رفلاکس نوزاد چیست ؟

رفلاکس نوزاد زمانی اتفاق می افتد که مقداری غذا از معده نوزاد به مری  بر می گردد و نوزاد استفراغ خفیفی می کند و بالا می آورد. اکثر نوزادان بعد از خوردن شیر مقداری از آن را بالا می آورند و رفلاکس برای نوزاد در حالت طبیعی مشکل خاصی به وجود نمی آورد و به این نوع رفلاکس بی خطر گفته می شود و معمولا بعد از 18 ماهگی رفلاکس در کودک کاهش پیدا می کند و برطرف می شود.

ولی در صورتی که مقدار بالا آوردن نوزاد زیاد باشد در رشد نوزاد تاثیر می گذارد و باعث کاهش وزن نوزاد می شود و می تواند نشان دهنده مشکلات دیگری از جمله آلرژی، مشکلات گوارشی و یا  بیماری رفلاکس یا GERD گرد باشد. که در این زمان باید به پزشک مراجعه کنید و برای درمان مشکلات احتمالی کودک خود اقدام کنید. در این مطلب به علائم و علل رفلاکس نوزاد می پردازیم و همچنین با راههای کاهش و درمان آن آشنا می شوید.

علائم و تشخیص رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد در حالت عادی و خفیف نگران کننده نیست و بالا آوردن مقدار کمی شیر معده را اذیت نمی کند. ولی بالا آوردن مقدار بیشتر غذا و شیر و استفراغ شدید می تواند کودک را اذیت کند و باعث مشکلاتی مانند گلو درد، مشکلات تنفسی شود. علائم رفلاکس نوزاد که باید با آنها آشنا باشید و در صورت دیدن این علائم به پزشک مراجعه کنید:

 • نوزاد وزن اضافه نمی کند، زیرا غذای کافی و به اندازه مناسب در معده نمی ماند.
 • اشتهای کودک کم می شود و میلی به خوردن غذا ندارد. زیرا با برگشتن اسید معده به مری، گلو و بلعیدن کودک دچار آسیب می شود.
 • نوزاد استفراغ شدید می کند و محتویات معده نوزاد با فشار از دهان کودک خارج می شود.
 • مایع سبز و یا زرد رنگ بالا می آورد. یا استفراغ شدید و گاهی اوقات ممکن است خون بالا آورد.
 • در مدفوع کودک خون وجود دارد.
 • در صورت وارد شدن محتویات معده به ریه و یا داخل بینی کودک دچار مشکلات تنفسی و یا سرفه های مزمن می شود و یا به عفونت گوش و سینوس دچار میشود.
 • پس از خوردن غذا کج خلق، بداخلاق و بی قرار می شود.

در صورت بروز هر کدام از این مشکلات برای کودک و ادامه پیدا کردن آنها بهتر است برای درمان کودک به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : کولیک یا قولنج نوزادی چیست 

علت رفلاکس در نوزاد

رفلاکس نوزاد
رفلاکس نوزاد

رفلاکس در نوزادان به دلایل مختلفی ایجاد می شود که اکثر آنها برای نوزاد طبیعی و اجتناب ناپذیر است. سیستم گوارش نوزاد مخصوصا نوزادان نارس ضعیف است و کامل رشد نکرده است و عملکرد دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث رفلاکس در نوزاد می شود. از دلایلی که باعث رفلاکس و برگشتن شیر یا غذا از معده به مری نوزاد می شوند عبارتند از :

 • نوزاد ساعتهای طولانی و متداومی را دراز می کشد و در خواب به سر می برد که باعث بالا آورن شیر می شود.
 • غذای نوزاد معمولا تا یک سالگی و بالاتر معمولا شیر و مایعات است که برگشت غذا را به مری بیشتر می کند.
 • نارس بودن نوزاد و ضعیف بودن سیستم گوارش نوزاد  باعث اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و رفلاکس در نوزاد می شود.
 • تنگی پیلور نیز یکی دیگر از مشکلات گوارشی است که باعث رفلاکس می شود. تنگی پیلور باعث می شود غذا به طور کامل از معده به روده منتقل نشود و مقداری از آن به مری برگردد.
 • سیستم گوارش بعضی از نوزادان توانایی هضم لاکتوز موجود در شیر را ندارند. در صورت تغذیه کودک با شیر گاو، پروتئین لاکتوز موجود در آن می تواند باعث رفلاکس شود.
 • بیماری رفلاکس معده نیز می تواند باعث رافلاکس نوزاد و برگشتن شیر از معده به مری می شود.

بیشتر بخوانید : میزان شیر خشک نوزاد

تشخیص رفلاکس نوزاد

برای تشخیص رفلاکس در نوزاد، ابتدا به پزشک مراجعه کنید. پزشک در ابتدا یک سری معاینات ابتدایی و فیزیکی از نوزاد انجام می دهد.  با پرسشهایی از والدین و اندازه گیری وزن کودک و مطمئن شدن از رشد و وزن گیری طبیعی کودک یک سری دستور و درمان خانگی به والدین میدهد و دیگر نیازی به استفاده از دارو و یا آزمایشهای دیگری نیست. ولی در صورت تشخیص پزشک و اختلال در وزن گیری و گوارش کودک، پزشک ممکن است آزمابشهای زیر را برای کودک انجام می دهد.رفلاکس نوزاد

سونوگرافی و عکس برداری

از سونوگرافی برای تشخیص تنگی پیلور استفاده می شود. عکس برداری با اشعه ایکس برای تشخیص بیماریهای دیگر دستگاه گوارش نوزاد به کار می رود. و مشکلاتی که در هنگام بلعیدن وجود دارد و انسداد در دستگاه گوارش را بررسی می کند. قبل از عکس برداری به کودک باریوم یا ماده کنتراست میدهند که باعث می شود عکسها واضح تر شوند.

آزمایش خون و ادرار

این آزمایش برای کنترل وزن نوزاد و بررسی علل احتمالی بالا آوردن و استفراغ نوزاد است.

آزمایش ph

یکی دیگر از آزمایشاتی که برای کودک انجام می شود آزمایش ph و اندازه مقدار اسید وارد شده از معده به مری نوزاد است. برای این منظور نوزاد حداقل یک شب باید در بیمارستان باشد. یک لوله باریک از دهان یا بینی به مری و معده نوزاد وارد می کنند و از طریق آن مقدار اسید معده نوزاد و ضربان و تنفس نوزاد را بررسی می کنند.

خرید صندلی ماشین کودک

آندوسکوپی

در این روش پزشک یک دوربین کوچک که بر روی یک لوله باریک قرار دارد را از طریق دهان به مری، معده و ابتدای روده کوچک وارد می کند. از طریق آن میتواند این بافتها را مشاهده و در صورت لزوم نمونه برداری نیز کند و مشکل گوارش نوزاد را بررسی کند. برای کودک این روش با بیهوشی کامل انجام می شود.

درمان رفلاکس نوزاد

رفلاکس در نوزادان به خودی خود برطرف می شود ، ولی با راهکارهایی میتوانید  رفلاکس را در نوزاد کاهش دهید. از جمله کارهایی که به کاهش و درمان رفلاکس کمک می کند موارد زیر است:

 • مقدار غذایی که به کودک میدهید را کم کنید و دفعات آن را بیشتر کنید.
 • بعد از هر بار شیر دهی به نوزاد حتما آروغ نوزاد را بگیرید.
 • بلافاصله بعد از شیردهی کودک را نخوابانید و یا پوشکش را تعویض نکنید و کودک را در حالت نزدیک به عمودی نگه دارید.
 • کودک را بر روی شکم نخوابانید. خواباندن کودک بر روی شکم ممکن است باعث کاهش علائم رفلاکس شود ولی سندروم مرگ ناگهانی در نوزاد را افزایش می دهد. بنابراین این کار توصیه نمی شود.

توضیحات بیشتر

شیر مادر یا شیر خشک غلیظ تر نیز به کاهش رفلاکس نوزاد کمک می کند. برای غلیظ کردن شیر می توانید از انواع غذاهای کمکی و غلات نوزاد استفاده کنید. ولی مقدار غلظت شیر را نیز در نظر داشته باشید تا از رساندن کالری زیاد و اضافه وزن کودک جلوگیری شود.

در صورت تغذیه با شیر مادر، رژیم غذایی مادر نیز باید کنترل شود. برای کاهش رفلاکس  نوزاد، مادر بهتر است گوشت گاو، تخم مرغ، مواد لبنی حاوی لاکتوز کمتر مصرف کند.

اگر از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده می کنید، برای کاهش رفلاکس نوزاد میتوانید شیر خشک را تعویض کنید و  شیر خشک ضد حساسیت برای نوزاد تهیه کنید. که فاقد لاکتوز باشد و معده نوزاد توانایی هضم آن را داشته باشد.

دور نگه داشتن نوزاد از دود دخانیات و هر گونه آلودگی نیز می تواند به کاهش رفلاکس در نوزاد کمک کند.

اگر از شیشه شیر برای نوزاد استفاده می کنید، سر شیشه متناسب با نوزاد را انتخاب کنید. سر شیشه خیلی کوچک  یا خیلی بزرگ در مقدار و کیفیت خوردن نوزاد تاثیر می گذارد و ممکن است باعث ورود هوا به معده نوزاد در هنگام شیر خوردن شود و در نهایت باعث رفلاکس و یا نفخ نوزاد شود.

 

منبع : chetor.com

خرید تحت و پارک نوزاد

خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button