نشستن نوزاد یکی از مراحل مهم در رشد و یادگیری مهارتهای مختلف می باشد. نوزاد با کسب هر یک از مهارتها، توانایی جدیدی پیدا می کند که برای والدین نیز بسیار شیرین است. در طول رشد کودک بعضی از والدین نگران انجام به موقع هر یک از این مهارتها همچون چهاردست و پا رفتن، نشستن و یا راه رفتن می شوند. تغییرات نوزاد در سال اول زندگی بسیار زیاد است و نوزاد با هر تغییری یک مهارت جدید را یاد می گیرد. که مقدمه ای برای یادگیری مهارتهای بعدی نوزاد نیز می شود.

اگر نوزاد شروع به غلتیدن  کرد و تلاش می کند سرش را بالا نگه دارد دیگر زمان نشستن نوزاد نزدیک است. زمانی که عضلات پشت و گردن نوزاد قوی شود میتوان گفت که نوزاد آماده نشستن می باشد. در این مطلب به سن نشستن نوزاد، علائم نشستن نوزاد و کمک به نوزاد در یادگیری این مهارت و .. می پردازیم.

خرید صندلی غذای کودک

نوزاد در چند ماهگی توانایی نشستن دارند؟

معمولا نوزادان از 4 ماهگی تا 7 ماهگی توانایی نشستن پیدا می کنند و در 8 تا 9 ماهگی بدون نیاز به تکیه دادن قادر به نشستن می شوند. ولی قبل از این سن در هنگام نشستن نوزاد باید مراقب کمر نوزاد باشید و به او کمک کنید. نوزاد را از همان ابتدا می توانید به حالت نشسته قرار دهید. ولی تا قوی شدن عضلات گردن نوزاد باید در نشستن به او کمک کنید.

از 4 ماهگی به بعد عضلات گردن و سر کودک در حال قوی شدن هستند. اگر کودک را بر روی شکمش بخوابانید، قادر خواهد بود سرش را بالا بیاورد و نگه دارد. بعد از آن نیز کودک می تواند دستهایش را بالا بیاورد و سینه اش را از زمین فاصله بدهد و به همین صورت در 7 ماهگی قادر به نشستن می شود. ولی در اوایل یادگیری کودک را به هیچ عنوان تنها نگذارید. در اطراف کودک بالش نرم قرار دهید تا در صورت افتادن به سر نوزاد ضربه نخورد.

زمان نشستن برای نوزادان ممکن است متفاوت باشد. بعضی از نوزادان تا 9 ماهگی هم شاید قادر به نشستن بدون کمک  نباشند. و این می تواند به دلیل خواباندن زیاد نوزاد در گهواره باشد.

زمان نشستن نوزاد

 اجبار در نشاندن نوزاد و عوارض ناشی از آن

همانطور که اشاره شد عضلات گردن و پشت نوزاد از 5 ماهگی به بعد در حال تقویت  شدن هستند. به طور کلی زمان نشستن برای نوزادان مختلف می تواند متفاوت باشد. نوزادان به دستهای خود تکیه می زنند و با کمک پدر و مادر این مهارت را کم کم یاد میگیرند. بنابراین به زور نشاندن نوزاد اصلا توصیه نمی شود و تا زمانی که نشانه های آن از جمله بالا نگه داشتن سر و غلت خوردن را مشاهده نکردید از نشاندن نوزاد بپرهیزید. چون ممکن است به سلامتی نوزاد آسیب برساند. زمان نشستن نوزاد نیز باید مانند مراحل دیگر رشد نوزاد به حالت طبیعی انجام شود.

خرید تاب برقی و نی نی لای لای نوزاد

عوارض زود نشاندن نوزاد

ماهیچه های نوزاد از 4 ماهگی به بعد در حال تقویت شدن هستند. با اجبار و اعمال زور ماهیچه های ضعیف می شوند.

کمر نوزاد نیز هنوز قوی و محکم نشده است. از این رو با نشاندن زودتر از موعد ممکن است کمر نوزاد آسیب ببیند و در آینده نیز با دردهای کمر و ضعف در ستون فقرات مواجه شود.

زود نشاندن نوزاد همچنین ممکن است یاعث ضعف در ماهیچه های دست، پا و شانه نوزاد شوند. همین امر باعث می شود کودک سینه خیز رفتن و راه رفتن را نیز دیرتر یاد بگیرد.

به دلیل ضعیف بودن ماهیچه های نوزاد، اجبار بر نشاندن نوزاد بر روی حالت بدنی نوزاد نیز می تواند تاثیر بگذارد. در حرکت کردن نوزاد و قابلیت ایستایی نوزاد و در رشد طبیعی نوزاد نیز می تواند اختلال وارد کند.

نشاندن زود هنگام نوزاد بیشترین آسیبی را که می رساند این است که نوزاد زمان کمتری بر روی شکمش می خوابد. در حالیکه گذراندن نوزاد بر روی شکم باعث تقویت عضلات دست و سر و گردن نوزاد می شود و باعث انعطاف بیشتر نوزاد در حرکت می شود. زود نشاندن نوزاد باعث انعطاف کمتر و قدرت کمتر نوزاد می شود. بنابراین زمان نشستن نوزاد را به جلو نیندازید.زمان نشستن نوزاد

علائم آمادگی نوزاد برای نشستن

در حدود 4 ماهگی نوزاد می تواند سرش را بالا نگه دارد. در این زمان ماهیچه های گردن نوزاد که موجب نگه داشتن سر نوزاد می شود قوی می شوند و کودک قادر خواهد بود سرش را بالا نگه دارد. برای کمک به کودک می توانید یک تمرین ساده انجام دهید. به این صورت که کودک رو به پشت بخوابانید و دستهای کودک را نگه دارید و با بازی کودک را تشویق کنید خودش را به سمت شما و با بالا بکشد.

زمانیکه که نوزاد نگه داشتن سر را کاملا یاد گرفت شما می توانید نشستن را نیز با او تمرین کنید. زیرا توانایی کنترل سر اولین و مهم ترین مسئله برای نشستن نوزاد است. سپس نوزاد برای نشستن از دستها و پاها و باسن خود کمک می گیرد. بنابراین تقویت عضلات دست و پای کودک نیز به نشستن کودک کمک می کند. کودکانی که بیشتر چهار دست و پا راه بروند زودتر قادر به نشستن می شوند.

خرید روروئک و واکر کودک

چه کارهایی را برای کمک به نشستن نوزاد می توان انجام داد؟

برای کمک به نشستن نوزاد، باید کمک کنید که ماهیچه های نوزاد زودتر تقویت شوند. با استفاده از کالسکه می توانید به نشستن نوزاد کمک کنید. کودک معمولا داخل کالسکه به نشستن بیشتر از خوابیدن تمایل دارد. بنابراین کالسکه می تواند وسیله خوبی برای تمرین و تشویق کودک برای نشستن باشد.

از 2 ماهگی به بعد سعی کنید نوزاد را به صورت ایستاده در آغوش بگیرید. عمودی بغل کردن نوزاد باعث می شود کودک سعی کند سر خود را بالا نگه دارد و تعادلش را حفظ کند.

همانطور که گفتیم تقویت عضلات کودک به زودتر نشستن کودک کمک می کند. چهار دست و پا رفتن یکی از تمرینهایی است که باعث تقویت ماهیچه های کودک می شود و باعث می شود کودک قدرت کافی برای نشستن پیدا کند.

غلت زدن نیز به تقویت و استحکام عضلات کودک کمک می کند و می تواند او را برای نشستن آماده کند.

بازیهای خوابیده نیز به نشستن نوزاد کمک کند. وقتی نوزاد به پشت خوابیده، دستان نوزاد را بگیرید و او را به سمت بالا بکشید. این کار باعث می شود نوزاد نیز سرش را به سمت بالا بگیرد و عضلات گردن نوزاد تقویت می شود.

بیشتر بخوانید : بهترین مارک کالسکه خارجی

تمریناتی برای نشستن نوزاد

بعد از اینکه ماهیچه های کودک تقویت شد و کودک توانست سرش را صاف و محکم بالا نگه دارد دیگر می توانید با کودک تمرین نشستن انجام دهید.

در سن 4 تا 5 ماهگی می توانید این تمرین را انجام دهید. پاهایتان را باز کنید و نوزاد را به صورت نشسته در بین پاهایتان قرار دهید. به این صورت که پشت نوزاد به سمت شما باشد. در این حالت بدن شما به عنوان دیوار حفاظتی برای نوزاد عمل می کند. و به نوزاد اجازه بدهید کم کم نشستن را تجربه کند. و اگر نتوانست تعادش را حفظ کند نیز بر روی شما بیفتد. همچنین می توانید از بالش نرم و .. نیز در اطراف نوزاد استفاده کنید تا خطری نوزاد را تهدید نکند.

از صندلی های مخصوص کودک که برای این منظور طراحی شده اند نیز برای نشستن نوزاد می توانید استفاده کنید. این صندلی ها دارای تکیه گاه هستند و در جلوی نوزاد نیز دارای یک سینی که متصل به بدنه صندلی هستند می باشد. نوزاد را به راحتی می توانید در این صندلی ها بگذارید و بر روی سینی جلوی نوزاد نیز می توانید خوراکی و یا اسباب بازیهایی که نوزاد دوست دارند را بگذارید. نوزاد در داخل صندلی و برای بازی کردن و یا غذا خوردن تشویق می شود بیشتر بر روی صندلی بنشیند و تمرین نشستن برایش می شود. امروزه انواع صندلی غذخوری کودک را برای نشستن به صورت ایمن و راحتی کودک و غذا دادن به کودک می توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید – صندلی غذای کودک

دلایل ننشستن نوزاد

بعضی از نوزادان رشد کندتری دارند و در این موارد نباید بلافاصله نگرانی به خود راه بدهید. اگر نوزاد نارس بود و یا زودتر به دنیا آمد رشد او نیز به صورت طبیعی کند تر انجام می شود و در مقایسه با نوزادانی که به موقع به دنیا می آیند دیرتر توانایی نشستن پیدا می کنند. ولی اکثر کودکان تا 9 ماهگی قادر به نشستن می شوند و اگر تا این زمان نوزاد نتوانست بنشید بهتر است با متخصص اطفال مشورت کنید.

نوزادانی که در بدو تولد دچار عفونت شده اند و یا  دارای بیماری هستند نیز رشد کندتری نسبت به نوزادانی معمولی دارند. این امر می تواند یادگیری مهارتهایی مانند سینه خیز رفتن، چهار دست و پا رفتن  و ایستادن را برای نوزاد مشکل تر کند و یادگیری نشستن نوزاد را به تاخیر بیندازد. ولی با بهبودی نوزادتان، تمام این مهارتها را آهسته تر می تواند یاد بگیرد.

بیشتر بخوانید : بهترین صندلی ماشین کودک

مرحله بعد از نشستن نوزاد

بعد از اینکه زمان نشستن نوزاد رسید و نوزاد توانایی نشستن پیدا کرد و قادر به تنها نشستن بود دیگر خود را به سمت جلو خم می کند. در این مرحله زانوها و دستهای کودک درگیر می‌شود و نوزاد سعی می کند این تعادل جدید را یاد بگیرد. این مهارت را در 7 یا 8 ماهگی نیز می تواند یاد بگیرد و به صورت چهار دست و پا به سمت جلو و یا عقب حرکت کند. نوزادان در این سن بسیار کنجکاو هستند و به محض کسب مهارت های حرکتی شروع به بازی و کنجکاوی می کند. بنابریان برای محافظت از کودک سعی کنید اشیا برنده و خطرناک را از اطراف نوزاد دور کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل سفر با نوزاد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button