تغذیه نوزادان ممکن است به دلایل مختلفی با شیر مادر انجام نشود و در این زمان باید تغذیه نوزاد با شیر خشک انجام دهید. همانطور که می دانید شیر مادر بهترین و کامل ترین شیر برای نوزاد است. ولی به دلایل مختلفی از جمله ناتوانی مادر در شیردهی و یا ناکافی بودن شیر مادر باعث می شود نوزاد به اندازه کافی نتواند شیر دریافت کند. مادر معمولا برای جبران کمبود شیر خوردن نوزاد، به دادن شیر خشک و غذاهای مکمل به نوزاد روی می آورد. در این زمان عادت دادن نوزاد به شیشه شیر حاوی شیر خشک مطرح می شود.

بعضی از خانواده ها از دادن شیر خشک به کودک در هر شرایطی پرهیز می کنند. ولی باید بدانید در صورت نرسیدن شیر کافی به نوزاد و خودداری از دادن شیر خشک ممکن است عوارض بیشتری برای نوزاد به وجود آید و سلامتی نوزاد به خطر بیفتد. امروز انواع شیر خشک با کیفیتهای عالی برای نوزادان تولید می شوند که تمام مواد لازم برای نوزاد را دارا هستند. در هنگام تغییر روش تغذیه نوزاد از شیر مادر به شیر خشک، بعضی از نوزادان آن را قبول نمی کنند. برای عادت دادن نوزاد به شیشه شیر نگران نباشید. برای این کار باید نوزاد را کم کم با شیشه شیر و شیر خشک آشنا کنید و عادت دهید تا شیشه شیر را بپذیرد.

عادت دادن نوزاد به شیشه شیر

روشهای آشنایی نوزاد با شیشه شیر

اولین مرحله برای تغذیه نوزاد با شیشه شیر، قبول کردن شیشه شیر توسط نوزاد است. برای آشنایی نوزاد با شیشه شیر روشهای متفاوتی وجود دارد. از هر روشی که برای عادت دادن نوزاد به شیشه شیر استفاده می کنید، خیلی زود آن را تغییر ندهید. بلکه یک روش را چندین بار امتحان کنید و بعد از گذشتن مدت زمانی روش دیگری را امتحان کنید. در این زمینه توصیه هایی برای کمک به مادر و نوزادان در پذیرش شیشه شیر وجود دارند که به آنها می پردازیم:

دادن شیشه شیر به نوزاد قبل از گرسنگی

برای عادت دادن نوزاد به شیشه شیر بهتر است قیل از اینکه خیلی گرسنه شود شیشه را به او بدهید. به این صورت که با دیدن اولین علائم گرسنگی به نوزاد شیشه شیر بدهید. زیرا در صورتی که خیلی گرسنه شود دادن یک وسیله جدید ممکن است کودک را بیشتر اذیت کند و شیشه راقبول نکند.

بیشتر بخوانید : مراحل تهیه شیر خشک 

اجازه بازی و آشنایی با سر شیشه

اگر با دادن شیشه شیر به کودک، کودک شروع به بازی و جویدن سرشیشه کرد، مانع کودک نشوید. این کار در واقع آشنایی کودک با سر شیشه و شیشه شیر می باشد. بعد از این مرحله و آشنایی ممکن است کودک شیر خوردن از شیشه شیر را شروع کند.

استفاده ار سرشیشه مشابه با پستانک کودک

اگر کودکتان عادت به مکیدن پستانک دارد برای عادت دادن نوزاد به شیشه شیر از سر شیشه مشابه همان استفاد کنید. در صورتیکه پستانک از جنس لاتکس است سر شیشه ای از جنس لاتکس برای کودک انتخاب کنید. اگر پستانک کودک از جنس سیلیکونی و نرم است نیز حتما از سرشیشه سیلیکونی برای کودک به کار ببرید. همچنین برای جذب بیشتر کودک به سر شیشه می توانید کمی آب گرم بر روی سرشیشه بریزید و سپس شیشه را به کودک بدهید تا کودک آن را راحت تر قبول کند.

عادت دادن نوزاد به شیشه شیر

انتخاب مایعات مختلف در شیشه

برای شروع دادن شیشه به نوزاد می توانید ابتدا از شیر مادر استفاده کنید. برای این کار شیر مادر که از قبل دو شیده شده است را درون شیشه بریزید. همچنین می توانید انواع شیر خشک که مناسب با ذائقه نوزاد باشد را  امتحان کنید. غذاهای کمکی نوزاد، آب قند، آب سیب و .. هر طعم و غذایی که کودک آن را دوست داشته باشد را می توانید با شیشه به نوزاد بدهید. فقط تمام این مواد را باید به صورت رقیق شده درون شیشه بریزید.

دادن شیر در دمای های مختلف

شیر دادن در دماهای متفاوت را نیز برای عادت دادن نوزاد به شیشه شیر می توانید امتحان کنید. شیر در دمای کمی بالاتر و یا پایین تر را امتحان کنید. ممکن است نوزاد به شیر به دمای کمی بالاتر از حالت معمول علاقه نشان دهد و یا برعکس. هر طعم و دمای جدیدی که تغییر ایجاد کند برای کودک میتواند جذاب باشد و او را یه استفاده از شیشه شیر تشویق کتد. از گرم کردن شیر درون ماکروویو نیز خودداری کنید. زیرا ماکروویو مواد مغذی موجود در شیر را ازبین می برد. در ضمن شیر را به طور یکنواخت گرم نمی شود و شیر را خیلی داغ می شود و ممکن است نوزاد در هنگام شیر خوردن بسوزد.

ریختن چند قطره شیر مادر بر روی پستانک سرشیشه

یکی دیگر از کارهایی که برای دادن شیشه شیر به نوزاد می توانید انجام دهید ریختن چند قطره از شیر مادر بر روی پستانک شیشه می باشد. اگر نوزاد را با شیر مادر تغذیه می کنید برای دادن شیشه شیر در کنار آن می توانید از این روش استفاده کنید. کودک با مکیدن سر شیشه با طعم آشنای شیر مادر به خوردن آن تشویق می شود و به مکیدن ادامه می دهد.

دادن شیشه شیر برای اولین بار توسط افراد دیگر

بهتر است برای دادن شیشه شیر به نوزاد مخصوصا برای اولین بار شخصی غیر از مادر این کار را انجام دهد. زیرا اگر کودک با شیر مادر تغذیه می شود و از شیر خشک در کنار شیر مادر و به عنوان مکمل استفاده می کنید بهتر است افراد دیگر خانواده این کار را انجام دهند. زیرا نوزاد آغوش مادر را می شناسد و بوی مادر و گرمای آن را همراه با شیر مادر تجربه کرده است. اگر مادر بخواهد به نوزاد شیر خشک بدهد برای کودک کمی عجیب و غیر منظره به نظر می آید و ممکن است آن را قبول نکند. بنابراین در این مرحله توصیه می شود شخص دیگری ولی با همان آغوش و محبت به نوزاد شیشه شیر بدهد تا نوزاد به او نیز اطمینان کند و بتواند شیشه شیر را قبول کند.

 

دادن شیر در ساعتهای مختلف شبانه روز

اگر کودک شما در طول روز شیشه شیر نمی خورد می توانید در شب دادن شیشه را به نوزاد امتحان کنید. اگر شبها از قبول شیشه امتناع کرد در طول روز و در زمان دیگری امتحان کنید تا کودک سرانجام شیشه را قبول کند.عادت دادن نوزاد به شیشه شیر

چگونگی نگه داشتن شیشه شیر

وضعیت نگه داشتن شیشه شیر در هنگام شیردهی نیز اهمیت دارد. بعضی از نوزادان همان وضعیت تغذیه از سینه مادر را دوست دارند. ولی بعضی از نوزادان در آغوش و مشابه سینه مادر شیشه شیر را قبول نمی کنند، چون وقتی در این وضعیت قرار می گیرند انتظار شیر مادر را دارند و وقتی که به جای شیر مادر از شیر خشک استفاده کنید از خوردن آن امتناع می کنند. برای این منظور میتوانید حالتهای دیگر مانند نشسته و یا بر روی تخت و یا جاهای دیگر را امتحان کنید.

نکات بیشتر

امروزه انواع سرشیشه های متفاوتی در بازار وجود دارند تا کودک بتواند راحت تر شیشه شیر را قبول کند. تهیه سر شیشه  شبیه سینه مادر در این زمینه به والدین و کودک کمک زیادی می کند و کودک راحت تر آن را قبول می کند.

توصیه می شود در هنگام دادن شیشه شیر به نوزاد او را در آغوش بگیرید. سعی کنید ارتباط عاطفی با کودک را برقرار کنید تا کودک احساس آرامش و اطمینان از شما پیدا کند و تغذیه نوزاد به طور صحیحی انجام شود.

کودک را به خوردن شیشه شیر مجبور نکنید. سعی کنید با آرامش و صبر و حوصله کودک را کم کم به شیشه عادت دهید.

اگر قصد دارید در کنار شیر مادر کودک را با شیر خشک و یا غذاهای مکمل تغذیه کنید،  شیشه شیر را بزودتر استفاده کنید. زیرا کودکانی که مدت زمان طولانی با شیر مادر تغذیه می شوند از قبول شیشه شیر امتناع می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button