روروئک

ویژگی های یک روروئک خوب چیست؟

ویژگی های یک روروئک خوب

قدم برداشتن و به راه افتادن کودک یکی از مراحل مهم رشد کودک می باشد. و یکی از اتفاقات شیرین و به یاد ماندنی برای پدر و مادر نیز به حساب می آید.  در اوایل به راه افتادن کودک, اکثر والدین ترس افتادن کودک را دارند. روروئک یک وسیله کاربردیست که در این زمان می تواند بسیار مفید باشد و با استفاده از آن از زمین خوردن کودک و یا خطرات دیگر جلوگیری کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های یک روروئک خوب آشنا کنیم.

چرا روروئک بخریم؟

با رشد کودکان علاقه آنها به تجسس در محیط اطراف نیز بیشتر می شود. و کودکان به راه می افتند. این مرحله در سن خاصی اتفاق نمی افتد. ولی از نظر پزشکان معمولا کودک بین 12 تا 18 ماهگی می تواند بر روی پاهایش بایستد و شروع به قدم برداشتن کند. همچنین کودکان مختلف ممکن است در سنهای متفاوتی شروع به راه رفتن کنند. سرعت یادگیری راه رفتن نیز در کودکان می تواند متفاوت باشد.

در هنگام راه رفتن بعضی از کودکان ریسک پذیری بیشتری دارند و در بعضی دیگر این قدرت کمتر است. بعضی از بچه ها در اوایل با پاهایی باز و دستهایی که به اطراف باز است شروع به قدم برداشتن می کنند. این کار به آنها کمک می کند بتوانند تعادشان را حفظ کنند.

حفظ مسائل ایمنی در روروک

همچنین کودکان سرعت قدمهایشان را نیز در اوایل راه رفتن نمی توانند کنترل کنند. بعضی از آنها به ممکن است به قدری تند راه بروند که ایستادن برایشان مشکل شود. بعضی از آنها نیز ممکن است به قدری آهسته راه بروند که به زمین بخورند. در این مراحل تا یادگیری کامل و حفظ تعادل کودک استفاده از وسیله های چرخدار مانند روروئک, بسیار کاربردیست. با استفاده از این لوازم کودک بسیار سرگرم می شود. همچنین می تواند برای آموزش راه رفتن نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

کودکان بعد از یاد گرفتن راه رفتن دوست دارند خودشان به تنهایی و بدون مداخله بزرگترها راه بروند. و شما هم ممکن است وقت نداشت باشید در تمام ساعتها مراقب کودکتان در هنگام راه رفتن باشید. استفاده از یک روروئک مناسب می تواند به عنوان یک وسیله ایمنی مناسب برای این منظور باشد. البته باز هم باید قبل از سوار کردن کودک بر روروئک باید محیط را بررسی کنید. تا شیئی در راه روروئک قرار نداشته باشد که با برخورد با آن روروئک واژگون شود.

 

ویژگی های یک روروئک خوب

راهنمای خرید مینی واش – نکات مهم در خرید مینی واش و کهنه شور نوزاد

ویژگی های یک روروئک خوب چه می باشد؟

اگر قصد خرید روروئک برای فرزندتان را دارید باشد نکات زیر را در نظر داشته باشید. تا ایمنی و راحتی کودکتان فراهم شود.

جنس روروئک

اولین مسئله در هنگام خرید روروئک توجه به مواد به کار رفته در ساخت آن می باشد. جنس روروئک به دلیل تماس نزدیک و زیاد با کودک باید فاقد مواد مضر شیمیایی مضر باشد. و همچنین ضد حساسیت و مناسب با پوست حساس کودک باشد. تا سلامت کودک به خطر نیفتد.

ظرفیت وزنی روروئک

از  دیگر ویژگی های یک روروئک خوب برای کودک این است که تحمل وزن مناسب برای کودک را داشته باشد. برای آگاهی از این منظور می توانید به دفترچه راهنمای روروئک مراجعه کنید. همچنین روروئک باید از استحکام کافی برخوردار باشد و با استفاده کودک دوام خود را حفظ کند و دچار تغییر شکل در قسمتهای مختلفش نشود. و در برابر خطرات احتمالی ایمنی لازم را داشته باشد.

ایمنی روروئک

برای ایمنی کودک, روروئک باید ویژگی های زیر را داشته باشد.  روروئک باید در قسمتهای مختلف دارای ضربه گیر باشد. همچنین محصولاتی که در قسمت پایین پهن تر و ضخامت بیشتری داشته باشند ایمنی بیشتری را برای کودک فراهم می کنند. چرخهای روزوئک برای حفظ ایمنی باید مجهز به پدهای ضد لغزش باشند تا از لیز خوردن آن جلوگیری شود. در ضمن باید ترمز قابل اطمینان نیز داشته باشد تا به موقع متوقف شود و یا از بالا رفتن سرعت کودک هنگامی که با آن در حال حرکت است جلوگیری شود.ویژگی های یک روروئک خوب

کالسکه دوقلو بچه و انواع کالسکه دوقلو

قابلیت حرکت آسان و روان روروئک

یکی دیگر از ویژگی هایی که یک روروئک خوب باید داشته باشد حرکت دادن باید آسان باشد. روروئک چون وسیله ای است که خود کودک باید آن را جا به جا کند باید به اندازه کافی سبک باشد و طراحی آن نیز به گونه ای باشد که حرکت دادن آن نیز برای کودک راحت باشد.  همچنین شیوه اتصال چرخها و جنس آنها باید به گونه ای باشد که کمترین فشار را به کودک وارد شود و اصطکاک کمی در حین حرکت ایجاد شود. و در این بین ایجاد هر گونه اشکال و مانع در چرخها, کودک را ناچار به صرف انرژی بیشتری برای حرکت می کند و باعث می شود کودک از راه رفتن با روروئک خسته شود.

وسایل سرگرمی روروئک

یکی از مزیتهایی که یک روروئک می توان داشته باشد انواع لوازم سرگرمی و بhزی برای کودک است. انواع اسباب بازی, عروسکهای جغجغه ای, بوق, اسباب بازیهای رنگی موجود بر روی سینی روروئک می تواند کودک را بسیار سرگرم کنند. بعضی از مدلها موزیکال هستند و در بالای محصول دارای دکمه هایی هستند که با لمس هر کدام از آنها موسیقی پخش می شود. این ویژگی ها علاوه بر سرگرمی ابزار کمک آموزشی به حساب می آیند و از طریق آنها  می توانید رنگها, اشکال و .. را به کودک آموزش دهید. و همچنین هر کدام از این لوازم می توانند به تقویت حس شنوایی, بینایی و لامسه کودک نیز کمک کنند.

داشتن قابلیت تنظیم

یک روروئک مناسب بهتر است قابلیت تنظیم داشته باشد و  بتوانید با رشد کودک آن را تنظیم کنید. داشتن ارتفاع مناسب در روروئک بسیار با اهمیت است.   زمانی که کودک درون روروئک است پاهای کودک باید با زمین در تماس باشد. بنابراین ارتفاع روروئک نه باید انقدر زیاد باشد که پاهای کودک به زمین نرسد. و نه آنقدر کم باشد که پاهای کودک در هنگام نشستن خم شود. کودکان نیز در سن رشد هستند و قد کودک نیز بلند می شود و تغییر می کند. بنابراین روروئک یهتر است قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد و با بزرگرترشدن کودک آن را مناسب با اندازه کودک ارتفاع آن را تنظیم کنید.

صندلی قابل تنظیم نیز از ویژگی های دیگر یک روروئک مناسب برای کودک است. کودک در هنگام نشستن داخل روروئک باید احساس راحتی کند تا به نشستن و راه رفتن با آن تشویق شود.

این مطلب را نیز بخوانید: ساک لوازم نوزاد و کودک و آنچه درباره آن باید بدانید.

قابلیت تا شدن و جمع شدن

یکی دیگر از ویژگی های یک روروئک خوب برای استفاده داشتن قابلیت جمع شدن است. روروئکهایی که قابلیت تا شدن داشته باشند را می توانید به راحتی در خودرو قرار دهید و آن را به همراه خود در سفر و یا مهمانی به همراه ببرید. و کودک به وسیله آن راه برود و سرگرم شود. همچنین در زمانهایی که از آن استفاده نمی کنید آن را در فضاهای کوچک یا انباری  و .. قرار دهید. زیرا بعد از جمع شدن فضای بسیار کمتری را اشغال می کند. و حمل و جا به جایی آن برای والدین بسیار آسان می شود.

قابلیت شستشو و تمیز کردن آسان

روروئک کودک علاوه بر اینکه باید از جنس و کیفیت بالایی برخوردار باشد باید تمام قطعات آن قابلیت شستشو و یا تمیز کردن آسان داشته باشد. روکش صندلی, چرخها و دیگر قطعات دیگر روروئک  باید قابلیت جدا شدن و شستشوی راحت را داشته باشند. کودکان هنگام استفاده از روروئک ممکن است بخواهند چیزی بخورند. طبیعی است که غذا خوردن کودک ممکن است با ریختن غذا و کثیف شدن همراه باشد. و همچنین در قسمت نشیمنگاه ممکن است با پوشک و یا دستشویی کودک کثیف و آلوده شود. این قابلیت جدا شدن و شستشوی نشیمنگاه برای حفظ سلامت کودک بسیار مهم است.

چرخهای روروئک

چرخ از اجزای بسیار مهم آن به حساب می آید. چرخهای روروئک باید کاملا صاف باشد و برجستگی خاصی نداشته باشد تا در هنگام حرکت مشکلی برای کودک ایجاد نکند. جنس چرخها باید به گونه ای باشد که اصطکاک کافی ایجاد کند و از لیز خوردن و سر خوردن روروئک جلوگیری شود. از طرف دیگر چرخها نباید پرز و آشغال را به خود جذب کنند. زیر جذب آشغال و مسدود شدن چرخها برای کودک می تواند خطرناک باشد. چرخها باید روان و راحت بر روی سطوح مختلف سرامیکی, سنگی و یا فرش و پارکت حرکت کنند.

سینی قابل جدا شدن

سینی بازی و سرگرمی روروئک بهتر است قابلیت جدا شدن داشته باشد. امروزه طراحی این محصولات اغلب به گونه است که قسنت اسباب بازی و کنسول آن قابل جدا شدن است و سینی آن تبدیل به سینی غذای کودک می شود. همچنین کودک می تواند از اسباب بازی های آن به طور جداگانه نیز استفاده کند.

روروئک خوب بهتر است دارای سایز و اندازه نسبتا بزرگی باشد. مخصوصا قسمت پایین روروئک و حلقه پایین آن باید بزرگتر از حلقه بالایی آن باشد. داشتن سینی بزرگ در قسمت پایین باعث می شود برخورد اجسام در هنگام حرکت به پای کودک کمتر شود  و از آسیب رسیدن کودک جلوگیری می کند.

روروئک بهتر است دارای رنگهای شاد و جذاب باشد تا کودک هر چه بیشتر به استفاده از آن ترغیب شود. داشتن عروسکها و امکانات بازی و سرگرمی نیز نظر هر کودکی را می تواند به خود جلب کند. البته در داشتن امکانات نباید اغراق و زیاده روی شود. زیرا می تواند اثر عکس داشته باشد و در کودک اضطراب ایجاد کند. بنابراین حفظ تعادل را در خرید روروئک در نظر بگیرید.

زمان مناسب برای استفاده از روروک

در حالت کلی باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در استفاده از روروئک برای کودک افراط نکنید . استفاده از روروئک نیز  معایبی دارد. و بهتر است قبل از تهیه با مزایا و معایب استفاده از روروئک آشنایی پیدا کنید. از نظر کارشناسان استفاده از روروئک بیشتر از 30 دقیقه زیان آور است. و در طولانی مدت ممکن است در راه رفتن و بادگیری آن مشکل ایجاد کند. از این رو  بهتر است برای بازی و سرگرم شدن روروئک را در اختیار کودک قرار دهید. و در زمان استفاده از روروئک حتما حضور داشته باشید. تا بتوانید موارد ایمنی را رعایت کنید.

در نهایت انتخاب روروئک خوب بستگی به نظر خودتان دارد. امکاناتی که روروئک دارد بر قیمت آن نیز تاثیر دارد. با توجه به هزینه ای که می خواهید برای خرید داشته باشید و امکاکات جانبی که از آن انتظار دارید می تواند نوع مناسب روروئک را برای کودکتان خریداری کنید.

 

بیشتر بخوانید:

بهترین ساعت خواب برای کودکان چه زمانی است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.