تغذیه نوزاد با شیرخشک

تغذیه نوزاد با شیرخشک

شیر مادر بهترین و کامل ترین غذای نوزادان است. ولی گاهی بعضی از نوزادان به دلایلی به مقدار کافی نمی توانند از شیر مادر تغذیه کنند. و این امر در رشد کودک ممکن است اختلال به وجود آورد. برای جلوگیری از این امر تغذیه نوزاد با شیرخشک باید انجام شود. برای استفاده از شیر خشک برای کودک باید نکاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید تا سلامت و راحتی کودک و مادر را فراهم کنید. از جمله مقدار و تعداد دفعات شیردهی , شیشه شیر و استریل کردن شیشه شیر و ..

چه نوزادانی به تغذیه با شیرخشک نیاز دارند؟

تغذیه نوزاد با شیرخشک

بعضی از نوزادان قدرت مکیدن کافی ندارند و باعث می شود نوزاد در یک وعده کاملا سیر نشوند و همیشه احساس گرسنگی کنند و گریه کنند.

بعضی از نوزادان در سه ماهه اول زندگی به اندازه کافی وزن نمی گیرند و آن هم به دلایل مختلفی از جمله نداشتن قدرت مکیدن و .. که این امر می تواند باعث مشکل در رشد کودک شود و یا سلامتی او را به خطر بیندازد.

بعضی از مادران نیز به دلیل شاغل بودن و یا داشتن کارهای زیاد قادر نیستند در دفعات مناسب به کودک شیر بدهند. و کودک احساس گرسنگی و بی تابی می کند.

برای این گروهها که قادر به دریافت کافی و استاندارد شیر مادر نیستند و همچنین چون تا 6 ماهگی استفاده از غذای کمکی امکان پذیر نمی باشد تغذیه نوزاد با شیرخشک باید انجام شود.

نکات مهم

تغذیه نوزاد با شیرخشک

تعداد دفعات شیردهی با شیر خشک

برای تغذیه نوزاد با شیرخشک در اوایل بهتر است دو یا سه ساعت یک بار به نوزاد شیر بدهید. و هر زمانی که نوزاد گرسنه بود حتما به نوزاد شیر بدهید. شیر دادن به نوزاد را تحت قانون و اصول انجام بدهید و نوزاد را دریغ نکنید. بعد از گذشتن یک ماه می توانید بر روی یک برنامه منظم به نوزاد شیر خشک بدهید.

داشتن برنامه منظم در تغذیه با شیر خشک از آن جهت اهمیت دارد که از اضافه وزن کوک جلوگیری شود. معمولا نوزادانی که شیر خشک می خورند نسبت به شیر خشک دارای وزن بالاتری هستند. دادن شیشه شیر به نوزاد در دفعات معین مانع پرخوری نوزاد می شود. همچنین مادر از سیر شدن نوزاد نیز اطمینان پیدا می کند.

مقدار شیر خشک مصرفی نیز با توجه به سن و وزن کودکان متفاوت است. در حالت کلی بین 60 تا 120 سی سی با توجه به شرایط کودک توصیه می شود. و در تعاد دفعات سه بار در روز و یب بیشتر به کودک شیشه شیر بدهید. این شرایط قطعی نیستند و بستگی به کودکتان دارد. توصیه می شود که از وادار کردن کودک به شیر خوردن بپرهیزید و همچنین کودک را گرسنه نگه ندارید. مشورت با پزشک یا مشاور نیز می تواند به شما کمک کند.

استریل کردن شیشه شیر

در هنگام تغذیه نوزاد با شیرخشک , اولین وسیله مورد نیاز شیشه شیر مناسب است. استریل کردن شیشه شیر و تمام لوازم مرتبط با تهیه شیربرای کودک بسیار ضروریست.

برای استریل کردن شیشه شیر , سر شیشه , پستانک می توانید آن را بجوشانید. برای اینکار آن را در قابلمه بگذارید و 5 دقیقه بجوشانید. و سپس آن را بر روی یک پارچه و یا سطح تمیز قرار دهید تا کاملا خشک شود.

برای بعضی از شیشه شیرها مانند شیشه شیرهای پلاستیکی در اثر قرار گرفتن در گرما , بافت آنها آسیب می بیند. و مواد شیمیایی موجود در آن ممکن است به شیر داخل شیشه نفوذ کند. برای جلوگیری از این موضوع, این شیشه شیرها را باید زود به زود تعویض کنید. و یا می توانید از شیشه های پیرکس و یا شیشه های ترکیبی برای شیر خشک استفاده کنید.

شیشه های پلاستیکی را در ماکروویو یا آب جوش نگذارید. برای شستن این مدل ها از آب ولرم و کف استفاده کنید و به خوبی خشک کنید.

استریل کردن آب آشامیدنی

برای درست کردن شیرخشک برای کودک باید آن را با آب مخلوط کنید. آب لوله کشی برا تهیه شیر برای کودک قابل اطمینان نیست و بسیاری از والدین آن را می جوشانند. برای این منظور آب را به مدت یک دقیقه بجوشاند و بگذارید تو خودش خنک شود. بعد از اضافه کردن شیر به آب بهتر است بلافاصله آن را مصرف کنید. در غیر این صورت آن را حتما در یحچال بگذارید.

گرم کردن شیشه شیر

در شیشه های پلاستیکی از آنجا که امکان گرم کردن خود شیشه شیر همراه با شیر وجود ندارد,  بعد از درست کردن شیر بلافاصله آن را به کودک بدهید.  در شیشه شیرهای پیرکس یا ترکیبی نیز بعد ار درست کردن شیر تا 24 ساعت باید مصرف شود. و در این مدت باید شیشه شیر را درون یخچال بگذارید.

برای گرم کردن شیشه شیرهای پیرکس از ماکررویو استفاده نکنید. زیرا مایکروویو دمای شیر را به طور ملایم گرم نمی کند و با داغ شدن بیش از حد شما را مجبور می کند تا دوباره زمان بگذارید تا خنک شود. همچنین ماکروویو مواد مغذی شیر خشک را ینز از بین می برد.

برای گرم کردن شیشه شیرهای پلاستیکی می توانید آن را داخل یک ظرف آب گرم و نه جوش قرر دهید تا دمای آن متعادل شود. همچنین می توانید آن را زیر شیر آب گرم نگه دارید. برای شیشه های و نوع های دیگر نیز می توانید از این روش استفاده کنید.

حالت مناسب در هنگام شیردهی

شیر دادن به کودک در حالت خوابیده کامل بسیار خطرناک است و می تواند حتی باعث خفگی کودک نیز شود. برای تغذیه با شیر خشک نیز مانند شیر مادر بهترین حالت در آغوش گفتن کودک است. و مانند زمانی که از سینه مادر شیر می خورد کودک را در حالت نیمه نشسته قرار دهید. نه حالت نشسته و نه حالت خواب برای شیر خوردن کودک مناسب نیستند. در هنگام شیر خوردن سر نوزاد باید بالاتر از شکمش قرار بگیرد و بهتر است در زاویه 45 درجه (کمی کج) قرا بگیرد.

برای دادن شیر خشک به نوزاد دقیقا مانند زمان شیر دهی , کودک را در آغوش بگیرید تا کودک احساس آرامش و امنیت کند. و پیوند عاطفی بین مادر و کودک برقرار شود. همچنین شیشه شیر را به هیچ عنوان به چیزی تکیه ندهید. زیرا ممکن است باعث خفگی نوزاد شود.

در هنگام شیر خوردن نوزادان معمولا مقداری هوا نیز می بلعند که باعث مشکلات رفلاکس نوزاد, نفخ در نوزاد و یا کولیک نوزادی می شوند. برای کاهش بلعیدن هوا, در هنگام شیر دادن, شیشه شیر را کمی کج نگه دارید تا سر شیشه و گردن و بالای شیشه حنما از مایع شیر خشک پر باشد.

 شیر خشک مناسب برای نوزاد

شرکتهای تولید کننده شیر خشک در جهان موظفند مسائل بهداشتی و استاندارد را رعایت کنند و بنابراین در هنگام ته شیر خشک والدین نگرانی زیادی ندارد.  معمولا شیر خشک ها تفاوت چندانی با هم ندارند. فقط بعضی از آنها ممکن است علاوه بر موا مغذی موجود در آن شامل امگا سه و یا پروبیوتیک باشند. شیر خشک های شامل پروبیوتیک معمولا برای نوزادانی مشکل نفخ و یا رفلاکس دارند استفاده می شوند. و پذیرش مودمان در شیر خشکهای مختلف نیز ممکن است با هم تفاوت داشته باشد. و کودک بعضی از شیشر خشک ها را قبول نکند. و والدین با دادن  مدلهای مختلف می توانند از نوع شیر خشک مورد قبول کودک آگاه شوند.

خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی 

نفخ نوزاد

نفخ نوزاد – علت و نشانه های نفخ و راههای درمان

نفخ نوزاد چیست؟

به جمع شدن گاز در معده نوزاد نفخ گفته می شود که باعث دل درد و دل پیچه ی نوزاد می شود. جمع شدن گاز  معمولا به دلیل بلعیدن هوا توسط نوزاد در هنگام  شیر خوردن ایجاد می شود. همچنین هوای به وجود آمده در هنگام هضم غذای شیر خوار نیز باعث نفخ و دل درد نوزاد می شود. در این حالت نوزاد پاهایش را به سمت شکمش جمع می کند و باعث احساس بی تابی و بی قراری در نوزاد می شود. ولی ایجاد گاز در معده نوزادان امری طبیعی است که اکثر کودکان به آن مبتلا می شوند. در این مطلب به دلایلی که باعث ایجاد باد شکم و دل درد نوزاد می شوند و راههای درمان و کاهش آن می پردازیم.

نفخ نوزاد

علت نفخ نوزاد چیست ؟

 • با عجله شیر خوردن

اگر کودک با عجله شیر بخورد و یا شیر که نوزاد می خورد دارای حجم زیاد  و بیشتر از ظرفیت کودک باشد باعث وارد شدن مقدار زیاد هوا به معده نوزاد و دل درد می شود.

 • آرام نوشیدن شیر

همانطور که با عجله خوردن شیر می تواند باعث نفخ شود, آرام شیر خوردن نوزاد نیز می تواند باعث آن شود. اگر سر شیشه کودک دارای سوراخ ریز باشد, مدت زمان شیر خوردن نوزاد طولانی می شود و باعث ورود هوای بیشتری به معده نوزاد می شود.

 • تغذیه با شیر خشک

اگر برای کودک از شیر خشک استفاده می کنید در هنگام آماده کردن شیر دقت کنید. وجود حباب های محلول در آب می تواند باعث نفخ شود. قبل از مصرف, چند دقیقه آن را در جایی ثابت بگذارید تا حبابهای محلول از آن خارج شوند. نکان دادن شیشه شیر نیز باعث ورود هوا به شیشه شیر می شود.

 • زیاد گریه کردن نوزاد

کودکانی که زیاد گریه می کنند بیشتر به نفخ دچار می شوند. زیرا در هنگام گریه کردن کودک هوای زیادی را می بلعد که باعث دل درد نوزاد می شود.

 • خوردن غذاهای نفخ دار

نفخ نوزاد ممکن است به دلیل خوردن غذای نفخ آور ایجاد شود. نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند با خوردن غذای نفخ دار توسط مادر نیز باعث ایجاد ناراحتی در سیستم گوارش نوزاد می شود. مصرف مواد لبنی توسط مادر , می تواند باعث دل درد نوزاد شود. زیرا بعضی از نوزادان توانایی هضم آن را ندارند. همچنین اگر نوزاد به لاکتوز نیز حساسیت داشته باشد  نیز در صورت مصرف آن دچار دل درد و دل پیچه می شود. که همه اینها به دلیل آن است که سیستم گوارش نوزاد در حال کامل شدن و بالغ شدن است.

نفخ نوزاد

نشانه های دل درد و نفخ در نوزاد

نفخ در نوزادانی که چند هفته از تولدشان گذشته باشد اتفاق می افتد. این عارضه در هفته چهارم تا دوازدهم خود هستند بیشتر اتفاق می تفتد. و بعد از سه ماهگی نوزاد معمولا این مشکل به طور کامل رفع می شود.  گریه نوزادان به دلایل مختلفی انجام می شود. ولی دل درد و نفخ نوزاد نیز علائمی دارد که با آشنایی با آنهاذ می توانید بیشتر به رفع آن به کودک کمک کنید.

 • گریه کردن شدید و بلند
 • قرمز شدن صورت
 • جمع کردن پاها به داخل شکم
 • مشت کردن دستها
 • نا آرامی و بیقراری بعد از شیر خوردن
 • سفت و سخت شدن شکم
 • صدا دادن شکم
 • ایجاد مشکل در خواب کودک

آروغ زدن زیاد نوزاد نیز می تواند دلیل برای وجود هوای زیاد در معده نوزاد در هنگام غذا خوردن و یا گریه کردن باشد. تف کردن زیاد نوزاد نیز ممکن است نشانه جمع شدن و ساخت گاز باشد. که همه اینها باعث دل درد نوزاد می شوند.  بعد از دیدن این نشانه ها به کودک کمک کنید که گاز معده را خارج کند و آروغش را زود به زود بگیرید. اگر بعد از خارج شدن گاز شکم نوزاد گریه و ناراحتی نوزاد تمام نشود میتواند نشانه مشکل دیگری در نوزاد مانند رفلاکس , کولیک , یبوست و .. باشد.

درمان های خانگی نفخ نوزاد

با استفاده از روش های زیر تجمع گاز در معده نوزاد و دل درد کودک را کاهش دهید.

گرفتن آروغ نوزاد بعد از هر بار شیردهی

بعد از هر بار شیر خوردن نوزاد بلافاصله آروغش را بگیرید. برای گرفتن آروغ نوزاد فرقی نمی کند که با شیر مادر و یا شیر خشک تغذیه می شود. در هر صورت بعد از چند دقیقه شیر دادن, آن را متوقف کنید. کودک را بلند کنید و آرام ضربه به پشت او بزنید تا باد از شکمش خارج شود. موقعیت کودک در هنگام شیردهی را در حالتهای مختلف امتحان کنید تا راحت ترین حالت را برای کودکتان انتخاب کنید.

زاویه مناسب برای شیردهی

در هنگام شیردهی به نوزاد سعی کنید سر نوزاد از  بدنش بالاتر قرا بگیرد. بهترین حالت برای شیردهی این است که نوزاد را بر روی دستانتان قرا دهید و  و کودک به حالت نیمه نشسته به سمت بالا قرار بگیرد و به او شیر دهید. بعد از شیر دادن نگه داشتن کودک به حالت صاف نیز به کمتر بلعیدن هوا کمک می کند.

شیشه شیر کودک را نیز بررسی کنید. سر شیشه , یا سوراخ نازک تر این اطمینان را به وجود می آورد که کودک به یک باره شیر را قورت ندهد و از ورود هوا جلوگیری می شود.

ماساژ و فشار ملایم به شکم کودک

فشار ملایم به شکم کودک و ماساژ دادن آن به خارج شدن گاز شکم کودک کمک می کند. همچنین می توانید کودک را به پشت بخوابانید و دست و پاهای او را به حالت دوچرخه حرکت دهید که این کار نیز باعث خارج شدن گاز شکم کودک می شود.

تغییر موقعیت کودک نیز می تواند به کاهش نفخ کودک کمک کند. مثلا اگر کودک در حالت خوابیده بود او را بنشانید و یا کمی حرکت دهید. این حرکت و کمی فشار به شکم کودک باعث کاهش دل درد می شود.

همچنین میتوانید  شکم و اطراف ناف کودک را به آرامی ماساژ دهید و در جهت عقربه های ساعت چندین بار این کار را تکرار کنید. ماساژ شکم به این صورت, به باز شدن روده های کودک کمک می کند.

تغییر رژیم غذایی

اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه می شود, رژیم غذایی مادر تاثیر مستقیم بر روی نوزاد دارد. از این داشتن رژیم غذایی مناسب و ضد نفخ به کاهش دل درد کودک کمک می کند. بعضی از کودکان به مواد لبنی, سویا, مرکبات, تخم مرغ , آجیل و .. حساسیت دارند. و مادر بهتر است از خوردن این مواد خودداری کند.

اگر می خواهید به کودک دادن غذاهای جامد را شروع کنید نیز با احتیاط و دقت این کار را انجام دهید. برای شروع ابتدا از یک ماده غذایی شروع کنید و بعد از چند روز و مطمئن شدن از اینکه کودک به آن حساسیت ندارد ماده غذایی دیگری را شروع کنید. غذاهایی را اوایل به کودک بدهید که هضم آن آسان تر باشد و دسنگاه گوارش کودک توانایی هضم آن را داشته باشد.

منبع :  namnak.com

خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی

رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد – دلایل, علائم, تشخیص و درمان | بدو نی نی

رفلاکس نوزاد چیست ؟

رفلاکس نوزاد زمانی اتفاق می افتد که مقداری غذا از معده نوزاد به مری  بر می گردد و نوزاد استفراغ خفیفی می کند و بالا می آورد. اکثر نوزادان بعد از خوردن شیر مقداری از آن را بالا می آورند و رفلاکس برای نوزاد در حالت طبیعی مشکل خاصی به وجود نمی آورد و به این نوع رفلاکس بی خطر گفته می شود. و معمولا بعد از 18 ماهگی رفلاکس در کودک کاهش پیدا می کند و برطرف می شود.

ولی در صورتی که مقدار بالا آوردن نوزاد زیاد باشد در رشد نوزاد تاثیر می گذارد و باعث کاهش وزن نوزاد می شود. و می تواند نشان دهنده مشکلات دیگری از جمله آلرژی, مشکلات گوارشی و یا  بیماری رفلاکس یا GERD؛ گرد باشد. که در این زمان باید به پزشک مراجعه کنید و برای درمان مشکلات احتمالی کودک خود اقدام کنید. در این مطلب به علائم و علل رفلاکس نوزاد می پردازیم و همچنین با راههای کاهش و درمان آن آشنا می شوید.

علائم و تشخیص رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد در حالت عادی و خفیف نگران کننده نیست و بالا آوردن مقدار کمی شیر معده را اذیت نمی کند. ولی بالا آوردن مقدار بیشتر غذا و شیر و استفراغ شدید می تواند کودک را اذیت کند و باعث مشکلاتی مانند گلو درد, مشکلات تنفسی شود. علائم رفلاکس نوزاد که باید با آنها آشنا باشید و در صورت دیدن این علائم به پزشک مراجعه کنید:

نوزاد وزن اضافه نمی کند. زیرا غذای کافی و به اندازه مناسب در معده نمی ماند.

اشتهای کودک کم می شود و میلی به خوردن غذا ندارد. زیرا با برگشتن اسید معده به مری, گلو و بلعیدن کودک دچار آسیب می شود.

نوزاد استفراغ شدید می کند و محتویات معده نوزاد با فشار از دهان کودک خارج می شود.

مایع سبز و یا زرد رنگ بالا می آورد. یا استفراغ شدید و گاهی اوقات ممکن است خون بالا آورد.

در مدفوع کودک خون وجود دارد.

در صورت وارد شدن محتویات معده به ریه و یا داخل بینی کودک دچار مشکلات تنفسی و یا سرفه های مزمن می شود و یا به عفونت گوش و سینوس دچار میشود.

پس از خوردن غذا کج خلق, بداخلاق و بی قرار می شود.

در صورت بروز هر کدام از این مشکلات برای کودک و ادامه پیدا کردن آنها بهتر است برای درمان کودک به پزشک مراجعه کنید.

علت رفلاکس در نوزاد

رفلاکس نوزاد

رفلاکس نوزاد

رفلاکس در نوزادان به دلایل مختلفی ایجاد می شود که اکثر آنها برای نوزاد طبیعی و اجتناب ناپذیر است. سیستم گوارش نوزاد مخصوصا نوزادان نارس ضعیف است و کامل رشد نکرده است. و عملکرد دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث رفلاکس در نوزاد می شود.  از دلایلی که باعث رفلاکس و برگشتن شیر یا غذا از معده به مری نوزاد می شوند عبارتند از :

نوزاد ساعتهای طولانی و متداومی را دراز می کشد و در خواب به سر می برد که باعث بالا آورن شیر می شود.

غذای نوزاد معمولا تا یک سالگی و بالاتر معمولا شیر و مایعات است که برگشت غذا را به مری بیشتر می کند.

نارس بودن نوزاد و ضعیف بودن سیستم گوارش نوزاد  باعث اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و رفلاکس در نوزاد می شود.

تنگی پیلور نیز یکی دیگر از مشکلات گوارشی است که باعث رفلاکس می شود. تنگی پیلور باعث می شود غذا به طور کامل از معده به روده منتقل نشود و مقداری از آن به مری برگردد.

سیستم گوارش بعضی از نوزادان توانایی هضم لاکتوز موجود در شیر را ندارند. در صورت تغذیه کودک با شیر گاو , پروتئین لاکتوز موجود در آن می تواند باعث رفلاکس شود.

بیماری رفلاکس معده نیز می تواند باعث رافلاکس نوزاد و برگشتن شیر از معده به مری می شود.

تشخیص رفلاکس نوزاد

برای تشخیص رفلاکس در نوزاد,  ابتدا به پزشک مراجعه کنید. پزشک در ابتدا یک سری معاینات ابتدایی و فیزیکی از نوزاد انجام می دهد. و با پرسشهایی از والدین و اندازه گیری وزن کودک و مطمئن شدن از رشد و وزن گیری طبیعی کودک یک سری دستور و درمان خانگی به والدین میدهد . و دیگر نیازی به استفاده از دارو و یا آزمایشهای دیگری نیست. ولی در صورت تشخیص پزشک و اختلال در وزن گیری و گوارش کودک, پزشک ممکن است آزمابشهای زیر را برای کودک انجام می دهد.رفلاکس نوزاد

سونوگرافی و عکس برداری

از سونوگرافی برای تشخیص تنگی پیلور استفاده می شود. عکس برداری با اشعه ایکس برای تشخیص بیماریهای دیگر دستگاه گوارش نوزاد به کار می رود. و مشکلاتی که در هنگام بلعیدن وجود دارد و انسداد در دستگاه گوارش ر بررسی می کند. قبل از عکس برداری به کودک باریوم یا ماده کنتراست میدهند که باعث می شود عکسها واضح تر شوند.

آزمایش خون و ادرار

آزمایش خون و ادرار برای کنترل وزن نوزاد و بررسی علل احتمالی بالا آوردن و استفراغ نوزاد است.

آزمایش ph

یکی دیگر از آزمایشاتی که برای کودک انجام می شود آزمایش ph و اندازه مقدار اسید وارد شده از معده به مری نوزاد است. برای این منظور نوزاد حداقل یک شب باید در بیمارستان باشد. و یک لوله باریک از دهان یا بینی به مری و معده نوزاد وارد می کنند. و از طریق آن مقدار اسید معده نوزاد و ضربان و تنفس نوزاد را بررسی می کنند.

آندوسکوپی

در این روش پزشک  یک دوربین کوچک که بر روی یک لوله باریک قرار دارد را از طریق دهان به مری, معده و ابتدای روده کوچک وارد می کند. و از طریق آن میتواند این بافتها را مشاهده و در صورت لزوم نمونه برداری نیز کند و مشکل گوارش نوزاد را بررسی کند. برای کودک این روش با بیهوشی کامل انجام می شود.

درمان رفلاکس نوزاد

رفلاکس در نوزادان به خودی خود برطرف می شود . ولی با راهکارهایی میتوانید  رفلاکس را در نوزاد کاهش دهید. از جمله کارهایی که به کاهش و درمان رفلاکس کمک می کند موارد زیر است:

مقدار غذایی که به کودک میدهید را کم کنید و دفعات آن را بیشتر کنید.

بعد از هر بار شیر دهی به نوزاد حتما آروغ نوزاد را بگیرید.

بلافاصله بعد از شیر خوردن کودک را نخوابانید و یا پوشکش را تعویض نکنید. و کودک را در حالت نزدیک به عمودی نگه دارید.

کودک را بر روی شکم نخوابانید. خواباندن کودک بر روی شکم ممکن است باعث کاهش علائم رفلاکس شود ولی سندروم مرگ ناگهانی در نوزاد را افزایش می دهد. بنابراین این کار توصیه نمی شود.

توضیحات بیشتر

شیر مادر یا شیر خشک غلیظ تر نیز به کاهش رفلاکس نوزاد کمک می کند. برای غلیظ کردن شیر می توانید از انواع غذاهای کمکی و غلات نوزاد استفاده کنید. ولی مقدار غلظت شیر را نیز در نظر داشته باشید تا از رساندن کالری زیاد و اضافه وزن کودک جلوگیری شود.

در صورت تغذیه با شیر مادر, رژیم غذایی مادر نیز باید کنترل شود. برای کاهش رفلاکس در نوزاد, مادر بهتر است از خوردن گوشت گاو, تخم مرغ, مواد لبنی حاوی لاکتوز خودداری کند.

اگر از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده می کنید,  برای کاهش رفلاکس نوزاد میتوانید شیر خشک را تعویض کنید و  شیر خشک ضد حساسیت برای نوزاد تهیه کنید. که فاقد لاکتوز باشد و معده نوزاد توانایی هضم آن را داشته باشد.

دور نگه داشتن نوزاد از دود دخانیات و هر گونه آلودگی نیز می تواند به کاهش رفلاکس در نوزاد کمک کند.

اگر از شیشه شیر برای نوزاد استفاده می کنید, سر شیشه متناسب با نوزاد را انتخاب کنید. سر شیشه خیلی کوچک  یا خیلی بزرگ در مقدار و کیفیت خوردن نوزاد تاثیر می گذارد و ممکن است باعث ورود هوا به معده نوزاد در هنگام شیر خوردن شود و در نهایت باعث رفلاکس و یا نفخ در نوزاد شود.

 

منبع : chetor.com

 

خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی

کولیک نوزاد

کولیک نوزاد یا قولنج نوزادی چیست؟ علل , علائم و درمان

کولیک نوزاد یا قولنج به گریه های پی در پی و شدید یک نوزاد سالم است. گریه کردن برای نوزادان امری طبیعی است و نوزاد برای بیان خواسته هایش گریه می کند. اما نوزادی که قولنج کرده باشد , فقط در زمان گرسنگی و یا تعویض پوشک گریه نمی کند. نوزاد مبتلا به قولنج بدون هیچ دلیلی ساعتها گریه می کند و تلاش والدین برای آرام کردن کودک نیز معمولا بی نتیجه است.

کولیک نوزاد چیست؟

به این گریه های طولانی و بی دلیل در نوزاد کولیک می گویند که علت خاصی ندارد و درمان قطعی برای آن وجود ندارد. قولنج نوزاد یک بیماری نیست و نوزادان در هفته دوم و سوم تا هفتم ششم ممکن است به آن مبتلا شوند. و معمولا در 3 ماهگی و 4 ماهگی از شدت آن کاسته می شود.  معمولا 15 تا 25 درصد نوزادان دچار این مشکل می شوند. نوزاد دارای قولنج سه ساعت در روز و سه روز در هفته گریه شدید می کند. قولنج به سلامت کودک آسیب نمی رساند ولی می تواند شرایط سختی را برای نوزاد و والدین به وجود آورد.

کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

همانطور که گفتیم قولنج در نوزادان سالم اتفاق می افتد. و نوزاد بدون داشتن مشکل, گریه های شدید و طولانی مدت می کند. اتفاقا کولیک در کودکانی که تغذیه سالم دارند بیشتر اتفاق می افتد. و به دلیل نداشتن علائم خاصی, تشخیص کولیک نوزاد بسیار مشکل است. و یکی از دلایل اصلی مراجعه والدین به متخصص اطفال در سال اول می باشد. زیرا والدین وقتی در آرام کردن نوزاد ناتوان ماندند به فکر علت گریه های نوزاد می افتند و به پزشک مراجعه می کنند. اما اغلب گریه نوزاد که باید به طور طبیعی پایان یابد , ادامه پیدا می کند و این باعث نگرانی والدین می شود.

علائم و نشانه های قولنج در نوزاد

گریه های شدید و فریادهای نوزاد را به آن کولیک می گویند و با گریه های معمولی نوزاد در هنگام گرسنگی و یا بیان خواسته های نوزاد متفاوت است و به قدری است که شما باید سریعا خود را به نوزاد برسانید هر چند قادر به آرام کردن کودک نباشید. قولنج نوزاد با عوامل ظاهری دیگری نیز همراه است که با آگاهی از آنها حداقل نگرانی والدین می تواند کمتر شود.

نوزادی که قولنج می کند معمولا بدنش را سفت می کند. گردنش را می کشد. دستانش را مشت می کند. پاهایش را باز می کند و می کشد. صورت نوزاد سرخ می شود. همچنین ممکن است دچار باد شکم شود. در حالت عادی باد شکم نشانه قولنج نیست, اما قولنج می تواند باعث باد شکم در نوزاد شود. نوزادی که قولنج دارد پشت خود را به سمت سینه ها خم می کند. تعرق و سرد شدن پاها نیز ار علائم دیگر کولیک نوزاد میتواند باشد.  سینه مادر و یا شیشه شیر را نیز نوزاد قبول نمی کند.

دلایل بروز کولیک در نوزاد

کولیک نوزاد

علت بروز قولنج در نوزادان هنوز به طور دقیق مشخص نیست. ابتلا به قولنج در بین تمام نوزادان و نوزادان دختر و پسر, نوزادانی که با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می شوند یکی است. و هیچ دلیل علمی برای اینکه بعضی از نوزادان به قولنج میتلا می شوند وجود ندارد. گریه شدید نوزاد در واقع یک تخلیه انرژی است. گریه مداوم برای این نوزادان نخلیه فشار فیزیکی و برون ریزی است. زیرا بعضی از کودکان حساس نمی توانند سر و صدا و هیجانات محیط اطراف را تحمل کنند و پریشان می شوند و این پریشانی و نارضایتی را با گریه های طولانی نشان می دهند. از دلایل دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفلاکس نوزاد

نوزاد پس از شیر خوردن معمولا مقدار کمی شیر را بالا می آورد. که این بالا آوردن شیر امری طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. بعد از شیر خوردن نوزاد, حتما آروغ نوزاد را بگیرید تا نوزاد دچار نفخ و دل درد نشود. ولی اکثر نوزادان مقدار کمی شیر بالا می آورند که نشان دهنده رفلاکس نوزاد است. در صورت که تغذیه با غذای کمکی را زودتر از موعد شروع کردید نیز مراقب رفلاکس نوزاد باشید. زیرا می تواند باعث یبوست و سرفه نوزاد شود و قولنج در نوزاد را به وجود آورد.

حساسیت به لاکتوز (قند شیر)

یکی از دلایل دیگری که می تواند موجب بروز قولنج شود عدم تحمل لاکتوز شیر است. زیرا بدن نوزاد آنزیمهای ضروری برای هضم لاکتوز در لبنیات را ندارند. و در صورت استفاده از لبنیات برای نوزاد , می تواند باعث رفلاکس و باد معده می شود که ممکن است به خارج شدن باد از شکم و دفع فوری مدفوع شود و نوزاد را اذیت می کند.قولنج نوزاد

عدم تعادل در باکتری های روده

سیستم گوارش بعضی از نوزدان ممکن است ضعیف باشد. و یا نوزادان نارس با سیستم نارس به دنیا بیایند. و در این نوزادان باکتری های ضروری معده و روده وجود ندارد و یا دارای تعادل نمی باشد. و این امر باعث می شود که گوارش به طور کامل در این نوزادان انجام نشود و باعث دل درد و گریه نوزاد شود. برای درمان و کمک به این نوزادان می توانید از متخصص اطفال بخواهید که در صورت امکان یک پروبیوتیک برای کمک به گوارش نوزاد به شما توصیه کند.

عدم کارکرد صحیح گوارش

سیستم گوارش با استفاده یک رشته از اعصاب , دستورها را دریافت می کند و عمل هضم را انجام می دهد. در بعضی از نوزادان دستگاه گوارش نوزاد پیام درست را دریافت نمی کند و در نتیجه باعث اختلال ذر هضم و گوارش نوزاد می شود. و گرفتگی عضلات را در نوزاد به وجود می آورد و باعث گریه نوزاد می شود.

بنا بر نظر کارشناسان و تجربه , بیشترین و مهم ترین عاملی که باعث قولنج و گریه نوزاد می شود وجود مشکل در سیستم گوارش نوزاد است. وجود هر گونه مشکلی در گوارش نوزاد, مانند , ناتوانی در هضم, رفلاکس, نفخ و .. می تواند باعث اختلال در سیستم گوارش شود و از آنجا که نوزاد توانایی تحمل این مشکلات را ندارد شروع به گریه بی امان می کند.

 درمان قولنج نوزادی

اولین اقدام برای درمان قولنج نوزاد مراجعه به پزشک است.  تا در صورت هر گونه مشکل احتمالی دیگر برای نوزاد از جمله عفونت گوش و یا عفونت اداراری که دارای علائمی شبیه به کولیک می باشند تشخیص و درمان شوند. در صورت تشخیص پزشک به قولنج نوزاد توصیه های مخصوص برای درمان و آرام کردن نوزاد را به شما می دهد.

از جمله مواردی که برای درمان قولنج توصیه می شود می توان از تکنیکهایی که برای آرام کردن نوزاد هستند استفاده کرد. ماساژ دادن نوزاد به طور ملایم و آرام می تواند اثر آرام بخشی برای نوزاد داشته باشد. پخش صداهای آرام بخش برای نوزاد که تداعی کننده ضربان قلب مادر و یا صداهای محیط رحم باشد می تواند باعث آرامش نوزاد شود. حتی ممکن است کودک مبتلا به قولنچ با شنیدن صدای جارو برقی , ماشین لباسشویی و .. نیز آرام شود و از گریه کردن دست بردارد.

بعضی از کودکان با صداهای خاص تحریک می شوند و آرام می شوند. ولی بعضی دیگر برعکس از سر و صدای زیاد شروع به گریه کردن می کنند و سکوت و ساکت شدن محیط اطراف باعث توقف گریه شان می شود.

تغییر وضعیت دادن نوزاد نیز می تواند به آرام شدن نوزاد کمک کند. بغل کردن و راه بردن نوزاد می تواند کمک کننده باشد. استفاده از تاب و تاب دادن نوزاد به آرامی نیز به درمان و آرام شدن نوزاد کمک می کند.

استفاده از پروبیوتیک و درمان نفخ نوزاد

همانطور که اشاره کردیم مشکلات گوارش نوزاد باعث ایجاد قولنج می شود. استفاده از فرآورده های پروبیوتیک در این نوزادان به هضم بهتر و بهبود عملکرد دستگاه گوارش نوزادان کمک می کند. درمان نفخ نوزاد نیز به آرامش نوزاد کمک می کند. نوزاد مبتلا به قولنج, به دلیل گریه های زیاد, مقدار زیادی هوا می بلعد و این امر باعث دل درد و نفخ نوزاد می شود. که این نفخ نیز باعث اذیت شدن بیشتر نوزاد در هنگام قولنج می شود. از این رو توجه کنید که بعد از شیر خوردن نوزاد, حتما آروغ نوزاد را بگیرید تا نوزاد کمتر نفخ کند.

مراجعه به پزشک

گریه کردن نوزاد همیشه به علت قولنج نیست و در بعضی موارد ممکن است به دلیل وجود مشکلات دیکر در کودک باشد.

در صورت بروز تب در نوزاد بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید.

در صورت اسهال و دیدن مدفوع خونی, سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.

استفراغ شدید کودک نیز یکی از عوامل خطرناک است که ربطی به کولیک نوزاد ندارد و باید با مراجعه به پزشک درمان شود.

 

منبع: drdr.ir

پیشنهاد ما: خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه آنلاین سیسمونی بدو نی نی

شیر مادر

شیر مادر و شیر خشک – فواید و تفاوت های شیر مادر و شیر خشک

بعد از تولد نوزاد, یکی از انتخاب های اساسی مادران انتخاب بین شیر مادر و شیر خشک است. شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد تا 6 ماهگی است. اولین شیر یعنی آغوز دارای عوامل محافظتی و پادتن است که از نوزاد در برابر بیماریهای عفونی محافظت می کند.  این شیر ارزشمند را از نوزاد محروم نکنید.  تغذیه نوزاد ارتباط مستقیم با رشد جسمی و روحی کودک دارد. و شیر مادر کامل ترین تغذیه برای نوزاد است.

تغذیه با شیر مادر ارتباط عمیق عاطفی بین مادر و نوزاد را برقرار می کند. و از آنجا که شیر مادر در تکامل رشد جسمی و روحی نوزاد نقش مهمی دارد تا 6 ماهگی حتما نوزاد را باشیر مادر تغذیه کنید. از این رو بعد از تولد نوزاد یکی از تصمیمات سختی که مادر باید بگیرد انتخاب تغذیه بین شیر مادر و شیر خشک می باشد. در این مطلب به تفاوتهای تغذیه با شیر مادر و شیر خشک میپردازیم.

تغذیه نوزاد با شیر مادر

شیر مادر

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) شیر مادر را بهترین تغذیه برای نوزاد معرفی کرده است. و ینا به نظر کارشناسان APP تا شش ماهگی تغذیه نوزاد منحصرا باید با شیر مادر انجام شود. بعد از شش ماهگی نوزاد می توانید دادن غذاهای کمکی و یا شیر خشک به را آغاز کنید. ولی تا یک سالگی در کنار آنها, شیر مادر هم به کودک بدهید. بعد از یک سالگی شیردهی بستگی به خواست مادر و درخواست و اشتیاق کودک دارد.

تغذیه با شیر مادر این امکان را میدهد که مادر خودش مستقیما به نوزاد شیر بدهد. و همچنین می تواند شیر را درون شیشه شیر بریزد و آن را ذخیره کند تا در مکانهای عمومی بتواند از آن برای شیر دادن راحت استفاده کند. و باعث می شود دیگران نیز بتوانند به نوزاد با شیشه شیر بدهند.

فواید تغذیه با شیر مادر

 • شیر مادر حاوی آنتی بادی لازم برای بدن نوزاد است و مقاومت بدن نوزاد در برابر بیماری ها را افزایش می دهد. بیماریهایی همچون عفونت گوش و ..
 • شیر مادر بهترین سازگاری را با دستگاه نوزاد دارد و هضم آن نسبت به شیر خشک برای کودک بسیار راحت تر انجام می شود. و تغذیه با شیر مادر نفخ و یبوست را نیز در کودک کاهش می دهد.
 • شیر مادر باعث افزایش هوش کودک می شود. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند , عملکرد شناختی بیشتری و بهتری نسبت به دیگر کودکان دارند.
 • تغذیه با شیر مادر خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد تا یک سالگی را کاهش می دهد.
 • شیر مادر به دلیل داشتن مواد مغذی و کافی, کودک زا کاملا سیر می کند و از اضافه وزن کودک جلوگیری می کند.
 • شیر مادر از بیماری هایی مانند آسم, دیابت نوع یک و دو, کلسترول بالا، لوسمی و لنفوم در کودک پیشگیری می کند.
 • شیردهی به نوزاد , باعث پیوند عمیق بین مادر و کودک می شود.

مزایای شیردهی برای مادر

شیر مادر و شیر خشک

 • شیر دادن به نوزاد, برای مادر هم دارای فواید بی شماری است. شیر دادن به کاهش وزن مادر کمک می کند. در واقع شیر دادن به نوزاد باعث سوختن چربی هایی می شود که در طول دوران بارداری جمع شده اند و مادر می تواند به وزن دوران قبل از بارداری برسد.
 • شیر دادن به نوزاد, ابتلای مادر به سرطان پستان, سرطان تخمدان و پوکی استخوان را کاهش می دهد.
 • شیردهی همچنین باعث آزاد شدن هورمون اکسی توسین می شود که در بازگشت اندازه رحم به پیش از بارداری و کاهش خونریزی های رحمی کمک می کند.
 • شیردهی و تماس پوست با پوست مادر و نوزاد , باعث ایجاد آرامش مادر و نوزاد می شود و نوزاد را بیشتر دلبسته می کند و حس امنیت را در نوزاد به وجود می آورد.

شیردهی :

تغذیه نوزاد با شیر مادر با شیردهی مادر بعد از تولد نوزاد آغاز می شود. شیردهی مناسب و اصولی برای داشتن شیر به اندازه کافی اهمیت دارد. شیردهی بهتر است بلافاصله بعد از به دنیا آمدن نوزاد شروع شود. و بعد از آن شیردهی متناوب و ادامه دار باعث تحریک و ترشح هورمون شیردهی می شود و باعث تولید شیر بیشتر می شود. کیفیت و اندازه شیر برای شیردهی بسیار اهمیت دارد و بهتر است با راههای افزایش شیر مادر آشنا شوید.

مادران بهتر است با تکنیک های شیردهی آشنا شوند تا این کار را بتوانند راحت تر انجام دهند. در صورت دیدن هر گونه مشکل در پستان ها و شیر دادن در صورت ادامه یافتن با مشاور و یا متخصص مربوطه مراجعه کنید.

همانطور که گفتیم شیردهی بلافاصله بعد از زایمان , تغذیه با شیر مادر را در ماههای بعدی تضمین می کند. اولین شیری که تولید می شود شیر غلیظ, زرد رنگ است که مقدار آن نیز اندک است. این شیر که آغوز نام دارد دارای پادتنها, پروتئین, قند و املاح معدنی است که تغذیه کافی و کامل را برای نوزاد به وجود می آورد.

تغذیه نوزاد با شیر مادر , نیازمند داشتن شیر به اندازه کافی و مناسب است تا بتواند نوزاد را کاملا سیر کند. برای افزایش شیر, مادر باید به تغذیه خود نیز توجه کند. داشتن رژیم غذایی مغذی و استاندارد در این زمینه اهمیت دارد و مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر به افزایش تولید شیر می تواند کمک کند.

شیر خشک

یعد از تولد نوزاد تا جایی که امکان دارد, نوزادتان را با شیر مادر تغذیه کنید. حتی اگر  قصد داشتیند که در کنار شیر مادر از شیر خشک استفاده کنید, شیر مادر را کاملا قطع نکنید. شیر خشک مانند شیر مادر دارای آنتی بادی ها و عنصرهای ایمنی برای بدن نوزاد نیستند. ولی در صورت استفاده از شیر خشک , خودتان را ملامت نکنید و سعی کنید  شیر خشک مناسب و سازگار برای نوزاد را تهیه کنید. استفاده از شیر خشک نیز معایب و فایده هایی نیز دارد. که در اینجا به آن میپردازیم.

مزایای شیر خشک

دیگران هم می توانند به کودک شیر بدهند.

بر خلاف شیر مادر, تغذیه با شیر خشک این امکان را به وجود می آورد که غیر از مادر, افراد دیگر خانواده نیز بتوانند به نوزاد شیر بدهند. فقط باید شیر خشک و شیشه شیر مناسب را انتخاب کنید و آن را برای کودک آماده کنید. و شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر کمک می کند مادر هم بتواند کمی استراحت کند.

تعیین حجم شیر

یکی دیگر از مزایای شیر خشک این است که بر خلاف شیر مادر, میتوانید مقدار آن را اندازه بگیرید. و با توجه به دانستن حجم شیر برای تغذیه نوزاد , مطمئن شوید که نوزاد به اندازه کافی شیر دریافت کرده باشد و سیر شود. نوزادان در سنین مختلف به شیر به اندازه های متفاوت نیاز دارند. . شما با دانستن آن, می توانید با بطری شیر به میزان کافی و لازم به کودک شیر بدهید.

تعداد دفعات شیردهی و زمان دادن شیر خشک

یکی دیگر از مزایای شیر خشک, این است که دفعات دادن شیر خشک و زمان آن کاملا مشخص است.هضم شیر خشک در مقایسه با شیر مادر بیشتر طول می کشد و در نتیجه نوراد کمتر گرسنه می شود. و تعداد دفعات دادن شیر خشک به نوزاد کمتر از تغذیه با شیر مادر است.

استفاده از شیر خشک کمک می کند که مادر نیز دیگر نگران تغذیه خود نباشد و بتواند از تمام مواد غذایی مورد نیاز و دلخواه خود استفاده کند. ولی در هنگام تغذیه با شیر مادر, باید مراقب رژیم غذایی خود باشید, زیرا هر انچه که می خورید, نوزاد نیز از همان تغذیه می شود.

معایب شیر خشک

 • شیر خشک فاقد مواد مغذی ضروری و آنتی بادی می باشد. می دانیم شیر مادرشامل مواد لازم برای رشد و تکامل بهتر نوزاد است. و از کودک در برابر بیماریها محافظت می کند و سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت می کند. والی شیر خشک این مواد را ندارد.
 • خرید و تهیه شیر خشک می تواند هزینه زیادی داشته باشد. استفاده از شیر مادر به عنوان غذای کامل نوزاد, یک نعمت خدادادی و رایگان است. ولی قوطی های شیر خشک با برندهای متفاوت دارای قیمتهای متفاوت و گاها گرانی هستند.  اگر از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده می کنید باید هزینه خرید شیر خشک مناسب و دلخواه نوزاد را بپردازید.
 • شیر خشک می تواند باعث بروز حساسیت و آلرژی در نوزاد شود. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که شیر مادر می خورند, در معرض بیشتری از آلرژی ها و حساسیت هستند. همچنین یبوست و نفخ در آنها بیشتر است. و سیستم گوارش این نوزادان ممکن است با مشکل رو به رو شود.
 • برای استفاده از شیر خشک, نیازمند تهیه شیشه شیر مناسب برای نوزاد هستید. شیشه شیرها نیز با توجه به سن نوزاد در اندازه و مدلهای مختلفی وجود دارند. همچنین قبل از شیر دادن به نوزاد باید آن را استریلیزه و ضد عفونی کنید و با گرم کردن آب به اندازه مناسب شیر خشک را تهیه کنید و به نوزاد بدهید. که تهیه همه این موارد نیازمند دقت والدین است.
 • در تغذیه با شیر خشک , تماس پوستی مادر و نوزاد که در شیردهی با شیر مادر امکان دارد, وجود ندارد. و نزدیکی بین مادر و نوزاد کمتر از تغذیه با شیر مادر است.

 

خرید اینترنتی سیسمونی نوزاد از فروشگاه آنلاین سیسمونی بدو نی نی

 

افزایش شیر مادر

افزایش شیر مادر – مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

بعد از تولد نوزاد, شیردهی به کودک و داشتن مقدار کافی شیر مادر یکی از مسائل با اهمیت برای مادران است و حجم شیر مادر باید به اندازه ای باشد که نوزاد را سیر کند. بهترین روش برای افزایش شیر مادر, شیردهی به  کودک به صورت متوالی است. شیردهی باعث تحریک غدد شیردهی میشود و باعث تولید شیر بیشتر می شود.

در هفته های اول بعد از زایمان این نکته بیشتر اهمیت دارد. هر زمان که نوزاد گرسنه شد به او شیر بدهید و با خالی شدن یک پستان , آن را جا به جا کنید تا با مکیدن نوزاد و تحریک عصبهای شیردهی, تولید شیر افزایش پیدا کند. حال اگر باز هم  مادر احساس کرد که شیر به اندازه کافی برای سیر شدن نوزاد نیست باید از مواد غذایی مناسب برای افزایش تولید شیر کمک بگیرید.

افزایش شیر مادر

افزایش شیر مادر

در افزایش شیر مادر موارد متعددی تاثیر گذار است که  می تواند مقدار و کیفیت شیر مادر را تغییر دهد.

پرهیز از استرس

داشتن استرس و ناراحتی می تواند در شیردهی اختلال ایجاد کند و هنگام میکدن نوزاد , آزاد شدن شیر از مجاری شیر را میتواند کاهش دهد. از این رو داشتن آرامش در هنگام شیردهی بسیار لازم است و باعث افزایش شیر مادر می شود.

آب زیاد بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی آب را در طول شبانه روز فراموش نکنید. حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید باید آب به اندازه کافی بنوشید. کمبود آب باعث کم شدن شیر مادر می شود. میتوانید برای تامین آب مورد نیاز بدنتان از میوه و سبزیجات تازه هم استفاده کنید.

استراحت کافی

خستگی  مادر تاثیر مستقیم بر میزان شیر مادر دارد و می تواند آن را کاهش دهد. برای افزایش شیر مادر باید در طول شبانه روز خواب کافی داشته باشید و از خسته کردن خود بپرهیزید و سعی کنید تمام تمرکزتان را بر روی مراقبت و شیر دهی به نوزاد بگذارید. و برای کارهای خانه از همسر و اطرافیان کمک بگیرید تا این دوران ارزشمند برای رشد و حفظ سلامت نوزاد به خوبی سپری کنید.

تغذیه مناسب

افزایش شیر مادر

تغذیه در زمان شیردهی بسیار اهمیت دارد و داشتن تغذیه مناسب می تواند باعث افزایش شیر مادر شود و کیفیت آن را نیز بهتر کند. نیاز مادر شیرده بعد از زایمان در حدود 300 تا 500 کالری بیشتر از زمان قبل از بارداری می باشد. رژیم غذایی مادر در این دوران باید یک رژیم غذایی متعادل و سالم باشد که شامل مواد معدنی , پروتئینها و ویتامینهای ضروری باشد. داشتن تغذیه سالم باعث سلامت مادر و داشتن شیر مغذی و کافی می شود و در نهایت باعث سلامت نوزاد و رشد و نمو بهتر او می شود.

اهمیت شیر مادر

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی , نوزاد در شش ماهه اول زندگی فقط باید از شیر مادر تغذیه کند. و بعد از این زمان میتوانید به کودک به تدریج شیشه شیر و یا غذاهای کمکی بدهید. و تا دو سالگی در کنار شیشه شیر و یا غذاهای جامد , شیردهی به نوزاد هم ادامه پیدا کند. شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است و تمام مواد مورد نیاز بدن نوزاد را به او می رساند. شیر مادر تنها غذایی است که تا شش ماهگی با دستگاه گوارش نوزاد سازگار است و باعث رشد و نمو تمام اندامهای کودک می شود.  همچنین از نوزاد در برابر بیماریها محافظت کامل می کند. و سیستم ایمنی بدن نوزاد و گوارش نوزاد را نیز تقویت می کند.

مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

همانطور که اشاره شد رژیم غذایی مادر در زمان شیردهی رژیم غذایی خاصی نیست.  و یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع گروههای غذایی از جمله کلسیم, پروتئینها و املاح معدنی باشند مناسب است. رژیم غذایی مادر باید انواع سبزیجات و میوه ها, غلات و  کربویدراتها, چربی , پروتئینها و مقداری چربی را داشته باشد. بعضی از مواد غذایی و گیاهان هستند که تاثیر بیشتری بر تولید و افزایش شیر مادر دارند که در اینجا برای آگاهی بیشتر شما به آنها میپردازیم:

گیاهانی که باعث افزایش شیر مادر می شوند:

افزایش شیر مادر

ریحان جزء سبزیهای معطر است و مصرف آن بر روی غدد شیردهی تاثیر می گذارد و باعث افزایش آن می شود. ریحان همچنین دارای خاصیت ضد نفخ است و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می کند.

ترخون, زیره, رازیانه و بادام زمینی نیز با داشتن مکانیسمهایی باعث افزایش شیر می شوند و دارای خاصیت ضد نفخ هستند و از نفخ مادر و نوزاد پیشگیری می کنند.

سیاه دانه از جمله گیاهان بسیار سودمند و مفید است که مصرف آن در دوران شیردهی و بارداری توصیه میشود. سیاه دانه دارای خاصیت ضد درد, ضد سرطان, ضد فشار خون و هضم کننده غذا می باشد. و با داشتن املاح معدنی عالی و فراوان باعث افزایش تولید شیر می شود. و مصرف آن تا 2 گرم در روز بلا مانع است.

اسفناج از دیگر گیاهانی است که برای مادر و نوزاد بسیار مفید است. و مصرف آن باعث افزایش شیر می شود.

شوید و تخم شوید  و مصرف آن , اثر آرام بخش در ناراحتی ها دارد و باعث آرامش مادر و زیاد شدن شیر مادر می شود.

دم کرده بابونه از دیگر گیاهانی که باعث تولید بیشتر شیر می شود.

مصرف تخم ترب به میزان دو گرم در روز باعث افزایش تولید شیر مادر می شود.

مصرف نخود و لوبیای پخته شده تاثیر مستقیم در افزایش تولید شیر دارد. می توانید نخود و لوبیا را در غذاهایی مانند آبگوشت مصرف کنید و یا به طور جداگانه پخته و مصرف کنید.

دیگر مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر

جو یکی از موادی است که نه تنها باعث افزایش شیر می شود, بلکه در سلامت مادر نیز تاثیر مستقیم دارد. جو باعث حفظ آب بدن مادر می شود و مقدار شیر را افزایش می دهد. و مصرف آن همچنین باعث تناسب اندام مادر می شود.

از غلات دیگری که شیر مادر را افزایش می دهد برنج قهوه ای است. برنج قهوه ای باعث افزایش اشتهای مادر می شود و نوسانات خلقی مادر را بهبود می بخشد و به خواب مادر نیز کمک می کند و باعث افزایش تولید شیر می شود. به توصیه پزشکان بهتر است برنج قهوه ای به دلیل داشتن خاصیتهای فراوان,  جایگزین برنج سفید برای مادران شیرده شود.

سیب زمینی شیرین منبع غنی پتاسیم و منیزیم  است و دارای کربو هیدرات نیز می باشد که به حفظ انرژی مادر کمک می کند. و مصرف آن باعث افزایش شیر می شود.

زردآلو یکی دیگر از مواد مفید برای مادران در دوره شیردهی می باشد. زردآلو شامل کلسیم و فیبر است و همچنین به متعادل کردن هورمونهای مادر کمک می کند و باعث افزایش تولید شیر مادر می شود.

ران مرغ یکی از مواد غذایی مغذی برای مادران شیرده است. ران مرغ شامل مقدار زیادی آهن و کلسیم است و موجب افزایش ایمنی بدن مادر و تقویت آن می شود و شیر مادر را افزایش می دهد.

مصرف شیر و چربی برای افزایش شیر مادر

مصرف شیر برای تولید شیر بیشتر بسیار مفید است.شیر گاو شامل کلسیم فراوانی است و میتواند مقدار لازم کلسیم برای تولید شیر مادر را فراهم کند. از این رو مصرف این ماده ارزشمند را فراموش نکنید و رورانه 2 تا 3 لیوان شیر بنوشید.

چربی و روغن نیز به اندازه مناسب در برنامه غذایی مادر باید قرار داشته باشد. از زیاده روی در مصرف چربی بپرهیزید. ولی چربی را به خاطر نگرانی از اضافه وزن , کاملا ار رژیم خود حذف نکنید. چربی یک عنصر اساسی در شیر مادر است و به جذب بهتر ویتامینها و املاح معدنی کمک می کند.

توصیه های لازم برای شیردهی

در کنار همه این موارد سعی کنید وعده های غذایی سبک و کوچک داشته باشید و تعداد وعده ها را بیشتر کنید. مواظب باشید بدنتان کم آب نشود و آب به میزان کافی بنوشید. در هنگام شیر دادن آرامش داشته باشید و از استرس دوری کنید. از مصرف نوشیدنیهای الکلی و دخانیات در دوران شیردهی جدا اجتناب کنید. و دقت داشته باشید تغذیه مادر تاثیر مستقیم بر تغذیه نوزاد دارد. و سلامت و آرامش مادر باعث سلامت نوزاد و رشد بهتر او می شود.

 

 

پیشنهاد ما : خرید سیسمونی نوزاد از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی

 

راههای افزایش شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر یکی از مسائلی است که هر مادر در دوران شیردهی بهتر است از آن آگاهی داشته باشد.  یکی از نگرانی های مادر بعد از تولد نوزاد , کافی بودن شیر مادر برای تغذیه نوزاد است. غذاهایی که مادر مصرف می کند تاثیر مستقیم در میزان شیر مادر و کیفیت آن دارد. بررسی نشان می دهد حداقل 75 درصد از مادران تا شش ماه خودشان به نوزاد شیر می دهند.

بسیاری از مادران دارای شیر طبیعی و زیاد برای شیردهی هستند. ولی در بعضی از موارد ممکن است شیر مادر کم باشد و یا بر اثر عواملی قطع شود و این امر باعث نگرانی والدین می شود. از این رو  توجه و اهمیت تغذیه و سلامت مادر در این زمان بسیار مهم است. نگرانی از ناکافی بودن شیر خود دلیلی برای کاهش شیر و یا قطع آن می شود. در این مطلب راههای افزایش شیر مادر و نکات مهم آن برای مادران عزیز آورده شده است.

راههای افزایش شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر و نکات مهم

نوزادان تا شش ماهگی بهتر است فقط از شیر مادر تغذیه کنند. بعد از شش ماهگی مادر میتواند که که دادن غذاهای جامد و سبک را به نوزاد شروع کند. بنابراین در مدت زمان شیر دهی به نوزاد که حداقل شش ماه است نکات مربوط به افزایش شیر مادر را بدانید. توجه به این نکات علاوه بر تولید شیر بیشتر به بهبود و سلامتی مادر بعد از زایمان نیز کمک می کند.

شیردهی مستمر

شیردهی مستمر و مداوم از اولین راههای افزایش شیر مادر است. تولید شیر بستگی مستقیم به تقاضای شیر دارد. هر چقدر نوزاد بیشتر شیر بخورد , ترشح و تولید شیر افزایش می یابد. در هنگام شیر  دادن به نوزاد به گونه ای این کار را انجام دهید که تمام نوک پستان و هاله اطراف آن در دهان نوزاد قرار بگیرد. هر چقدر تعداد دفعات شیر دهی بیشتر باشد, عمل مکیدن و به دنبال آن ترشح شیر مادر افزایش پیدا می کند.

تخلیه شیر اضافی (پمپاژ سینه)

اگر نوزاد قادر نباشد تمام شیر موجود در سینه را تخلیه کند در بین فواصل شیر دهی , شیر اضافه را پمپاژ کنید.  برای جلوگیری از انباشت شیر در سینه و کمک به جریان یافتن شیر بهتر است بعد از هر بار شیردهی , شیر باقیمانده در سینه را تخلیه کنید. خالی شدن سینه باعث کمک به تولید شیر جدید و افزایش آن می شود.

شیردهی از هر دو پستان

از هر دو پستان به نوزاد شیر دهید.  بعد از هر دو یا سه بار شیردهی می توانید شیردهی را از پستان دیگر ادامه دهید. البته توجه داشته باشید که هر یک از پستان ها کاملا تخلیه شود و نوزاد به انتهای شیر موجود در پستان نیز برسد. که این شیر انتهای پستان شیر پرخاصیت و غلیظی می باشد. شیردهی منظم از هر دو پستان باعث تولید بیشتر شیر مادر می شود.

اجتناب از پستانک و یا رابط سینه برای نوزاد

تا جایی که امکان دارد از دادن پستانک و یا شیشه شیر به نوزاد خودداری کنید. تا نوزاد تا شش ماهگی فقط به شیر مادر تمایل نشان دهد. از شروع زود هنگام غذاهای کمکی و جامد به نوزاد نیز پرهیز کنید.

داشتن آرامش و پرهیز از استرس در شیردهی

داشتن استرس تاثیر مستقیم بر میزان شیر مادر دارد و می تواند مقدار آن را کاهش دهد. آرامش ذهنی و جسمی باعث افزایش تولید شیر می شود. از این رو  استراحت کافی و آرامش برای مادران در دوران شیر دهی بسیار با اهمیت است. زیرا شیردهی مناسب باعث رشد بهتر نوزاد نیز می شود.

تغذیه مناسب در شیردهی

تغذیه مادر و خوردن غذای کافی و مغذی باعث افزایش شیر مادر می شود. بعضی از گیاهان و داروها هستند که به تولید بیشتر شیر مادر کمک می کنند . قبل از شروع به مصرف گیاهان و مکملهای دارویی حتما با پزشک و یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

اجتناب از مصرف الکل و دخانیات

مصرف الکل و سیگار و هر گونه دخانیات برای سلامتی مادر بسیار مضر است. استفاده از نوشیدنی های الکلی و یا کشیدن سیگار در تمام مراحل از جمله قبل از بارداری, دوران بارداری و بعد از زایمان و در دوران شیر دهی خطرناک است و باعث آسیبهای جدی به مادر و نوزاد می شود. مصرف االکل و دخانیات باعث کاهش مقدار شیردهی مادر می شود. همچنین این اثرات مخرب از طریق شیر مادر به نوزاد نیز منتقل می شوند و در رشد نوزاد اختلالات جدی وارد می کند.

داشتن تماس پوستی مادر و نوزاد در هنگام شیردهی

در هنگام شیر دادن تماس پوست به پوست برقرار کنید. تماس پوست نوزاد با پوست مادر باعث افزایش ترشح شیر مادر می شود. در هنگام شیردهی لباس بالا تنه خود را در آورید و به نوزاد با پوشک شیر بدهید. برای جلوگیری از سرما خوردن نوزاد نیز می توانید به دور خود به همراه نوزاد یک پتو بیندازید.

ماساژ پستان برای افزایش شیر مادر

ماساژ دادن پستان ها نیز به تولید شیر بیشتر کمک می کند. ماساژ دادن سینه ها به رفع مجراهای مسدود شده و توده ها در سینه کمک می کند و یکی از روشهای مطمئن برای افزایش شیردهی است. همچنین ماساژ پستان خطر عفونت را نیز کاهش می دهد. برای ماساژ سینه ها ابتدا در یک محیط آرام قرار بگیرید. این کار را به آرامی و بدون فشار شروع کنید. و بهتر است که این کار را خودتان انجام دهید تا فشار زیادی به سینه ها وارد نشود.

ماساژ دادن را از انتهای قفسه سینه به سمت سینه انجام دهید. و این کار را برای سینه دیگر نیز تکرار کنید. می توانید سینه ها را به صورت دورانی نیز ماساژ دهید. دقت داشته باشید که ماساژ سینه ها را به آهستگی و نرم انجام دهید. زیرا کوچکترین فشار ممکن است به مجراهای شیردهی آسیب برساند.

استفاده از لباس زیر مناسب در هنگام شیردهی

در دوران شیردهی از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان خودداری کنید. لباس های زیر تنگ ممکن است باعث بسته شدن مجراهای شیردهی شود و تولید شیر را کاهش دهد. امروزه سوتینهای شیردهی مخصوص در بازار وجود دارد که استفاده از آن برای مادر آسان است و در زمان شیر دادن به نوزاد نیز مادر بدون اینکه ناچار به در آوردن لباسش باشد می تواند به راحتی به نوزاد شیر بدهد.راههای افزایش شیر مادر

 

نکاتی که در هنگام شیردهی به نوزاد باید رعایت کنید:

 • در اتاقی آرام به کودک شیر بدهید.
 • سعی کنید در هنگام شیر دادن آرامش داشته باشید و از استرس دوری کنید.
 • اطراف سینه هایتان را گرم نگه دارید.
 • تعداد دفعات شیردهی به نوزاد را افزایش دهید تا شیر مادر افزایش یابد.
 • فاصله بین شیر دادن را کوتاه کنید.
 • بعد از هر بار شیر دادن, اقدام به تخلیه و پمپاژ سینه ها کنید.
 • بعد از هر بار شیردهی , آروغ نوزاد را بگیرید تا از نفخ و دل درد نوزاد جلوگیری شود.
 • در حفظ بهداشت فردی و تمیز بودن لباس زیر دقت کنید.
 • در صورت هر گونه ناراحتی در هنگام شیردهی به نوزاد و یا مادر به پزشک مراجعه کنید.
 • تغذیه مناسب داشته باشید و فعلا نگران اضافه وزن نباشید.

 

پیشنهاد ما خرید سیسمونی نوزاد از فروشگااه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی

راهنمای خرید مینی واش

مینی واش وسیله ای است که برای شستن لباسهای کم حجم به کار می رود. شستن لباسها با دست کار دشواری است حتی اگر حجمشان کم باشد. استفاده از ماشین لباسشویی های بزرگ نیز برای شستن البسه کم بزرگسالان و نوزادان مناسب نیست. زیرا ماشینهای لباسشویی خانگی دارای برنامه های پیچیده و طولانی مدت برای شستشو هستند. در حالیکه ممکن است در خانه دانشجویی و یا ویلاهای خارج از شهر ماشین لباسشویی بزرگ نداشته باشید و لباسهای کثیف شما هم حجمش خیلی کم باشد. از این رو تهیه مینی واش در این زمان بسیار کاربردیست. و با توجه به وجود مدلها و اندازه های متفاوت مینی واش در بازار به شما پیشنهاد میکنیم راهنمای خرید مینی واش را مطالعه کنید.

ضرورت استفاده از مینی واش

همانطور که اشاره کردیم خرید و تهیه مینی واش برای شستشوی لباسهای کم حجم بسیار به صرفه و کاربردیست. مینی واش که به آن کهنه شور نیز می گویند در ابتدا برای شستن کهنه های نوزاد طراحی شده بود. یکی از کاربردهای اصلی و اساسی کهنه شور یا ماشین لباسشویی سطلی شستن لباسهای نوزاد به طور جدا گانه می باشد. همچنین برای لباسهای کم حجم بزرگسالان یا لباسهای حساس مانند لباسهای زیر و یا لباسهای سفید رنگ و یا شستشوی دستمالهای کثیف به صورت جداگانه بسیار مناسب است.

بنابراین داشتن مینی واش در خانه در کنار ماشین لباسشویی بزرک و یا به تنهایی بسیار لازم است. زیرا گاهی اوقات نیاز به شستشوی سریع و آسان دارید . و یا باید  شستن لباسها را چندین بار در روز تکرار کنید. شستن البسه با دست مصرف زیاد آب و مواد شوینده را در بر دارد. استفاده از مینی واش  مصرف آب و انرژی و شوینده ها را کاهش می دهد و یک شستشوی سریع و آسان را فراهم می کند. در راهنمای خرید مینی واش شما را با انواع آن و مدلهای مختلف آشنا می کنیم.

مینی واش برای شستن لباسهای نوزاد

پوست نوزادان دارای حساسیت بالایی است و همچنین سیستم ایمنی بدن نوزاد و کودک بسیار ضعیف است. بنابراین در شستشوی لباسهای نوزاد باید دقت زیادی به عمل آورید تا کاملا بهداشتی و به دور از آلودگی ها شسته شوند. از طرف دیگر لباسهای نوزاد بسیار کم حجم و نرم و لطیف هستند. و در طول روز ممکن است چندین بار  بعد از شیر خوردن و یا تعویض پوشک و .. نیاز به تعویض داشته باشند. با استفاده از مینی واش میتوانید لباسهای نوزاد چندین بار در روز و سریع و راحت بشورید.

لباسهای نوزاد را نمی توانید همراه با لباسهای بزرگسالان بشورید. زیرا لباسهای افراد دیگر خانواده ممکن است دارای میکروب و  آلودگی های محیط کار و یا خارج از باشند. و شستشوی آنها همراه با لباسهای دیگران می تواند باعث حساسیت پوستی و یا عفونت شود. بنابراین لباسهای نوزاد را برای حفظ سلامت نوزاد حتما به صورت جداگانه بشورید. استفاده از مینی واش و کهنه شور بسیار کارایی دارد.

مینی واش برای شستشوی لباسهای کم حجم بزرگسالان

از ماشینهای لباسشویی سطلی می توانید برای شستشوی لباسهای کم حجم بزرگسالان نیز استفاده کنید. بعضی از لباسهای حساس نیازمند شستشوی جداگانه دارند و بهتر است همراه با لباسهای دیگران در ماشین لباسشویی شسته نشوند. مانند لباسهای زیر و یا لبسهای به رنگ سفید و یا مشکی که باید به طور جداگانه شسته شوند. و بعضی از لباسها نیز نباید در ماشین لباسشویی شسته شوند مانند شال و روسری و یا لباسهایی که جنس لطیف و خاصی دارند. دستمالهای کثیف و یادستمالهای آشپزخانه را هم میتوانید به طور جداگانه به وسیله مینی واش بشورید.

انواع مینی واش موجود در بازار

مینی واش ساده

مینی واش

این مدل دارای یک مخزن شستشو است و دارای یک موتور می باشد. و بعد از شستشو آبکشی لباسها باید خودتان انجام دهید. در بعضی از مدلها بعد از شستشو با تخلیه آب و آبگیری مجدد در همان مخزن آبکشی لباسها انجام می شود. این مدلها دارای وزن سبکتر و حمل و جا به جایی راحت تر می باشد. همچنین دارای قیمت پایینتری نسبت به مدلهای دبگر است.

مینی واش دوقلو

مینی واش

این مدل دارای دو مخزن و دو موتور هستند. و نسبت به مینی واش ساده امکانات بیشتری دارد. در این مدل در یک مخزن عمل شستشو انجام می شود و در مخزن دیگر عمل آبکشی و خشک کن انجام می شود. این مدلها دارای حجم و ابعاد بزرگنری هستند. و وزن آنها در حدود 10 تا 13 کیلوگرم است. از مزیتهای این مدل این است که همزمان می توانید در یک مخزن شستشو لباسها را انجام دهید و در مخزت دیگر لباسها را آبکشی و خشک کنید. از نظر قیمت نیز , دارای قیمت بالاتری نسبت به مدلهای ساده هستند.

مینی واش اتوماتیک

مینی واش های اتوماتیک مدرن ترین و پیشرفته ترین مدل محسوب می شود. این مدلها دارای برنامه های متنوع با مدت زمانهای مختلف برای شستن لباسها می باشد. این مدلها معمولا دارای تایمر هستند و همچنین در بعضی از آنها می توان مقدار مصرف آب و مواد شوینده را نیز تععین کنید. و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و شوینده ها می شود. این مدلها دارای قیمت بالاتری نسبت به مدلهای دیگر می نی واش می باشد. و اگر از نظر بودجه مشکلی ندارید ابن مدلها با توجه به کارایی که دارند بهترین نوع برای خرید هستند.

نکات مهم در خرید مینی واش

در راهنمای خرید مینی واش برای شما نکات مهمی که باید آنها را در نظر بگیرید برایتان شرح می دهیم. در خرید مینی واش اندازه , حجم , و ظرفیت موتور و .. هستند که باید آنها را در نظر بگیرید.

ظرفیت مینی واش

اواین نکته ای در در هنگام خرید مینی واش باید به آن توجه کنید ظرفیت مینی واش است. ظرفیت شستشوی مینی واش نسبت به ماشینهای لباسشویی کمتر است و مانند ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم حساب می شود. ظرفیت مینی واش  ها از 1 کیلوگرم تا 5 کیلوگرم متغیر است. در هنگام خرید ظرفیت مناسب با نیازتان را انتخاب کنید تا در مصرف آب و انرژی صرفه جویی شود و همچنین مین واش با ابعاد مناسب را تهیه کنید.

سرعت چرخش موتور

نکته مهم دیگری که در هنگام خرید مینی واش باید به آن توجه کنید سرعت چرخش موتور آن است. سرعت چرخش موتور با واحد دور در دقیقه محاسبه می شود. سرعت چرخش موتور مینی واش از 500 تا 3000 دور در دقیقه تغییر می کند. سرعت چرخش به معنای سرعت شستن لباسها می باشد که هر چه سرعت موتور بیشتر باشد کیفیت شستشوی لباسها بیشتر می شود.

جنس بدنه

یکی دیگر از معیارهای خرید مینی واش جنس بدنه مینی واش است. معمولا لباسشویی های سطلی از جنس بدنه کامپوزیت ساخته می شوند. کامپوزیت دارای مقاومت بالایی در برابر برق گرفتگی , پوسیدگی و حتی فشار می باشد. کامپزیت همچنین ضد زنگ می باشد که در طولانی مدت در برابر آب و رطوبت و مواد شوینده  مقاومت بالایی دارد و دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمی شود. ضد رنگ بودن  و داشتن استحکام بالا برای کهنه شورها بسیار اهمیت دارد تا در اثر استفاده در حمام و یا جا به جایی و .. بادوام باشد. همچنین بعضی از مینی واش ها در سالهای اخیر از جنس پلاستیک ضد زنگ تولید می شوند.

جنس سبد خشک کن

در انتخاب مینی واش جنس سبد خشک کن آن را نیز در نظر بگیرید. جنس سبد خشک کن بهتر است از فلز ضد زنگ باشد تا با گذاشتن لباسهای خیس درون آن , لباسها , زنگ فلز را به خود نگیرند و دچر لکه نشوند. بعضی از سبدها نیز از جنس پلاستیک با کیفیت و مرغوب هستند.

میزان مصرف آب و انرژی

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید کهنه شور باید آنها را در نظر بگیرید میزان مصرف آب و انرژی است. میزان مصرف آب با توجه به ظرفیت و اندازه دستگاهی که انتخاب میکنید ارتباط مستقیم دارد. میزان مصرف برق مینی واش نیز مانند سایر دستگاههای برقی بر حسب کیلو وات بر ساعت محاسبه می شود. دستگاههای برقی اصولا  دارای برچسب انرژی هستند که میزان مصرف انرژی دستگاه را نشان میدهدو برچسب انرژی از میزان کمترین مصرف A تا بیشترین میزان مصرف G تغییر می کند. میزان مصرف برق مینی واش با توجه به مدلی که انتخاب می کنید و تعداد دفعات استفاده و شرایط استفاده از آن نیز ارتباط مستقیم دارد.

قیمت مینی واش

قیمت مینی واش به عوامل مختلفی بستگی دارد. قیمت مینی واش را با توجه به نکاتی که در راهنمای خرید مینی واش برایتان ذکر کردیم متفاوت است. قیمت مینی واش با توجه به مدل, ظرفیت دستگاه, برند و شرکت سازنده آن متغیر است. در خرید مینی واش با توجه به نیاز خود میتوانید کهنه شور با حجم و ظرفیت مناسب را انتخاب کنید. برندهای خارجی دارای قیمت بالاتری نسبت به برندهای ایرانی هستند. مدل اتوماتیک نسبت به مدلهای ساده و دوقلو گرانتر هستند.

بهترین برندهای مینی واش

مینی واش یا کهنه شور توسط شرکتهای ایرانی و خارجی تولید می شوند. از معروف ترین و شناخته شده ترین مارکهای تولید کننده مینی واش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فریدولین, سامسونگ, ال جی, بلسون, بوش, جنرال تکنیک, مادرلی, پاکشوما, چیکو, آ ا گ, سانی, ناسیونال , ..میباشد.

مینی واش جنرال تکنیک

مینی واش جنرال تکنیک یکی از مینی واشهای بسیار باکیفیت ساخت ایران می باشد. جنرال تکنیک یکی از برندهای شرکت صدرآراکس قشم است. این شرکت تولید کننده کهنه شور و مینی واش می باشد که محصولات بسیار با کیفیت و متنوعی را در مدلها و اندازه های مختلف تولید می کند.

مینی واش مادرلی نیز برند دیگر شرکت صدرآراکس قشم می باشد. مسنی واشهای مادرلی همانند مینی واشهای جنرال تکنیک است و تنها تفوتشان در رنگبندی محصولات می باشد. کهنه شورهای جنرال تکنیک در رنگبندیشان دارای رنگهای نقره ای و آبی است که آن را برای زوجهای جوان و یا خانه های دانشجویی و غیره مناسب می کند. کهنه شورهای مادرلی دارای رنگهای آبی و صورتی در ترکیب رنگهایشان هستند که برای استفاده در سیسمونی نوزاد طراحی شده اند. رنگ آبی برای نوزادان پسر و رنگ صورنی برای نوزادان دختر مناسب هستند.

با مطالعه راهنمای خرید مینی واش می توانید با توجه به نیاز خود مدل و نوع مناسب مینی واش را انتخاب و خریداری کنید. در فروشگاه اینترنتی بدو نی نی انواع مینی واش را برایتان فراهم شده است و می توانید به صورت آنلاین و مشاهده و مقایسه مدلهای مختلف کالای مورد نظر خود را خریداری کنید.

انواع مینی واش و کهنه شور را از فروشگاه اینترنتی سیسمونی بدو نی نی مشاهده و خریداری کنید.

 

 

راهنمای خرید شیشه شیر

راهنمای خرید شیشه شیر- بهترین شیشه شیر نوزاد و سر شیشه

شیشه شیر از اولین وسایلی است که بعد از تولد نوزاد مورد استفاده قرار می کیرد. شیشه شیر برای نوزادان معولا تا دو سالگی برای خوردن شیر خشک , آبمیوه و مایعات  جزء لوازم ضروری به حساب می آید. در تهیه آن باید دقت کنید زیرا  ارتباط مستقیم با تغذیه نوزاد دارد و داشتن استانداردهای بهداشتی برای حفظ سلامت نوزاد بسیار اهمیت دارد. در مقاله راهنمای خرید شیشه شیر می توانید نوع مناسب را انتخاب کنید.

در هنگام خرید این کالا باید در میان انواع شیشه شیرهای موجود و انواع سر شیشه های آن در بین مدلها و طرحها و جنس های مختلف شیشه شیر مناسب با سن و راحتی کودکتان را تهیه کنید.  در راهنمای خرید شیشه شیر شما را با انواع بطری شیر نوزاد آشنا می کنیم تا در هنگام خرید آن از داروخانه و یا در خرید سیسمونی نوزاد آگاهی کامل داشته باشید.

ساختار شیشه شیر نوزاد

راهنمای خرید شیشه شیر : شیشه شیر نوزاد معمولا درای 4 جزء اصلی است.

شیشه شیر نوزاد

اجزای شیشه شیر

بطری شیر

 سری شیشه شیر

 سرپیچ

درپوش

بطری  مایع را درون خود نگه می دارد.

سری شیشه شیر آن قسمتی است که نوزاد آن را به دهان میبرد و آن را می مکد.

سرپیچ معمولا به شکل حلقوی و دایره ای است و بین سرشیشه و بطری شیر قرار می گیرد و به وسیله آن سری شیشه بر روی بطری قرار میگیرد و با چرخاندن آن بر روی بطری ثابت می ماند.

درپوش نیز در اکثر شیشه شیرها وجود دارند که زمانی که از آن استفاده نمی کنید از ورود گرد و خاک و یا آلودگی های اطراف به درون بطری و یا بر روی سر شیشه جلوگیری می کند.

تنوع در جنس های مختلف بطری شیشه شیر و قسمت سری آن , انواع مختلف شیشه شیر را حاصل می شوند که کمپانی های معتبر مانند چیکو, اونت , تامی و .. به تولید آن می پردازند. و این برندهای صاحب نام با تحقیق در سلامت نوزاد دارای محصولات با کیفیتی برای نوزادان می باشد. استفاده از مواد اولیه بهداشتی از اولین استاندارهای جهانی برای شیشه شیر نوزاد است که این برندها ملزم به رعایت آن هستند.

 شیشه شیر باید فاقد bpa باشد

در بطری های شیر با جنس پلاستیکی نداشتن ماده مضر bpa بسیار مهم است .

زیرا در صورت وجود این ماده در پلاستیک تولیدی آن و مکیده شدن توسط نوزاد باعث بیماری و عفونت در دوران نوزادی می شود و همچنین ممکن است باعث انواع سرطانها در بزرگسالی کودک شود. از این رو سازمان جهانی غذا و دارو فقط  استفاده از مواد فاقد bpa  را برای تولید شیشه شیر مجاز اعلام کرده است.

بطری شیرهای برندهای چیکو , فیلیپس اونت, دکتر بروان و .. دارای برچسب فاقد bpa هستند و میتوانید با خیال راحت این محصولات  را برای استفاده نوزاد و کودکتان خریداری کنید.

انواع بطری شیشه شیر نوزاد

راهنمای خرید شیشه شیر : بطری شیر در شیشه شیر که نگدارنده مایعات است در جنس های مختلفی تولید می شوند. دارای انواع جنس پلاستیکی , شیشه ای , استیل و .. میباشند.

بطری های پلاستیکی

اکثر شیشه شیرهای موجود در بازار دارای جنس پلاستیکی هستند.

شیشه های پلاستیکی دارای وزن کم و سبک هستند و با افتادن نمی شکنند و رطوبت را به خود نمی گیرند. و نسبت به جنسهای دیگر ارزان تر است. شیشه های پلاستیکی در اثر گرما ممکن است در بافت آنها تغییراتی ایجاد شود و حاوی مواد مضر برای کودک شوند. با گذشت زمان این بطری های پلاستیکی بو می گیرند و برای استفاده کودک نا ایمن می شوند. شیشه های پلاستیکی را به طور منظم برای حفظ سلامت کودک باید تعویض کنید.

از سال 2012 به بعد سازمان بهداشت جهانی فقط استفاده از پلاستیکهای فاقد bpa  را برای شیشه شیر مجاز کرده است.ولی اگر از بطری قدیمی استفاده می کنید از نداشتن bpa مطمئن شوید و یا به نشان بازیافت در زیر بطری هست توجه کنید.

علامت های «#۱» و «#۲» و «#۴» از جنس پلی اتیلن و ایمن هستند و علامت «#۵» از جنس پلی پروپیلن و یک ماده ایمن برای کودک به حساب می آید. علامت «#۷» از جنس پلی کربنات و شامل bpa است و برای بطری شیر مناسب نمی باشد.

نکات مهم :

 • وزن سبک
 • نشکن بودن
 • تغییر بافت پلاستیک با گذشت زمان
 • فرسوده شدن و بوگرفتن
 • از هم پاشیده شدن پلاستیک در اثر گرما
 • امکان خراشیدگی بر روی سطح پلاستیک

بطری های شیشه ایراهنمای خرید شیشه شیر

بطری های شیشه ای (پیرکس) دارای جنس ایمن تر و بهتر نسبت به جنس پلاستیکی هستند.

شستشو و استریل کردن آنها نیز آسان تر است و میتوانید آن را با آب جوش هم بشورید و نگران تغییر در بافت آن نباشید. شیشه های شیشه ای دارای عمر طولانی هستند و در صورتی که دچار شکستگی نشوند یک بطری همیشگی برای کودکتان خواهد بود. این بطری ها دارای وزن سنگین تری هستند و برای زمانی که کودک کمی بزرگ شد و خودش خواست بطری را با دستانش نگه دارد مناسب نیست و خودتان حتما باید بطری را برای کودک نگه دارید.

بطری های شیشه ای فاقد هرگونه مواد شیمیایی و مضر برای کودک هستند. زیرا شیشه یک ماده طبیعی ساخته شده از شن و ماسه (سیلیس) می باشد.  از معایب آن جذب رطوبت محیط هنگام استفاده از مایعات سرد است.

نکات مهم

 • داشتن عمر طولانی تر
 • دارای جنس سنگین تر
 • قیمت گران تر نسبت به بطری های پلاستیکی
 • فاقد مواد مضر و شیمیایی
 • شستشوی آسان
 • احتمال شکستن و لب پر شدن
 • جذب رطوبت هنگام استفاده از مایعات سرد

بطری های استیلشیشه شیر نوزاد استیل

بطری استیل در بین سه جنس پلاستیکی و شیشه ای و استیل کمترین میزان استفاده را دارد. جنس استیل ضد زنگ در بطری شیر, خاصیت عایق بسیار عالی را به وجود می آورد که می تواند دمای مایعات گرم و سرد را به مدت طولانی تری نسبت به بطری های دیگر نگه دارد. اما ساحت و فرم دهی استیل برای ساخت شیشه شیر هزینه بر و مشکل است.

بطری های استیل نسبت به بطری های پلاستیکی و شیشه ای گران تر است.

دچار شکستگی نمی شوند و دارای شستشوی راحتی نیز می باشد.

از معایب آن میتوان به شفاف نبودن آن اشاره کرد که باعث می شود مقدار شیر مانده درون بطری مشخص نباشد. دچار خراشیدیگی نیز نمی شود. و ماندگاری بالاتری نسبت به جنس های دیگر دارد.

نکات مهم

 • شفاف نبودن
 • گران تر بودن نسبت به جنسهای دیگر
 • دارای مقاومت بالا و عمر طولانی تر
 • جذب رطوبت هنگام استفاده از مایعات سرد (نه به اندازه بطری های شیشه ای)
 • دچار شکستگی و خراشیدگی نمی شوند

بطری های ضد نفخ شیشه شیر نوزاد

نوزادان هنگام شیر خوردن به دلیل ایجاد خلا در بطری مقداری هوا نیز می بلعد و باعث دل درد کودک می شود.  از این رو تولیدکنندگان شیشه شیر به دنبال راهی برای کاهش هوای بلعیده شده توسط نوزاد هستند و سیستم ضد کولیک به وجود آمد.

این شیشه شیر ها دارای یک لوله جریان طبیعی در داخل بطری است و باعث می شود حباب و هوا در داخل بطری تشکیل نشود و نوزاد بتواند به راحتی شیر بخورد و مشکلات نفخ و کولیک به حداقل برسد.

این شیشه شیرها کمک می کند که جریان شیر یک دست شود و در طول شیر خوردن هوا وارد معده نوزاد نشود.

انواع سر شیشه شیشه شیر نوزاد :

راهنمای خرید شیشه شیر : سرشیشه قسمتی است که نوزاد از آن شیر را می مکد و یکی از فاکتورهای مهم در خرید شیشه شیر برای کودک است و انواع مختلفی دارد :

سری گرد یا استاندارد

سر شیشه های کلاسیک معمولا به این صورت هستند و نیازی به مکیدن نوزاد برای خروج شیر ندارند و بدون مکیدن هم شیر از داخل آن خارج می شود. و این امر باعث می شود به سلامت فک و دهان کودک آسیب برساند و باعث اختلال در رشد دهان و دندان کودک می شود. این سر شیشه ها معمولا به شکل گرد و شبیه سینه مادر هستند.

سری ارتودنسی

این نوع متناسب با کام و لثه نوزاد طراحی شده اند و فضای بیشری را به کودک برای حرکت زبان و فک به کودک می دهد. و با رشد کودک به فک و دهان از بروز اختلال در فک و دهان کودک جلوگیری می کند. این نوع سری ها معمولا نا متقارن هستند و کمی زاویه دار و مورب هستند. این نوع یری از بروز بیماریهای مربوط به دهان و دندان با رشد نوزاد پیشگیری می کند.

سری  لاتکس

لاتکس یک نوع پلاستیک نرم و انعطاف پذیر است که نرمی آن به سینه مادر شباهت دارد و به همین دلیل بعضی از نوزادان به این نوع سری شیشه بیشتر تمایل نشان میدهند. سری های لاکتس معولا به رنگ قهوه ایی و طلایی مات هستند و قابل تشخیص از سری های سیلیکونی هستند.

از معایب آن این است که با گذشت زمان دچار ترک می شوند و شیر از نوک سری به بیرون نشت می کند. و در این زمان حتما باید آن را تعویض کنید. همچنین بعضی از نوزادان به جنس لاکتس حساسیت دارند.

سری سیلیکونی

سری ها از جنس پلاستیک محکم تر از لاتکس هستند.

این سری ها دارای عمر طولانی تری هستند و مقاومت بیشتری دارند. این سری ها نسبت به سری های لاتکس حساسیت کمتری برای نوزاد ایجاد می کنند. و برای نوزادانی که در هنگام شیر خوردن خشن هستند و عمل مکیدن را محکم تر انجام میدهند مناسب است.

سری شیشه ضد نفخ

این نوع سری شیشه ها بر روی خود دارای سوراخهای ریزی است که میزان ورود هوا و شیر را کنترل می کند و نمی گذارد نوزاد هوای زیادی را ببلعد. در شیشه شیرها به دلیل وجود خلا باعث می شود که نوزاد هنگام شیر خوردن هوای زیادی را نیز ببلعد و باعث نفخ و دل درد در کودک شود.

سری شیشه با قابلیت تنظیم جریان

این نوع سری ها دارای یک شکاف کوچک در سری شیشه است که می توانید عبور جریان شیر را در آن تنظیم کنید و با نوجه به نیاز و توان نوزاد آن را تنظیم و کنترل کنید. این سری ها معمولا از جنس سیلیکونی  و نرم هستند.

درپوش شیشه شیر نوزاد

اکثر شیشه شیرها دارای درپوش هستند که بر روی سری شیشه شیر قرار می گیرند. از درپوش ها زمانی که از شیر شیشه استفاده نمی کنید حتما آن را بر روی سری بگذارید تا از آلوده شدن به باکتری ها و آلودگی های محیطی جلوگیری کنید.

انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد

راهنمای خرید شیشه شیر : برای نوزاد در بدو  تولد تا چند ماهگی شیشه شیرهای با ظرفیت کمتر 120 سی سی و کوچکتر انتخاب کنید. و بعد از آن از بطری های با ظرفیت بالاتر 240 تا 270 سی سی برای نوزاد استفاده کنید. و توصیه میشود چندین شیشه شیر برای نوزاد تهیه کنید.

برای انتخاب سرشیشه مناسب باید نوعی را که نوزاد با آن راحت باشد و آن را ترجیح دهد انتخاب کنید.

برای این کار می توانید انواع مختلف را برای نوزاد امتحان کنید تا ببینید نوزاد با کدام راحت تر است. در صورت داشتن نفخ و سوء هاضمه بهتر است از سر شیشه های مورب یا ضد نفخ برای نوزاد استفاده کنید.

همچنین برای انتخاب بطری شیر , در زمان نوزادی میتوانید هر جنسی را انتخاب کنید , ولی چون خودتان شیشه را برای نوزاد نگه می دارید بهتر  از شیشه های پیرکس و شیشه ای استفاده کنید که شستشوی راحت تر دارند. و با بزرگتر شدن نوزاد و زمانی که نوزاد دوست دارد خودش بطری شیر را نگه دارد از شیشه شیرهای سبک تر برایش استفاده  کنید و شیشه هایی که بتواند با دستانش آن را نگه دارد و از دستانش سر نخورد.

شیشه شیرهای دسته دار هم برای این منظور مناسب هستند که میتوانید برای نوزاد تهیه کنید.

انواع شیشه شیر نوازد را با برندهای معتبر شیشه شیر چیکو , اونت و .. از فروشگاه  اینترنتی سیسمونی بدو نی نی به صورت آنلاین خریداری کنید.

 

 

 

راهنمای خرید کالسکه نوزاد

یکی از مهم ترین لوازم در خرید سیسمونی کودک , کالسکه است.  کالسکه به عنوان وسیله حمل کودک در خارج از منزل بسیار با اهمیت و کاربردیست و برای حمل کودک از نوزادی تا 4 یا 5 سالگی مورد نیاز است. امروزه تنوع کالسکه در بازار بسیار زیاد است و ممکن است انتخاب و خرید را برای شما مشکل کند.  با کمک راهنمای خرید کالسکه نوزاد میتوانید مدلهای مختلف موجود در بازار را ارزیابی کنید و با مقایسه آنها و با توجه نیازهای خود و کودکتان مدل مناسب را انتخاب کنید.

کالسکه و کریر حمل کودک را برای والدین راحت می کند. در حمل کودک امنیت و راحتی کودک باید در نظر گرفته شود. آسایش و راحتی والدین به عنوان نیرویی که کالسکه را راه می برد و باید آن را جا به جا کنند نیز مهم است. این فاکتورها را در راهنمای خرید کالسکه نوزاد شرح می دهیم.

برای نوزاد تا 6 ماهگی

از آنجا که تا 6 ماهگی نوزاد باید در حالت خوابیده باشد باید از کالسکه ای استفاده کنید که قابلیت نصب کریر و یا کریکات را داشته باشند و یا در کالسکه های مدرن قابلیت تبدیل سیت به کریکات را داشته باشند.

در غیر این صورت می توانید با ساک حمل نوزاد و یا کریر, نوزاد را حمل و جا به جا کنید. زیرا نوزاد نیز بر روی گردن و سرش تعادل ندارد  و نمی تواند بنشیند و از طرفی  بهترین حالت برای راحتی و رشد نوزاد حالت خوابیده است.  بنابراین استفاده از یک کریر مناسب و با کیفیت و ایمن بسیار لازم و ضروری است. تا نوزاد را با خیال راحت و در حفاظت کامل در ماههای اولیه بیرون ببرید.

معمولا کریرها قابلیت نصب با کمربند ایمنی خودرو را دارند و با نصب محکم و ایمن تبدیل به صندلی ماشین کودک تا یک سالگی می شود. و اگر زیاد با نوزادتان بیرون می روید و نوزاد را مرتب به داخل ماشین و خارج از آن جا به جا میکنید استفاده از صندلی ماشین سبک و با قابلیت نصب آسان بسیار کاربردیست.

کالسکه برای کودک از 6 ماه به بالا:

با بزرگتر شدن نوزاد و افزایش وزن نوزاد , کریر کم کم جایش را به کالسکه می دهد. خرید کالسکه در این زمان ضروری به نظر میرسد.

کودک هم از خوابیدن در کالسکه لذت میبرد و حرکات کالسکه در هنگام راه بردن آن حکم گهواره برای نوزاد را دارد و به کودک تسکین میدهد. هنگامی که کودک توانایی نشستن در این محصولات را پیدا کند تماشای محیط اطراف نیز برایش لذت بخش خواهد بود. و والدین نیز براحتی همراه با کودکشان میتوانند به پیاده روی , پاساژ و گردش بروند. و کودک هم می تواند به خوبی محیط اطراف را تماشا کند و سرگرم شود.

بیرون بردن نوزاد و استفاده از از هوای آزاد برای نوزاد مفید است. ولی بهتر است در ماهای اول نوزاد را به بیرون نبرید. ولی اگر خواستید نوزاد را بیرون ببرید حتما کالسکه ای که سایه بان داشته باشد استفاده کنید. وقتی کودک کمی بزرگتر شد استفاده از کالسکه هم برای کودک جذاب است و هم باعث راحتیه والدین میشود. در هوای آفتابی از محصولی استفاده کنید که سایه بان کوچکی داشته باشد و کودک بتواند از هوای آزاد استفاده کند. در هوای سرد هم به اندازه کافی لباس بر تن کودک بکنید و پتو هم به همراه داشته باشید.

انواع کالسکه نوزاد :

در خرید کالسکه کودک ابتدا باید بودجه ای که دارید را در  نظر بگیرید و با کمک راهنمای خرید کالسکه نوزاد متناسب با سن کودک و استفاده ای که از کالسکه می خواهید داشته باشید انتخاب مناسب را انجام دهید. انواع مدلهای موجود آن عبارتند از :

کالسکه تکی (سنتی و استاندارد)

این محصولات مناسب برای استفاده کودکتان از بدو تولد می باشند. معمولا دارای 4 چرخ هستند و دارای اسکلت و فریم با مقاومت بالا و کمی سنگین تر نسبت به مدلهای عصایی و چمدانی هستند. این مدل ها دارای نشیمنگاه جا دار و بزرگ با قابلیت تنظیم پشتی آن می باشد. و در برخی از مدلها تا زاویه 180 درجه قابل تنظیم هستند و به همین دلیل میتوانید برای کودک در نوزادی هم از این کالسکه کودک استفاده کنید. و مناسب برای پیاده روی و گردش های طولانی در جاهای مختلف است و هدایت آن برای والدین بسیار راحت است و دارای دوام بالایی می باشد.

کالسکه

کالسکه

 

کالسکه سه چرخه (ورزشی)

این مدل دارای سه چرخ بزرگ و بادی هستند که حرکت آن را در مسیرهای ناهموار برای والدین راحت می کند.

این مدل ها برای مادران ورزشکار مناسب می باشد. چرخهای بزرگ و روان آن باعث می شود کالسکه در مسیرهای مختلف دچار انحراف به چپ و راست نشود.

همچنین این مدل از کالسکه نوزاد دارای دسته بلند هستند که هدایت آن را راحت تر می کند. دارای یک بند بلند نیز هستند که به بدن مادر متصل می شود و باعث می شود در هنگام دویدن , کالسکه بچه از بدن مادر جدا نشود و جا نماند و همچنین از زمین خوردن مادر جلوگیری می کند. این محصولات نیز معمولا سنگین هستند و دارای ظرفیت وزنی بالایی نیز هستند. چرخهای این مدل را باید از نظر باد و فشار  به صورت مرتب بررسی و تنظیم کنید.

کالسکه

کالسکه سه چرخه

 

کالسکه قابل تنظیم ( ترکیبی )

این مدل ها قابلیت تنظیم در قسمت های مختلف را دارند. شامل اسکلت و سیت جدا شونده و قابل تنظیم میباشند. این محصول را میتوانید برای کودک از بدو تولد تا 5 سالگی معمولا استفاده کنید.

به این صورت که قابلیت تغییر و تنظیم دارند که مناسب با سن کودک بتوانید از آنها استفاده کنید. برای دوران نوزادی دارای سیت با قابلیت تنظیم پشتی است که با تنظیم در حالت خواب برای نوزاد قابل استفاده می شود. همچنین میتوانید از سیت آن به عنوان کریکات یا ساک حمل استفاده کنید.

میتوانید از این مدل  در دو طرفه رو به مادر و رو به جلو استفاده کنید که این کار را با تغییز سیت در دو جهت و یا با دسته قابل تنظیم آن میتوانید انجام دهید. و همچنین میتوانید از آن به صندلی ماشین در خودرو هم استفاده کنید. داشتن سبد لوازم , قابلیت جمع کردن با سیت و بدون سیت از ویژگی های دیگر این مدلها هستند و معمولا دارای قیمت بالاتری نیز می باشند. ولی یک کالسکه مناسب با داشتن تمام ویژگی های مناسب برای آسایش و آرامش شما و کودکتان است.

کالسکه مسافرتی

این مدل از کالسکه  دارای وزن سبک تری نسبت به مدل های دیگر می باشند. از ویژگی های کالسکه مسافرتی جمع شدن آسان و راحت آن است. بعد از تا شدن کم حجم و جمع و جور می شوند و حمل آن را راحت می کند.

کالسکه عصایی دارای دسته به شکل عصا می باشد. دارای وزن سبک و قابلیت تا شدن راحت است و حمل آن برای والدین بسیار راحت است.

کالسکه عصایی

کالسکه عصایی

کالسکه چمدانی یک نوع دیگر از کالسکه های سبک است که دارای قابلیت جمع شدن است و با داشتن دسته چمدانی حمل و جا به جایی آن آسان است.

کالسکه چمدانی

کالسکه چمدانی

همچنین بعضی از این مدلها با داشتن قابلت جمع شدن آسان و کم حجم و کیف حمل مخصوص  قابل بردن به کابین هواپیما , قطار و .. نیز می باشند که به آن کالسکه INCABIN نیز گفته می شود.

کالسکه دو قلو نوزاد

این نوع مناسب برای والدینی است که فرزندان دو قلو دارند و یا سن فرزندانشان نزدیک به هم می باشند. کالسکه دو قلو دارای دو نشیمنگاه هستند که یا در کنار همدیگر و یا در پشت سر هم قرار داده می شوند. در خرید کالسکه دو قلو حجم و اندازه آن را در نظر بگیرید که از راهروها و چهارچوب ها قابل رد شدن باشد. دارای وزن خیلی بالایی نباشد تا بتوانید آن را به راحتی در جاهای مختلف حرکت دهید.

کالسکه دو قلو

کالسکه دو قلو

 

در مدلهای گران تر و مدرن تر سیتها را میتوانید رو به رو هم  و یا پشت سرهم قرار دهید. ارتفاع سیتها را هم نسبت به هم می توانید تغییر دهید.

ست کالسکه نوزاد

اگر مدت زیادی از کالسکه استفاده می کنید تهیه ست کالسکه و کریر مناسب است. این ست ها به صورت سرویس های 3 تکه , سرویس  های 4 تکه ,سرویس های 5 تکه و .. وجود دارند. که با داشتن تکه های کامل تمام نیازهای شما و کودکتان را برآورده می کنند.

ست کالسکه و کریر

ست کالسکه و کریر

ست  2 تکه : 

ست کالسکه و کریر نامیده می شود و شامل دو تکه است.

ست  3 تکه :

شامل کالسکه , کریر و ساک لوازم نوزاد است.

ست  4 تکه :

شامل کالسکه , بیس کالسکه, کریر و ساک لوازم کودک است.

ست  5 تکه :

شامل کالسکه, کریر, بیس کالسکه , آغوشی و ساک لوازم نوزاد است.

تکه های نوجود در سرویس های کالسکه در برندهای مختلف ممکن است متفاوت باشد و لوازم دیگری از جمله تشک روروئک ست کالسکه , پتو و .. را نیز داشته باشند.

برای انتخاب کالسکه نوزاد نکات زیر را در نظر بگیرید :

تا اینجا با مدلهای انواع کالسکه آشنا شده اید. در راهنمای خرید کالسکه برای نوزاد به ویژگی هایی که باید داشته باشد میپردازیم.

 • برای حفظ امنیت کودک دارای کمربند ایمنی  5 نقطه ای باشد.
 • داشتن فریم یا همان اسکلت مستحکم نیز اهمیت دارد.
 • سبک بودن کالسکه در کنار استحکام بالا با داشتن فریم های آلومینیومی
 • قابلیت تا شدن داشته باشد تا حمل و جا به جایی آن راحت باشد.
 • دسته قابل تنظیم برای تنظیم ارتفاع دسته کالسکه متناسب با قد هر یک از والدین
 • داشتن سیستم ترمز مناسب و قابل اطمینان
 • تشک و پارچه های ضد تعریق و نرم و راحت برای کودک
 • داشتن سبد لوازم در زیر کالسکه
 • کاور پا برای گرم نگهداشتن پای کودک
 • سایه بان قابل تنظیم
 • داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش
 • دفترچه راهنما برای نصب و راه اندازی راحت کالسکه

خرید اینترنتی کالسکه نوزاد

در هنگام خرید کالسکه با استفاده از راهنمای خرید کالسکه نوزاد تمام نکات ذکر شده را در نظر بگیرید. استاندارد بودن و حفظ امنیت کودک مهم ترین نکته می باشد. خرید کالسکه باید با دقت زیادی انجام شود تا بتوانید مناسب با شرایط و نیازهایتان کالسکه مورد نظر را انتخاب کنید. در خرید آنلاین در فروشگاه بدو نی نی می توانید انواع کالسکه در قیمتهای متفاوت , در برندهای ایرانی و خارجی را  مقایسه و بررسی و خریداری کنید.