تخواب نوزاد باعث رشد مغزی و جسمی کودک می شود. نوزادان معمولا به طور متوسط 8 تا 9 ساعت در روز و 8 ساعت در شب را می خوابند. بدیهی است که خوابیدن نوزادان با خوابیدن بزرگسالان متفاوت است. خواب هر نوزاد نیز با خواب نوزاد دیگر نیز ممکن است متفاوت باشد. الگوی خواب نوزاد از زمانی که در شکم مادر است شروع به شکل گیری می کند و نوزاد با طبع ویژه و خاص خودش در مورد چگونگی خواب به دنیا می آید.

بعضی از نوزادان مانند بزرگسالان خواب سبک دارند و بعضی از آنها خواب سنگین دارند. بعضی از آنها به راحتی به خواب می روند و بعضی از نوزادان نیز در برابر خوابیدن مقاومت می کنند.  بسیاری از آنها نیز الگوی خواب غیر قابل پیش بینی دارند. در این مطلب به اصول کلی خواب نوزادان و روشهایی برای کمک به خواب بهتر نوزاد می پردازیم.

خواب نوزاد چگونه باید باشد؟

نوزادان به طور میانگین 8 ساعت در شب و 8 ساعت از روز را در خواب به سر می برند  و فقط هر چند ساعت یک بار برای خوردن شیر بیدار می شوند.  یا برای تعویض پوشک، نوزاد بیدار می شود. خواب نوزاد در رشد بهتر کودک از نظر جسمی و ذهنی تاثیر مستقیم دارد . همچنین به ذخیره و نگهداری  انرژی نوزاد نیز کمک می کند. آگاهی از میزان خواب نوزاد و زمان آن معمولا برای پدر و مادرهایی که تازه صاحب نوزاد شده اند کمی مشکل است. خوابیدن نوزاد در ماه های اول نیز ممکن است با همدیگر تفاوت داشته باشد.

خواب نوزاد
خواب نوزاد

میانگین زمان خواب

همانطور که اشاره شد نوزادان به طور متوسط 14 تا 18 ساعت در شبانه روز را در خواب به سر می برند، که به صورت 8 تا 9 ساعت در شب و 8 ساعت در روز می باشد. البته این میزان خواب نیز ممکن است برای نوزادان مختلف و در ماههای مختلف تفاوت داشته باشد. معمولا نوزادان در شب 8 ساعت به طور پیوسته نمی خوابند، بلکه هر جند ساعت یک بار برای شیر خوردن بیدار می شود.

در هفته ها و ماه اول نوزادان معمولا دو ساعت یک بار بیدار می شوند و شیر می خورند و تا سه ماهگی نوزاد حتما در طول شب چندین بار بیدار می شود و معمولا هر سه یا چهار ساعت از خواب بیدار می شوند. اگر نوزاد خودش بیدار نشد، لازم نیست برای شیر خوردن او را بیدار کنید. ولی برای نوزادان تا دو ماهگی نگذارید بین شیر خوردنهایش بیشتر از 5 ساعت فاصله بیفتد.

انواع خواب نوزاد

خواب نوزادان نیز مانند بزرگسالان مراحل مختلفی دارد و نوزاد با طی کردن این مراحل به خواب می رود و یا بالعکس از خواب بیدار می شود.

خواب سبک و کوتاه مدت

این مرحله، خوابهای کوتاه مدت و خواب سبک است که REM یا رم هم نامیده می شود. که در این زمان چشمان نوزاد سریع حرکت می کند و حتی می تواند خواب هم ببیند. از 16 ساعت خواب نوزادان در شبانه روز، نیمی از آن می تواند به صورت رم یا همان خواب سبک باشد. با بزرگتر شدن نوزادان،  زمان خواب سبک آنها کاهش می یابد. کودکان بزرگتر و بزرگسالان ممکن است فقط چند ساعت از شبانه روز در خواب رم به سر ببرند.

خواب طولانی مدت

خواب غیر رم همان خواب عادی و سنگین نوزاد است که تا به خواب رفتن کامل نوزاد باید مراحلی را طی کند. مرحله اول، چرت زدن نوزاد است و پلکهایش می افتد و ممکن است چندین بار چشمانش را باز و بسته کند. مرحله دوم، خواب سبک نوزاد است که ممکن است دست و پایش را نیز تکان بدهد و یا با کوچکترین صدایی از خواب بیدار شود. در مرحله سوم خواب نوزاد سنگین می شود و آرام و بی حرکت می خوابد. مرحله چهارم خواب نوزاد بسیار سنگین می شود و کاملا آرام و بی حرکت می خوابد و حتی با سر و صدا نیز از خواب بیدار نمی شود.

نوزاد برای هر بار خوابیدن مراحل 1و2و3و4 را طی می کند. برای از خواب بیدار شدن نیز از مرحله 4 به مرحله 3، سپس به مرحله 2 و در آخر وارد مرحله رم یا چرت می شود و از خواب بیدار می شود. نوزادان بعد از بیدار شدن معمولا هوشیارند و به محیط اطراف و صداها می توانند واکنش نشان دهد. در این مرحله ممکن است گریه نوزاد شروع شودکه امری کاملا طبیعی است. برای جلوگیری از گریه کردن نوزاد، می توانید بعد از بیدار شدن بلافاصله به نوزاد شیر بدهید.

این مطلب هم پیشنهاد میکنیم بخوانید : چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود

نکات زیر را در هنگام خواب نوزاد در نظر بگیرید:

خواب نوزاد
خواب نوزاد

علائم آمادگی نوزاد برای خوابیدن

خوابیدن نوزاد نیز در ساعتهایی از شبانه روز انجام می شود. همانطور که گفتیم الگوی خاصی برای خواب هر نوزاد وجود دارد که این الگو از زمان 8 ماهگی جنین در بارداری ایجاد می شود. ولی یک سری از نشانه هایی وجود دارند که نشان میدهد که زمان خواب نوزاد فرا رسیده است.

  • مالیدن چشمها
  • خمیازه کشیدن
  • خیره شدن به یک نقطه
  • گریه کردن و بهانه گیری بیشتر از حالت عادی

با مشاهده هر یک از این علائم می توانید نوزاد را برای خواب آماده کنید. می توانید او را در آغوش بگیرید و کمی به او شیر دهید تا کم کم به خواب برود.  یا او را در تخت خودش و یا جای خوابی که برایش در نظر گرفته اید قرار دهید. فقط باید متوجه باشید که هر کاری را انجام دهید ممکن است به عادت کودک برای خوابیدن تبدیل شود.

دمای مناسب محیط

درجه حرارت اتاق نوزاد برای خواب خوب بهتر است بین 24 تا 25 درجه سانتیگراد باشد.

از پوشاندن لباس زیاد بر تن نوزاد خودداری کنید و به جای آن دمای اتاق را متناسب کنید.

از گرم کردن بیش از حد اتاق نیز بپرهیزید، زیرا کودک عرق می کند و باعث کم آبی در بدن کودک می شود. برای جلوگیری از کم آب شدن نوزاد باید شیر  بیشتری به او بدهید.

از سرد شدن دمای اتاق نیز جلوگیری کنید. زیرا انرژی نوزاد صرف گرم کردن بدن نوزاد می شود. به جای اینکه این انرژی موجب رشد نوزاد شود. همچنین سرما باعث می شود نوزاد تندتر نفس بکشد و حتی می تواند منجر به مرگ نوزاد شود.

بهترین وضعیت خواباندن نوزاد

نوزاد را سعی کنید در جهات مختلف بخوابانید، زیرا استخوانهای نوزاد و جمجمه نوزاد هنوز نرم است و در حال شکل گرفتن است. خواباندن نوزاد فقط در یک جهت می تواند استخوان سر نوزاد را در یک طرف صاف کند. بنابراین خواباندن در همه جهات کمک میکند سر نوزاد شکل خوبی به خود بگیرد. اما مواظب باشید نوزاد بر روی شکم نخوابد و مواظب راه تنفس و نفس کشیدن نوزاد باشید تا از عارضه سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری شود.

 

راههای تنظیم خواب نوزاد

خواب نوزاد
خواب نوزاد

نوزادان برای خواب  الگوی خاصی ندارند و همچنین قادر به کنترل خواب خویش نیز نمی باشد. برای کمک به خوابیدن نوزاد میتوانید کارهای زیر را انجام دهید.

نوزاد را قبل از اینکه به خواب برود به گهواره یا محل خوابش ببرید. زمانیکه نوزاد را به گهواره میبرید بهتر است خواب آلود باشد و در تخت خودش به خواب برود. با این کار او  تنها خوابیدن را یاد می گیرد. و یاد می گیرد که محل خوابش آغوش شما نیست، بلکه گهواره است. البته خوابیدن نوزاد در این حالت نیز ممکن است 20 دقیقه طول بکشد.

تا سه ماهگی نوزاد ممکن است به دلایل مختلف گریه کند. با هر بار گریه کردن نوزاد، حتما او را در آغوش بگیرید تا آرام شود. کریه کردن نوزاد کاملا طبیعی است و دلایل مختلفی مانند گرسنگی، تعویض پوشک و .. داشته باشد. اما گریه های زیاد ممکن است علتهای دیگری همچون کولیک نوزادی، نفخ نوزاد و .. داشته باشد. در هر یک از این شرایط پس از آرام کردن نوزاد او را به گهواره ببرید.

بیشتر بخوانید : میزان خواب کودک

توضیحات بیشتر

نگذارید نوزاد در طول روز بیشتر از سه ساعت بخوابد. سعی کنید هر طور شده نوزاد را سرگرم کنید و بیدار نگه دارید تا زمان اصلی خوابیدن او به شب منتقل شود و شب خواب راحت تری داشته باشد.

شیردهی در هنگام شب را با رشد کودک کوتاه کنید. سعی کنید در هنگام خواب به نوزاد شیر دهید. اگر در طول شب باز هم خواستید به کودک شیر دهید این کار را در نور کم انجام دهید تا خواب از سر کودک نپرد و کودک بعد از آن به خواب برود.

سعی کنید پوشک کودک را نیز در طول شب تعویض نکنید و اگر خواستید پوشک کودک را عوض کنید این کار را بدون روشن کردن چراغ و بدون حرف زدن با کودک انجام دهید.

برای شیردهی از خواباندن نوزاد در تخت خودتان خودداری کنید. زیرا با عادت کردن نوزاد, در آینده جداکردن او از شما کار مشکلی است. بنابراین بهتر است از تخت کنار مادر یا گهواره در کنار تخت خودتان استفاده کنید.

حفظ ایمنی

برای حفظ ایمنی، نوزاد را به پشت بخوابانید.

در هنگام خواب لوازم نرم مانند کوسن، ضربه گیر، پتوی اضافه، بالش نرم، عروسکهای اضافه و  هر گونه لوازم اضافی را از تخت کودک بردارید.

جای خواب کودک باید سفت، صاف و بدون حرکت باشد، زیر سر کودک باید کاملا سفت باشد و با تکان، سر کودک در بالش فرو نرود.

می توانید از پستانک نیز در هنگام چرت  کودک استفاده کنید. ولی نگذارید کودک به پستانک عادت کند. همچنین استفاده از پستانک نباید جای آغوش مادر و شیر دهی و .. را بگیرد.

جای خواب کودک

در کنار آرامش نوزاد در هنگام خواب، حفظ سلامتی و امنیت نیز بسیار با اهمیت است. محل خواب نوزاد یابد ساده بدون هیچ گونه لوازم اضافه باشد.  نی نی لای لای از لوازمی است که برای خواب راحت نوزادان طراحی شده است. نی نی لای لای یک جای خواب راحت و ایمن برای نوزاد فراهم می آورد. این وسیله با داشتن ابعاد و حجم کوچک برای نوزادان تا یک سالگی کاربرد دارد. تخت کنار مادر و گهواره نیز از لوازم دیگری هستند که برای خواب نوزادتان می توانید تهیه کنید.  با استفاده از هر یک از آنها در کنار تخت خودتان، شیردهی و مراقبت از نوزاد را به راحتی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: نی نی لای لای چیست؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button