بازی و بازی کردن برای کودک یکی از مهمترین نیازهای کودک میباشد. بازی کردن برای کودک به پرورش و تقویت قوای کودک از نظر جسمی و روانی از جهت گوناگون می انجامد. کودک با بازی کردن برای اولین بار با دنیای پیرامونش ارتباط برقرار میکند. با اطرافیان و اشیا و مفهوماتی مانند شکست، پیروزی، شادی، ناراحتی و … آشنا میشود و کم کم قادر به درک آنها میشود. در  حین بازی کردن خلاقیت، منطق و استدلال کردن و مسئولیت پذیری و مدیریت و.. بسیاری از مفاهیم دیگر را هم از طریق همین بازی های کودکانه کسب میکند. بنابراین نقش بازی در رشد  همه جانبه کودکان بسیار اهمیت دارد و کمک به کودک و کنترل او در بازیهایی که انجام میدهد بر عهده والدین میباشد.

در واقع کودک مثل یک کاغذ یا یک لوح سفید است و با بازی کردن نقش و نگار میپذیرد. این نقش و نگارها همان شخصیت کودک است که در حال شکل گرفتن میباشد. و در طی بازی  با افزایش سن یک مسیر و یا الگوریتمی را طی میکند که روز به روز در حال پیشرفت است. و در همه زمینه ای از نظر فکری و عاطفی و اجتماعی و البته جسمی رشد و پرورش پیدا میکند.. در بازیهای کودکان و آرزوها و نقشهایی که بازی میکنند شاید آرزوها و نقشهای آینده شان بشود. کودک با بازی کردن با پیرامون و اطرفیانش ارتباط برقرار میکند و با احساسات کودکان هم سان خود و فکر و ذهن انها نیز رابطه برقرار میکند و این دنیای بسیار مفید و زیبایی برای کودگ در آن لحظه میباشد.

نقش بازی کردن در رشد اجتماعی کودک:

نقش بازی در رشد کودکان
نقش بازی در رشد کودکان

ارتباط برقرار کردن با دیگران و کسب مهارتهای اجتماعی توسط کودک را رشد اجتماعی می گویند. کودکان بازیهایشان را بصورت فردی و یا گروهی انجام میدهند. کودک قبل از یک سالگی بیشتر دوست دارد به تنهایی بازی کند. اوج بازی کودک در این سن با افراد خانواده میباشد. بعد از یک سالگی کم کم کودک به بازی کردن در کنار دیگران و همسالان خود اشتیاق نشان میدهد. ولی باز هم بصورت انفرادی بازی میکند. مانند با هم دویدن و نگاه کردن و گوش کردن.

بعد از دو سالگی کودک با همسان خود ارتباط برقرار میکند و بصورت گروهی با هم بازی میکند. بازی کودکان در این سن دیگر دارای رابطه و قانونهای کوچکی است و الگوریتم خاصی را پیدا میکند. کودک در این سن نقش های گوناگونی را بازی میکند مانند پدر، مادر، دکتر، مریض و معلم و شاگرد و.. را بازی میکند. در خلال این نقشها کودک احترام و مدیریت و احساس مسئولیت و سپاسگزاری و خیلی از مفاهیم ابتدایی و ارزشمند را کسب میکند.

هر چقدر کودک مهارتهای اجتماعی بیشتری را کسب کند در مدرسه و آینده، دوست پیدا کردن و ارتباط با معلم و در کل جامعه را بهتر یاد میگیرد و برایش آسان تر میشود.

نقش بازی کردن در رشد جسمانی کودک :

نقش بازی در رشد کودکان

بازی کردن کودک باعث هماهنگی بین اعضای بدن کودک میشود و این هماهنگی و رشد سیستم بدنی کودک همان رشد جسمانی کودک نامیده میشود. شما تصور کنید که کودکتان با بازی کردن برای اولین بار عضلات بدنش را به حرکت در می آورد. که این اولین حرکات برای والدین هم بسیار شیرین میباشد. علاوه بر آن بازی و حرکت در سلامتی و امتحان  سیستم تنفسی و گردش خون و قلب و.. کودک نیز تاثیر بسزایی دارد.

کودک با بازی کردن عضلات بزرگ خود را تکان میدهد. و با حرکات عضلات بزرگ، عضلات کوچکتر نیز به حرکت در می آیند و تقویت میشود. با تقویت عضلات کوچک کودکان و هماهنگی بین آنها، کودکان یاد میگیرند که از دستها و پاهای خود بهتر استفاده کنند و کارهای کوچک و جزئی تر را با تسلط بهتری انجام دهند. در حین پرتاپ توپ و یا لی لی کردن و بازی های دیگر هماهنگی بین حرکات دست و پا و چشم هایش را هم یاد میگیرد و همه اینها برای یادگیریهای آینده کودک بسیار مفید و ارزشمند میباشد.

نقش بازی در رشد عاطفی کودک :

بازی کردن کودکان سبب رشد عاطفی کودکان نیز میشود. به این صورت که زمینه ای میشود که احساسات خود را بیان کنند و یاد بگیرند احساسات متفاوت خود را بروز دهند و تخلیه کنند. در بازی کردن، کودک در واقع خواسته های درونی خویش را نشان میدهد. موجب ابراز احساسات متفاوت خشم و ترس و غم اندوه و نگرانی هایی که احیانا کودک ممکن است داشته باشد میشود. کودک هیجانات خود را از طریقه بازی میتواند نشان دهد و باعث کاهش تنشهای عاطفی کودک میشود.

طراحی، موسیقی، نقاشی و یا بازی با گل و خمیر در بیان احساسات کودک بسیار موثر است.

کودک با نقشهایی که بازی میکند میتواند ترسها و آرزوهایش را بیان کند.

با تخیل و به وجود آوردن نقشها و بازی کردن آنها در واقع میتواند کنترل بیشتری در بازیها و رفتارش با دیگران داشته باشد و کودک میتواند بلندپروازی هایش را در بازیهایش نمایان کند.

نقش بازی در رشد ذهنی و خلاقیت :

کودک در حین بازی یاد میگیرد از فکرش استفاده کند. و آن را پرورش دهد.

استفاده از اسباب بازی آموزشی کمک بسیاری در این زمینه میکند.

کودکان در دنیای خود میتوانند دنیایی را با شخصیتهای مختلف خلق کنند و رابطه بین آنها را هم مشخص کنند.

خلاقیت در کودکان بسیار مهم و ارزشمند است و باعث رشد فرآیند فکری و یادگیری کودکان میشود.

کودک با بازی و امتحان راههای مختلف مانند چشیدن، دیدن، لمس کردن و بوییدن  مفاهیم مختلف شناختی را یاد میگیرد.

مفاهیمی مانند رنگها، شکلها و ترتیب را یاد میگیرد. برای کودک تمام این مفاهیم و استدلالها ناشناخته و جدید است.

با بازی و به کارگیری فکر با همه این مفاهیم آشنا میشود و یاد میگیرد و در پایان به ذهن میسپارد.

نقش بازی در رشد کودکان:   

  • سرگرمی و آرامش کودک
  • باعث رشد ذهنی کودک و خلاقیت در کودک میشود.
  • باعث رشد اجتماعی کودک میشود.
  • بازی کردن باعث رشد عاطفی کودک میشود.
  • باعث رشد جسمانی کودک میشود.
  • تخلیه انرژی کودک و بیان احساسات درونی
  • بیان احساس شادی و غم و ترس و شکست و ….
  • بازی کردن باعث هماهنگی بین کارکرد اندامهای مختلف بدن (دستها و چشم و شنوایی و لامسه و بویایی و..)
  • یاد گرفتن مفاهیم شناختی مانند رنگها، اشکال و حیوانات…
  • کمک به خواب رفتن کودک و ایجاد آرامش در کودک و آسایش والدین

خرید تشک بازی نوزاد

خرید آویز تخت نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button