عادت مکیدن در نوزادان امری کاملا طبیعی است و ربطی به گرسنگی و یا عوامل دیگر ندارد. نوزادان معولا قبل از تولد و در شکم مادر، انگشت خود را می مکند. این عادت بعد از تولد نیز می تواند ادامه پیدا کند. بعد از تولد، نوزاد پستان مادر را برای دریافت شیر می مکد.

پستانک یک وسیله پلاستیکی و یا از جنس سیلیکون است. پستانک شبیه به سینه مادر است و برای آرام کردن نوزادانی که احتیاج به مکیدن بیشتری دارند بسیار مفید است. امروزه در استفاده و فواید و عوارض پستانک برای نوزاد مطالعات زیادی انجام شده است. استفاده از پستانک ارتودنسی، عوارض ناشی از پستانک های معمولی را می تواند تا حد زیادی کاهش دهد.

پستانک ارتودنسی چه شکلیه؟

پستانکهای معمولی دارای نوک گرد هستند. پستانک ارتودنسی دارای نوک صاف در انتها و در قسمت بالای آن دارای انحنا است. طراحی خاص پستان ارتودنسی، از کام و فک نوزاد محافظت می کند. مکیدن پستانک ارتودنسی تا حد زیادی، مکیدن سینه مادر را شبیه سازی می کند و طبیعی ترین حالت را برای نوزاد به وجود می آورد. استفاده از پستانک ارتودنسی، فشار وارده بر لثه ها و دندانهای نوزاد را کاهش می دهد.

استفاده از پستانک ارتودنسی

مطالعات نشان می دهد استفاده از پستانک ارتودنسی مشکلاتی از جمله جلو آمدگی فک بالا، عدم هم پوشانی دندانهای جلو، فاصله بین فک بالا و فک پایین و .. نسبت به پستانک های معمولی کمتر می کند. لازم به ذکر است که بهترین راه مقابله و پیشگیری از عوارض استفاده از پستانک، محدود کردن استفاده از آن است. و گرفتن کودک از پستانک بعد از یک سالگی است.

انواع پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی در دو جنس لاتکس و سیلیکونی ساخته می شود. هر کدام از این مدل ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. و انتخاب هر کدام از این مدل ها به علاقه کودکتان بستگی دارد.

مدل سیلیکونی

جنس سلیکون محکم است. سیلیکون بدون بو و بدون مزه است. از مزایای دیگر این پستانک، قابلیت شستشوی راحت آن است. ولی ممکن است مکیدن سیلیکون برای کودک زیاد راحت نباشد. برای حفظ سلامت کودک، بهتر است از پستانکهای درپوش دار استفاده کنید.

مدل لاتکسی

لاتکس، یک نوع پلاستیک نرم است.  این مدل در دهان کودک نرم است. و بوی خوبی نیز دارد. از معایب پستانک لاتکسی این است که به راحتی تمیز نمی شود. و بر اثر جویدن نوزاد، زودتر خراب می شود.

طریقه گذاشتن پستانک ارتودنسی در دهان نوزاد

پستانک ارتودنسی در بالا گرد و در پایین که بر روی زبان نوزاد قرار می گیرد صاف است. این طراحی خاص شباهت زیادی به سینه مادر دارد و باعث می شود در هنگام مکیدن پستانک، فشار وارده بر دهان و دندان نوزاد کاهش یابد. این پستانک دارای حفره هایی بر روی بدنه اصلی است که باعث گردش هوای بیشتر در اطراف دهان نوزاد می شود. و از تحریک پوست حساس کودک جلوگیری می کند. شکل بادامی و کوچک و نرم آن نیز مکیدن را برای نوزاد بسیار راحت می کند.

فواید استفاده از پستانک ارتودنسی

مکیدن پستانک ارتودنسی از سندروم مرگ ناگهانی نوزادان تا یک سالگی جلوگیری می کند.

نسبت به پستانک های معمولی و مدلهای قدیمی تر، بیشتر می تواند نوزادان را آرام کند.

استفاده از این مدل پستانک به وزن گیری مناسب و افزایش وزن نوزادانی که در وزن گیری مشکل دارند کمک می کند.

پستانک ارتودنسی، بی ضرر ترین و مناسب ترین مواد اولیه را دارند.

در هنگام مسافرت با هواپیما و .. اگر می خواهید از پستانک برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید، پستانک ارتودنسی گزینه بهتری است. در هنگام پرواز، تغییر فشار باعث احساس درد در گوش میانی می شود. مکیدن پستانک، این درد را می تواند کاهش دهد.

پستانک ارتودنسی با توجه به طراحی خاص، مشکلات گوارشی و رفلاکس و کولیک در نوزاد را بهتر می تواند کنترل کند.

مضرات و عوارض استفاده از پستانک ارتودنسی

دادن زود هنگام پستانک معمولی و یا ارتودنسی می تواند باعث اختلال در گرفتن سینه مادر شود. بنابراین توصیه می شود قبل یادگیری و توانایی شیر خوردن از سینه مادر، هیچ نوع پستانکی به نوزاد ندهید.

استفاده از پستانک ارتودنسی، در میزان شیر مادر نیز می تواند اختلال ایجاد کند. زیرا میزان و تولید شیر مادر با مکیدن نوزاد ارتباط مستقیم دارد. و نوزاد به دلیل مکیدن پستانک به جای سینه مادر، باعث کاهش میزان شیر مادر می شود.

استفاده از پستانک، باعث می شود نوزاد به جای سینه مادر بیشتر به پستانک متمایل شود. و این امر باعث تغذیه ناکافی و کمبود وزن نوزاد می شود.

پستانک ارتودنسی می تواند باعث شود، کودک زودتر از حالت استاندارد از شیر گرفته شود.

مکیدن پستانک می تواند در هنگام خواب آلودکی، باعث خسته شدن و کلافگی نوزاد شود و شیر دهی به نوزاد مشکل شود.

اگر کودک به مکیدن پستانک وابسته شود، ترک کردن آن نیز کار مشکلی می شود.

استفاده طولانی مدت از پستانک و حتی پستانک ارتودنسی می تواند باعث مشکلاتی در فک و دهان کودک شود.

مناسب ترین سن استفاده از پستانک

استفاده از هر نوع پستانک چه مدل معمولی و یا مدل ارتودنسی در سال اول و دوم مشکلی ایجاد نمی کند. تا قبل از رشد دندانهای کودک ی توانید برای آرام کردن نوزاد از پستانک استفاده کنید. بعد از سه سالگی و با رشد دندانهای کودک، مگیدن پستانک می تواند مشکلات جدی در رشد دندانهای کودک به وجود بیاورد. و همچنین و تراز فک کودک را نیز می تواند بر هم بزند.

بنابریان بعد از دو یا سه سالگی بهتر است دیگر به نوزاد پستانک ندهید و آن را کاهش دهید. کودکان معمولا به میل خودشان پستانک را کنار نمی گذارند. در این مرحله، والدین باید از روشهای مختلفی برای سرگرم کردن و حواس پرتی کودک استفاده کنند تا بتوانند کم کم پستانک را از کودک بگیرند.

شاید در اوایل کودکان در برابر آن مقاوت کنند. ولی والدین باید انواع اسباب بازی ها،غذاهای مورد علاقه کودک و یا هر چیزی که کودک به آن اشتیاق نشان میدهد را فراهم کنند. همه اینها در واقع برای پرت کردن حواس کودک است تا مکیدن پستانک را کمک کم کم کنار بگذارد. البته کودکان مختلف ممکن است روشهای متفاوتی برای سرکرم شدن داشته باشند. صبر و تحمل والدین نیز در این زمینه بسیار تاثیر دارد. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که نهایتا تا سه سالگی وقت دارید کودک را از پستانک بگیرید.

بیشتر بخوانید: سیسمونی فروشی بدو نی نی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button