در بعضی از خانواده ها جنسیت فرزند برایشان مهم است و دوست دارند فرزندشان دختر و یا حتما پسر شود. در بعضی از مواقع بعد از چندین فرزند دختر منتظر نوزاد پسر هستند و یا بالعکس بعد از چندین نوزاد پسز خواهان به دنیا اوردن نوزاد دختر هستند و یا به دلایل فرهنگی و شخصی متفاوت خواهان تعیین جنسیت می باشند. حال باید دید امکان تعیین جنسیت نوزاد وجود دارد که در اینجا به بررسی آن می پردازیم.

 از نظر علمی تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری امکان پذیر می باشد یا خیر ؟

امروزه پیشرفتهای زیادی در زمینه ژنتیک و تولید مثل انجام شده است که تعیین جنسیت قبل از بارداری را امکان پذیر کرده است.  به سه روش علمی و آزمایشگاهی تعیین جنسیت قبل از لقاح به صورت قطعی ممکن می شود که این روشها عبارتند از :

  •  آی وی اف یا همان لقاح آزمایشگاهی
  •  روش پی جی دی یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گذاری
  • روش آی یو آی یا تزریق اسپرم به داخل رحم

چگونگی تشکیل جنین پسر و دختر

جنین از ترکیب و لقاح یک کروموزم از زن و یک کروموزوم از مرد تشکیل می شود. زنان در اواسط هر سیکل خود یک یا چند تخمک آزاد می کنند که از نظر کروموزومی فقط شامل کروموزوم X هستند. از طرف دیگر مردها دارای دو کروموزوم جنسی X و Y هستند. بنابراین این کروموزوم مردها است که جنسیت جنین را مشخص می کنند. به این صورت که اگر تخمک آزاد شده که حاوی کروموزوم X است با کروموزوم جنسی Y لقاح یابد تخم مذکر و اگر کروموزوم X با کروزوم X جدا شده از اسپرم لقاح یابد تخم مونث می شود.

از خصوصیات اسپرم حاوی کروموزوم Y این است که نسبت به کروموزوم X کوچکتر هستند و میتوانند 4 تا 5 روز در محیط واژن زنده بماند و اسپرمهایی که حاوی کروموزوم Y  هستند 16 تا 18 ساعت در محیط واژن زنده می مانند. و از طرف دیگر هنگامی که یک تخمک رها می شود 12 تا 14 ساعت فرصت دارد تا توسط اسپرم بارور شود. اسپرمهای حاوی کروموزوم Y در محیط قلیایی بهتر زنده می مانند و سرعت بالاتری نسبت به کروموزوم X دارند. با توجه به این شرایط میتوانید در تعیین جنسیت تا حدی تاثیر گذار باشید.

 

روش IVF برای تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری

در این روش علاوه بر تعیین جنسیت جنین برای درمان ناباروری نیز کاربرد دارد. در این روش لقاح جنین و ترکیب کرورموزومها خارج از رحم اتفاق می افتد. سپس برای تعیین جنسیت جنین در مرحله هشت سلولی جنین یک سلول را جدا می کنند به گونه ای که آسیبی به سلول وارد نشود جنسیت را تعیین می کنند. اما در صورت آسیب به سلول دیگر جدا سازی انجام نمی شود.

روش IUI

در این روش اسپرمهای مرد پس از شستشو و آماده سازی در آزمایشگاه به رحم زن منتقل می شود تا در آنجا عمل لقاح انجام شود. قبل از انتقال اسپرم یک سری روش هایی وجود دارند که می توان با استفاده از آنها کروموزومهایی جنسی X و Y اسپرم را تا حدی جدا کرد و برای دختر یا پسر شدن همان کروموزوم مورد نظر را  به رحم انتقال داد. در واقع برای کسب جنسیت دلخواه پسر یا دختر همان کروموزوم دختر یا پسر را فقط انتقال می دهند.

دقت این روش و جدا سازی کروکوزومهای X و Y بین 60 تا 80 درصد می باشد و نتیجه آن قطعی نیست. در مورد رسیدن به جنسیت دختر دقت این روش تا 90 درصد می رسد و برای جنسیت پسر این دقت بسیار پایین تر می اید.

تعیین جنسیت قبل از بارداری
تعیین جنسیت قبل از بارداری

تکنیک PGD در تعیین جنسیت قبل از بارداری

در این روش عمل لقاح خارج از رحم انجام می شود.

زیر نظر پزشک و با استفاده از داروهایی سعی می شود که رحم زن را تحریک کنند و به جای یک تخمک چندبن تخمک آزاد شود. سپس تخمکها را در محیط آزمایشگاه با اسپرم ترکیب می کنند و بعد از لقاح چندین تخمک حاصل می شود. در این مرحله با استفاده از تکنولوژی PGD ( تشخیص پیش از لانه گذاری)  دختر یا پسر بودن این تخمها را مشخص می کنند و جنسیت مورد نظر زا به رحم منتقل می کنند. تنها راه دقیق و نزدیک به صد در صد همین روش به همراه تکنیک PGD می باشد.

روش PGD نیز مشکلات خاص خود را دارد و به طور مثال ممکن است بعد از تحریک رحم زن تنها یک تخمک به وجود بیاید و در اینجا امکان تعیین جنسیت و انتخاب از بین می رود.

از طرف دیگر در زوجهای نابارور نمیتوان از این روش استفاده کرد زیرا شانس باروری را کم می کند.

روشهایی که در تعیین جنسیت قبل از بارداری تاثیرگذار هستند

حال که به چگونگی دختر و یا پسر شدن لقاح آشنا شدید میتوانید به عواملی که به تعیین جنسیت مورد نظر شما کمک می کنند را بررسی کنیم. هر چند هیچ کدام از این عوامل قطعی نمی باشند ولی شاید تاثیر هر چند کوچکی در تعیین جنسیت داشته باشند که بعضی از والدین به انجام آنها تمایل دارند.

PH رحم

یکی از عواملی که در تعیین جنسیت موثر است PH رحم در زمان لقاح است.

کروموزوم Y اسپرم مرد در محیط قلیایی و PH بالا بهتر زنده می ماند. از طرفی محیط رحم در زمان تخمک گذاری یعنی روز 14 از سیکل 28 روزه دارای محیط قلیایی است. بنابراین اگر لقاح در این روز انجام شود احتمال پسر شدن جنین بالا می رود. در بقیه اوقات که دهانه رحم دارای PH پایین است و کروموزوم X در محیط اسیدی بیشتر زنده می ماند احتمال دختر شدن جنین بالا است..

زمان آمیزش

برای تعیین جنسیت اگر آمیزش در زمان تخمک گذاری انجام شود و یا نزدیک به زمان تخمک گذاری باشد به دلیل محیط قلیایی رحم احتمال پسر شدن جنین زیاد است و اگر 3 الی 4 روز بعد از تخمک گذاری و یا قبل از آن آمیزش انجام شود به دلیل محیط اسیدی رحم احتمال دختر شدن جنین بالا می رود.

شستشوی واژن

از آنجا که محیط قلیایی احتمال پسر شدن و محیط اسیدی احتمال دختر شدن را افزایش می دهد بنابراین شستشوی واژن قبل از مقاربت با جوش شیرین و قلیایی شدن برای پسردار شدن مفید است.

و شستشو با سرکه سفید باعث می شود محیط قلیایی شود و احتمال دختردار شدن بیشتر شود.

 تاثیر رژیم غذایی مناسب برای تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت قبل از بارداری

گرچه رژیم غذایی خاص و قطعی برای دختر دار شدن و یا پسر دار شدن وجود ندارد ولی باز هم رژیم های تغذیه ای خاص به زوجهای جوان کمک می کند تا حدی به جنسیت دلخواه خود برسند.

رژیم غذایی که بیشتر شامل کلسیم و منگنز باشند  احتمال دختر دار شدن را افزایش می دهند.

رژیم غذایی که بیشتر شامل پتاسیم و سدیم باشند احتمال پسر دار شدن را افزایش می دهند.

این رژیم های بارداری را باید چندین هفته قبل از بارداری (4 تا 6 هفته) شروع کنید تا نتیجه بگیرید.

برای دختر دار شدن بر روی چندین زوج آزمایش کردند ولی برای پسر دار شدن نتیجه این رژیم مشخص نیست.

خرید روروئک 

رژیم غذایی خاص

تعیین جنسیت قبل از بارداری

برای  جنین پسر نسبت سدیم و پتاسیم باید بالاتر از منیزیم و کلسیم باشد تا اسپرم پسر جذب شود

برای جنین دختر باید منیزیم و کلسیم بیشتر باشد تا اسپرم دختر به تخمک جذب شود.

غذاهای حاوی سدیم: تخم مرغ، گوشت، جگر، هویج، اسفناج، شیر و نمک طعام

غذاهای حاوی پتاسیم : فرآورده های گوشتی، سیب زمینی، هویج، موز، خرما و غلات

مواد غذاهای حاوی منیزیم : غلات، گردو، قهوه و کاکائو، سبزی ها، چغندر، جوانه گندم، سویا و ..

غذاهای حاوی کلسیم : شیر، ماست، بستنی، بادام و ساردین و ..

غذاهای پسر دار شدن : غذاهای شور ، خرما، هویج، جگر، سیب زمینی، موز و تخم مرغ

مواد غذاهای دختردار شدن : شیر، ماست، بادام، کدو، جوانه گندم ، کلم، کدو ، فلفل سبز

رژیم غذایی کم کالری تر و دارای انرژی و مواد معدنی و مغذی کمتر منجر به لقاح دختر می شود.

رژیم غذایی پرکالری تر و با مواد قندی و گلوکز بیشتر باعث لقاح بیشتر پسر می شود.

زیرا اسپرم Y دارای تحرک بیشتری است و نیازمند انرژی بیشتری برای زنده ماندن است.

تعیین جنسیت جنین از اعمال هزینه بر و پیچیده است که  توصیه نمیشود که والدین این کار را انجام دهند. اگر  به دنیا آوردن یک جنس خاص از جنین از نظر پزشکی برای مادر خطرناک باشد از این روشها استفاده می شود. در صورت تمایل والدین باز هم تعیین جنسیت برای آنها انجام می شود. روش IUI نسبت به روش FVI آسان تر است و نیاز به نمونه برداری از جنین در آن وجود ندارد ولی با نظر پزشک میتوانید روش مناسب را برای تعیین جنسیت جنین انتخاب کنید.

 

خرید سیسمونی نوزاد

خرید کالسکه کودک

منبع : niloulab,com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button