بعد از بارداری، بعضی از افراد شرایط بچه دار شدن را ندارند و یا آمادگی های لازم برای آن را ندارند. بارداری ناخواسته، برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد و افردار نیز به هر دلیلی شاید مخواهند بارداری را ادامه دهند و نوزاد را به دنیا بیاورند. در اینجا بحث سقط جنین پیش می آید و انواع روش های سقط جنین که وجود دارند برای زن مطرح می شود. انواع روش های سقط کاملا بستگی به زمان بارداری فرد بستگی دارد و اینکه چه زمانی از بارداری گذشته است.

روش های سقط جنین

برای زمان سه ماهه اول بارداری و سه ماهه دوم بارداری و بالاتر از آن روشهای متفاوتی از سقط جنین باید انجام شود. ولی اگر تصمیم قطعی به سقط جنین دارید این کار را زودتر انجام دهید تا عوارض آن برای شما کمتر شود و این کار راحت تر برای شما انجام شود. تقریبا  تمام روش های سقط جنین چه با دارو و چه به  وسیله عمل جراحی، سرپایی انجام می شود و بعد از انجام آن نیاز به بستری و یا ماندن در بیمارستان و کلینیک نیست. فقط بسته به نوع روش, نیار به مراقبت و استراحت فرد می باشد.

انواع روش های سقط جنین :

سقط جنین با دارو

اگر در هفته 9 بارداری باشید سقط جنین به وسیله دارو امکان پذیر است. یکی از داروهایی که برای این منظور به کار می رود داروی میفپریستون است. این دارو هورمون پروژسترون را تحت تاثیر قرار می دهد که هورمون ضروری بارداری است و باعث می شود دیواره رحم ضخیم شود. این دارو باعث انقباضات شدید رحمی می شود که باعث خونریزی و در نهایت سقط جنین می شود.

علائم فرد پس از مصرف دارو مانند علائم شدید در دوران قاعدگی می باشد.  همچنین علائم دیگری همچون استفراغ، اسهال، تب و لرز خفیف، دل پیچه، کمردرد و دل درد را به همراه دارد. خونریزی پس از مصرف دارو ممکن است 9 تا 16 روز ادامه پیدا کند و پس از تمام شدن آن نیز باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک از پایان یافتن بارداری مطمئن شود تا اگر عمل سقط انجام نشد اقدامات دیگری انجام شود.

روش های سقط جنین

قرص و شیاف میزوپروستول یا آمپول پروستاگلندین :

یکی از روش های سقط جنین در هفته 4 تا 8 بارداری استفاده از قرص سایتوتک می باشد.  مصرف این داروها، طی چند نوبت باید انجام شود و دوزهای مصرفی آن توسط پزشک باید تعیین شود. این دارو سبب انقباضات رحمی می شود و باعث سقط جنین می شود. خونریزی که بعد از مصرف دارو ایجاد می شود ممکن است تا 16 روز و به صورت خونریزی سبک و لکه بینی ادامه پیدا کند.

مصرف قرص سایتوتک از طریق دهان

مصرف این قرص به این صورت است که 4 عدد قرص را باید زیر زبان بگذارید و برای 30 دقیقه آن را نگه دارید. بعد از 30 دقیقه بقیه قرص را ببلعید. بعد از مصرف قرص تا 12 ساعت بعد احتمال سقط وجود دارد. ولی تا دو هفته بعد از مصرف نیز ممکن است سقط انجام شود.

مصرف قرص سایتوتک از طریق واژن

در این روش، باید دراز بکشید و قبل از مصرف دارو ادرار کرده باشید و دستانتان را بشورید. سپس 4 عدد قرص را داخل واژن بگذارید و نیم ساعت دراز بکشید. بعد از مصرف به این روش نیز احتمال سقط تا 12 ساعت و یا دو هفته بعد از آن وجود دارد.

آسپیراسیون مکشی (کورتاژ) – روش D&C

روش های سقط جنین

یکی دیگر از روش های سقط جنین است که برای بارداری در هفته 12 بارداری به بعد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش نیاز به باز کردن زیاد دهانه رحم نمی باشد و خود عمل نیز زمان زیادی به طول نمی انجامد. در این روش که در داخل کلینیک و یا بیمارستان انجام می کشد و فرد به حالت یک معاینه معمولی باید دراز بکشد.

ابتدا پزشک یک بی حسی موضعی به داخل رحم تزریق می کند. سپس با یک وسیله دهانه رحم را کمی باز نگه میدارد. بعد از آن یک عدد سرنگ و یا یک دستگاه مکش به درون رحم وارد می کند و محتویات رحم را تخلیه می کند. در ابتدا و انتهای کار داخل رحم را با بتادین پاکسازی می کند. بعد از عمل 30 دقیقه باید تحت نظر پزشک باشید تا پزشک از نتیجه کار مطمئن شود.

روش انحلال و تخلیه – روش D&E

یکی از روش های سقط جنین برای حاملگی در هفته 12 به بعد است. تا قبل از هفته 14، کورتاژ برای سقط جنین پاسخگو می باشد. ولی بعد از هفته 12 به بعد، آماده سازی بیشتری برای عمل نیاز است. در این روش پزشک از راههای متفاوتی استفاده می کند تا رحم را کمی گشاد کند. برای باز کردن دهانه رحم ممکن است از قرص و دارو و یا میله ها و ابزارهای مخصوص استفاده کند.

بعد از باز شدن دهانه رحم، با تزریق داروی بی حسی رحم و استفاده از بتادین رحم را پاکسازی می کند. سپس از ابزار مخصوص برای نگه داشتن دهانه رحم استفاده می کند. در این روش علاوه براستفاده از دستگاه مکش و ساکشن از ابزارهای دیگر پزشکی استفاده می کند تا درون رحم را کاملا پاکسازی و تخلیه کند. در این روش نیز 30 دقیقه یا بیشتر باید تحت نظر پزشک باشید.

روش اتساع و استخراج – روش D&X

اگر سن بارداری از 16 هفته گذشته باشد از این روش برای سقط جنین استفاده می شود. این روش چون از سن بارداری زمان زیادی گذشته است و در سه ماهه دوم بارداری می باشد سقط جنین معمولا فقط زمانی که مشکل جدی برای جنین و مادر وجود داشته باشد و یا مادر دارای بارداری پرخطر باشد انجام می شود. در موارد دیگر توصیه نمی شود و در اکثر کشورها غیر قانونی است.

در این روش نیز تمام مراحل مانند انجام سونوگرافی، آماده سازی و باز کردن دهانه رحم باید انجام شود. ممکن است به جای بی حسی رحم، از بیهوشی کامل استفاده شود. روش های دیگر سقط جنین  مانند  القای زایمان، هیستروتومی و هیسترکتومی نیز وجود دارند اما بسیار خطرناک هستند و پزشک در صورت لزوم به انجام آنها می پردازد.

عوارض و خطرات سقط جنین در این روش ها

با استفاده از روش های سقط جنی، عمل سقط با اطمینان انجام می شود. ولی ممکن است یک سری عوارض را برای فرد به وجود بیاورد. از جمله :

 • آسیب به لایه های داخلی رحم
 • آسیب به دهانه رحم
 • عفونت و لخته شدن خون در رحم
 • بروز تب بالاتر از 38 درجه
 • داشتن خونریزی شدید پس از سقط
 • داشتن درد شدید حتی با مصزف مسکن
 • داشتن عوارض قاعدگی شدید پس از مصرف دارو
 • مشکلات در بارداری های بعدی
 • حاملگی نادرست و یا بارداری خارج از رحم
 • التهاب لگن
 • جفت سر راهی
 • به وجود آمدن احساسات متفاوتی همچون ناراحتی، افسردگی و ..

بعد از سقط جنین

بعد از انجام عمل سقط جنین با هر کدام از روشهای مذکور حتما 30 دقیقه تا یک ساعت در کلینیک یا بیمارستان بمانید و تحت نظر پزشک باشید. معمولا در تمام روش ها از آنتی بیوتیک نیز برای فرد استفاده می شود. بعد از هر روش سقط، خونریزی از رحم ممکن است تا دو هفته ادامه پیدا کند و فرد باید از پد و نوار بهداشتی استفاده کند.

همچنین درد و گرفتگی عضلانی نیز ممکن است تا دو هفته ادامه پیدا کند. این دردها را نیز می توانید با انواع داروهای مسکن مانند استامینوفن، ایپوبروفن و .. تسکین دهید و کمتر کنید. بعد از انجام  سقط نیز حتما چندین روز را برای استراحت اختصاص دهید و اگر انواع عمل کورتاژ را انجام داده باشید با استراحت بیشتری نیاز دارید.

خریدصندلی ماشین کودک

خرید مینی واش و کهنه شور

برقراری رابطه جنسی بعد از سقط

بهتر است تا یک ماه بعد از سقط رابطه جنسی نداشته باشی و از تامپون هم استفاده نکنید. تا رحم به حالت اولیه خود باز گردد. همچنین خودداری از برقراری رابطه جنسی، ابتلا به عفونت را نیز کاهش می دهد. معمولا یک هفته بعد از سقط  توانایی بارداری نیز بر می گردد و در صورت داشتن رابطه باید از قرص های ضد بارداری استفاده کنید.

کارهای بعد از سقط جنین

کارهایی را که بعد از سقط جنین برای سلامت و برگشتن زودتر به حالت عادی بهتر است انجام دهید :

 • نوشیدن مایعات به اندازه کافی برای هیدراته نگه داشتن بدن
 • داشتن خواب و استراحت کافی
 • دوری از استرس و اضطراب
 • کاهش فشار کاری و اجتناب از کارهای مشکل
 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 • اجتناب از شنا کردن حداقل تا دو هفته
 • عدم استفاده از تامپون و یا داشتن رابطه جنسی حداقل برای دو هفته
 • استفاده از ماساژ شکم و پشت برای کاهش گرفتگی عضلات شکم و کمر
 • استفاده از کمپرس آب گرم و حرارت برای کاهش گرفتگی عضلات
 • کنترل دمای هر روزه بدن برای تشخیص به موقع تب و عفونت در بدن

بیشتر بخوانید:

سقط جنین چیست؟

روش های خانگی سقط جنین

اتقباضات رحمی در بارداری چگونه است؟

بارداری خارج از رحم چیست؟

منبع : rastineh.com

 

پیشنهاد ما : خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button