خرید روتختی نوزاد یکی از اولین خریدهای سیسمونی نوزاد است. بسیاری از والدین سرویس روتختی نوزاد را قبل از تولد  خریداری می کنند و بر روی تخت او قرار می دهند.  رو تختی نیز در انواع ساده و یا به صورت سرویس چند تکه وجود دارند. انتخاب مدل و نوع خرید روتختی برای نوزاد بستگی به خواست شما دارد که می خواهید یک ست شیک و چند تکه کامل و یا یک مدل ساده بر روی تخت کودک استفاده کنید.

استفاده از روتختی نوزاد

نوزاد ساعتهای زیادی از در شبانه روز را در خواب به سر می برد. مخصوصا در سال ابتدایی، میزان خواب نوزاد از 10 تا 18 ساعت متغیر است. خواب مناسب و با کیفیت در رشد و سلامتی نوزاد تاثیر مستقیم دارد. به همین دلیل انتخاب جای خواب مناسب و سرویس خواب نوزاد بسیار اهمیت دارد. فراهم کردن اسباب خواب مناسب، یک خواب راحت و ایمن را برای نوزاد به ارمغان می آورد.

از طرف دیگر حداقل تا یک سالگی، خرید تخت جداگانه برای نوزاد ضرورتی ندارد. معمولا برای خواب نوزاد، انواع گهواره و تخت کنار مادر به کار می رود و بهتر است آن را  نزدیک تخت خودتان قرار دهید. برای نوزاد یک سرویس خواب ساده کفایت می کند. معمولا برای نوزاد از پتو و بالش نیز استفاده نمی کنند. زیرا دست و پا زدن و یا چرخیدن نوزاد در هنگام خواب، ممکن است باعث خفگی او شود.

در اینجا شما را با ویژگی هایی که روتختی نوزاد باید داشته باشد آشنا می کنیم تا خرید مناسبی انجام دهید.

جنس روتختی نوزاد

اولین نکته ای که در هنگام خرید ست روتختی نوزاد  باید به آن توجه کنید، جنس و کیفیت محصول می باشد. به دلیل حساسیت بالای نوزاد، در خرید لوازم مربوط به نوزاد باید دقت بیشتری داشته باشید. روتختی نیز چون ارتباط مستقیم با پوست نوزاد دارد، باید از جنس و نرمی و ضد حساسیت بودن آن مطمئن شوید تا سلامت و راحتی نوزاد فراهم شود.

بهترین جنس برای پارچه روتختی، پارچه صد در صد نخی می باشد. پنبه و کتان بهترین جنس برای خرید روتختی است. همچنین بهتر است کمترین درصد مواد مصنوعی را داشته باشد . ضد حساسیت بودن نیز ویژگی مهم دیگری است که بهتر است سرویس روتختی کودک آن را داشته باشد.

پارچه روتختی باید دارای کیفیت بالایی باشد تا در برابر شستشو در ماشین لباس شویی و یا شستشو با دست و در دمای بالا، با دوام باشد و از کیفیت آن با دفعات زیاد شستشو کاسته نشود و حتی رنگ و طرحهای روتختی بعد از شستشو باید ثابت بماند. همچنین باید نرم و لطیف باشد تا نوزاد در آن احساس راحتی کند.

سایز روتختی کودک

سایز استاندارد تخت نوزاد معمولا 70*130 یا 70*135 سانتیمتر می باشد. اگر تخت نوزاد که تبدیل به تخت نوجوان می شود دارید، سایز این تخت ها 180*80 سانتیمتر است. ولی در هر صورت برای نوزاد می توانید  از همان روتختی نوزاد 150*100 سانتیمتر استفاده کنید و لازم نیست برای نوزاد روتختی به اندازه تخت انتخاب کنید.

انواع روتختی

سرویس روتختی کودک بر اساس اجزای تشکیل دهنده و تکه های آن دارای مدلهای مختلفی است. یک سرویس خواب کودک معمولا شامل ملحفه، کاور تشک، روبالشی، پتو می باشند. البته بعضی از سرویس ها مخصوص تخت نوزاد، دارای گارد یا محافظ دور تختی نیز می باشند.

برای تخت نوزاد که دارای حفاظ یا نرده می باشد، داشتن گارد و دور تختی ضروری است. دور تختی، امنیت و راحتی را برای نوزاد فراهم می کند. نوزاد در هنگام خواب و غلت زدن در روی تخت ممکن است به کناره ها برخورد کند. وجود این دورتختی باعث می شود کودک آسیب نبیند و ایمنی کودک نیز حفظ شود.

در اینجا چند مدل از انواع سرویس روتختی کودک را نام می بریم:

روتختی سه تکه

این مدل شامل سه تکه ملحفه، بالش و لحاف است. بعضی از والدین ترجیح می دهند در کنار سرویس کامل روتختی کودک، یک ست دم دستی نیز داشته باشند و آن را بر  روی ست کامل پهن می کنند و در صورت کثیف شدن آن را تعویض کنند. داشتن و استفاده از دو سرویس روتختی برای نوزاد بسیار کاربرد دارد تا در صورت نیاز به شستشو، جایگزین یکدیگر شوند.

روتختی هفت تکه

این مدل از سرویس روتختی شامل تکه های زیر است:

  • ملحفه
  • لحاف
  • بالش سایز نوزاد 30*40 سانتیمتر
  • دو عدد گارد بالا و پایین تخت
  • یک کنار تختی
  • کوسن
  • رو بالشی

انواع طرح های ست رو تختی نوزاد

بعد از انتخاب مدل روتختی برای نوزاد و کودک، نوبت به انتخاب طرح رو تختی می باشد. اگر قصد خرید روتختی برای کودک دارید، با گزینه های بسیار متنوع و فراوانی رو به رو می شوید. طرح های فانتزی، کلاسیک ، عروسکی و طرحهای روتختی دخترانه و پسرانه و … گزینه هایی هستند که از بین آنها می توانید انتخاب کنید.

در حالت کلی با توجه به طراحی اتاق نوزاد و کودک، مدل و تخت کودک و همچنین جنسیت کودک می توانید از بین انواع طرحهای موجود روتختی، مدل دلخواه را انتخاب کنید.

روتختی پسرانه

در تهیه سیسمونی برای نوزاد، معمولا لوازم با رنگ آبی برای نوزادان پسر و برای نوزادان دختر رنگ صورتی را تهیه می کنند. این تقسیم بندی تقریبا در تمام دنیا به همین صورت است. برای انتخاب روتختی کودک پسرانه ، طیف رنگ آبی، رنگ کرم و خاکستری، ترکیب رنگ مشکی و سفید و .. را نیز می توانید انتخاب کنید. همچنین طرح های فانتزی، طرح کارتونی ماشین، توپ، فوتبال و .. از مدلهایی است که برای پسران بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

روتختی دخترانه

در هنگام خرید لوازم نوزاد دختر، با تنوع بسیار وسیعی رو به رو می شوید. همانطور که می دانید رنگ صورتی، به عنوان نماد لوازم سیسمونی دختر می باشد.  طیف دیگر رنگهای صورتی ، سرخابی ، حتی رنگ زرد و .. را می توانید برای نوزاد دختر به کار ببرید. انواع طرح های فانتزی، طرح فرشتگان و دخترانه فراوانی برای روتختی نوزاد دختر وجود دارند که از بین آنها می توانید مدل دلخواه را انتخاب کنید.

روتختی کلاسیک یا اسپورت

روتختی با طرحهای اسپورت نیز همبشه طرفداران زیادی دارند.  این مدل ها را برای کودک دختر و پسر قابل استفاده هستند و تنوع رنگ و طرح زیادی را نیز شامل می شوند. در خرید روتختی کودک پسرانه و یا دخترانه با طرحهای اسپوت و کلاسیک، انتخابهای زیادی خواهید داشت.

در حالت کلی سعی کنید برایکودک دختر یا پسر، طرحهایی با رنگای شاد انتخاب کنید. همچنین بهتر است روتختی دارای طیف رنگهای ملایم باشد تا باعث آرامش نوزاد شود. فقط توحه داشته باشید که ترکیب رنگهای تند انتخاب نشود. زیرا این رنگها برعکس آرامش نوزاد را بر هم میزنند و حتی در خواب نوزاد نیز می تواند اختلال ایجاد کند.

خرید روتختی نوزاد

در هنگام خرید رو تختی کودک داشتن کیفیت بسیار مهم است. زیرا سرویس روتختی نوزاد به دفعات زیادی شسته شوند. بنابراین در خرید روتختی، فقط به دنبال قیمت نباشید. البته این به این معنا نیست که حتما روتختی با قیمت بالا دارای کیفیت بهتری است. امروزه انوع برند های ایرانی، خارجی و ترک، روتختی های متنوع و با کیفیت را ارائه می دهند. شما می توانید با توجه به نیاز خود و هزینه ای که می خواهید پرداخت کنید نوع مناسب را خریداری کنید.

روتختی نوزاد ترک

پوشاک و منسوجات ترک که محصول کشور ترکیه هستند، به دلیل کیفیت بالا از قدیم شناخته شده هستند. بسیاری از والدین به دلیل مرغوب بودن این اجناس، روتختی کودک ترک برای نوزاد و کودک تهیه می کنند. این رو تختی های نسبت به مدلهای ایرانی دارای قیمت بالاتری هستند.

روتختی نوزاد ایرانی

امروزه در بازار رو تختی های بسیار متنوع و با کیفیتی از برندهای ایرانی نیز وجود دارند که هم از نظر زیبایی و هم از نظز کیفیت قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی هستند. اگر قیمت برایتان اهمیت دارد می توانید سرویس روتختی کودک ایرانی را تهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button