صندلی غذای کودک

صندلی غذای کودک

صندلی غذای کودک

کودک معمولا از 6 ماهگی به بعد شروع به خوردن غذا در کنار شیر مادر می کند. شروع به غذا خوردن کودک برای والدین بسیار جذاب و شیرین است و در عین حال سختی های خودش را نیز دارد. برای شروع از غذاهای کمکی باید شروع کنید تا معده کودک به هضم غذا عادت کند. همچنین غذای کودک باید شبیه فرنی و کمی شل باشد و با قاشق کوچک به صورت آهسته در دهان کودک بگذارید. و بعد کم کم انواع غذاهای سبک و با هضم آسان را  برای کودک تهیه کنید. یکی از مشکلات والدین این است که کودک یا هنوز توانایی نشستن ندارد و نمیتواند تعادلش را در هنگام غذا دادن حفظ کند و با بزرگتر شدنش نیز می خواهد بازیگوشی کند و خودش غذایش را به تنهایی بخورد و ثابت نمی نشیند. استفاده از صندلی غذای کودک در این زمان بسیار کارایی دارد.

بعضی از مادران کودک را در آغوش می گیرند و با نشستن در بغل خود می خواهند به او غذا بدهند. در این حالت هم غذا دادن به کودک مشکل است , زیرا باید رو به روی کودک قرار بگیرید تا به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید. همانطور که گفتیم نشاندن کودک بر روی صندلی بزرگسالان نیز مناسب نیست. زیرا کودک بر روی کمر و گردنش هنوز کنترل کافی ندارد  و احتمال افتادنش از روی صندلی وجود دارد. مگر اینکه با یک دست کودک را نگه دارید و با دست دیگر به او غذا بدهید که در هر صورت کار مشکلی می شود. ولی با استفاده از صندلی غذاخوری کودک این مشکلات تا حد زیادی کم می شود و میتوانید در آرامش و به راحتی به کودک غذا بدهید.

چگونه کودک را به صندلی غذا عادت دهیم

صندلی غذا کودک

صندلی غذا کودک

نشاندن کودک بر روی صندلی غذا در ابتدا ممکن است کار سختی باشد. زیرا بعضی از کودکان از نشستن در داخل یک وسیله جدید و ناآشنا مقاومت کنند و بترسند. بنابراین باید این کار را کم کم انجام دهید و به هیچ عنوان کودک را مجبور به این کار نکنید. بلکه سعی کنید او را تشویق کنید و در اوایل وقتی کودک بر روی صندلی غذا نشست به او اسباب بازی و وسایل مورد علاقه اش را بدهید تا بر روی صندلی و روی سینی غذاخوری بازی کند و سرگرم شود و چندین بار این کار را تکرار کنید. تا کودک بعد از آن به نشستن درون صندلی غذا از خود علاقه نشان دهد. بعد از اینکه کودک آشنا و علاقه مند شد میتوانید غذایش را بر روی صندلی غذای بچه به او بدهید.

صندلی غذاخوری نوزاد  یک محیط امن به وجود می آورد که با خیال راحت میتوانید از آن برای غذا خوردن کودک استفاده کنید. همچنین بر روی صندلی غذا کودک میتواند به تنهایی غذا خوردن را نیز یاد بگیرد و دیگر نگران کثیف شدن اطراف و یا افتادن کودک از روی صندلی نباشید.

بیشتر بخوانید : زمان نشستن نوزاد 

از ویژگی های صندلی غذای کودک

صندلی غذا را از سن 6 ماهگی تا 4 سالگی میتوانید برای کودک استفاده کنید. ولی بهتر است کودک توانایی نشستن را پیدا کند و سپس از صندلی غذای کودک برای غذا خوردن کودک استفاده کنید. چون کودک مدت زمان طولانی را می تواند بر روی صندلی غذا بنشیند , راحتی کودک  و حفظ امنیت  او از مهم ترین نکاتی است که باید در نظر گرفته شود. از ویژگی های یک صندلی غذای کودک که باید با آنها آشنا باشید موارد زیر است :

صندلی غذاخوری نوزاد

صندلی غذاخوری نوزاد

استحکام صندلی غذای کودک

صندلی غذاخوری کودک باید از استحکام بالایی برخوردار باشدو دارای جنس بدنه مقاوم و بادوام باشد و تحمل وزن کودک را داشته باشد. و خطر افتادن از روی صندلی برایش وجود نداشته باشد. در هنگام خرید صندلی غذای کودک پایه های صندلی را بررسی کنید که محکم و کمی پهن باشد. در صورت داشتن چرخ در پایه های صندلی حتما قفل هم داشته باشد تا هنگامی که کودک بر روی صندلی می نشیند  چرخها را قفل کنید و صندلی ثابت بماند و برای کودک خطری به وجود نیاید.

ایمنی محصول

از مهم ترین ویژگی هایی که صندلی باید داشته باشد حفظ ایمنی کودک بر روی صندلی است. برای حفظ ایمنی کودک , صندلی باید دارای کمربتد ایمنی باشد. کمربند ایمنی در دو نوع سه نقطه ای و پنج نقطه ای وجود دارند. کمربند پنج نقطه ای حفاظت کامل تری را نسبت به کمربند سه نقطه ای انجام می دهد. و از روی شانه های کودک و پاهای کودک رد می شود و باعث می شود حالت ارگونومیک کودک بر روی صندلی حفظ شود و در جای خودش ثابت بنشیند. برای حفظ ایمنی بیشتر بعضی از مدل ها دارای پایه محافظ است که در بین پاهای کودک قرار می گیرد و باعث می شود کودک از روی صندلی نیفتد و از زیر میز سر نخورد  و امنیت کودک بیشتر حفظ شود.  برای حفظ امنیت کودک جنس صندلی و مقاومت آن را نیز در نظر بگیرید.

راحتی کودک

از ویژگی های مهم یک صندلی غذا , راحت بودن کودک بر روی آن است.  چون کودک مدت زیادی را بر روی صندلی صرف می کند , باید به گونه ای باشد که در آن احساس آرامش و راحتی کند.  برای راحتی کودک , محل نشستن یا همان نشیمنگاه صندلی باید راحت باشد و کودک را اذیت نکند. صندلی های با تشک نرم برای کودک بسیار مناسب هستند. اگر این تشکها دارای دوخت هستند , محل درزها را چک کنید تا کاملا نرم باشند و تیزی نداشته باشد. در صورت بستن کمربند نیز از راحت بسته شدن آن برای کودک مطمئن شوید.

صندلی غذا بچه

صندلی غذا بچه

داشتن ارتفاع قابل تنظیم

یکی از ویژگی هایی که یک صندلی استاندارد باید داشته باشد داشتن قابلیت تنظیم ارتفاع آن است. این قابلیت به شما این امکان را می دهد که ارتفاع صندلی را مناسب با جایی که می خواهید به کودک غذا بدهید تنظیم کنید. و همچنین اگر خواستید صندلی غذای کودک را پشت میز نهارخوری در کنار صندلی خودتان بگذارید بتوانید به راحتی ارتفاع آن را تنظیم کنید و کودک در کنار شما و پشت میز غذا خوردن را تجربه کند و آن را کم کم یاد بگیرد و کودک حس استقلال و اجتماعی بودن را فرا گیرد.

قابلیت شستشوی آسان

یکی دیگر از ویژگی هایی که در خرید صندلی غذاخوری کودک باید در نظر داشته باشید قابلیت تمیز کردن آسان آن است. همانطور که گفتیم کودک در این سن تا یاد بگیرد با قاشق و چنگال کودک غذا بخورد  در هنگام غذا خوردن خیلی کثیف کاری می کند . بنابراین در هنگام تهیه صندلی به اجزای مختلف صندلی توجه کنید که قابلیت شستشو و تمیز کردن آسان را داشته باشد. تشک قابل شستشو , سینی جدا شونده و قابل شستشو از موارد لازم برای تمیز کردن آسان آن است.

جای پای قابل تنظیم

یکی دیگر از ویژگی هایی که برای راحتی کودک اهمیت دارد این است که صندلی غذا دارای جای پای قابل تنظیم باشد. داشتن جای پا برای اینکه هنگام نشستن پای کودک آویزان نباشد بسیار مهم است. جای پا به بهتر نشستن کودک بر روی صندلی کمک می کند. در صورت نبود جای پا  کودک احساس راحتی نمی کند و چون پاهای کودک در حالت آویزان قرار دارد , با پاهایش بازی می کند و باعث می شود کودک از روی صندلی بیفتد. بنابراین جای پا را مناسب با حالت نشستن کودک تنظیم کنید.

پشتی قابل تنظیم

داشتن پشتی قابل تنظیم برای راحت نشستن کودک بسیار مهم است. اگر کودک درون صندلی غذا راحت باشد مدت بیشتری را می تواند بر روی صندلی بنشیند و به غذا خوردن نیز اشتیاق بیشتری نشات می دهد. تکیه گاه کودک درون صندلی باید راحت باشد . قابلیت تنظیم داشته باشد تا با توجه به حالت کودکتان بتوانید آن را تنظیم کنید. در هنگام غذا دادن به نوزاد و یا به خواب رفتنش داشتن حالت خواب بسیار مفید است و .. داشتن حالتهای دیگر تنظیم پشتی نشیمنگاه برای غذا خوردن و یا بازی کردن کودک کاربرد دارند.

 سینی غذا صندلی غذای کودک

معمولا صندلی غذاها دارای سینی غذا هستند. در صورت نداشتن باید صندلی را کنار میزی که میخواهید به کودک غذا بدهید بگذارید و تنظیم کنید. در صورت داشتن سینی , این سینی ها قابل جدا شدن و شستشو هستند و بعد از هر بار غذا خوردن و یا کثیف شدن می توانید آن را جدا کنید و  بشورید. همچنین بهتر است قابلیت تنظیم نسبت به اندازه کودک را داشته باشد تا با بزرگتر شدن کودک بتوانید آن را تنظیم کنید. بر روی صندلی غذا کودک علاوه بر غذا خوردن می تواند بازی کند و اسباب بازی و یا وسایل نقاشی و خمیر بازی را نیز میتوانید در اختیار کودک بگذارید تا بر روی سینی سرگرم شود.

قابلیت جمع شدن 

صندلی غذای کودک بهتر است قابلیت جمع شدن داشته باشد. بعضی از صندلی ها به راحتی به همراه پایه ها جمع می شوند و یا به اصطلاح قابلیت تا شدن دارند که برای جا به جایی و حمل بسیار مفید است و صندلی هایی که دارای سینی هستند نیز همراه باسینی و یا بدون آن قابل جمع شدن هستند. و میتوانید بعد از جمع شدن در فضاهای کوچک خانه آن را قرار دهید. و یا آن را بعد از جمع کردن آن را درون خودروتان همراه داشته باشید.

قابلیت نصب آسان

بعد از خرید وسایل سیسمونی کودک از جمله صندلی غذا , نصب و اسمبل کردن محصول یکی از مشکلات والدین است. نصب و راه اندازی صندلی غذای نوزاد باید  راحت باشد تا استفاده از آن آسان باشد. اسکلت و سینی صندلی به راحتی قابل جدا شدن و وصل کردن باشد.

انواع صندلی غذای بچه

حالا که با ویژگی هاصی یک صندلی غذای مناسب آشنا شدید باید با انواع مدل های موجود در بازار نیز آشنا شوید تا بتوانید در میان نوع های مختلفی که وجود دارد با توجه به استفاده و فضایی که دارید صندلی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

صندلی غذای کودک ساده

این نوع از صندلی از جنس پلاستیکی و یا فلزی  و دارای طراحی کاملا ساده ای هستند. این صندلی ها آپشن هایی زیادری ندارند مانند قابلیتهایی همچون تنظیم پشتی و یا تنظیم ارتفاع و .. را ندارند. قابل جمع شدن و حمل راحت نیستند. و معمولا فضای زیادی را اشغال می کنند . بنایراین قبل از خرید این مدل ها به فضایی که صندلی را می خواهید در آنجا بگذارید توجه کنید. این صندلی ها دارای دوام بالایی هستند و قابل استفاده در پشت میز و یا به تنهایی هستند.

صندلی قابل تنظیم

این صندلی ها قابلیت تنظیم و ویژگی های خاص خود را دارند که باعث می شود از این صندلی ها بتوانید برای سنهای مختلف نوزاد تا 5 سالگی از آن استفاده کنید. قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی در حالتهای مختلف این مدلها باعث می شود تا آن را مناسب با میز و صندلی خود تنظیم کنید. همچنین دارای قابلیت تنظیم پشتی هستند که مناسب با حالتهای مختلف کودک برای بازی , استراحت و یا غذا خوردن می توانید آن را تنظیم کنید. دارای جای پای قابل تنظیم در حالتهای مختلف برای راحتی کودک نیز هستند. این مدلها معمولا دارای قابلیت جمع شدن نیز هستند که حمل و جا به جایی آنها نیز آسان می شود. دارای سینی های جدا شونده و قابل تنظیم با اندازه کودک هستند. این صندلی غذا های قابل تنظیم قابل استفاده طولانی مدت برای کودکتان است و معمولا دارای قیمت بالاتری نسبت به مدلهای ساده می باشد.

صندلی بوستر و یا تقویتی

صندلی بوستر یا تقویتی

صندلی بوستر یا تقویتی

این نوع صندلی غذا دارای حجم و ابعاد کوچکتری نسبت به صندلی غذای معمولی هستند و برای کسانی که فضای کافی برای نگهداری صندلی غذای کودک بزرگ را ندارند بسیار مناسب است. این صندلی ها دارای سینی غذا هستند فقط پایه های بلند مانند صندلی غذاهای دیگر را ندارند. حمل و جا به جایی این مدل ها بسیار آسان است. برای استفاده از این مدل میتوانید بوستر صندلی غذا را بر روی هر یک از صندلی های دیگر به وسیله کمربندی که برای این منظور طراحی شده است نصب کتید. و به راحتی در سفر یا جاهای دیگر آن را حمل کنید.

مزایای استفاده از صندلی غذا برای کودک

 • تشویق کودک به غذا خوردن
 • کاهش کثیف کاری اطراف و لباس های کودک
 • قابلیت تمیز کردن آسان صندلی غذا
 • ایجاد حس استقلال برای کودک
 • راحتی والدین در هنگام غذا دادن به کودک
 • تمرین کودک برای یاد گرفتن غذا خوردن به تنهایی
 • استفاده از صندلی برای نقاشی و بازی کردن کودک
 • قابلیت شستشو و حفظ بهداشت برای کودک
 •  جذاب و جالب برای استفاده کودک
 • ایجاد محیط امن و راحت برای بازی و غذای خوردن کودک
 • قابل استفاده به عنوان میز بازی و نقاشی و ..

ادامه این مطلب حتما بخوانید : استفاده از صندلی غذا برای کودک 

خرید اینترنتی صندلی غذای کودک

حال با آشنایی کافی با انواع مدلهای صندلی غذای بچه و ویژگی های یک صندلی استاندارد میتوانید یک خرید مناسب و خوب را برای کودکتان انجام دهید . خرید از فروشگاه های اینترنتی نیز بسیار مفید است و می توانید با مشاهده انواع مدل ها و خواندن مشخصات کامل آنها و مقایسه با مدلهای دیگر بهترین خرید را تجربه کنید. و همچنین با هزینه ای که می خواهید انجام دهید در انواع برندها , صندلی با قیمت مناسب را خریداری کنید.

انواع صندلی غذای کودک را میتوانید از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی مشاهده و تهیه نمایید. دیگر لوازم مورد نیاز در خرید سیسمونی نوزاد از جمله کالسکه کودک , صندلی ماشین کودک , روروئک و واکر کودک , شیشه شیر نوزاد  و .. را نیز از فروشگاه بدو نی نی به صورت اینترنتی خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: 

ویژگی های یک روروئک خوب چیست؟ راهنمای خرید رورورئک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.