بعد از تولد نوزاد، یکی از انتخاب های اساسی مادران انتخاب بین شیر مادر و شیر خشک است. شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد تا 6 ماهگی است. اولین شیر یعنی آغوز دارای عوامل محافظتی و پادتن است که از نوزاد در برابر بیماریهای عفونی محافظت می کند.  این شیر ارزشمند را از نوزاد محروم نکنید.  تغذیه نوزاد ارتباط مستقیم با رشد جسمی و روحی کودک دارد و شیر مادر کامل ترین تغذیه برای نوزاد است.

تغذیه با شیر مادر ارتباط عمیق عاطفی بین مادر و نوزاد را برقرار می کند و در تکامل رشد جسمی و روحی نوزاد نقش مهمی دارد و تا 6 ماهگی حتما نوزاد را باشیر مادر تغذیه کنید. از این رو بعد از تولد نوزاد یکی از تصمیمات سختی که مادر باید بگیرد انتخاب تغذیه بین شیر مادر و تغذیه با شیر خشک می باشد. در این مطلب به تفاوتهای آن میپردازیم.

تغذیه نوزاد با شیر مادر

شیر مادر

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) شیر مادر را بهترین تغذیه برای نوزاد معرفی کرده است و بنا به نظر کارشناسان APP تا شش ماهگی تغذیه نوزاد منحصرا باید با شیر مادر انجام شود. بعد از شش ماهگی نوزاد می توانید دادن غذاهای کمکی و یا شیر خشک به را آغاز کنید. ولی تا یک سالگی در کنار آنها، شیر مادر هم به کودک بدهید. بعد از یک سالگی شیردهی بستگی به خواست مادر و درخواست و اشتیاق کودک دارد.

این امکان را میدهد که مادر خودش مستقیما به نوزاد شیر بدهد. همچنین می تواند درون شیشه آن را ذخیره کند تا در مکانهای عمومی بتواند از آن برای شیردهی راحت استفاده کند و باعث می شود دیگران نیز بتوانند به نوزاد با شیشه شیر بدهند.

فواید تغذیه با شیر مادر

 •  حاوی آنتی بادی لازم برای بدن نوزاد است و مقاومت بدن نوزاد در برابر بیماری ها را افزایش می دهد. بیماریهایی همچون عفونت گوش و ..
 •  بهترین سازگاری را با دستگاه نوزاد دارد و هضم آن برای کودک بسیار راحت تر انجام می شود. نفخ و یبوست را نیز در کودک کاهش می دهد.
 •  باعث افزایش هوش کودک می شود. عملکرد شناختی بیشتری و بهتری نسبت به دیگر کودکان دارند.
 • خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد تا یک سالگی را کاهش می دهد.
 •  به دلیل داشتن مواد مغذی و کافی، کودک را کاملا سیر می کند و از اضافه وزن کودک جلوگیری می کند.
 • از بیماری هایی مانند آسم، دیابت نوع یک و دو، کلسترول بالا، لوسمی و لنفوم در کودک پیشگیری می کند.
 • شیردهی به نوزاد، باعث پیوند عمیق بین مادر و کودک می شود.

مزایای شیردهی برای مادر

شیر مادر و شیر خشک

 • شیر دادن به نوزاد، برای مادر هم دارای فواید بی شماری است. شیر دادن به کاهش وزن شما کمک می کند. در واقع شیردهی به نوزاد باعث سوختن چربی هایی می شود که در طول دوران بارداری جمع شده اند و شما می توانید به وزن دوران قبل از بارداری برسید.
 •  ابتلای مادر به سرطان پستان، سرطان تخمدان و پوکی استخوان را کاهش می دهد.
 • شیردهی همچنین باعث آزاد شدن هورمون اکسی توسین می شود که در بازگشت اندازه رحم به پیش از بارداری و کاهش خونریزی های رحمی کمک می کند.
 • شیردهی و تماس پوست با پوست مادر و نوزاد، باعث ایجاد آرامش مادر و نوزاد می شود و نوزاد را بیشتر دلبسته می کند و حس امنیت را در نوزاد به وجود می آورد.

خرید نی نی لای لای و تاب برقی

شیردهی :

تغذیه نوزاد با شیر مادر با شیردهی  بعد از تولد نوزاد آغاز می شود. شیردهی مناسب و اصولی برای داشتن شیر به اندازه کافی اهمیت دارد. شیردهی بهتر است بلافاصله بعد از به دنیا آمدن نوزاد شروع شود. و بعد از آن شیردهی متناوب و ادامه دار باعث تحریک و ترشح هورمون شیردهی می شود و باعث تولید شیر بیشتر می شود. کیفیت و اندازه شیر برای شیردهی بسیار اهمیت دارد و بهتر است با راههای افزایش شیر مادر آشنا شوید.

مادران بهتر است با تکنیک های شیردهی آشنا شوند تا این کار را بتوانند راحت تر انجام دهند. در صورت دیدن هر گونه مشکل در پستان ها و شیر دادن در صورت ادامه یافتن با مشاور و یا متخصص مربوطه مراجعه کنید.

همانطور که گفتیم شیردهی بلافاصله بعد از زایمان بسیار اهمیت دارد. اولین شیری که تولید می شود شیر غلیظ زرد رنگ است که مقدار آن نیز اندک است. این شیر که آغوز نام دارد دارای پادتنها، پروتئین، قند و املاح معدنی است که تغذیه کافی و کامل را برای نوزاد به وجود می آورد.

تغذیه نوزاد با شیر مادر، نیازمند داشتن شیر به اندازه کافی و مناسب است تا بتواند نوزاد را کاملا سیر کند. برای افزایش آن باید به تغذیه خود نیز توجه کند. داشتن رژیم غذایی مغذی و استاندارد در این زمینه اهمیت دارد و مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر به افزایش تولید شیر می تواند کمک کند.

پس از زایمان و شیردهی ممکن است در ناحیه شکم مادر سلولیت های پوستی به وجود بیاید که بهترین درمان این مشکل کربوکسی تراپی می باشد که بهترین دستگاه برای این متد دستگاه کربوکسی تراپی مدایون می باشد.

شیر خشک

یعد از تولد نوزاد تا جایی که امکان دارد، نوزادتان را با شیر مادر تغذیه کنید. حتی اگر  قصد داشتید که در کنار آن از شیر خشک استفاده کنید، شیر مادر را کاملا قطع نکنید. این شیر دارای آنتی بادی ها و عنصرهای ایمنی برای بدن نوزاد نیستند. ولی در صورت استفاده از آن، خودتان را ملامت نکنید و سعی کنید شیر مناسب و سازگار برای نوزاد را تهیه کنید. استفاده از آن نیز معایب و فایده هایی نیز دارد که در اینجا به آن میپردازیم.

خرید مینی واش و کهنه شور

مزایای شیر خشک

دیگران هم می توانند به کودک شیر بدهند.

این امکان را به وجود می آورد که غیر از مادر، افراد دیگر خانواده نیز بتوانند به نوزاد شیر بدهند. فقط باید شیر خشک و شیشه شیر مناسب را انتخاب کنید و آن را برای کودک آماده کنید. شیردهی با شیشه شیر کمک می کند شما هم بتواند کمی استراحت کنید.

تعیین حجم شیر

یکی دیگر از مزایای این شیر این است که  میتوانید مقدار آن را اندازه بگیرید. با توجه به دانستن حجم شیر برای تغذیه نوزاد، مطمئن شوید که نوزاد به اندازه کافی شیر دریافت کرده باشد و سیر شود. نوزادان در سنین مختلف به شیر به اندازه های متفاوت نیاز دارند. شما با دانستن آن، می توانید با بطری شیر به میزان کافی و لازم به کودک شیر بدهید.

خرید شیشه شیر نوزاد

تعداد دفعات شیردهی و زمان آن

از مزایای دیگر این است که دفعات دادن شیر خشک و زمان آن کاملا مشخص است. هضم آن بیشتر طول می کشد و در نتیجه نوراد کمتر گرسنه می شود. تعداد دفعات دادن شیر خشک به نوزاد کمتر است.

استفاده از شیر خشک کمک می کند که مادر نیز دیگر نگران تغذیه خود نباشد و بتواند از تمام مواد غذایی مورد نیاز و دلخواه خود استفاده کند. ولی در هنگام شیردهی باید مراقب رژیم غذایی خود باشد، زیرا هر انچه که می خورید، نوزاد نیز از همان تغذیه می شود.

معایب شیر خشک

 • این شیر فاقد مواد مغذی ضروری و آنتی بادی می باشد. می دانیم شیر مادر شامل مواد لازم برای رشد و تکامل بهتر نوزاد است. از کودک در برابر بیماریها محافظت می کند و سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت می کند.
 • خرید و تهیه آن می تواند هزینه زیادی داشته باشد. استفاده از شیر مادر به عنوان غذای کامل نوزاد، یک نعمت خدادادی و رایگان است. ولی قوطی های شیر  با برندهای متفاوت دارای قیمتهای متفاوت و گاها گرانی هستند. اگر از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده می کنید باید هزینه خرید را مناسب و دلخواه نوزاد را بپردازید.
 • شیر خشک می تواند باعث بروز حساسیت و آلرژی در نوزاد شود. نوزادانی که با این تغذیه می شوند در معرض بیشتری از آلرژی ها و حساسیت هستند. همچنین یبوست و نفخ در آنها بیشتر است و سیستم گوارش این نوزادان ممکن است با مشکل رو به رو شود.
 • برای استفاده از این شیر، نیازمند تهیه شیشه شیر مناسب برای نوزاد هستید. شیشه شیرها نیز با توجه به سن نوزاد در اندازه و مدلهای مختلفی وجود دارند. همچنین قبل از شیردهی باید آن را استریلیزه و ضد عفونی کنید و با گرم کردن آب به اندازه مناسب شیر را تهیه کنید و به نوزاد بدهید که تهیه همه این موارد نیازمند دقت والدین است.
 • در تغذیه با این شیر، تماس پوستی مادر و نوزاد که در شیردهی با شیر مادر امکان دارد، وجود ندارد و نزدیکی بین مادر و نوزاد کمتر است.

خرید تخت و گهواره کودک

خرید اینترنتی سیسمونی نوزاد از فروشگاه آنلاین سیسمونی بدو نی نی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button