یک کودک چقدر باید بخوابد؟ میزان خواب مناسب برای کودک در سنین متفاوت چقدر است؟ خواب کافی بر سلامت کودکان چه تاثیری دارد؟ در این مقاله سعی شده است شما را با بهتزین زمان خواب کودکان از بدو تولد تا بالاتر آشنا کنیم.

کودکان به چه مقدار خواب نیاز دارند؟

خواب نوزادان با یکدیگر متفاوت است. میزان خواب نوزادان بستگی به  سن نوزاد و الگوی خواب نوزاد دارد. بعضی از نوزادان از بدو تولد دارای ساعت خواب بیشتری هستند و بعضی دیگر به دلایل مختلفی همچون کولیک و .. ممکن است کمتر بخوابند. داشتن خواب کافی و با کیفیت در رشد کودک تاثیر مستقیم دارد. اختلال در خواب کودک می تواند به رشد و سلامتی کودک آسیب برساند. بنابراین توجه به میزان خواب کودک بسیار اهمیت دارد.

میزان خواب مناسب کودک در سنین مختلف

همانطور که اشاره شد میزان خواب کودکان با یکدیگر متفاوت است و در سنین مختلف نیز ساعتهای خواب کودک تغییر می کند. با این حال در حالت کلی می توانید به میزان مناسب خواب کودکتان دست یابید و با توجه به آن، از داشتن خواب کافی و مناسب کودکتان مطمئن شوید.

نوزاد 1 تا 4 هفتگی:

نوزادان معمولا در این سن 15 تا 16 ساعت در شبانه روز می خوابند. لازم به ذکر است که خواب نوزاد به صورت پیوسته و طولانی مدت نمی باشد. بلکه به صورت دوره های کوتاه مدت 2 یا 4 ساعته می خوابند و در این فواصل زمانی بین خواب بیدار می شوند و شیر می خورند. این ساعت خواب برای نوزادان نارس  بیشتر می شود. و برای نوزادی که دچار کولیک شود کمتر می شود.

همچنین نوزادان هنوز یک ساعت زیستی درونی را دنبال نمی کنند. به این صورت که ساعت خواب آنها به نور و شب و روز بستگی ندارد و خواب آنها بر اساس یک الگوی مشخص نیست. نوزادان پس از تولد تا مدتی الگوی خاص مربوط به خودش را دنبال می کند. این الگو معمولا از ماههای آخر بارداری برای نوزاد شروع می شود.

1 تا 4 ماهگی

با رسیدن به 6 هفتگی الگوی خواب نوزاد منظم تر می شود و 14 تا 15 ساعت در شبانه روز می خوابد. دوره خواب کودک یا بیشترین ساعتی که می خوابد نیز افزایش پیدا می کند و به 4 تا 6 ساعت می رسد.  کودک در این سن به رسیدن به الگوی ثابت بیشتر نزدیک می شود. ولی باز هم کودک هر دو ساعت یک بار برای خوردن شیر بیدار می شود.

میزان خواب کودک

خرید تخت و پارک کودک

خواب نوزاد 2 ماهه

نوزاد در این سن هر 2 یا 4 ساعت برای شیر بیدار می شود. نوزادان برای خوابیدن دست ها و پاهای خود را تکان میدهند و در ظاهر مضطرب به نظر می رسند. این حرکات نوزاد در هنگام خواب کاملا طبیعی است و شما باید نوزاد را به اصطلاح بخوابانید. با نوازش دادن و تکان دادن یه خواب کودک کمک می کند.

خواب نوزاد 2 تا 4 ماهگی

نوزاد یعد از 2 ماهگی ممکن است تا 6 ساعت در شب بخوابد. برای کمک به رسیدن به الگوی خواب مناسب می توانید از حمام کردن، غذا دادن و گفتن داستان قابل از خواب به کودک استفاده کنید. در طول روز به مقدار لازم در معرض نور خورشید قرار دهید تا کودک بتواند به میزان طولانی تری در شب بخوابد.

خواب نوزاد 4 تا 12 ماهگی

نوزادان در این سن معولا 14 تا 15 ساعت می خوابند. کودکان بالای 11 ماه ممکن است 12 ساعت در روز بخوابند. در این دوره، الگوی خواب کودک ثابت می شود و خوابیدن کودک بیشتر شبیه به بزرگسالان می شود.

کودک در 6 ماهگی در طول روز 2 یا 3 بار خواب کوتاه مدت دارد و چرت می زند. حتی قادر است در طول شب به طور کامل بخوابد. با ثابت شدن الگوی زیستی کودک در این دوره، چرت کودک نیز ثبات پیدا می کند. چرت صبگاهی کودک بعد از ساعت 9 صبح است و یک ساعت طول می کشد. چرت ظهر و عصر نیز هر کدام می تواند یک ساعت طول بکشد. لازم به ذکر است این میزان خواب در کودکان مختلف متفاوت است.

بشتر بخوانید : عوامل خواب عمیق نوزاد 

یک تا سه سالگی

میزان خواب کودک در این سن 12 تا 14 ساعت در شبانه روز می باشد. کودک در 18 و 21 ماهگی تمایل به چرن زدن را از دست می دهند و چرت زدنشان به یک بار در روز می رسد. کودکان یک ساله به 14 ساعت خواب نیاز دارند. ولی معمولا تا 10 ساعت می خوابند. کودکان دو و سه ساله همچنان به چرت و خواب کوتاه روزانه احتیاج دارند که مقدار چرت می تواند از یک تا سه ساعت متفاوت باشد. ساعت خواب آنها می تواند در شب از ساعت 9 شب تا 9 صبح باشد.میزان خواب کودک

سه تا شش سالگی

در این سن کودکان 10 تا 12 ساعت در شبانه روز می خوابند و معمولا از 9 شب تا 8 ساعت یا بیشتر به طور پیوسته می خوابند. همچنین در این سن نیز کودکان خواب کوتاه مدت یا چرت روزانه خود را دارند. کودکان بعد از 5 سالگی در برابر خواب روزانه مقاومت می کنند و نمی خوابند و خواب کودکان در این سن مشکل خاصی ندارد.

هفت تا 12 سالگی

با بزرگتر شدن کودک ساعت خواب آنها نیز کاهش پیدا می کند. کودکان در این سن 10 تا 11 ساعت می خوابند. کودکان در این سن فعالیتهای احتماعی مانند مدرسه رفتن، بازی کردن و .. را آغاز می کنند. ساعت خواب کودکان در شب با تاخیر بیشتری نسبت به کودکان کوچکتر انجام می شود. کودکان 9 تا 12 ساله معمولا 9 ساعت در شبانه روز می خوابند.

12 تا 18 سالگی

میزان خواب مورد نیاز برای کودکان در این سن  8 تا 9 ساعت در شبانه روز می باشد. داشتن خواب کافی برای رشد نوجوانان و سلامت آنها ضروریست. ولی معمولا نوجوانان به اندازه کافی نمی خوابند. فشارهای وارده به نوجوانان به دلیل سن آنها باعث می شود کیفیت خواب آنها کاهش پیدا کند.

نوزاد بهتر است کجا بخوابد؟

نوزاد را می توانید در تخت و یا گهواره مخصوص بخوابانید. تا یک سالکی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند بهتر است نزدیک مادر باشد. از این رو می توانید از تخت کنار مادر استفاده کنید و یا نوزاد را در تخت والدین بخوابد. از نظر پزشکان اطفال امریکا به دلیل سندروم ناگهانی نوزاد و امکان خفگی نوزاد، بهتر است تخت نوزاد به صورت جداگانه باشد. اکر نوزاد از شیر مادر تغذیه میکند پس از شیر خوردن او را به تخت خودش منتقل شود.

در تخت نوزاد نیز از گذاشتن پتو و بالش نرم و لوازم اضافی خودداری کنید. هر چیزی که جلوی تنفس نوزاد را بگیرد و یا با آن  تداخل داشته باشد را درون گهواره و یا تخت نوزاد قرار ندهید. مطمئن شوید هیچ لبه تیز و یا اشیا تیز و برنده در اطراف نوزاد نباشد. برای نوزاد یک تشک سفت با رویه نرم و یک پتوی نازک کافی است. همچنین برای کاهش مشکلات گوارشی نوزاد می توانید از تشک آنتی رفلاکس نیز استفاده کنید.

خرید ست روتختی نوزاد

راهکارهایی برای کمک به خواب نوزاد

همانطور که می دانید خواب نوزادان ممولا دارای الگوی برعکس خواب بزرگسالان است و جای شب و روز در زمان خوابیدن نوزاد معمولا عوض می شود. و شما می تواند کم کم و با بزرگتر شدن نوزاد این چرخه را برعکس کنید. در هنگام شیر دادن به نوزاد، نور اتاق را کم کنید و سعی کنید با تاریک نگه داشتن اتاق نوزاد بیدار نشود. و زمان آخرین شیردهی به نوزاد را دقیقا قبل از خواب نوزاد باشد تا وقتی که به خواب رفت زود گرسنه نشود و بیدار نشود. همچنین زمان چرت  نوزاد را برای اینکه نوزاد شب راحت تر بخوابد کاهش ندهید. با این برنامه می توانید به الگوی خواب نوزاد کمک کنید تا نوزاد در هنگام خستگی بخوابد و یک خواب خوب و با کیفیت داشته باشد.

 علائم خواب نوزاد

برای فهمیدن اینکه زمان خواب نوزاد چه زمانی است و کی نوزاد را باید در تخت و گهواره بگذارید علائمی وجود دارند. این علائم قبل از خواب نمایان می شوند و باعث می شودکه کودک خواب آلود شود. توصیه می شود که قبل از اینکه کودک کاملا به خواب برود و خواب آلود شد به تخت یا محل خوابش ببرید. این کار باعث می شود کودک عادت کند که تخت یا گهواره خودش محل خواب اوست و همچنین به استقلال و تنهایی خوابیدن عادت می کند. از علائم خواب می توان به خستگی نوزاد، مالدین چشمها، خمیازه کشیدن، کشش بدن، گریه کردن و بیقراری اشاره کرد. با دیدن هر کدام از این نشانه ها و وقتی که کودک هنوز بیدار است او را به محل خوابش ببرید.

کارهای قبل از خواب نوزاد

می توانید یک روتین و کارهایی را قبل از خواب نوزاد انجام دهید که نوزاد راحت تر به خواب برود و خواب بهتری داشته باشد. از کارهایی که قبل از خواب نوزاد می توانید انجام دهید حمام کردن، ماساژ دادن، تکان دادن و نوازش، گوش کردن به موسیقی و یا داستان است. در اوایل ممکن است که نوزاد درک زیادی از این کارها نداشته باشد، ولی هر کدام از این کارها می تواند به یک عادت خواب برای آینده کودک تبدیل شود.

وقتی نوزاد به شش ماهگی رسید دیگر شیر دادن و خوابیدن در کنار خود را به عنوان بخشی از کارهای قبل از خواب قرار ندهید. می توانید از یک عروسگ یا یک وسیله بی خطر که برای کودک آشنا باشد استفاده کنید و در هنگام خواب آن را در اختیار کودک قرار دهید که از طریق آن کودک آرام شود و به راحتی بخوابد. همچنین از دمای اتاق و خنک بودن و راحت بودن جای خواب کودک نیز مطمئن شوید.

به این نکته هم توجه کنید که بلافاصله بعد از قرار دادن کودک بر روی تخت، ممکن است به خواب نرود. و حتی گریه کند. بنابراین باید از کودک مراقبت کنید و تمام شرایط را چک کنید تا هیچ مشکلی وجود نداشته باشد تا کودک به آرامی به خواب رود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر نوزاد خیلی بی تابی می کند و یا به سختی به خواب می رود و زود به زود بیدار می شود ممکن است مشکل خاصی داشته باشد.  کولیک نوزاد، رفلاکس نوزاد و یا نفخ نوزاد بر تغذیه و خواب نوزاد تاثیر می گذارند. همچنین نوزادان گاهی در تنفس دچار مشکل هستند و تمایل به شیر خوردن یا غذا خوردن ندارند. با مشاهده هر یک از این نشانه ها بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

بیشتر بخوانید: چه سنی برای استفاده از روروئک مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button