بعد از تولد نوزاد, یکی از انتخاب های اساسی مادران انتخاب بین شیر مادر و شیر خشک است. شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد تا 6 ماهگی است. اولین شیر یعنی آغوز دارای عوامل محافظتی و پادتن است که از نوزاد در برابر بیماریهای عفونی محافظت می کند.  این شیر ارزشمند را از نوزاد محروم نکنید.  تغذیه نوزاد ارتباط مستقیم با رشد جسمی و روحی کودک دارد. و شیر مادر کامل ترین تغذیه برای نوزاد است.

تغذیه با شیر مادر ارتباط عمیق عاطفی بین مادر و نوزاد را برقرار می کند. و از آنجا که شیر مادر در تکامل رشد جسمی و روحی نوزاد نقش مهمی دارد تا 6 ماهگی حتما نوزاد را باشیر مادر تغذیه کنید. از این رو بعد از تولد نوزاد یکی از تصمیمات سختی که مادر باید بگیرد انتخاب تغذیه بین شیر مادر و تغذیه با شیر خشک می باشد. در این مطلب به تفاوتهای تغذیه با شیر مادر و شیر خشک میپردازیم.

تغذیه نوزاد با شیر مادر

شیر مادر

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) شیر مادر را بهترین تغذیه برای نوزاد معرفی کرده است. و ینا به نظر کارشناسان APP تا شش ماهگی تغذیه نوزاد منحصرا باید با شیر مادر انجام شود. بعد از شش ماهگی نوزاد می توانید دادن غذاهای کمکی و یا شیر خشک به را آغاز کنید. ولی تا یک سالگی در کنار آنها, شیر مادر هم به کودک بدهید. بعد از یک سالگی شیردهی بستگی به خواست مادر و درخواست و اشتیاق کودک دارد.

تغذیه با شیر مادر این امکان را میدهد که مادر خودش مستقیما به نوزاد شیر بدهد. و همچنین می تواند شیر را درون شیشه شیر بریزد و آن را ذخیره کند تا در مکانهای عمومی بتواند از آن برای شیر دادن راحت استفاده کند. و باعث می شود دیگران نیز بتوانند به نوزاد با شیشه شیر بدهند.

فواید تغذیه با شیر مادر

 • شیر مادر حاوی آنتی بادی لازم برای بدن نوزاد است و مقاومت بدن نوزاد در برابر بیماری ها را افزایش می دهد. بیماریهایی همچون عفونت گوش و ..
 • شیر مادر بهترین سازگاری را با دستگاه نوزاد دارد و هضم آن نسبت به شیر خشک برای کودک بسیار راحت تر انجام می شود. و تغذیه با شیر مادر نفخ و یبوست را نیز در کودک کاهش می دهد.
 • شیر مادر باعث افزایش هوش کودک می شود. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند , عملکرد شناختی بیشتری و بهتری نسبت به دیگر کودکان دارند.
 • تغذیه با شیر مادر خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد تا یک سالگی را کاهش می دهد.
 • شیر مادر به دلیل داشتن مواد مغذی و کافی, کودک زا کاملا سیر می کند و از اضافه وزن کودک جلوگیری می کند.
 • شیر مادر از بیماری هایی مانند آسم, دیابت نوع یک و دو, کلسترول بالا، لوسمی و لنفوم در کودک پیشگیری می کند.
 • شیردهی به نوزاد , باعث پیوند عمیق بین مادر و کودک می شود.

مزایای شیردهی برای مادر

شیر مادر و شیر خشک

 • شیر دادن به نوزاد, برای مادر هم دارای فواید بی شماری است. شیر دادن به کاهش وزن مادر کمک می کند. در واقع شیر دادن به نوزاد باعث سوختن چربی هایی می شود که در طول دوران بارداری جمع شده اند و مادر می تواند به وزن دوران قبل از بارداری برسد.
 • شیر دادن به نوزاد, ابتلای مادر به سرطان پستان, سرطان تخمدان و پوکی استخوان را کاهش می دهد.
 • شیردهی همچنین باعث آزاد شدن هورمون اکسی توسین می شود که در بازگشت اندازه رحم به پیش از بارداری و کاهش خونریزی های رحمی کمک می کند.
 • شیردهی و تماس پوست با پوست مادر و نوزاد , باعث ایجاد آرامش مادر و نوزاد می شود و نوزاد را بیشتر دلبسته می کند و حس امنیت را در نوزاد به وجود می آورد.

شیردهی :

تغذیه نوزاد با شیر مادر با شیردهی مادر بعد از تولد نوزاد آغاز می شود. شیردهی مناسب و اصولی برای داشتن شیر به اندازه کافی اهمیت دارد. شیردهی بهتر است بلافاصله بعد از به دنیا آمدن نوزاد شروع شود. و بعد از آن شیردهی متناوب و ادامه دار باعث تحریک و ترشح هورمون شیردهی می شود و باعث تولید شیر بیشتر می شود. کیفیت و اندازه شیر برای شیردهی بسیار اهمیت دارد و بهتر است با راههای افزایش شیر مادر آشنا شوید.

مادران بهتر است با تکنیک های شیردهی آشنا شوند تا این کار را بتوانند راحت تر انجام دهند. در صورت دیدن هر گونه مشکل در پستان ها و شیر دادن در صورت ادامه یافتن با مشاور و یا متخصص مربوطه مراجعه کنید.

همانطور که گفتیم شیردهی بلافاصله بعد از زایمان , تغذیه با شیر مادر را در ماههای بعدی تضمین می کند. اولین شیری که تولید می شود شیر غلیظ, زرد رنگ است که مقدار آن نیز اندک است. این شیر که آغوز نام دارد دارای پادتنها, پروتئین, قند و املاح معدنی است که تغذیه کافی و کامل را برای نوزاد به وجود می آورد.

تغذیه نوزاد با شیر مادر , نیازمند داشتن شیر به اندازه کافی و مناسب است تا بتواند نوزاد را کاملا سیر کند. برای افزایش شیر, مادر باید به تغذیه خود نیز توجه کند. داشتن رژیم غذایی مغذی و استاندارد در این زمینه اهمیت دارد و مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر به افزایش تولید شیر می تواند کمک کند.

پس از زایمان و شیردهی ممکن است در ناحیه شلم مادر سلولیت های پوستی به وجود بیاید که بهترین درمان این مشکل کربوکسی تراپی می باشد که بهترین دستگاه برای این متد دستگاه کربوکسی تراپی مدایون می باشد.

شیر خشک

یعد از تولد نوزاد تا جایی که امکان دارد, نوزادتان را با شیر مادر تغذیه کنید. حتی اگر  قصد داشتیند که در کنار شیر مادر از شیر خشک استفاده کنید, شیر مادر را کاملا قطع نکنید. شیر خشک مانند شیر مادر دارای آنتی بادی ها و عنصرهای ایمنی برای بدن نوزاد نیستند. ولی در صورت استفاده از شیر خشک , خودتان را ملامت نکنید و سعی کنید  شیر خشک مناسب و سازگار برای نوزاد را تهیه کنید. استفاده از شیر خشک نیز معایب و فایده هایی نیز دارد. که در اینجا به آن میپردازیم.

مزایای شیر خشک

دیگران هم می توانند به کودک شیر بدهند.

بر خلاف شیر مادر, تغذیه با شیر خشک این امکان را به وجود می آورد که غیر از مادر, افراد دیگر خانواده نیز بتوانند به نوزاد شیر بدهند. فقط باید شیر خشک و شیشه شیر مناسب را انتخاب کنید و آن را برای کودک آماده کنید. و شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر کمک می کند مادر هم بتواند کمی استراحت کند.

تعیین حجم شیر

یکی دیگر از مزایای شیر خشک این است که بر خلاف شیر مادر, میتوانید مقدار آن را اندازه بگیرید. و با توجه به دانستن حجم شیر برای تغذیه نوزاد , مطمئن شوید که نوزاد به اندازه کافی شیر دریافت کرده باشد و سیر شود. نوزادان در سنین مختلف به شیر به اندازه های متفاوت نیاز دارند. . شما با دانستن آن, می توانید با بطری شیر به میزان کافی و لازم به کودک شیر بدهید.

تعداد دفعات شیردهی و زمان دادن شیر خشک

یکی دیگر از مزایای شیر خشک, این است که دفعات دادن شیر خشک و زمان آن کاملا مشخص است.هضم شیر خشک در مقایسه با شیر مادر بیشتر طول می کشد و در نتیجه نوراد کمتر گرسنه می شود. و تعداد دفعات دادن شیر خشک به نوزاد کمتر از تغذیه با شیر مادر است.

استفاده از شیر خشک کمک می کند که مادر نیز دیگر نگران تغذیه خود نباشد و بتواند از تمام مواد غذایی مورد نیاز و دلخواه خود استفاده کند. ولی در هنگام تغذیه با شیر مادر, باید مراقب رژیم غذایی خود باشید, زیرا هر انچه که می خورید, نوزاد نیز از همان تغذیه می شود.

معایب شیر خشک

 • شیر خشک فاقد مواد مغذی ضروری و آنتی بادی می باشد. می دانیم شیر مادرشامل مواد لازم برای رشد و تکامل بهتر نوزاد است. و از کودک در برابر بیماریها محافظت می کند و سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت می کند. والی شیر خشک این مواد را ندارد.
 • خرید و تهیه شیر خشک می تواند هزینه زیادی داشته باشد. استفاده از شیر مادر به عنوان غذای کامل نوزاد, یک نعمت خدادادی و رایگان است. ولی قوطی های شیر خشک با برندهای متفاوت دارای قیمتهای متفاوت و گاها گرانی هستند.  اگر از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده می کنید باید هزینه خرید شیر خشک مناسب و دلخواه نوزاد را بپردازید.
 • شیر خشک می تواند باعث بروز حساسیت و آلرژی در نوزاد شود. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که شیر مادر می خورند, در معرض بیشتری از آلرژی ها و حساسیت هستند. همچنین یبوست و نفخ در آنها بیشتر است. و سیستم گوارش این نوزادان ممکن است با مشکل رو به رو شود.
 • برای استفاده از شیر خشک, نیازمند تهیه شیشه شیر مناسب برای نوزاد هستید. شیشه شیرها نیز با توجه به سن نوزاد در اندازه و مدلهای مختلفی وجود دارند. همچنین قبل از شیر دادن به نوزاد باید آن را استریلیزه و ضد عفونی کنید و با گرم کردن آب به اندازه مناسب شیر خشک را تهیه کنید و به نوزاد بدهید. که تهیه همه این موارد نیازمند دقت والدین است.
 • در تغذیه با شیر خشک , تماس پوستی مادر و نوزاد که در شیردهی با شیر مادر امکان دارد, وجود ندارد. و نزدیکی بین مادر و نوزاد کمتر از تغذیه با شیر مادر است.

 

خرید اینترنتی سیسمونی نوزاد از فروشگاه آنلاین سیسمونی بدو نی نی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button