دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید شیشه شیر- بهترین شیشه شیر نوزاد و سر شیشه

راهنمای خرید شیشه شیر

شیشه شیر از اولین وسایلی است که بعد از تولد نوزاد مورد استفاده قرار می کیرد. شیشه شیر برای نوزادان معولا تا دو سالگی برای خوردن شیر خشک, آبمیوه و مایعات جزء لوازم ضروری به حساب می آید. در تهیه آن باید دقت کنید زیرا  ارتباط مستقیم با تغذیه نوزاد دارد و داشتن استانداردهای بهداشتی برای حفظ سلامت نوزاد بسیار اهمیت دارد. در مقاله راهنمای خرید شیشه شیر می توانید نوع مناسب را انتخاب کنید.

در هنگام خرید این کالا باید در میان انواع شیشه شیرهای موجود و انواع سر شیشه های آن در بین مدلها و طرحها و جنس های مختلف شیشه شیر مناسب با سن و راحتی کودکتان را تهیه کنید.  در راهنمای خرید شیشه شیر شما را با انواع بطری شیر نوزاد آشنا می کنیم تا در هنگام خرید آن از داروخانه و یا در خرید سیسمونی نوزاد آگاهی کامل داشته باشید.

ساختار شیشه شیر نوزاد

راهنمای خرید شیشه شیر : شیشه شیر نوزاد معمولا درای 4 جزء اصلی است.

شیشه شیر نوزاد

اجزای شیشه شیر

بطری شیر

 سری شیشه شیر

 سرپیچ

درپوش

بطری  مایع را درون خود نگه می دارد.

سری شیشه شیر آن قسمتی است که نوزاد آن را به دهان میبرد و آن را می مکد.

سرپیچ معمولا به شکل حلقوی و دایره ای است و بین سرشیشه و بطری شیر قرار می گیرد و به وسیله آن سری شیشه بر روی بطری قرار میگیرد و با چرخاندن آن بر روی بطری ثابت می ماند.

درپوش نیز در اکثر شیشه شیرها وجود دارند که زمانی که از آن استفاده نمی کنید از ورود گرد و خاک و یا آلودگی های اطراف به درون بطری و یا بر روی سر شیشه جلوگیری می کند.

تنوع در جنس های مختلف بطری شیشه شیر و قسمت سری آن , انواع مختلف شیشه شیر را حاصل می شوند که کمپانی های معتبر مانند چیکو, اونت , تامی و .. به تولید آن می پردازند. و این برندهای صاحب نام با تحقیق در سلامت نوزاد دارای محصولات با کیفیتی برای نوزادان می باشد. استفاده از مواد اولیه بهداشتی از اولین استاندارهای جهانی برای شیشه شیر نوزاد است که این برندها ملزم به رعایت آن هستند.

 شیشه شیر باید فاقد bpa باشد

در بطری های شیر با جنس پلاستیکی نداشتن ماده مضر bpa بسیار مهم است .

زیرا در صورت وجود این ماده در پلاستیک تولیدی آن و مکیده شدن توسط نوزاد باعث بیماری و عفونت در دوران نوزادی می شود و همچنین ممکن است باعث انواع سرطانها در بزرگسالی کودک شود. از این رو سازمان جهانی غذا و دارو فقط  استفاده از مواد فاقد bpa  را برای تولید شیشه شیر مجاز اعلام کرده است.

بطری شیرهای برندهای چیکو , فیلیپس اونت, دکتر بروان و .. دارای برچسب فاقد bpa هستند و میتوانید با خیال راحت این محصولات  را برای استفاده نوزاد و کودکتان خریداری کنید.

انواع بطری شیشه شیر نوزاد

راهنمای خرید شیشه شیر : بطری شیر در شیشه شیر که نگدارنده مایعات است در جنس های مختلفی تولید می شوند. دارای انواع جنس پلاستیکی , شیشه ای , استیل و .. میباشند.

بطری های پلاستیکی

اکثر شیشه شیرهای موجود در بازار دارای جنس پلاستیکی هستند.

شیشه های پلاستیکی دارای وزن کم و سبک هستند و با افتادن نمی شکنند و رطوبت را به خود نمی گیرند. و نسبت به جنسهای دیگر ارزان تر است. شیشه های پلاستیکی در اثر گرما ممکن است در بافت آنها تغییراتی ایجاد شود و حاوی مواد مضر برای کودک شوند. با گذشت زمان این بطری های پلاستیکی بو می گیرند و برای استفاده کودک نا ایمن می شوند. شیشه های پلاستیکی را به طور منظم برای حفظ سلامت کودک باید تعویض کنید.

از سال 2012 به بعد سازمان بهداشت جهانی فقط استفاده از پلاستیکهای فاقد bpa  را برای شیشه شیر مجاز کرده است.ولی اگر از بطری قدیمی استفاده می کنید از نداشتن bpa مطمئن شوید و یا به نشان بازیافت در زیر بطری هست توجه کنید.

علامت های «#۱» و «#۲» و «#۴» از جنس پلی اتیلن و ایمن هستند و علامت «#۵» از جنس پلی پروپیلن و یک ماده ایمن برای کودک به حساب می آید. علامت «#۷» از جنس پلی کربنات و شامل bpa است و برای بطری شیر مناسب نمی باشد.

نکات مهم :

 • وزن سبک
 • نشکن بودن
 • تغییر بافت پلاستیک با گذشت زمان
 • فرسوده شدن و بوگرفتن
 • از هم پاشیده شدن پلاستیک در اثر گرما
 • امکان خراشیدگی بر روی سطح پلاستیک

بطری های شیشه ایراهنمای خرید شیشه شیر

بطری های شیشه ای (پیرکس) دارای جنس ایمن تر و بهتر نسبت به جنس پلاستیکی هستند.

شستشو و استریل کردن آنها نیز آسان تر است و میتوانید آن را با آب جوش هم بشورید و نگران تغییر در بافت آن نباشید. شیشه های شیشه ای دارای عمر طولانی هستند و در صورتی که دچار شکستگی نشوند یک بطری همیشگی برای کودکتان خواهد بود. این بطری ها دارای وزن سنگین تری هستند و برای زمانی که کودک کمی بزرگ شد و خودش خواست بطری را با دستانش نگه دارد مناسب نیست و خودتان حتما باید بطری را برای کودک نگه دارید.

بطری های شیشه ای فاقد هرگونه مواد شیمیایی و مضر برای کودک هستند. زیرا شیشه یک ماده طبیعی ساخته شده از شن و ماسه (سیلیس) می باشد.  از معایب آن جذب رطوبت محیط هنگام استفاده از مایعات سرد است.

نکات مهم

 • داشتن عمر طولانی تر
 • دارای جنس سنگین تر
 • قیمت گران تر نسبت به بطری های پلاستیکی
 • فاقد مواد مضر و شیمیایی
 • شستشوی آسان
 • احتمال شکستن و لب پر شدن
 • جذب رطوبت هنگام استفاده از مایعات سرد

بطری های استیلشیشه شیر نوزاد استیل

بطری استیل در بین سه جنس پلاستیکی و شیشه ای و استیل کمترین میزان استفاده را دارد. جنس استیل ضد زنگ در بطری شیر, خاصیت عایق بسیار عالی را به وجود می آورد که می تواند دمای مایعات گرم و سرد را به مدت طولانی تری نسبت به بطری های دیگر نگه دارد. اما ساحت و فرم دهی استیل برای ساخت شیشه شیر هزینه بر و مشکل است.

بطری های استیل نسبت به بطری های پلاستیکی و شیشه ای گران تر است.

دچار شکستگی نمی شوند و دارای شستشوی راحتی نیز می باشد.

از معایب آن میتوان به شفاف نبودن آن اشاره کرد که باعث می شود مقدار شیر مانده درون بطری مشخص نباشد. دچار خراشیدیگی نیز نمی شود. و ماندگاری بالاتری نسبت به جنس های دیگر دارد.

نکات مهم

 • شفاف نبودن
 • گران تر بودن نسبت به جنسهای دیگر
 • دارای مقاومت بالا و عمر طولانی تر
 • جذب رطوبت هنگام استفاده از مایعات سرد (نه به اندازه بطری های شیشه ای)
 • دچار شکستگی و خراشیدگی نمی شوند

بطری های ضد نفخ شیشه شیر نوزاد

نوزادان هنگام شیر خوردن به دلیل ایجاد خلا در بطری مقداری هوا نیز می بلعد و باعث دل درد کودک می شود.  از این رو تولیدکنندگان شیشه شیر به دنبال راهی برای کاهش هوای بلعیده شده توسط نوزاد هستند و سیستم ضد کولیک به وجود آمد.

این شیشه شیر ها دارای یک لوله جریان طبیعی در داخل بطری است و باعث می شود حباب و هوا در داخل بطری تشکیل نشود و نوزاد بتواند به راحتی شیر بخورد و مشکلات نفخ و کولیک به حداقل برسد.

این شیشه شیرها کمک می کند که جریان شیر یک دست شود و در طول شیر خوردن هوا وارد معده نوزاد نشود.

این مطلب را بخوانید : تغذیه نوزاد با شیر خشک

انواع سر شیشه شیشه شیر نوزاد :

راهنمای خرید شیشه شیر : سرشیشه قسمتی است که نوزاد از آن شیر را می مکد و یکی از فاکتورهای مهم در خرید شیشه شیر برای کودک است و انواع مختلفی دارد :

سری گرد یا استاندارد

سر شیشه های کلاسیک معمولا به این صورت هستند و نیازی به مکیدن نوزاد برای خروج شیر ندارند و بدون مکیدن هم شیر از داخل آن خارج می شود. و این امر باعث می شود به سلامت فک و دهان کودک آسیب برساند و باعث اختلال در رشد دهان و دندان کودک می شود. این سر شیشه ها معمولا به شکل گرد و شبیه سینه مادر هستند.

سری ارتودنسی

این نوع متناسب با کام و لثه نوزاد طراحی شده اند و فضای بیشری را به کودک برای حرکت زبان و فک به کودک می دهد. و با رشد کودک به فک و دهان از بروز اختلال در فک و دهان کودک جلوگیری می کند. این نوع سری ها معمولا نا متقارن هستند و کمی زاویه دار و مورب هستند. این نوع یری از بروز بیماریهای مربوط به دهان و دندان با رشد نوزاد پیشگیری می کند.

سری  لاتکس

لاتکس یک نوع پلاستیک نرم و انعطاف پذیر است که نرمی آن به سینه مادر شباهت دارد و به همین دلیل بعضی از نوزادان به این نوع سری شیشه بیشتر تمایل نشان میدهند. سری های لاکتس معولا به رنگ قهوه ایی و طلایی مات هستند و قابل تشخیص از سری های سیلیکونی هستند.

از معایب آن این است که با گذشت زمان دچار ترک می شوند و شیر از نوک سری به بیرون نشت می کند. و در این زمان حتما باید آن را تعویض کنید. همچنین بعضی از نوزادان به جنس لاکتس حساسیت دارند.

سری سیلیکونی

سری ها از جنس پلاستیک محکم تر از لاتکس هستند.

این سری ها دارای عمر طولانی تری هستند و مقاومت بیشتری دارند. این سری ها نسبت به سری های لاتکس حساسیت کمتری برای نوزاد ایجاد می کنند. و برای نوزادانی که در هنگام شیر خوردن خشن هستند و عمل مکیدن را محکم تر انجام میدهند مناسب است.

سری شیشه ضد نفخ

این نوع سری شیشه ها بر روی خود دارای سوراخهای ریزی است که میزان ورود هوا و شیر را کنترل می کند و نمی گذارد نوزاد هوای زیادی را ببلعد. در شیشه شیرها به دلیل وجود خلا باعث می شود که نوزاد هنگام شیر خوردن هوای زیادی را نیز ببلعد و باعث نفخ و دل درد در کودک شود.

سری شیشه با قابلیت تنظیم جریان

این نوع سری ها دارای یک شکاف کوچک در سری شیشه است که می توانید عبور جریان شیر را در آن تنظیم کنید و با نوجه به نیاز و توان نوزاد آن را تنظیم و کنترل کنید. این سری ها معمولا از جنس سیلیکونی  و نرم هستند.

درپوش شیشه شیر نوزاد

اکثر شیشه شیرها دارای درپوش هستند که بر روی سری شیشه شیر قرار می گیرند. از درپوش ها زمانی که از شیر شیشه استفاده نمی کنید حتما آن را بر روی سری بگذارید تا از آلوده شدن به باکتری ها و آلودگی های محیطی جلوگیری کنید.

نکته – میزان شیر خشک نوزاد چقدر باید باشد؟

انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد

راهنمای خرید شیشه شیر: برای نوزاد در بدو  تولد تا چند ماهگی شیشه شیرهای با ظرفیت کمتر 120 سی سی و کوچکتر انتخاب کنید. و بعد از آن از بطری های با ظرفیت بالاتر 240 تا 270 سی سی برای نوزاد استفاده کنید. و توصیه میشود چندین شیشه شیر برای نوزاد تهیه کنید.

برای انتخاب سرشیشه مناسب باید نوعی را که نوزاد با آن راحت باشد و آن را ترجیح دهد انتخاب کنید.

برای این کار می توانید انواع مختلف را برای نوزاد امتحان کنید تا ببینید نوزاد با کدام راحت تر است. در صورت داشتن نفخ و سوء هاضمه بهتر است از سر شیشه های مورب یا ضد نفخ برای نوزاد استفاده کنید.

همچنین برای انتخاب بطری شیر , در زمان نوزادی میتوانید هر جنسی را انتخاب کنید , ولی چون خودتان شیشه را برای نوزاد نگه می دارید بهتر  از شیشه های پیرکس و شیشه ای استفاده کنید که شستشوی راحت تر دارند. و با بزرگتر شدن نوزاد و زمانی که نوزاد دوست دارد خودش بطری شیر را نگه دارد از شیشه شیرهای سبک تر برایش استفاده  کنید و شیشه هایی که بتواند با دستانش آن را نگه دارد و از دستانش سر نخورد.

شیشه شیرهای دسته دار هم برای این منظور مناسب هستند که میتوانید برای نوزاد تهیه کنید.

انواع شیشه شیر نوازد را با برندهای معتبر شیشه شیر چیکوفیلیپس اونت , دکتر براون و .. از فروشگاه  اینترنتی سیسمونی بدو نی نی به صورت آنلاین خریداری کنید.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.