دسته‌بندی نشده

کولیک نوزاد یا قولنج نوزادی چیست؟ علل , علائم و درمان

کولیک نوزاد

کولیک نوزاد یا قولنج به گریه های پی در پی و شدید یک نوزاد سالم است. گریه کردن برای نوزادان امری طبیعی است و نوزاد برای بیان خواسته هایش گریه می کند. اما نوزادی که قولنج کرده باشد , فقط در زمان گرسنگی و یا تعویض پوشک گریه نمی کند. نوزاد مبتلا به قولنج بدون هیچ دلیلی ساعتها گریه می کند و تلاش والدین برای آرام کردن کودک نیز معمولا بی نتیجه است.

کولیک نوزاد چیست؟

به این گریه های طولانی و بی دلیل در نوزاد کولیک می گویند که علت خاصی ندارد و درمان قطعی برای آن وجود ندارد. قولنج نوزاد یک بیماری نیست و نوزادان در هفته دوم و سوم تا هفتم ششم ممکن است به آن مبتلا شوند. و معمولا در 3 ماهگی و 4 ماهگی از شدت آن کاسته می شود.  معمولا 15 تا 25 درصد نوزادان دچار این مشکل می شوند. نوزاد دارای قولنج سه ساعت در روز و سه روز در هفته گریه شدید می کند. قولنج به سلامت کودک آسیب نمی رساند ولی می تواند شرایط سختی را برای نوزاد و والدین به وجود آورد.

کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

همانطور که گفتیم قولنج در نوزادان سالم اتفاق می افتد. و نوزاد بدون داشتن مشکل, گریه های شدید و طولانی مدت می کند. اتفاقا کولیک در کودکانی که تغذیه سالم دارند بیشتر اتفاق می افتد. و به دلیل نداشتن علائم خاصی, تشخیص کولیک نوزاد بسیار مشکل است. و یکی از دلایل اصلی مراجعه والدین به متخصص اطفال در سال اول می باشد. زیرا والدین وقتی در آرام کردن نوزاد ناتوان ماندند به فکر علت گریه های نوزاد می افتند و به پزشک مراجعه می کنند. اما اغلب گریه نوزاد که باید به طور طبیعی پایان یابد , ادامه پیدا می کند و این باعث نگرانی والدین می شود.

علائم و نشانه های قولنج در نوزاد

گریه های شدید و فریادهای نوزاد را به آن کولیک می گویند و با گریه های معمولی نوزاد در هنگام گرسنگی و یا بیان خواسته های نوزاد متفاوت است و به قدری است که شما باید سریعا خود را به نوزاد برسانید هر چند قادر به آرام کردن کودک نباشید. قولنج نوزاد با عوامل ظاهری دیگری نیز همراه است که با آگاهی از آنها حداقل نگرانی والدین می تواند کمتر شود.

نوزادی که قولنج می کند معمولا بدنش را سفت می کند. گردنش را می کشد. دستانش را مشت می کند. پاهایش را باز می کند و می کشد. صورت نوزاد سرخ می شود. همچنین ممکن است دچار باد شکم شود. در حالت عادی باد شکم نشانه قولنج نیست, اما قولنج می تواند باعث باد شکم در نوزاد شود. نوزادی که قولنج دارد پشت خود را به سمت سینه ها خم می کند. تعرق و سرد شدن پاها نیز ار علائم دیگر کولیک نوزاد میتواند باشد.  سینه مادر و یا شیشه شیر را نیز نوزاد قبول نمی کند.

دلایل بروز کولیک در نوزاد

کولیک نوزاد

علت بروز قولنج در نوزادان هنوز به طور دقیق مشخص نیست. ابتلا به قولنج در بین تمام نوزادان و نوزادان دختر و پسر, نوزادانی که با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می شوند یکی است. و هیچ دلیل علمی برای اینکه بعضی از نوزادان به قولنج میتلا می شوند وجود ندارد. گریه شدید نوزاد در واقع یک تخلیه انرژی است. گریه مداوم برای این نوزادان نخلیه فشار فیزیکی و برون ریزی است. زیرا بعضی از کودکان حساس نمی توانند سر و صدا و هیجانات محیط اطراف را تحمل کنند و پریشان می شوند و این پریشانی و نارضایتی را با گریه های طولانی نشان می دهند. از دلایل دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفلاکس نوزاد

نوزاد پس از شیر خوردن معمولا مقدار کمی شیر را بالا می آورد. که این بالا آوردن شیر امری طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. بعد از شیر خوردن نوزاد, حتما آروغ نوزاد را بگیرید تا نوزاد دچار نفخ و دل درد نشود. ولی اکثر نوزادان مقدار کمی شیر بالا می آورند که نشان دهنده رفلاکس نوزاد است. در صورت که تغذیه با غذای کمکی را زودتر از موعد شروع کردید نیز مراقب رفلاکس نوزاد باشید. زیرا می تواند باعث یبوست و سرفه نوزاد شود و قولنج در نوزاد را به وجود آورد.

حساسیت به لاکتوز (قند شیر)

یکی از دلایل دیگری که می تواند موجب بروز قولنج شود عدم تحمل لاکتوز شیر است. زیرا بدن نوزاد آنزیمهای ضروری برای هضم لاکتوز در لبنیات را ندارند. و در صورت استفاده از لبنیات برای نوزاد , می تواند باعث رفلاکس و باد معده می شود که ممکن است به خارج شدن باد از شکم و دفع فوری مدفوع شود و نوزاد را اذیت می کند.قولنج نوزاد

عدم تعادل در باکتری های روده

سیستم گوارش بعضی از نوزدان ممکن است ضعیف باشد. و یا نوزادان نارس با سیستم نارس به دنیا بیایند. و در این نوزادان باکتری های ضروری معده و روده وجود ندارد و یا دارای تعادل نمی باشد. و این امر باعث می شود که گوارش به طور کامل در این نوزادان انجام نشود و باعث دل درد و گریه نوزاد شود. برای درمان و کمک به این نوزادان می توانید از متخصص اطفال بخواهید که در صورت امکان یک پروبیوتیک برای کمک به گوارش نوزاد به شما توصیه کند.

عدم کارکرد صحیح گوارش

سیستم گوارش با استفاده یک رشته از اعصاب , دستورها را دریافت می کند و عمل هضم را انجام می دهد. در بعضی از نوزادان دستگاه گوارش نوزاد پیام درست را دریافت نمی کند و در نتیجه باعث اختلال ذر هضم و گوارش نوزاد می شود. و گرفتگی عضلات را در نوزاد به وجود می آورد و باعث گریه نوزاد می شود.

بنا بر نظر کارشناسان و تجربه , بیشترین و مهم ترین عاملی که باعث قولنج و گریه نوزاد می شود وجود مشکل در سیستم گوارش نوزاد است. وجود هر گونه مشکلی در گوارش نوزاد, مانند , ناتوانی در هضم, رفلاکس, نفخ و .. می تواند باعث اختلال در سیستم گوارش شود و از آنجا که نوزاد توانایی تحمل این مشکلات را ندارد شروع به گریه بی امان می کند.

 درمان قولنج نوزادی

اولین اقدام برای درمان قولنج نوزاد مراجعه به پزشک است.  تا در صورت هر گونه مشکل احتمالی دیگر برای نوزاد از جمله عفونت گوش و یا عفونت اداراری که دارای علائمی شبیه به کولیک می باشند تشخیص و درمان شوند. در صورت تشخیص پزشک به قولنج نوزاد توصیه های مخصوص برای درمان و آرام کردن نوزاد را به شما می دهد.

از جمله مواردی که برای درمان قولنج توصیه می شود می توان از تکنیکهایی که برای آرام کردن نوزاد هستند استفاده کرد. ماساژ دادن نوزاد به طور ملایم و آرام می تواند اثر آرام بخشی برای نوزاد داشته باشد. پخش صداهای آرام بخش برای نوزاد که تداعی کننده ضربان قلب مادر و یا صداهای محیط رحم باشد می تواند باعث آرامش نوزاد شود. حتی ممکن است کودک مبتلا به قولنچ با شنیدن صدای جارو برقی , ماشین لباسشویی و .. نیز آرام شود و از گریه کردن دست بردارد.

بعضی از کودکان با صداهای خاص تحریک می شوند و آرام می شوند. ولی بعضی دیگر برعکس از سر و صدای زیاد شروع به گریه کردن می کنند و سکوت و ساکت شدن محیط اطراف باعث توقف گریه شان می شود.

تغییر وضعیت دادن نوزاد نیز می تواند به آرام شدن نوزاد کمک کند. بغل کردن و راه بردن نوزاد می تواند کمک کننده باشد. استفاده از تاب و تاب دادن نوزاد به آرامی نیز به درمان و آرام شدن نوزاد کمک می کند.

استفاده از پروبیوتیک و درمان نفخ نوزاد

همانطور که اشاره کردیم مشکلات گوارش نوزاد باعث ایجاد قولنج می شود. استفاده از فرآورده های پروبیوتیک در این نوزادان به هضم بهتر و بهبود عملکرد دستگاه گوارش نوزادان کمک می کند. درمان نفخ نوزاد نیز به آرامش نوزاد کمک می کند. نوزاد مبتلا به قولنج, به دلیل گریه های زیاد, مقدار زیادی هوا می بلعد و این امر باعث دل درد و نفخ نوزاد می شود. که این نفخ نیز باعث اذیت شدن بیشتر نوزاد در هنگام قولنج می شود. از این رو توجه کنید که بعد از شیر خوردن نوزاد, حتما آروغ نوزاد را بگیرید تا نوزاد کمتر نفخ کند.

مراجعه به پزشک

گریه کردن نوزاد همیشه به علت قولنج نیست و در بعضی موارد ممکن است به دلیل وجود مشکلات دیکر در کودک باشد.

در صورت بروز تب در نوزاد بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید.

در صورت اسهال و دیدن مدفوع خونی, سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.

استفراغ شدید کودک نیز یکی از عوامل خطرناک است که ربطی به کولیک نوزاد ندارد و باید با مراجعه به پزشک درمان شود.

 

منبع: drdr.ir

پیشنهاد ما: خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه آنلاین سیسمونی بدو نی نی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.