامل باعث حاملگی پرخطر می شد و مشکلاتی را برای مادر و جنین به وجود می آورد.

سیگار کشیدن مادر، باعث زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم شود. همچنین ممکن است باعث سقط جنین، بیماری مادرزادی قلبی جنین و تولد نوزد نارس نیز شود.

مصرف مشروبات الکلی باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای جنین می شود.  نوزاد پس از تولد دچار مشکلات رفتاری شدید می شود. حتی ممکن است دچار عقب ماندگی ذهنی نیز شود. سقط جنین و تولد زود هنگام و تولد نوزاد مرده نیز از آثار استفاده از مشروبات در بارداری می باشد.

استفاده از مواد مخدر و یا بعضی از داروها به طور مداوم نیز باعث ایجاد حاملگی پرخطر می شود و مشکلات زیادی را برای مادر و جنین به وجود می آورد. مصرف مواد مخدر ممکن است باعث اعتیاد جنین به آن ماده مخدر شود و یا پس از تولد، نوزاد دچار علائم ترک اعتیاد باشد. همچنین باعث تولد زود هنگام جنین و یا جنین با وزن کم و یا عقب ماندگی ذهنی جنین شود. در ضمن سلامت مادر را هم در خطر می اندازد.

عواملی که در دوران بارداری مشخص میشوند:

بعضی از عواملی هستند که با آزمایش و سونوگرافی در دوران بارداری مشخص می شوند و باعث حاملگی پرخطر میشوند. برخی از این عامل ها که مادر ممکن است اصلا متوجه آنها نشود ولی باعث خطر برای مادر و جنین باشند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید شیشه شیر نوزاد

نقصهای ژنتیکی و مادرزادی

تولد نوزاد با نقصهای مادرزادی در 3 درصد از کل نوزادان اتفاق می افتد و بیشتر این نقصها در سونوگرافی و یا آزمایشات قابل تشخیص هستند. بعد از تشخیص به موقع این نقصها مادر و جنین باید تحت نظر مستقیم پزشک باشند تا انواع مراقبتهای پزشکی و لازم را برای سلامتی مادر و جنین انجام شود.

دیابت بارداری

بعضی از مادران در دوران بارداری مبتلا به دیابت بارداری می شوند که حاملگی مادر را به حاملگی پرخطر تبدیل می کند، که در صورت تشخیص به موقع می توان آن را کنترل کرد. دیابت بارداری تحت نظر پزشک و با رژیم مناسب و در بعضی از مواقع با تزریق انسولین قابل درمان است. در صورت کنترل نشدن دیابت بارداری باعث زایمان زودرس، بالا رفتن فشارخون و .. می شود.

خرید کالسکه مسافرتی

اندازه گیری رشد جنین

اندازه گیری رشد جنین بعد از بارداری توسط پزشک انجام می شود. در معاینه ها سلامت و رشد جنین بررسی می شود و در صورت رشد کم جنین باید بیشتر تحت نظر پزشک باشید و در صورت لزوم زایمان زودتر از موعد برای مادر انجام می شود.

بارداری چندقلویی

بارداری دو و یا چند قلویی یک بارداری پرخطر محسوب می شود و نیازمند مراقبت بیشتری است. همچنین به دلیل فشار بیشتر به رحم ممکن است برای مادر مشکلات بیشتری به وجود آورد و خود نوزادان هم ممکن است تحت شرایط زایمان زودرس قرار بگیرند.

کاری که مادر و اطرافیان باید برای این دوران مهم و حیاتی انجام دهند شناخت و آگاهی یافتن از این نشانه ها است و  دوری کردن از  اضطراب و استرس می باشد تا در صورت دیدن هر کدام از این نشانه ها به موقع به پزشک مراجعه کند و شرایط را تحت نظر داشته باشد.

هر یک از عوامل زیر نیز ممکن است جزء بارداری پرخطر محسوب شوند و با مشاهده آنها باید سریعا مادر را به بیمارستان برسانید:

 • داشتن خونریزی شدید
 • بالا رفتن ناگهانی تب
 • پاره شدن کیسه آب
 • ترشحات زیاد واژن
 • انقباضات پی در پی در یک ساعت
 • درد شدید شکم و دلپیچه
 • درد کمر و لگن
 • تورم ناگهانی دست و پا

 

منبع : niniplus

بیشتر بخوانید:

بارداری خارج از رحم چیست؟

سقط جنین چیست؟

انواع روش های سقط جنین و خطرات و عوارضی که دارند

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button