راههای افزایش شیر مادر یکی از مسائلی است که هر مادر در دوران شیردهی بهتر است از آن آگاهی داشته باشد. یکی از نگرانی های مادر بعد از تولد نوزاد , کافی بودن شیر مادر برای تغذیه نوزاد است. غذاهایی که مادر مصرف می کند تاثیر مستقیم در میزان شیر مادر و کیفیت آن دارد. بررسی نشان می دهد حداقل 75 درصد از مادران تا شش ماه خودشان به نوزاد شیر می دهند.

بسیاری از مادران دارای شیر طبیعی و زیاد برای شیردهی هستند. ولی در بعضی از موارد ممکن است شیر مادر کم باشد و یا بر اثر عواملی قطع شود و این امر باعث نگرانی والدین می شود. از این رو  توجه و اهمیت تغذیه و سلامت مادر در این زمان بسیار مهم است. نگرانی از ناکافی بودن شیر خود دلیلی برای کاهش شیر و یا قطع آن می شود. در این مطلب راههای افزایش شیر مادر و نکات مهم آن برای مادران عزیز آورده شده است.

بیشتر بخوانید: فواید و خواص شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر و نکات مهم

نوزادان تا شش ماهگی بهتر است فقط از شیر مادر تغذیه کنند. بعد از شش ماهگی مادر میتواند که که دادن غذاهای جامد و سبک را به نوزاد شروع کند. بنابراین در مدت زمان شیر دهی به نوزاد که حداقل شش ماه است نکات مربوط به افزایش شیر مادر را بدانید. توجه به این نکات علاوه بر تولید شیر بیشتر به بهبود و سلامتی مادر بعد از زایمان نیز کمک می کند.

شیردهی مستمر

شیردهی مستمر و مداوم از اولین راههای افزایش شیر مادر است. تولید شیر بستگی مستقیم به تقاضای شیر دارد. هر چقدر نوزاد بیشتر شیر بخورد، ترشح و تولید شیر افزایش می یابد. در هنگام شیر  دادن به نوزاد به گونه ای این کار را انجام دهید که تمام نوک پستان و هاله اطراف آن در دهان نوزاد قرار بگیرد. هر چقدر تعداد دفعات شیر دهی بیشتر باشد، عمل مکیدن و به دنبال آن ترشح شیر مادر افزایش پیدا می کند.

تخلیه شیر اضافی (پمپاژ سینه)

اگر نوزاد قادر نباشد تمام شیر موجود در سینه را تخلیه کند در بین فواصل شیر دهی، شیر اضافه را پمپاژ کنید. برای جلوگیری از انباشت شیر در سینه و کمک به جریان یافتن شیر بهتر است بعد از هر بار شیردهی، شیر باقیمانده در سینه را تخلیه کنید. خالی شدن سینه باعث کمک به تولید شیر جدید و افزایش آن می شود.

شیردهی از هر دو پستان

از هر دو پستان به نوزاد شیر دهید.  بعد از هر دو یا سه بار شیردهی می توانید شیردهی را از پستان دیگر ادامه دهید. البته توجه داشته باشید که هر یک از پستان ها کاملا تخلیه شود و نوزاد به انتهای شیر موجود در پستان نیز برسد. که این شیر انتهای پستان شیر پرخاصیت و غلیظی می باشد. شیردهی منظم از هر دو پستان باعث تولید بیشتر شیر مادر می شود.

اجتناب از پستانک و یا رابط سینه برای نوزاد

تا جایی که امکان دارد از دادن پستانک و یا شیشه شیر به نوزاد خودداری کنید. تا نوزاد تا شش ماهگی فقط به شیر مادر تمایل نشان دهد. از شروع زود هنگام غذاهای کمکی و جامد به نوزاد نیز پرهیز کنید.

داشتن آرامش و پرهیز از استرس در شیردهی

داشتن استرس تاثیر مستقیم بر میزان شیر مادر دارد و می تواند مقدار آن را کاهش دهد. آرامش ذهنی و جسمی باعث افزایش تولید شیر می شود. از این رو  استراحت کافی و آرامش برای مادران در دوران شیر دهی بسیار با اهمیت است. زیرا شیردهی مناسب باعث رشد بهتر نوزاد نیز می شود.

تغذیه مناسب در شیردهی

تغذیه مادر و خوردن غذای کافی و مغذی باعث افزایش شیر مادر می شود. بعضی از گیاهان و داروها هستند که به تولید بیشتر شیر مادر کمک می کنند. مصرف مواد غذایی افزایش دهتده شیر مادر به این منظور کمک می کند. قبل از شروع به مصرف گیاهان و مکملهای دارویی حتما با پزشک و یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

اجتناب از مصرف الکل و دخانیات

مصرف الکل و سیگار و هر گونه دخانیات برای سلامتی مادر بسیار مضر است. استفاده از نوشیدنی های الکلی و یا کشیدن سیگار در تمام مراحل از جمله قبل از بارداری، دوران بارداری و بعد از زایمان و در دوران شیر دهی خطرناک است و باعث آسیبهای جدی به مادر و نوزاد می شود. مصرف االکل و دخانیات باعث کاهش مقدار شیردهی مادر می شود. همچنین این اثرات مخرب از طریق شیر مادر به نوزاد نیز منتقل می شوند و در رشد نوزاد اختلالات جدی وارد می کند.

بیشتر بخوانید : چگونه نوزاد به شیشه شیر عادت بدیم 

داشتن تماس پوستی مادر و نوزاد در هنگام شیردهی

در هنگام شیر دادن تماس پوست به پوست برقرار کنید. تماس پوست نوزاد با پوست مادر باعث افزایش ترشح شیر مادر می شود. در هنگام شیردهی لباس بالا تنه خود را در آورید و به نوزاد با پوشک شیر بدهید. برای جلوگیری از سرما خوردن نوزاد نیز می توانید به دور خود به همراه نوزاد یک پتو بیندازید.

ماساژ پستان برای افزایش شیر مادر

ماساژ دادن پستان ها نیز به تولید شیر بیشتر کمک می کند. به رفع مجراهای مسدود شده و توده ها در سینه کمک می کند و یکی از روشهای مطمئن برای افزایش شیردهی است. همچنین ماساژ پستان خطر عفونت را نیز کاهش می دهد. برای ماساژ سینه ها ابتدا در یک محیط آرام قرار بگیرید. این کار را به آرامی و بدون فشار شروع کنید. و بهتر است که این کار را خودتان انجام دهید تا فشار زیادی به سینه ها وارد نشود.

ماساژ  را از انتهای قفسه سینه به سمت سینه انجام دهید.  این کار را برای سینه دیگر نیز تکرار کنید. می توانید سینه ها را به صورت دورانی نیز ماساژ دهید. دقت داشته باشید که ماساژ سینه ها را به آهستگی و نرم انجام دهید. زیرا کوچکترین فشار ممکن است به مجراهای شیردهی آسیب برساند.

بیشتر بخوانید : صندلی شیر دهی 

استفاده از لباس زیر مناسب در هنگام شیردهی

در دوران شیردهی لباس های زیر تنگ و چسبان نبوشید. لباس های زیر تنگ ممکن است باعث بسته شدن مجراهای شیردهی شود و تولید شیر را کاهش دهد. امروزه سوتینهای شیردهی مخصوص در بازار وجود دارد که استفاده از آن برای مادر آسان است و در زمان شیر دادن به نوزاد نیز مادر بدون اینکه ناچار به در آوردن لباسش باشد می تواند به راحتی به نوزاد شیر بدهد.راههای افزایش شیر مادر

خرید صندلی شیردهی نوزاد و مادر

نکاتی که در هنگام شیردهی به نوزاد باید رعایت کنید:

  • در اتاقی آرام به کودک شیر بدهید.
  •  در هنگام شیردهی آرامش داشته باشید و از استرس دوری کنید.
  • اطراف سینه هایتان را گرم نگه دارید.
  • تعداد دفعات شیردهی به نوزاد را افزایش دهید تا شیر مادر افزایش یابد.
  • فاصله بین شیردهی را کوتاه کنید.
  • بعد از هر بار شیردهی، اقدام به تخلیه و پمپاژ سینه ها کنید.
  • بعد از هر بار شیردهی، آروغ نوزاد را بگیرید تا از نفخ و دل درد نوزاد جلوگیری شود.
  • در حفظ بهداشت فردی و تمیز بودن لباس زیر دقت کنید.
  • در صورت هر گونه ناراحتی در هنگام شیردهی به نوزاد و یا مادر به پزشک مراجعه کنید.
  • تغذیه مناسب داشته باشید و فعلا نگران اضافه وزن نباشید.

خرید شیشه شیر نوزاد

 خرید سیسمونی نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button