مدت زمان خواب هر کودکی با دیگری متفاوت است. برخی از کودکان از همان ابتدا کم می خوابند و به اصطلاح کم خوابند. ولی این کم خوابی کودکان باعث ناراحتی برای کودک نمی شود، زیرا کودک تحت الگوی خاص خودش می خوابد و اصلا جای نگرانی نیست.

بنابراین کودکی که ساعت خوابش کم است را واردار به خوابیدن نکنید و مدت زمان خواب کودک را حداقل تا دو سالگی بر عهده خود کودک بگذارید. ولی بعد از دو سالگی، مادر باید کم کم ساعت خواب کودک را کنترل کند تا زمان خواب مناسب برای کودک را فراهم کند. در این مطلب به بهترین ساعت خواب برای کودکان می پردازیم.

اهمیت توجه به خواب کودک

یکی از موضوعات مهمی که در سلامتی انسان نقش اساسی دارد توجه به مسئله خواب است. داشتن خواب مناسب و به اندازه کافی بروز بیماریهای گوناکون در بزرگسالان را کاهش می دهد و به سلامت ارگان های بدن کمک می کند. خواب مناسب برای کودکان نیز بسیار با اهمیت است و  ارتباط مستقیم در سلامت کودک و به ویژه رشد قدی کودک دارد.

از این رو اگر دغدغه رشد کودک و به خصوص رشد قدی کودکتان را دار، در ساعت خواب کودک و  بهترین ساعت خواب برای کودکان باید بیشتر دقت کنید.

خرید تشک بازی نوزاد و کودک

بهترین ساعت خواب برای کودکان

"بهترین ساعت خواب برای کودکان

خرید آغوشی نوزاد

اهمیت خواب نیمروزی کودکان

کودکان از بدو تولد ساعات زیادی را به صورت خواب کوتاه مدت روزانه و خواب شبانه می خوابند. خواب نیمروزی هم مانند خواب شبانه در سلامت و رشد کودکان بسیار تاثیر گذار است. با بزرگتر شدن کودک از ساعات خواب روزانه کاسته می شود. ولی والدین باید توجه داشته باشند که کودک حتما در طول روز یک چرت کوتاه داشته باشد.

بعضی از والدین فکر می کنند که اگر کودک در روز بخوابد، باعث اختلال در خواب شب می شود، ولی این طور نیست. خواب نیمروزی باعث می شود کودک سر حال شود و انرژی برای بازی و فعالیت داشته باشد و اگر طولانی نباشد بر خواب شب کودک تاثیری ندارد و هنگام شب کودک راحت تر می تواند بخوابد.

با توجه به اهمیت خواب نیمروزی برای کودک، حتی اگر کودک نخواهد بخوابد، والدین باید کودک را مجبور کنند حداقل دو ساعت در روز بخوابد. باز هم دقت کنید که بیشتر از این زمان نخوابد، زیرا ممکن است باعث بی خوابی کودک در شب شود.

خرید شیشه شیر نوزاد

دیر خوابیدن کودکان چه عوارضی دارد؟

از آنجا که رشد جسمی و قدی کودکان با خواب ارتباط مستقیم دارد. دیر خوابیدن و کم خوابیدن باعث کاهش رشد قدی در کودکان می شود. همچنین کودکان به دلیل کم خوابیدن، قدرت تمرکزشان پایین می آیند و باعث کاهش توانایی و یادگیری کودکان می شود.

کودکانی که دیر می خوابند، دیر هم بیدار می شوند. و این کودکان اغلب تمایلی به خوردن صبحانه ندارند. نخوردن صبحانه نیز می تواند مشکلات زیادی را برای کودک به وجود بیاورد و سلامتی آنها به خطر بیفتد.

کودکانی که شبها دیر می خوابند، احتمال بروز افسردگی در آنها نسبت به کودکانی که ساعت خواب منظمی دارند بیشتر است.

دیر خوابیدن کودکان حتی می تواند باعث چاقی در آنها شود. دیر خوابیدن باعث می شود کودک ساعتهای بیشتری از شب بیدار باشد و صبح دیر تر بیدار شود و برنامه غذایی کودک نیز کاملا برهم می خورد. اما کودکانی که ساعت خواب منظمی دارند، از نظر فکری و داشتن برنامه قانون پذیرترند.

دیر خوابیدن کودکان باعث تجمع مواد سمی در بدن می شود. زیرا دیر خوابیدن  کودکان باعث می شود هورمونهای بدن کودک به خوبی عمل نکنند و مواد سمی بدن که فقط در زمان خواب به موقع دفع می شوند، در بدن باقی بمانند و سلامت کودک به خطر بیفتد.

دیر خوابیدن کودکان باعث کاهش رشد جسمی کودک می شود و برای کودکان دختر می تواند باعث پوکی استخوان نیز شود. هورمونهای رشد کودکان در زمان خواب بالاترین میزان ترشح را دارند. بنابراین هر گونه اختلال در خواب کودک باعث اختلال در رشد کودک می شود.

بیشتر بخوانید:  مزایای خرید تخت و پارک نسبت به گهواره

نکاتی برای تنظیم خواب کودک

برای اینکه بهترین ساعت خواب برای کودکان را فراهم کنید تنظیم ساعت خواب کودک را از سنین پایین آغاز کنید. زیرا کودک به برنامه خوابیدن در سنین پایین تر راحت تر قبول می کند و به آن عادت می کند.

بهترین ساعت خواب کودک ساعت 8:30 تا 9 شب است. زود خوابیدن کودکان باعث سلامت جسمی کودک می شود و سلامت روان کودک را نیز در پی دارد.

سعی کنید تفاوت شب و روز در هنگام ساعت خواب را برای کودک مشخص کنید. شب به موقع به رختخواب بروید و روز به موقع از خواب بیدار شوید. و در طول روز ساعت خواب نیمروزی کودک را نیز مشخص کنید. تا کودک یاد بگیرد شب ساعت خواب است و روز برای بازی کردن است.

والدین نیز تا آنجا که ممکن است از شب بیداری و دیر خوابیدن پرهیز کنند. زیرا تا زمانی که والدین بیدار باشند، کودک تمایلی ندارد به رختخواب برود و فکر می کند که اگر بخوابد چیزی را از دست می دهد و یا زمان بازیش کم می شود.

در هنگام خواب سعی کنید صداهای اطراف را کم کنید و محیط را آرام نگه دارید تا توجه کودک به اطراف جلب نشود. همچنین نور محیط را کاهش دهید و اتاق را تاریک کنید تا کودک راحت تر بخوابد.

 

بیشتر بخوانید: چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
به کمک نیاز داری؟
سلام👋
میتونم کمکی کنم؟
Call Now Button