نفخ نوزاد چیست؟

به جمع شدن گاز در معده نوزاد نفخ گفته می شود که باعث دل درد و دل پیچه ی نوزاد می شود. جمع شدن گاز  معمولا به دلیل بلعیدن هوا توسط نوزاد در هنگام  شیر خوردن ایجاد می شود. همچنین هوای به وجود آمده در هنگام هضم غذای شیر خوار نیز باعث نفخ و دل درد نوزاد می شود. در این حالت نوزاد پاهایش را به سمت شکمش جمع می کند و باعث احساس بی تابی و بی قراری در نوزاد می شود. ولی ایجاد گاز در معده نوزادان امری طبیعی است که اکثر کودکان به آن مبتلا می شوند. در این مطلب به دلایلی که باعث ایجاد باد شکم و دل درد نوزاد می شوند و راههای درمان و کاهش آن می پردازیم.

نفخ نوزاد

علت نفخ نوزاد چیست ؟

با عجله شیر خوردن

اگر کودک با عجله شیر بخورد و یا شیر که نوزاد می خورد دارای حجم زیاد  و بیشتر از ظرفیت کودک باشد باعث وارد شدن مقدار زیاد هوا به معده نوزاد و دل درد می شود.

آرام نوشیدن شیر

همانطور که با عجله خوردن شیر می تواند باعث نفخ شود، آرام شیر خوردن نوزاد نیز می تواند باعث آن شود. اگر سر شیشه کودک دارای سوراخ ریز باشد، مدت زمان شیر خوردن نوزاد طولانی می شود و باعث ورود هوای بیشتری به معده نوزاد می شود.

تغذیه با شیر خشک

در هنگام آماده کردن شیر دقت کنید. وجود حباب های محلول در آب می تواند باعث نفخ شود. قبل از مصرف، چند دقیقه آن را در جایی ثابت بگذارید تا حبابهای محلول از آن خارج شوند. تکان دادن شیشه شیر نیز باعث ورود هوا به شیشه شیر می شود.

زیاد گریه کردن نوزاد

کودکانی که زیاد گریه می کنند بیشتر به نفخ دچار می شوند. زیرا در هنگام گریه کردن کودک هوای زیادی را می بلعد که باعث دل درد نوزاد می شود.

خوردن غذاهای نفخ دار

نفخ نوزاد ممکن است به دلیل خوردن غذای نفخ آور ایجاد شود. نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند با خوردن غذای نفخ دار توسط مادر نیز باعث ایجاد ناراحتی در سیستم گوارش نوزاد می شود. مصرف مواد لبنی توسط مادر، , می تواند باعث دل درد نوزاد شود. زیرا بعضی از نوزادان توانایی هضم آن را ندارند. همچنین اگر نوزاد به لاکتوز نیز حساسیت داشته باشد نیز در صورت مصرف آن دچار دل درد و دل پیچه می شود. که همه اینها به دلیل آن است که سیستم گوارش نوزاد در حال کامل شدن و بالغ شدن است.

نفخ نوزاد

خرید صندلی غذاخوری کودک

نشانه های دل درد و نفخ در نوزاد

نفخ در نوزادانی که چند هفته از تولدشان گذشته باشد اتفاق می افتد. این عارضه در هفته چهارم تا دوازدهم خود هستند بیشتر اتفاق می افتد و بعد از سه ماهگی نوزاد معمولا این مشکل به طور کامل رفع می شود. گریه نوزادان به دلایل مختلفی انجام می شود، ولی دل درد و نفخ نوزاد نیز علائمی دارد که با آشنایی با آنهاذ می توانید بیشتر به رفع آن به کودک کمک کنید.

  • گریه کردن شدید و بلند
  • قرمز شدن صورت
  • جمع کردن پاها به داخل شکم
  • مشت کردن دستها
  • نا آرامی و بیقراری بعد از شیردهی
  • سفت و سخت شدن شکم
  • صدای شکم
  • ایجاد مشکل در خواب کودک

آروغ  زیاد نوزاد نیز می تواند دلیل برای وجود هوای زیاد در معده نوزاد  باشد. تف کردن زیاد نوزاد نیز ممکن است نشانه جمع شدن و ساخت گاز باشد. که همه اینها باعث دل درد نوزاد می شوند. بعد از دیدن این نشانه ها به کودک کمک کنید که گاز معده را خارج کند و آروغش را زود به زود بگیرید. اگر بعد از خارج شدن گاز شکم نوزاد گریه و ناراحتی نوزاد تمام نشود میتواند نشانه مشکل دیگری در نوزاد مانند رفلاکس ، کولیک ، یبوست و .. باشد.

خرید کالسکه کودک

درمان های خانگی نفخ نوزاد

با استفاده از روش های زیر تجمع گاز در معده نوزاد و دل درد کودک را کاهش دهید.

 آروغ نوزاد بعد از هر بار شیردهی بگیرید

بعد از هر بار شیردهی نوزاد بلافاصله آروغش را بگیرید. برای این کار فرقی نمی کند که با شیر مادر و یا شیر خشک تغذیه می شود. در هر صورت بعد از چند دقیقه شیردهی، آن را متوقف کنید، کودک را بلند کنید و آرام ضربه به پشت او بزنید تا باد از شکمش خارج شود. موقعیت کودک در هنگام شیردهی را در حالتهای مختلف امتحان کنید تا راحت ترین حالت را برای کودکتان انتخاب کنید.

زاویه مناسب برای شیردهی

در هنگام شیردهی به نوزاد سعی کنید سر نوزاد از  بدنش بالاتر قرا بگیرد. بهترین حالت برای شیردهی این است که نوزاد را بر روی دستانتان قرا دهید و کودک به حالت نیمه نشسته به سمت بالا قرار بگیرد و به او شیر دهید. بعد از شیردهی  کودک را به حالت صاف نگهدارید تا هوای کمتری را ببلعد.

شیشه شیر کودک را نیز بررسی کنید. سر شیشه، یا سوراخ نازک تر این اطمینان را به وجود می آورد که کودک به یک باره شیر را قورت ندهد و از ورود هوا جلوگیری می شود.

بیشتر بخوانید : صندلی غذا کودک چیست

ماساژ و فشار ملایم به شکم کودک

فشار ملایم به شکم کودک و ماساژ آن به خارج شدن گاز شکم کودک کمک می کند. همچنین می توانید کودک را به پشت بخوابانید و دست و پاهای او را به حالت دوچرخه حرکت دهید که این کار نیز باعث خارج شدن گاز شکم کودک می شود.

تغییر موقعیت کودک نیز می تواند به کاهش نفخ کودک کمک کند. مثلا اگر کودک در حالت خوابیده بود او را بنشانید و یا کمی حرکت دهید. این حرکت و کمی فشار به شکم کودک باعث کاهش دل درد می شود.

همچنین میتوانید شکم و اطراف ناف کودک را به آرامی ماساژ دهید و در جهت عقربه های ساعت چندین بار این کار را تکرار کنید. ماساژ شکم به این صورت، به باز شدن روده های کودک کمک می کند.

تغییر رژیم غذایی

اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه می شود، رژیم غذایی مادر تاثیر مستقیم بر روی نوزاد دارد. از این داشتن رژیم غذایی مناسب و ضد نفخ به کاهش دل درد کودک کمک می کند. بعضی از کودکان به مواد لبنی، سویا، مرکبات، تخم مرغ، آجیل و .. حساسیت دارند و مادر بهتر است این موارد را مصرف نکند.

اگر می خواهید به کودک غذاهای جامد بدهید نیز با احتیاط و دقت این کار را انجام دهید. برای شروع ابتدا از یک ماده غذایی شروع کنید و بعد از چند روز و مطمئن شدن از اینکه کودک به آن حساسیت ندارد ماده غذایی دیگری را شروع کنید. غذاهایی را اوایل به کودک بدهید که هضم آن آسان تر باشد و دسنگاه گوارش کودک توانایی هضم آن را داشته باشد.

منبع :  namnak.com

خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button