یکی  از سوالات مهم مادران میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد در هنگام تغذیه با شیر خشک می باشد. از نگرانی های والدین این است که چه مقدار شیر خشک به کودک بدهند و اینکه مقدار شیر تهیه شده برای نوزاد کافی است یا خیر. چه میزان از شیر خشک مناسب برای کودک است که سیر شود و دچار پرخوری هم نشود. میزان مورد نیاز شیر خشک برای نوزاد که رشد طبیعی و سالم داشته باشد و تمام مواد مغذی مورد نیاز به بدن نوزاد برسد چقدر است؟

میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد، به سن، وزن و رشد نوزاد بستگی دارد. همچنین با بزرگتر شدن نوزاد میزان شیر خشک مصرفی هم تغییر می کند. اگر نوزاد در کنار شیر خشک  با شیر مادر نیر تغذیه شود میزان مصرف متفاوت می شود. همچنین در صورت مصرف غذای جامد در کنار شیر خشک باز هم میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد فرق می کند. بنابراین بهتر است  دستوالعمل هایی را با توجه با سن و رشد نوزاد در تعیین مقدار شیر خشک در نظر داشته باشید.

میزان شیر خشک نوزاد

چه میزان شیر خشک برای نوزاد مناسب است؟

به طور کلی نوزاد هنگامی که گرسنه است شیروع به شیر خوردن می کند و هنگامی که سیر شد از شیر خوردن دست می کشد. بنابراین اولین و راحت ترین نشانه برای شیر خوردن نوزد زمان گرسنگی است و در این زمان حتما باید نوزاد شیر بخورد. اما در حالت کلی اشتهای کودکان باهم متفاوت است. میزان شیر و یا غذایی که برای سیر شدن می خورند نیز ممکن است برای هر کودک با کودک دیگر متفاوت باشد. همچنین برای هر کودک  در طی روزها و ماه های مختلف مقدار شیر کودک متفاوت است. بنابراین داشتن یک سری دستورالعمل به شما کمک می کند میزان درست شیر خشک برای نوزاد را بدانید.

این دستورالعمل ها برای نوزادانی است که تا 4 یا 6 ماه فقط با شیر خشک تغذیه می شوند و بعد از آن تا یک سالگی شروع به مصرف غذاهای جامد در کنار شیر خشک می کنند. اگر نوزداتان همزمان با شیر مادر و شیر خشک تغذیه می شود بهتر است با مشاور تغذیه برای میزان شیر خشک مصرفی مشورت کنید. همچنین در این زمینه می توانید به پزشک اطفال مراجعه کنید و پزشک بر اساس منحنی رشد کودک، میزان مناسب شیر خشک را مشخص می کند و شما را از رشد کودکتان مطمئن می کند.

خرید شیشه شیر نوزاد

مقدار مصرف بر اساس نشانه های گرسنگی

همانطور که اشاره شد بهترین زمان دادن شیر خشک به نوزاد هنگامی است که نوزاد گرسنه باشد. گریه کردن نوزاد نیز آشکارترین نشانه کودک برای گرسنگی است. غیر از گریه کردن نشانه های دیگری نیز وجود دارد که گرسنگی نوزاد را نشان میدهد. که معمولا قبل از گریه کردن نوزاد اتفاق می افتند. از نشانه های دیگری که نشان میدهد نوزاد گرسنه است:

  • نوزاد لبهای خود را می مکد
  • برگردان صورت به سمت شما وقتی که گونه او را لمس می کنید,
  •  دستها به دهان می برد
  • باز کردن دهان

میزان شیر خشک نوزاد

تقاضای شیر بیشتر

گاهی اوقات نوزاد وقتی شیر خوردن را سریع تمام کرد باز هم به اطراف نگاه می کند. به این منظور که هنوز سیر نشده و شیر بیشتری می خواهد. وقتی نوزاد با یک شیشه شیر سیر نشد میتوانید به اندازه 30 سی سی و یا کمی بیشتر شیر آماده کنید و به نوزاد بدهید. چون نوزاد بعد از خوردن یک شیشه تقریبا سیر می شود و در صورت درست کردن مقدار بیشتر شیر ممکن است نوزاد نتواند آن مقدار بخورد و مجبور شوید آن را دور بریزید.

خرید تخت و گهواره کودک

تغییر اشتهای نوزاد

در طول رشد نوزاد، در زمانهایی نوزاد گرسنه تر از حد معمول می شود و تمایل به شیر بیشتری دارد.  معمولا 10 تا 14 روز پس از تولد، سه هفتگی نوزاد، هفته ششم، ماه سوم و ماه ششم است که میزان خوردن شیر نوزاد تغییر می کند و به طور طبیعی بیشتر می شود. اما اگر در این زمانها نوزاد حالش مساعد نباشد ممکن است برعکس شود و نوزاد به غذا و شیر تمایل کمتری داشته باشد.

گریه نوزاد شاید همیشه نشان دهنده گرسنگی نوزاد نباشد. پس اگر تازه به نوزاد شیشه شیر دادید، با گریه کردن نوزاد بلافاصله به نوزاد شیشه ندهید. احتمالات دیگر را نیز در نظر بگیرید.  ممکن است نوزاد پوشکش را خیس کرده و اذیت میشود و گریه می کند. دل درد و نفخ نوزاد نیز می تواند دلیل گریه کردن باشد. برای ارام کردن نوزاد میتوانید او را در آغوش بگیرید و سعی کنید علت گریه او را بفهمید تا آرام شود.میزان شیر خشک نوزاد

مقدار شیر خشک بر اساس وزن نوزاد

برای نوزاد از 4 ماهگی تا 6 ماهگی و هنگامی که فقط با شیر خشک تغذیه می شود، یک قانون کلی برای مقدار شیر خشک وجود دارد. برای هر کیلوگرم وزن نوزاد در 24 ساعت 160 سی سی شیر خشک لازم است. به طور مثال اگر وزن کودکتان 2 کیلو و 700 گرم باشد 400 سی سی شیر خشک مصرف کنید و اگر دو برابر وزن داشت و وزن 4کیلو و 500 گرم بود 700 سی سی شیر خشک لازم است. البته این اندازه ها تقریبی هستند و باز هم قانون اصلی نیاز و تمایل نوزاد است. بعضی از نوزادان ممکن است بیشتر از این مقدار را بخواهند و بعضی از نوزادان با کمتر از این مقدار هم سیر می شوند. همچنین در روزهای مختلف نوزاد ممکن است مقادیر مختلفی شیر خشک را دریافت کند.

بیبشتر بخوانید : مراحل تهیه شیر خشک برای نوزاد

مقدار شیر خشک بر اساس سن نوزاد

اگر نوزادتان را با شیر خشک تغذیه می کنید در هفته اول، هر زمان نوزاد خواست باید به او شیر بدهید. نوزادان معمولا هر چند ساعت یک بار شیر می خورند. فقط دقت داشته باشید بیش از حد به نوزاد شیر ندهید تا نوزاد دچار اضافه وزن نشود. در هفته اول با 30 یا 60 سی سی شروع کنید و کم کم آن را به 60 تا 90 سی سی در هر سه یا چهار ساعت یک بار برسانید. با بزرگتر شدن نوزاد، گنجایش معده اش نیز بیشتر می شود و شیر بیشتری می تواند بخورد و در مقابل تعداد وعده های غذایی کمتر می شود.

در یک ماهگی ممکن است در 24 ساعت 5 یا 6 شیشه 120 سی سی شیر بخورد و در شش ماهگی یه شیشه های 180 و 240 سی سی هم برسد. معمولا کودک بعد از شش ماهگی خوردن غذای جامد و شیر گاو شروع می کند. بعد از شش ماهگی تا یک سالگی می توانید کودک را هم زمان با 4 یا 6 شیشه شیر خشک تغذیه کنید.

علائم مصرف بیش از اندازه

اگر به نوزاد بیش از حد شیر بدهید ممکن است مقدار اضافه را بالا می آورد. اگر نوزاد بیشتر از گنجایش شیر بدهید استفراغ می کند. کمی شیر بالا آوردن بعد از شیر خوردن طبیعی است که به آن رفلاکس نوزاد می گویند. ولی اگر مقدار زیادی شیر را برگرداند و استفراغ کند طبیعی نیست. با شیر بیش از حد نوزاد باعث دل درد نوزاد می شود. در هنگام دل درد، نوزاد پاهایش را جمع می کند و شکمش سفت می شود.

خرید روروئک و واکر کودک

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button