روروئک

چه سنی برای استفاده از روروئک مناسب است؟

چه سنی برای استفاده از روروئک مناسب است؟

نوزاد در سال اول زندگی رشد سریعی دارد. و مهارتهایی از جمله سینه خیز رفتن, چهار دست و پا رفتن, نشستن و .. را نیز به سرعت فرا می گیرد. هر یک از این مهارتها جز مراحل رشد کودک است که به طور طبیعی و در زمان مناسب هر کودکی آنها را یاد می گیرد. کودکان معمولا از 7 تا 12 ماهگی شروع به راه رفتن می کنند. روروئک وسیله ای است که به راه رفتن کودک می تواند کمک کند. اگر قصد تهیه این وسیله را دارید این سوال پیش می آید که چه سنی برای استفاده از روروئک مناسب است؟ آیا باید روروئک را قبل از راه افتادن کودک تهیه کنید یا بعد از راه رفتن کودک؟

به راه افتادن کودک

به راه افتادن کودک همراه با نشانه هایی  می باشد. غلت خوردن و سینه خیز رفتن  از اولین مهارتهای حرکتی نوزاد است. ابتدا کودک در جای خودش غلت می خورد که این لحظه برای والدین نیز بسیار شیرین است. بعد از این مرحله کودک قادر خواهد بود به تدریج سرش را بالا نگه دارد. و ماهیچه های گردن کودک تقویت می شود. یعد از اینکه کودک توانست سرش را بالا نگه دارد می تواند به کمک دستهایش سینه خیز برود. و با سینه خیز رفتن عضلات دست کودک نیز تقویت می شوتد. ولی هنوز پاهای کودک ضعیف هستند.

بعد از این مرحله پاهای کودک نیز کم کم قوی می شوند. و با تقویت پاهای کودک و همچنین توانایی کودک بر کنترل آنها, کودک قادر به چهار دست و پا رفتن می شود. در این مرحله کودک توانایی استفاده از دستها و پاهایش را به طور همزمان دارد. و دامنه حرکت کودک بیشتر می شود. و کودک راحت تر می تواند در فضای اطراف خود حرکت کند. کنجکاوی و تجسس کودک در فضای پیرامونش را آسان می کند.

بعد از این مرحله کودک می تواند کم کم بایستد و اولین قدمهایش را بردارد. هر کدام از این مراحل تا به راه افتادن, در کودکان مختلف ممکن است در زمانهای متفاوتی نیز انجام شود.  حالا در اینجا می خواهیم به این سوال بپردازیم که چه سنی برای استفاده از روروئک مناسب است؟چه سنی برای استفاده از روروئک مناسب است؟

 بیشتر بخوانید : راهنمای خرید تخت و پارک نوزاد

استفاده از روروئک از چه سنی برای کودک مناسب است؟

همانطور که اشاره شد کودکان در سنهای مختلفی مهارتهای حرکتی از جمله راه رفتن را کسب می کنند. استفاده از رورورئک نیز با توجه به شروع قدم برداشتن با یکدیگر متفاوت است. زمانی می شود از روروئک استفاده کرد که کودک توانایی پیدا کند که سرش را بالا نگه دارد . قد کودک نیز به اندازه ای باشد که در هنگام نشستن درون روروئک پاهایش به زمین برسد . همچنین کودک باید تشخیص بدهد هنگامی که در روروئک نشست بتواند پاهایش را هل دهد و روروئک را حرکت دهد.

در حالت کلی زمانی که کودک چهار دست و پا رفتن را یاد گرفت و وارد مرحله بعدی  یعنی سعی کردن برای ایستادن  می شود. و از دیوار, مبل , تخت و .. برای ایستادن و حرکت کردن کمک می گیرد. در این مرحله می توایند از روروئک استفاده کنید.روروئک در این زمان به یادگیری راه رفتن کودک کمک می کند. همچنین می توانید حرکات کودک را در حین قدم برداشتن کنترل کنید. و از زمین خوردن کودکان در هنگام راه رفتن جلوگیری کنید.

بنابراین روروئک  از حدود 7 تا 18 ماهگی کودک قابل استفاده است. زمانی که کودک قادر به راه رفتن نباشد و در حال یادگیری و اولین قدم بر داشتن باشد. همچنین توصیه می شود که قبل از این زمان از روروئک استفاده نشود. زیرا زودتر از حالت طبیعی و اگر کودک قادر نباشد بر روی پاهایش بایستد و یا توانایی نشستن نداشته باشد استفاده از روروئک می تواند به کودک آسیب برساند. و به عضلات کمر و پاههای کودک فشار وارد کند و حتی  راه رفتن را به تاخیر بیندازد. همچنین برای کودکانی که توانایی راه رفتن را بدون کمک یافته اند نیز از روروئک نباید استفاده شود.

روروئک برای کودکانی که توانایی ایستادن ندارند

اگر کودک هنوز توانایی ایستادن ندارد و بر گردن خود کنترل زیادی ندارد نیز می توانید از روروئک استفاده کنید. برای این منظور می توانید روروئک را در یک گوشه اتاق یا جایی که خودتان هستید به حالت ثابت قرار دهید و کودک را در حضور خودتان درون آن قرار دهید. این وسیله در قسمت بالا دارای یک سینی بزرگ است. و بر روی این سینی می توانید  اسباب بازی های مورد علاقه کودک را بگذارید تا با آنها بازی کند و ساعتی را سرگرم باشد.  همچنین خوراکی هایی که کودک دوست دارد را می توانید جلوی کودک بگذارید. در این حالت روروئک یک محلی برای بازی کودک می شود و شما نیز می توانید در این زمان کمی به کارهای خودتان بپردازید. در استفاده از این وسیله باید موارد ایمنی را نیز رعایت کنید.

این مطلب را بخوانید: بهترین ساعت خواب برای کودکان چه زمانی است؟

مدت زمان مناسب برای استفاده از روروئک

به توصیه منخصصان کودک بیشتر از سی دقیقه نباید درون روروئک باشد. مدت زمان بیشتر از این باعث می شود کودک به روروئک عادت کند. و یادگیری و راه رفتن کودک را به طور طبیعی تاخیر بیندازد. همچنین  توصیه می شود در طول شبانه روز بیشتر از سه بار از روروئک استفاده نکنید.

در استفاده از روروئک نکات زیر را در نظر بگیرید:

روروئک وسیله ای است که معمولا کودک درون آن به صورت ایستاده قرار می گیرد. پس بهتر است کودک حداقل توانایی چهار دست و پا رفتن پیدا کرده باشد و  کنترل لازم بر استفاده از پاهایش را نیز داشته باشد تا وقتی که کودک را در رورورئک گذاشتید بتواند بر وی پاهایش بایستد.

فضایی که کودک در رورورئک می باشد یک شورتک کوچک است که ممکن است پاهای کودک را اذیت کند. و یا به دلیل حالت کودک درون این وسیله که به صورت ایستاده است, کودک بعد از مدتی از ماندن درون آن خسته شود و بیقراری کند. بنابراین توصیه می شود حالات کودک را درون روروئک در نظر داشته باشید و در هنگام خسته شدن و با بیقراری او را خارج کنید.

رعایت نکات ایمنی

رعایت نکات ایمنی نیز برای جلوگیری از خطرات احتمالی و آسیب دیدن کودک نیز بسیار مهم است. چون روروئک وسیله ای چرخدار است که نشستن بر روی آن برای کودک بسیار لذت بخش است. اما به دلیل آسانی جا به جایی آن , کودک می تواند با سرعت غیر طبیعی آن را حرکت دهد. و خودش را به جاهای خطرناک مانند آشپزخانه, کنار شومینه و .. برساند و می تواند به کودک آسیب برسد. از این رو حتما در حضور خودتان کودک را در روروئک بگذارید.

نکته مهم دیگر این است که در هنگام استفاده از روروئک, زمین باید عاری از هرگونه لوازم تیز و برنده و آشغال باشد. تا در هنگام حرکت کودک به پاهای کودک آسیب وارد نشود. کثیف بودن کف زمین و آشغال نیز می تواند در هنگام حرکت به چرخهای روروئک گیر کرده و حرکت را مختل کند.

نکته دیگر اینکه سعی کنید از روروئک در فضای باز و وسیع تری استفاده کنید. تا در هنگام حرکت, روروئک بارها به مبل, میز و دیگر وسایل خانه برخورد نکند.

روروئک یکی از لوازمی است که والدین باید در خرید آن دقت بیشتری داشته باشند. مهم ترین مسئله در خرید روروئک حفظ ایمنی کودک می باشد. داشتن استحکام کافی و کیفیت بالا را نیز باید در نظر بگیرید.  داشتن زیبایی و جذابیت را نیز مناسب با کودک در نظر بگیرید.

قبل از خرید روروئک می توانید این مطلب را مطالعه کنید:

ویژگی های یک روروئک خوب چیست؟

سیسمونی غرب تهران

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.