رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان از همان بدو تولد لازم و ضرویست. دندانهای کودک و سلامت آنها در جویدن بهتر غذا و در نتیجه در رشد بهتر کودک بسیار تاثیر گذار است. از نظر پزشکان بهداشت دهان و دندان در کودکان را قبل از درآوردن دندانهای شیری در کودکتان باید رعایت کنید. زیرا دندانهای سالم از لثه سالم کودک رویش میکنند و در می آیند. کودک اولین دندانهایش را معمولا از 3 تا 6 ماهگی در می آورند. در بعضی از کودکان رویش دندانهای شیری ممکن است تا یک سالگی نیز به تاخیر ببیفتد. دندانهای شیری در واقع برای نگه داشتن فضایی در فک و دهان کودک برای زمانیکه دندانهای دائم کودک رشد میگنند. تا دندانهای دائم کودک مرتب و منظمتر رشد کنند و در آینه نیاز کمتری به ارتودنسی داشته باشند.

اولین دندان شیری نوزاد معمولا در 6 ماهگی در می آید و تا 3 سالگی همه دندانهای شیری کودک بیرون می آیند. برای سلامت فک و دهان صورت مکیدن شیر مادر و بلعیدن شیر برای کودک بسیار لازم است. تغذیه با شیر مادر در سلامت دندانهای نوزاد و سلامت فک و استخوانهای صورت کودک موثر است.  دندامهای شیری مرتب و سالم در کودک منجر به داشتن دندانهای دائم سالم در کودک میشود. بنابراین همانطور که مشاهده میکنید حفظ بهداشت دهان و دندان در کودک از بدو تولد برای نوزاد لازم و مهم است، تا شرایط لازم برای رشد بهتر دندانهای دائمی کودکتان فراهم بیاورید.

بیشتر بخوانید: تقویت هوش کودک

 اولین رویش دندان کودک :

بهداشت دهان و دندان در کودکان
بهداشت دهان و دندان در کودکان

نوزادان در هنگام اولین رویش دندان شیری معمولا دچار تب خفیفی میشوند. این تب در تمام کودکان در هنگام در آوردن اولین دندان رخ میدهد و باعث نگرانی والدین نباید باشد. علائمی همچون بی خوابی، تب، بی حوصلگی، اسهال و بثورات پوستی در هنگام اولین رویش دندان برای کودکتان ممکن است به وجود بیاید. در این هنگام والدین بیشتر باید از کودکشان مراقبت کنند. کودک در این دوران به آغوش پر مهر مادر و نوازش و توجه بیشتری احتیاج دارد تا به سلامت بگذرد. در رصورت دیدن علائم شدیدتر لازم است به پزشک مراجعه کنید. اگر تب نوزاد ادامه دار شد و بهبودی حاصل نشد باز هم با پزشک خود در میان بگذارید.

کودک در هنگام درآوردن دندان معمولا احساس خارش زیادی در لثه هایش میکند. به همین دلیل هر چیزی را به دهانش میبرد و آن را میجود و به لثه هایش میمالد تا درد و التهاب حاصل از دندان درآوردن را کاهش بدهد. در این زمان وظیفه والدین است که چیزهایی را در دسترس کودک بگذارتد که به اندازه بزرگ باشد تا کودک آنها را نبلعد، یا وسایلی که تمیز و بهداشتی باشند و همجنین خرد و ریز نشوند. والدین میتوانند در این زمان از دندانگیرهای بهداشتی و باکیفیت برای کودک تهیه کنند. گذاشتن در یخچال و خنک کردن آن نیز به کاهش درد کودک کمک زیادی میکند.

خرید صندلی ماشین کودک

شستشو و بهداشت دندانهای اولیه نوزاد:

بعد از رویش اولین دندان والدین باید دندان کودک را تمیز کنند و شستشو دهند. برای این کار میتوانید از مسواک خیلی نرم و خمیردندان مخصوص نوزاد که فلوراید نداشته باشد استفاده کنید. شما باید برای تمیز کردن دندان کودک او را روی پای خویش بنشانید و به آرامی مسواک را بر روی دندان بکشید. در ادامه به آرامی بر روی لثه های پایین و بالای کودک هم بکشید تا کاملا دهان و لثه کودک تمیز شود.

بهداشت دهان و دندان در کودکان

برای شستشوی دندان کودک میتوانید از یک پارچه یا حوله نرم و کاملا تمیز نیز استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر میتوانید از یک گاز به جای حوله استفاده کنید. قبل ازشستشو دستهای خود را کاملا بشورید و با یک حوله تمیز دستهایتان را کاملا خشک کنید. سپس گاز یا حوله را به آرامی و با دقت بر روی دندانهای نوزاد بکشید. به گونه ای که هیچ گونه قرمزی یا خراشی بر روی لثه های کودک ایجاد نشود. همجنین برای تمیز کردن بیشتر دندان کودک میتوانید مقدار کمی خمیردندان مخصوص نوزاد نیز روی دندانهایش بمالید.

خمیر دندان مناسب کودک :

از نظر متخصصان خمیر دندان برای کودکان زیر دو سال نباید فلوراید داشته باشد. در هنگام خرید خمیر دندان باید دقت کنید که مخصوص کودکان باشد تا در صورت بلعیده شدن توسط کودک هیچ گونه ضرری برایش نداشته باشد. برای کودکان بالاتر از دو سال خمیردندان آنها میتواند حاوی مقدار کمی فلوراید باشد. فلوراید در حفظ سلامت دندان بسیار کمک میکند. فلوراید باعث استحکام دندان ها و از پوسیدگی دندان به مقدار زیادی جلوگیری میکند. و در صورت پوسیدگی نیز دندان در مقابل فلوراید دوباره محکم و سالم میشود.

فلوراید برای کودکان نیز بسیار مفید است و در هنگام رشد دندانها باعث محکمتر شدن دندان میشود و با جذب مینای دهان از پوسیدگی دندانهای کودک نیز جلوگیری  میکند. فلوراید به طور طبیعی در آب و هوا نیز وجود دارد. فقط باید مطمئن شوید از یک مقدار بیشتر نشود زیرا باعث تغییر رنگ دندانهای کودک میشود.مقدار فلوراید مناسب در آب آشامیدنی 2 پی پی ام (pmm) مباشد. در صورت تغییر رنگ دندانهای کودک آب آشامیدنی نوزاد را عوض کنید.

بعد از 2 سالگی میتوانید یک مسواک و خمیردندان به کودک بدهید و به او مسواک زدن را یاد بدهید. البته باید در مراحل مسواک زدن به کودک کمک کنید تا دندانهای کودک کاملا تمیز شوند.

زمانیکه دومین دندان کودک درآمد احتیاج به نخ دندان برای تمیز کردن بین دندانهای نوزاد ضروریست. این کار را والدین باید با آرامش و دقت برای کودک انجام دهید. با بزرگتر شدن کودک خود والدین با نخ دندان کشیدن باید الگوی کودک شوند تا کودک یاد بگیرد و خودش هم بخواهد این کار را انجام دهد.

تغذیه مناسب برای حفظ سلامت دندان :

بهداشت دهان و دندان در کودکان
بهداشت دهان و دندان در کودکان

برای حفظ بهداشت دهان و دندان کودک باید تغذیه مناسب برای کودک را حتما رعایت کنید. یک تغذیه متعادل شامل تمام مواد غذایی از همان ابتدا برای کودک میباشد. این رژیم غذایی باید شامل انواع غلات، میوه، سبزیجات، شیر و… باشد. مصرف شکلات و شیرینی را برای کودکتان به یک بار در روز محدود کنید تا سلامت دندانهای کودک حفظ شود.

نکاتی در مورد حفظ بهداشت دهان و دندان در کودکان :

 • قبل از رویش اولین دندان تمیز کردن لثه های نوزاد را شروع کنید.
 • با رویش اولین دندان شیری کودک به تب خفیفی دچار میشود.
 • بعد از رویش اولین دندان مسواک زدن برای کودک را آغاز کنید.
 • برای تمیز کردن دندان نوزاد میتوانید از یک مسواک خیلی نرم و خمیردندان مخصوص نوزاد استفاده کنید.
 • از یک حوله نرم و یا یک گاز استفاده کنید.
 • خمیر دندان کودکان زیر دو سال فاقد فلوراید باشد.
 • برای کودکان بالاتر از دو سال خمیردندان کودک کمی فلوراید داشته باشد.
 • بعد از رویش دومین دندان برای تمیز کردن بین دندانهای کودک از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک نوشیدنی ها و خوراکیهای شیرین مصنوعی به کودک ندهید.
 • از میزان فلوراید در آب آشامیدنی اطمینان حاصل کنید.
 • در صورت تغییر رنگ دندان کودک آب آشامیدنی کودک را عوض کنید.
 • اگر کودک به سنی رسید که توانست آب بخورد بعد از هر بار شیرینی خوردن به او آب بدهید.
 • قبل از دو سالگی روزی دو بار دندانهای کودک رابا حوله یا مسواک نرم تمیز کنید.
 • بعد از دو سالگی یک مسواک و خمیردندان مخصوص کودک تهیه کنید تا کودک خودش بتواند مسواک بزند.
 • در اوایل مسواک زدن کودک به او کمک کنید تا اصول مسواک زدن را یاد بگیرد.
 • بعد از دو سالگی با نخ دندان کشیدن برای خودتان الگویی برای نخ دندان کشیدن کودکتان بشوید.
 • بعد از دو سالگی مراجعه به دندانپزشک را در برنامه خود قرار دهید.
 • در صورت افتادن اولین دندان شیری به پزشک مراجعه کنید تا از سالم بودن دندانهای دیگر اطمینان حاصل کنید.
 • تا 5 سالگی معاینات دوره ای دندانپزشکی را برای کودک انجام دهید برای جلوگیری از پوسیدگی دندانهای کودک

خرید کالسکه بچه

خرید لوازم بهداشت و حمام کودک

منبع :  koodaket

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button