بعد از تولد نوزاد, یکی از دغدغه های مادر، خوابیدن نوزاد است. وظایف شبانه روز مادر بعد از تولد نوزاد، مادر را بسیار خسته می کند. و مادر برای اینکه بتواند انرژی لازم برای مراقبت از نوزاد را داشته باشد باید خواب کافی و مناسب داشته باشد. ولی خوابیدن مادر حداقل تا دو سال با خواب نوزاد بستگی دارد و تا نوزاد نخوابد مادر هم نمی تواند بخوابد. حتی بعد از خواباندن نوزاد نیز، چون خوابش عمیق نیست زود از خواب بیدار می شود.

بنابراین ممکن است این سوال را بپرسید که چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟ خواباندن نوزاد  می تواند یکی از کارهای مشکل برای والدین باشد. البته لازم به ذکر است خواباندن نوزاد در ماههای مختلف و اینکه نوزاد تا چه حد تفاوت روز و شب را متوجه میشود نیز متفاوت می شود. ولی باز هم با رعایت نکاتی می توان به عمیق شدن خواب نوزاد کمک کرد.

تفاوت خواب طولانی با خواب کوتاه نوزاد

اولین نکته برای کمک به عمیق شدن خواب نوزاد این است که فرق بین چرت و خواب شبانه نوزاد را بدانید. نوزادان بسته به تشخیص شب و روز و رسیدن به الگوی خاص خوابیدن مقداری از شبانه روز را در خواب به سر می برند. هر نوزاد با توجه به سنی که دارد یک مقدار از روز را چرت می زند و مقداری را هنگام شب به خواب عمیق می رود. آگاهی از میزان زمان خواب نوزاد اهمیت دارد. کم خوابیدن نوزاد باعث کلافگی مادر و نوزاد می شود. زیاد خوابیدن نوزاد نیز خوب نیست، مادر باید بتواند ساعات خواب نوزاد و بیداری نوزاد را تشخیص بدهد تا بتواند یک برنامه معین برای خواب نوزاد تنظیم کند.

برای عمیق شدن خواب نوزاد ابتدا باید دمای محیط را در نظر داشته باشید. دمای اتاق نه خیلی باید گرم باشد و نه خیلی سرد که نوزاد نتواند بخوابد. خواباندن نوزاد نیز به صبر و حوصله مادر نیاز دارد. نوزدان در ماههای مختلف به هر دو نوع خواب سبک و خواب طولانی احتیاج دارند. با بزرگتر شدن نوزاد مقدار چرت روزانه کم می شود و خواب شب نوزاد طولانی تر می شود. یکی از مهم ترین کارهایی که برای بهبود خواب نوزاد انجام دهد دستیابی به الگوی خواب نوزاد است.

چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟

بیشتر بخوانید: نکاتی در مورد غذا خوردن صحیح کودک

نوزاد چه مقدار باید بخوابد؟

نوزادان پس از تولد ساعتهای زیادی را در شبانه روز می خوابند. میزان خواب نوزاد نیز یکی از سوالات مهم مادران است. با رشد کودکان، میزان ساعتهای خواب نوزاد کمتر می شود. برای رسیدن به الگوی مشخص برای خواب نوزاد باید کارهایی را انجام دهید. الگوی خواب نوزاد از قبل از تولد و در زمان بارداری شکل می گیرد. به این صورت که در اواخر بارداری مادر در یک ساعت مشخص بخوابد و ساعتی مشخصی از خواب بیدار شود. این الگو بر روی نوزاد نیز تاثیر دارد و نوزاد پس از تولد همان الگوی منظم مادر در خوابیدن را دنبال می کند. و باعث می شود مادر پس از تولد نوزاد نیازی به شربت تنظیم خواب و یا داروهای گیاهی برای خواب نوزاد نداشته باشند.

دلایل بد خوابیدن نوزاد

نوزادان مخصوصا در 4 ماه ابتدایی ممکن است دچار مشکلاتی باشند که باعث می شود سخت به خواب بروند و زود هم بیدار شوند. معمولا در این سن نوزاد دچار مشکلات گوارشی هستند که باعث کولیک نوزاد و یا نفخ نوزاد می شود و این موارد باعث می شود خواب نوزاد سبک شود. در این زمان مادر باید دقت بیشتری کند تا نوزاد در فواصل ساعت 12 تا 4 صبح که تاثیر زیادی در رشد نوزاد و ترشح هورمونها دارد حتما بخوابد.

 رفع سبکی خواب نوزاد

برای خواباندن نوزاد از گهواره و یا تخت های تاب دار استفاده کنید. همانطور که از قدیم نوزاد را درون گهواره می خوباندند. انواع ننو و نی نی لای لای نیز همان کار گهواره های قدیم را می کند. تاب دادن در آرامش و خواب راحت نوزاد بسیار موثر است. برای کمتر شدن مشکلات نوزاد می توانید از تشک سفت و یا تشکهای زاویه دار و آنتی رفلاکس استفاده کنید. تاب نوزاد  نیز به آرامش و خواب نوزاد کمک می کند.

لالایی نیز در رفع سبکی خواب نوزاد کمک می کند. لالایی را می توانید از دوران جنینی و سپس بعد از تولد شروع کنید تا نوزاد با صدا و آهنگ شما آشنا باشد و با شنیدن آن به آرامش برسد و خواب راحتی داشته باشد.

مکیدن و شیر خوردن نیز در هنگام خواب به نوزاد آرامش زیادی می دهد. بنابراین خوابیدن نوزاد در هنگام شیر خوردن نیز به خوابیدن خوب او کمک می کند همچنین می توانید برای نوزاد از پستانک نیز استفاده کنید تا با مکیدن آن آرام شود و به خواب رود.

این مطلب را هم بخوانید: نی نی لای لای و نکات مهم در خرید

چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟

چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود؟

یکی از مهم ترین کارهایی که برای عمیق شدن خواب نوزاد باید انجام دهید این است که شکم نوزاد را قبل از خواب سیر کنید. سیر بودن نوزاد باعث خواب طولانی تر او می شود. همچنین محیط خانه را آرام نگه دارید تا سر و صدای خانه باعث بیدار شدن نوزاد و کلافگی و بهانه گرفتن او نشود.

نکات مهم برای عمیق شدن خواب نوزاد

به علائم قبل از خواب نوزاد توجه کنید:

اگر نوزاد خمیازه کشید و یا پلکهایش را بر روی هم می آورد نشان دهنده این است که زمان خوابش نزدیک است. بیقراری کردن، مالدین چشمها و شاید گریه کردن نوزاد نشان می دهد که نوزاد به خواب احتیاج دارد. با مشاهده این علائم نوزاد را به تخت و یا گهواره یا به محل خوابش منتقل کنید تا بخوابد.

نیازهای نوزاد قبل از خواب را برطرف کنید

اگر تمام نیازهای نوزاد قبل از خواب برطرف شود مطمئنا خواب عمیق تر و راحت تری خواهد داشت. قبل از خواب نوزاد پوشکش را تعویض کنید. همچنین با دانستن زمان خواب نوزاد، سعی کنید شیر دادن به او را قبل از خوابیدن او انجام دهید تا کاملا سیر شود و به خاطر گرسنگی از خواب بیدار نشود.

سعی کنید نوزاد را همیشه در جای خودش بخوابانید.

با توجه به ساعتهای خواب نوزاد سعی کنید آن ساعتها در منزل باشید و نوزاد عادت کند که فقط در جای مخصوص خودش به خواب برود. مخصوصا در طول روز و هنگام چرت زدن، نگذارید نوزاد درون کالسکه و یا صندلی ماشین ساعتهای طولانی بخوابد. بلکه سعی کنید که آن ساعتها در خانه باشید تا نوزاد بر طبق عادت خواب خودش در جای خود بخوابد.

محل خواب نوزاد باید آرام و ساکت باشد

برای عمیق شدن خواب نوزاد و برای اینکه زود از خواب بیدار نشود بهتر محیط را ساکت و آرام نگه دارید. همچنین نوزاد در ماههای ابتدایی بهتر است در گهواره و یا تخت کنار مادر بخوابانید. میتوانید نوزاد را قنداق کنید تا راحت تر بخوابد. در ضمن نوزاد را در هر سنی در هنگام خواب به پشت بخوابانید.

دمای اتاق نوزاد

دمای مناسب اتاق برای خواب راحت نوزاد بسیار مهم است و برای اتاق نوزاد در تابستان و زمستان 20 تا 22 درجه سانتیگراد می باشد. اگر دمای اتاق خیلی سرد باشد باعث می شود نوزاد از خواب بیدار شود.  اگر دمای اتاق خیلی گرم باشد می تواند باعث سندروم ناگهانی مرگ نوزاد در خواب شود. بنابراین برای عمیق شدن خواب نوزاد دمای اتاق را چک کنید.

آماده کردن نوزاد برای خواب

مادر می تواند با دیدن علائم خواب آلودگی، او را برای خوابیدن آماده کند. اینکه نوزاد در حال بازی کردن باشد و بازی او را قطع کنید و بخوابانید مناسب نمی باشد. بهتر است قبل از خواب، نور محیط را کم کنید و پرده ها را بکشید و یا خواندن لالایی و موسیقی ملایم نوزاد را برای خواب راحت آماده کنید.

 نوزاد را به فعالیت وا دارید

برای اینکه خواب نوزاد مخصوصا در شب عمیق شود در طول روز نوزاد را به فعالیت وا دارید. با نوزاد بازی کنید، با او حرف بزنید، او را در جهات مختلف بغل کنید تا محیط را در حالتهای متفاوت ببیند. هر گونه سرگرمی و فعالیتی که باعث مصرف انرژی و خستگی او شود  به خواب راحت تر نوزاد در شب کمک می کند.

کنترل خواب نوزاد

اگر نوزاد بعد از خوابیدن، زود از خواب بیدار شد شما می توانید برای اینکه بیشتر بخوابد بعد از بیدار شدن نوزاد برای او لالایی بخوانید و به آرامی تکان دهید تا دوباره به خواب رود و خوابش تکمیل شود.

چرت روزانه را حذف نکنید

بعضی از مادران فکر می کنند اگر نوزاد در طول روز نخوابد، شب خواب عمیق تری خواهد داشت که این درست نیست. زیرا اگر نوزاد به اندازه کافی در طول روز نخوابد باعث کلافگی و خستگی می شود و اصلا نمی تواند در هنگام شب بخوابد. بنابراین باید توجه داشته باشید نوزاد به هر دوی چرت و خواب شب برای رشد بهتر احتیاج دارد.

حالا که می دانیم که چکار کنیم خواب نوزاد عمیق شود می توانید این نکات را بر روی نوزاد امتحان کنید تا ببینید که کدام یک بیشتر بر روی نوزاد تاثیر می گذارد و به خوابیدن راحت تر نوزاد کمک می کند.

خرید کالسکه کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button