خون بند ناف نوزاد به عنوان خون جفتی شناخته می شود که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد. ذخیره و نگهداری خون بند ناف جنین فواید بسیاری دارد و در درمان بیماریهای لاعلاج مانند سرطان بسیار کاربرد دارد.

خون بند ناف نوزاد خونی است در در بند ناف و جفت باقی می ماند، ولی بعد از تولد معمولا دور ریخته می شود. این خون ارزشمند را میتوانید برای سلامت فرزندان خود در آینده دخیره کنید و یا حتی اهدا کنید. نگهداری خون بند ناف توسط بانک خون در کشور انجام می شود و اگر بعد از تولد نوزاد قصد نگهداری خون بند ناف نوزادتان را دارید باید از طریق انجمن بانک خون و بانک خون بند ناف اقدام کنید.

نگهداری خون بند ناف

ابن کار  را میتوانید به دو طریق انجام دهید. به صورت خصوصی و یه صورت عمومی

نگهداری خون بند ناف به صورت خصوصی باید در بانک خصوصی و با پرداخت هزینه انجام می شود و برای سلامتی فرزند خود و خانودتان کاربرد دارد. نگهداری خون بند ناف به صورت عمومی رایگان است و شما در واقع اهدا کننده خون بند ناف می شود و برای درمان غریبه ها و افراد دیگر در جامعه مورد استفاده قرار میگیرد و نگهداری در بانک خون عمومی انجام می شود.

خون بند ناف نوزاد
خون بند ناف نوزاد

در هر سی سی از خون بند ناف 1000 سلول بنیادی وجود دارد که بعد از تولد نوزاد در طناب بند ناف باقی می ماند. این خون تیره رنگ است و حجم آن معمولا 60 سی سی است و گاهی شاید به 75 سی سی نیز برسد. و به صورت تقریبی حجم آن ار نصف یک لیوان آب 250 سی سی کمتر می شود. ولی همانطور که گفتیم هر سی سی از این خون شامل 1000 سلول بنیادی است.

البته سلولهای بنیادی در بزرگسالان نیز وجود دارند ولی در مغز استخوان یافت می شود. سلولهای بنیادی سلولهای بسیار با اهمیت و ارزشمندی هستند که به آنها سلولهای مولتی پتانسیل نیز گفته می شود و قابلیت تبدیل شدن به تمام بافتهای بدن انسان را دارند.

از این رو از این سلولها در درمان بیماریهای سخت و لاعلاج استفاده می کنند. این سلولها در شرایط مستعد می توانند به سلولهای سیستم ایمنی، سلولهای خون ساز، سلولهای کبد، سلولهای قلب و .. تبدیل شوند و به درمان بیمارها کمک کنند.

فواید ذخیره خون بند ناف نوزاد

خون بند ناف برای نوزاد و تمام اعضای خانواده نوزاد قابل استفاده است و آینده و سلامتی نوزاد و خانواده تان را بیمه می کنید. این خون شامل تعداد بسیار زیادی از سلولهای بنیادی است که که به رشد دیگر سلولها کمک می کنند و در درمان سرطان خون، ناهنجاریهای ژنتیکی و ارثی، سیستم ایمنی بدن و .. کمک می کنند.

خون بند ناف کاربردی مانند مغز استخوان در درمان بیماریها دارد ولی نسبت به مغز استخوان احتمال رد شدن آن به مراتب کمتر است. ذحیره آن در واقع یک آرامش خیال برای خانواده و فرزند ایجاد می کند، تا در صورت بیماری و یا مشکل یک راه چاره عالی برای شما باشد.

خون بند ناف نوزاد
خون بند ناف نوزاد

سلولهای بنیادی برای درمان بیماریها :

امروزه سلولهای بنیادی در درمان 71 نوع بیماری کمک می کنند. در کشور ما نیز درمان بیماریها از طریق سلولهای بنیادی انجام میشود و در این زمینه پیشرفت زیادی داشته است. از جمله بیماریهایی که با سلولهای بنیادی موجود در خون بند ناف درمان می شوند :

 • نقص ارثی پلاکتی سامل اختلالات ترومبوسیتوپنی
 • نقص در تولید لنفوسیت ها شامل لنفوم غیرهوچکین و لنفوم هوچکین
 • اختلالات سلولهای بنیادی شامل انواع کم خونی ها (کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه (PNH) )
 • ناهنجاری های ارثی گلبولهای قرمز ( تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل )
 • اختلالات مادرزادی سیستم ایمنی
 • مشکل لوسمی حاد و لوسمی مزمن
 • بیماریهای آلزایمر، پارکینسون،,  سکته قلبی و مغزی، بیماریهای کبدی، صدمات نخاعی و دیستروفی عضلانی

پیوند سلولهای بنیادی برای درمان بیماریها چگونه انجام می شود؟

پیوند سلولهای بنیادی در واقع همان تزریق خون است. ولی این سلولها دارای سه خاصیت ویژه هستند :

 • دارای رشد بالا و سریعی هستند.
 • مولتی پتانسیل هستند.
 • به راحتی قابلیت تبدیل شدن به بافتهای دیگر را دارند.

آنتی ژنها یا گیرنده های سلولهای بنیادی نیز آشیانه جو هستند و با تزریق به بدن گیرنده به طور خودکار داخل مغز استخوان قرار میگیرند و مستقر می شوند. این سلولها بعد از تزریق وارد سیستم هماتوپویتیک بدن می شوند و از آنجا به کبد، ریه و طحال و .. منتقل می شوند و از آنجا با سلولهای بافتهای مجاور خود ارتباط سلولی برقرار می کنند و به رشد خود ادامه می دهند و در نهایت به رشد سلولهای مورد نظر می انجامد.

جمع آوری خون بند ناف چگونه انجام می شود؟

جمع آوری خون بند ناف بسیار آسان و راحت انجام می شود و هیچ خطر و دردی برای مادر و نوزاد ندارد و بیشتر از 5 دقیقه هم به طول نمی انجامد.  در هر دو روش زایمان طبیعی و سزارین امکان پذیر است و با دو روش سرنگ و کیسه خون بند ناف توسط پزشک و یا سرویس دهنده جمع آوری می شود.

استفاده از سرنگ

در این روش  پس ازمدت کوتاهی از بریده شدن بند ناف، به وسیله سرنگ خون داخل آن را می کشند. این فرآیند دقیقا مثل گرفتن خون برای آزمایش و یا تست خون است.

استفاده از کیسه

در این روش نیز بعد از بریدن بند ناف خون داخل آن را درون کیسه می ریزند. خون بند ناف حداقل تا 15 دقیقه بعد از بریده شدن ناف باید جمع آوری شود و در عرض 48 ساعت پروسه های لازم بر روی آن انجام می شو تا برای نگهداری حاضر شود.

خون بند ناف نوزاد بعد از جمع آوری پردازش می شود و در یک مرکز آزمایشگاهی نگهداری می شود که به آن بانک خون گفته می شود. در ایران چند بانک خون برای پذیرش خون بند ناف وجود دارند. بانک عمومی بند ناف رویان، مرکز پیوند مغز استخوان شریعتی و بانک سازمان اتقال خون ایران اقدام به دریافت خون بند ناف نوزاد می کنند و جزء مراکز پیشرو در دنیا محسوب می شوند.

مزایای استفاده از خون بند ناف نسبت به پیوند مغز استخوان

خون بند ناف و مغز استخوان هر دو دارای سلولهای بنیادی هستند که در درمان بیماریهای زیادی موثر هستند.

مغز استخوان دارای درصد بالایی از سلولهای بنیادی خونساز (1 تا 3) درصد و خون بند ناف (0.6 تا 1) درصد سلولهای بنیادی خونساز هستند. ولی به دلایلی متعددی استفاده از خون بنیادی بند ناف مزایای بیشتری نسبت به خون مغز استخوان دارد:

 • با استفاده از خون بند ناف امکان انجام پیوند موفق با با تشابه کمتر HLA بین گیرنده و دهنده نسبت به خون مغز استخوان وجود دارد و تعداد گیرنده در این روش بیشتر می شود.
 • در اهدای خون بند ناف هیچ خطری برای دهنده که همان مادر و نوزاد وجود ندارد. به این ترتیب که بعد از زایمان بند ناف و جفت جدا می شوند و خون آن توسط کیسه و یا سرنگ جمع آوری می شود. هیچ آسیبی به مادر و جنین وارد نمی شود. اما خون مغز استخوان باید با جراحی و حتی بیهوشی انجام شود و ممکن است برای دهنده خون همراه با درد و ناراحتی باشد.
 • میزان ابتلا به عفونتهای ویروسی مانند سایتومگالو ویروس در دهنده خون بند ناف نسبت به دهنده خون معز استخوان بسیار کمتر است.
 • سلولهای بنیادی بند ناف نوزاد نسبت به سلولهای بنیادی مغز استخوات قدرت تکثیر بیشتری دارند.
 • به علت تولد روزانه تعداد زیادی نوزاد، تعداد واحد خونی بند ناف زیاد است و دسترسی به گروههای متفاوت را زیاد می کند.
 • سلولهای بنیادی بند ناف نسبت به سلولهای مغز استخوانده سلولهای خونی بیشتر تولید می کنند . از این رو با تعداد کم سلول بند ناف نیز میتوان یک پیوند موفق داشت.

انواع بانک خون  :

حال به اهمیت و ارزش خون بند ناف پی بردیم به خانوده ها توصیه می شود خون بند ناف نوزاد را برای خود و یا دیگران ذخیره کنید. ذخیره خون بند ناف همانطور که گفتیم از طریق بانک خون انجام می شود. سه نوع بانک برای انجام ذخیره و آماده کردن خون و حقیقات بر روی خون بند ناف وجود دارد:

 • بانک خون بند ناف عمومی

این بانک نمونه هایی که برای دیگران و خیرخواهانه  اهدا شده اند جمع آوری می کند. همچنین از خون بند نافی که استانداردهای لازم را نداشته باشند  برای تحقیقات نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

 • بانک خون بمد ناف خصوصی

از این بانک برای ذخیره بند ناف نوزاد به طور خصوصی استفاده می شود و فقط برای درمان نوزاد و یا افراد خانواده مورد استفاده قرار می گیرد و در قبال ذخیره ، آماده سازی و نگهداری از خانواده نوزاد هزینه دریافت می شود.

 • بانک خون بند ناف ترکیبی

این بانک هر دو فعالیت خصوصی و عمومی را باهم انجام می دهد و هزینه ای که از بانک خصوصی دریافت می کند در بخش عمومی نیز میتواند مورد استفاده قرار دهد.

 

منبع : asriran.com

بیشتر بخوانید: مراحل ذخیره خون بند ناف جنین و هزینه و مدت نگهداری

 

پیشنهاد ما :

خرید سیسمونی نوزاد 

خرید صندلی ماشین کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button