بعد از تولد نوزاد بسیاری از والدین به دلیل بچه دار شدن از مسافرت رفتن پرهیز می کنند. تا زمانیکه که نوزاد حداقل به سه ماهگی برسد تصمیم درستی به نظر می رسد. اما با فراهم کردن شرایط خاصی و بعد از سه ماهگی که نوزاد کمی بزرگتر شد و به اصطلاح جان گرفت می توانید با نوزادان دلبندتان نیز به مسافرت بروید. سفر رفتن با کودکان برای والدین می تواند بسیار خاطره انگیز باشد و در عین حال برای نوزادان در سن پایین ممکن است خطرناک باشد. با بزرگتر شدن کودک فراهم آوردن امکانات سفر با کودک راحت تر می شود. در این مطلب نکات مهم و ضروری برای سفر با کودکان را برایتان شرح می دهیم تا بتوانید شرایط لازم را برای یک سفر بی دردسر با کودکتان فراهم کنید.

مسافرت با نوزاد تازه به دنیا آمده تا 8 ماهگی

همانطور که اشاره شد بلافاصله بعد از تولد نوزاد تا سه ماهگی بهتر است به سفر نروید. زیرا تا سه ماهگی، نوزاد نیاز به شیر خوردن، تعویض پوشک و مراقبت بدون وقفه دارند. اما بعد از سه ماهگی شیر خوردن کودک، خواب کودک و موارد دیگر تقریبا بر روی یک روال خاص خودش قرار می گیرد و مادر دیگر می تواند از کودک مراقبت کافی به عمل آورد.

از مشکلاتی که در سفر با کودک در این سن وجود دارد می تون به کولیک و یا رفلاکس نوزاد اشاره کرد. که در سفر ممکن است شما و نوزادتان را اذیت کند. اگر سفر هوایی با نوزاد دارید بهتر است در هنگام بلند شدن هواپیما از زمین به نوزاد شیر بدهید و یا به او با شیشه آب و شیر بدهید. از پستانک هم در این زمان برای آرام شدن نوزاد می توانید استفاده کنید.

برای حمل نوزاد در این سن می توانید از آغوشی استفاده کنید. استفاده از آغوشی کمک می کند دستهایتان آزاد باشد و بتوانید وسایل دیگر را نیز به راحتی به همراه داشته باشید. همچنین امنیت کودک نیز در طول راه کاملا حفظ می شود.

سفر با کودکبیشتر بخوانید : کالسکه عصایی

سفر با کودکان 8 تا 18 ماهه

کودک در این سن دیگر محیط خانه و بیرون از خانه را تشخیص می دهد و با چهره پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده آشنا است. در صورت دیدن افراد غریبه و یا مکان نا آشنا ممکن است عکس العملی از خودش نشان بدهد. بنابراین باید مراقبت کافی انجام دهید تا به کودک زیاد فشار وارد نشود و خسته نشود. سعی کنید برنامه عادی زندگی کودک همچون ساعت خواب و یا غذا خوردنش زیاد تغییر نکند.

از آنجا که بدن کودک در این سن همچنان حساس می باشد باید موارد بهداشتی را نیز برای سلامت کودک با دقت بیشتری رعایت کنید. از این رو اگر از تمیز بودن جایی که می خواهید با کودک می خواهید بروید مطمئن نیستید، بهتر است تعدادی ملحفه و پلاستیک بزرگ با خود ببرید تا بر روی وسایل بیندازید.

غذای کودک در طول سفر را نیز به همراه خود ببرید. در مقصد نیز اگر می دانید که وعده غذایی کودک در آنجا نسیت می توانید آن را نیز به صورت یخ زده به همراه داشته باشید.

سفر با کودک از 18 ماهگی تا 3 سالگی

کودک در این سن کاملا مکان ها و افراد جدید را می تواند تشخیص دهد. همچنین می تواند آن را دوست داشته باشد و از آن لذت نیز ببرد. ولی بعضی از کودکان ممکن است نسبت به افراد غریبه واکنش خوبی نشان ندهند و بترسند و یا دچار استرس شوند. برای کاهش استرس کودک می توانید اسباب بازی، عروسک و یا هر چیزی که با آن آشنا است را به همراه داشته باشید و در اختیار کودک قرار دهید تا سرگرم شود. خودتان نیز سعی کنید کودک را تنها نگذارید و وقتتان در با او سپری کنید.

از قبل از سفر از مکانی که می خواهید به آن بروی مطمئن شوید تا برای کودک نیز ایمن باشد. با رسیدن به مقصد وسایل شکستنی، تیز و برنده را تا حد امکان از اطراف کودک دور نگه دارید تا مشکلی به وجود نیاید.

سعی کنید برای کودک در سفر نیز غذاهای سالم, تکه های میوه، شیر و نوشیدنی های مغذی فراهم کنید.  از دادن غذاهای آماده و یا کنسروی و غذاهایی که به آن اطمینان ندارید پرهیز کنید.

سفر با کودک 3 ساله و بزرگتر

کودک دیگر به اندازه کافی بزرگ شده است و به عنوان یکی از اعضای خانواده که قرار است به همراه شما سفر کند می تواند نظر خاصی داشته باشد. در این سن بهتر است نظر کودک را نیز بپرسید. و او را در جریان سفر، مقصد سفر و اینکه با چه وسیله ای و چگونه قصد سفر دارید بگذارید.

کودک در این سن قادر به انجام بازیهای گروهی با هم سن و سالهای خودش است. بنابراین اگر امکان دارد با خانواده ای مسافرت کنید که فرزند هم سن  و سال کودک شما داشته باشند. به فکر سرگرمی مناسب برای کودتان در سفر باشید تا در سفر حوصله اش سر نرود و بهانه گیری نکند.

بهتر است یک تکه کاغذ یا کارت تهیه کنید و بر روی آن نام کودک و مشخصات لازم از خودتان را بنویسید و در جیب کودک بگذاریدو  تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

اگر وسایل کودک از جمله اسباب بازی و یا دفتر نقاشی و .. دارد می توانید یک ساک جداگانه برای کودک تهیه کنید و به همراه داشته باشید.

اگر کودکتان در سنی است که از توالت بزرگسالان نمی تواند استفاده کند، تبدیل توالت فرنگی مخصوص کودک را نیز با خودتان ببرید تا نگرانی دستشویی رفتن کودکتان نباشید.

نکات زیر را هنگام مسافرت با ماشین در نظر بگیرید:

در بین راه در سفر با اتومبیل حتما توقف و استراحت داشته باشید. استراحت کوتاه باعث می شود کودک کلافه نشود و بی تابی نکند. هر چیز جالب و شگفت انگیزی دیدید می توانید بایستید تا کودک نیز از آن لذت ببرد و برای کودک تبدیل به یک تجربه شیرین شود.

اگر کودکتان کمتر از سه سال سن دارد بهتر است کودک را بر روی صندلی عقب خودرو قرار دهید. همچنین از صندلی ماشین کودک مناسب با سن کودک استفاده کنید تا امنیت کودک حفظ شود. همچنین از گذاشتن کودک بر روی صندلی جلوی ماشین به صورت تنها و یا با صندلی ماشین خودداری کنید. زیرا در صورت داشتن کیسه هوا و باز شدن آن ممکن است باعث خفگی کودک شود. در صورت نشستن کودک و یا نصب صندلی ماشین و کریر بر روی صندلی جلو حتما ایربگ ماشین را خاموش و غیر فعال کنید.

غذا و خوردنی کودک را فراموش نکنید. وعده غذایی که کودک به آن عادت دارد را سعی کنید به همراه داشته باشید. در غیر این صورت وعده غذایی کوچک و سالم، میوه و .. را تهیه و به کودک بدهید. زیرا گرسنگی نیز می تواند در طول سفر کودک را اذیت کند. در ضمن فقط به اندازه طول سفر غذا ببرید.

یک آفتابگیر کوچک نیز می توانید بر روی شیشه عقب خودرو و در قسمتی که کودک نشسته است نصب کنید تا جلوی تابش مستقیم نور خورشید را بگیرد.

بیشتر بخوانید : صندلی ماشین کودک – راهنمای خرید

اگر می خواهید در هتل بمانید:

اگر کودک خردسال و یا نوپا دارید و یا سابقه آلودگی و عفونت با حساسیت بالا دارد از ماندن در هتلهای کمتر از 4 ستاره خودداری کنید. زیرا در این هتل ها نظافت آنچنان که باید رعایت نمی شود و در نتیجه می تواند سلامتی کودکتان را به خطر بیندازد. در صورت اقامت در این هتلها حتما ملحفه تمیز و مواد ضد عفونی کننده با خود به همراه داشته باشید. اگر کودکتان چهار دست و پا می رود کف اتاق را نیز با یک پلاستیک و بر روی آن پارچه بیندازید.

از قبل صبحانه هتل را نیز چک کنید تا کودک آن را دوست داشته باشد. در غیر این صورت از قبل آن را تهیه کنید. همچنین وعده های ناهار و شام کودک را نیز فراموش نکنید.

اگر قصد رفتن به ساحل دارید

اگر همراه با کودک می خواهید به ساحل بروید حتما به قسمتهای مجاز و دارای غریق نجات بروید. تا خطری کودک دلبندتان را تهدید نکند.

مراقب آفتاب سوزان ساحل باشید. مخصوصا پوست کودکان بسیار حساس است و نور خورشید می تواند باعث ایجاد لک و سوختگی پوست کودک شود. آفتاب سوختگی و قرمزی پوست نیز می تواند برای کودک بسیار آزار دهنده باشد. بنابراین کرم ضد آفتاب مناسب به همراه داشته باشید. کلاه آفتاب گیری و لباسهای پوشیده نیز می تواند مانع آفتاب سدختگی شوند.

اگر کودک شنا و یا آب تنی می کند مواظب بیماریهای پوستی باشید. بهتر است بلافاصله بعد از آن کودک دوش بگیرد. همچنین حواستان باشد کودک از آب رودخانه و یا دریا ننوشد. در صورت بازی با شن و ماسه نیز لباس کودک را تعویض کنید تا بدن کودک اذیت نشود.

این مطلب را مطالعه کنید: ساک لوازم نوزاد

نکات زیر را برای داشتن سفر راحت با کودک در نظر داشته باشید:

بهتر است برای مسافرت از قبل برنامه داشته باشید. اینکه به کجا می خواهید بروید و برنامه هر روزتان در آنجا چه خواهد بود.

در طول سفر علاوه بر داشتن برنامه کمی انعطاف هم داشته باشید. زیرا اگر در طول سفر یکی از برنامه هایتان قابل اجرا نبود و یا کودک از آن خوششش نیامد بتوانید آن را با یک برنامه جدید جایگزین کنید.

از کمک دیگران برای نگه داشتن کودکتان در طول سفر استفاده کنید. از افراد خانوادتان و یا همراهان در مسافرت بخواهید کودک را سرگرم کند و با او باو بازی کند و شما هم کمی استراحت کنید و انرژی یابید.

برای خودتان و کودک لباس با اندازه کافی داشته باشید. زیرا در طول سفر ممکن است به لباسهای زیادی نیاز پیدا کنید که در صورت نداشتن با مشکل مواجه شوید. از آوردن لوازم اضافه و سنگین که حمل آنها سخت است خودداری کنید.

 

ادامه نکات

به جای کیف دستی و ساک می توانید کوله پشتی لوازم کودک به همراه داشته باشید که حمل آن نیز راحت تر می شود.

اگر به کودک شیر خشک می دهید برای اینکه در هنگام تهیه شیر برای نوزاد پیمانه کردن شیر خشک سخت نباشد می توانید از قبل آن را برای هر وعده پیمانه و در پلاستیک و ظرفهای کوچک بگذارید و آماده کنید.

اسباب بازی و لوازم سرگرمی برای کودکان را در سفر فراموش نکنید. کودکان بعد از یک و نیم سالگی برای سرگرم شدن نیاز به سرگرمی و اسباب بازی مخصوص سن خودشان را دارند. می توانید ماژیک و دفتر نقاشی و مدادهای رنگ آمیزی ببرید که کودک را ساعتهای زیادی سرگرم کند. انواع اسباب بازیهای انگشتی و کوچک نیز کاربردیست. آهنگهای کودکانه و نوار قصه نیز برای کودکان جالب و سرگرم کننده است.

لوازم کمکهای اولیه برای خودتان و کودک نیز داشته باشید. چسب زخم, پماد سوختگی، پماد آد، باند و گاز، محلول ضد عفونی کننده و قرص استامینوفن و تب بر و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button