کودک بعد از 6 ماهگی وقت زیادی را صرف بازی کردن میکند. در این زمان هر نوع بازی که تنهایی انجام  و یا با کمک والدین باشد در نهایت به رشد کودک چه در رشد جسمی , رشد فکری , تقویت هوش کودک و تقویت مهارتهای کودک را باعث میشود. از این رو بازی کودکان 6 تا 12 ماهه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و والدین باید توجه ویژه ای نسبت به آن داشته باشند. اسباب بازیهای مناسب برای کودکان در این سن، وسایل سرگرمی ویژه و در عین حال ساده میباشند.

بازی کودکان 6 تا 12 ماهه :

کودک بعد از 6 ماهگی شروع به تشخیص و آشنایی با اطرافیانش میکند. کم کم چهره ها را میشناسد و قادر به تشخیص مادر و اطرافیان نزدیک خود میشود. در این زمان بهترین کار  برای والدین این است که وقت بیشتری را برای بازی کودک خود بگذارند. کودک در این زمان نسبت به اطراف و یا اسباب بازی ها عکس العمل نشان میدهد. نسبت به چیزی ابراز علاقه شدید میکند و یا برعکس از چیزی میترسد و یا نسبت به آن تمایلی نشان نمیدهد.

بازی نوزاد 6 ماهه به بعد شامل بازی های گروهی نیز میشود. شما میتوانید در بازی کودک با او همکاری کنید. همکاری و توجه نشان دادن شما به کودک در این سن بسیار مهم است. شما با گذاشتن وقت برای کودکتان میتوانید پی به شخصیت کودک نیز ببرید. اینکه چه علایقی دارد و رفتارهای اجتماعی کودک را بسنجید. بازی کودک نشان دهنده شخصیت کودکتان است که در حال شکل گیری میباشد.

بازی کودکان 6 تا 12 ماهه

انواع بازی و اسباب بازی های مناسب  :

حواس کودکان 6 تا 12 ماهه در حال شکل گیریست. کودک در این سن کم کم قادر به تشخیص رنگها میشود. برای نوزاد بهتر است رنگ های شاد و روشن برای  بازی کودک استفاده شود. رنگهای روشن توجه کودک را به خود جلب میکنند. بنابراین در اطراف نوزاد وسایل با رنگهای شاد قرار دهید. در تهیه وسایل کودک، سرویس خواب کودک با رنگهای روشن، آویز تخت کودک رنگارنگ، پارچه های رنگی که بتوانید به تخت نوزاد و یا گهواره کودک وصل شود را قرار دهید. رنگهای روشن در تقویت حس بینایی بسیار تاثیرگذار است و کمک بسیاری میکند.

نوزاد در این سن به صدای اطراف و اطرافیان نیز واکنش خوبی نشان میدهد. صداهایی که کودک میشنود نباید خیلی بلند باشند که باعث آزار و اذیت شدن کودک شود. شما میتوانید همراه با کودکتان آواز بخوانید و یا برایش داستان بگویید تا سرگرم شود و همچنین باعث تقویت حس شنوایی نوزاد نیز میشود. در تهیه سیسمونی نوزاد انواع جغجغه ها و اسباب بازی های صدادار و مخصوص نوزادان در این سن برای بازی کودک بسیار مناسب هستند.

بازی کودک
بازی کودک

کتاب خواندن :

کودک در این سن هنوز قادر به حرف زدن به صورت کامل نشده است. ولی هرگونه صدا و آهنگی در تکلم کودک و به حرف آمدن زودتر کودک بسیار موثر است. کتاب خواندن شما برای کودک بسیار به این امر میتواند کمک کند. این که واژه ها را برای کودک تکرار کنید و از او سوال بپرسید و منظر شنیدن جواب باشید. کودک با تمام توجه به حرفهای شما گوش میدهد و سعی میکند داستان و کلمات را به خاطر بسپارد.

برای این منظور اسباب بازی آموزشی و تهیه کنابهایی مخصوص کودکان در این سن بسیار مفید هستند. کتابهای نوزادان معمولا مصور و دارای عکسهای زیادی نیز هستند. داشتن عکسهای رنگارنگ توجه کودک را به خود جلب میکند. سعی کنید داستان ها را با صبر و حوصله کامل برای کودک بخوانید. داستان ها در پرورش و تقویت قوه تخیل کودک بسیار تاثیر گذار است.

داستان ها باعث شکل گیری شخصیت کودک و افزایش مهارتهای گفتاری کودک نیز میشود. کودکان از  داستانهای تکراری نیز لذت میبرند. زیرا با تکرار بیشتر شخصیتها را بیشتر درک میکند و احساس نزدیکی بیشتری با آنها میکند. همچنین میتوانید بدون خواندن کتاب، داستانهایی را خودتان برای کودکتان تعریف کنید. میتوانید افرادی را که میخواهید کودک آنها را به خاطر بسپارد را جز شخصیت داستان قرار دهید و برای کودک بازگو کنید.

بازی کودک
بازی کودک

خمیرهای بازی :

خمیرهای بازی برای بازی کودک بسیار مفید هستند. استفاده از خمیر بازی و یا گلهای مخصوص کودک و بهداشتی در این مورد برای بازی کردن کودکتان به کار ببرید. کودک با لمس خمیر بازی و با ساخت آن به شکلهای گوناگون در واقع در حال کسب مهارت های مختلف در ابتدای زندگی خویش است. انگشتان و دستان کودک در هنگام بازی با خمیر بازی تقویت میشود و ماهیچه های کودک را بسیار قوی میکند.

دستان و پاهای کودک تا قبل از 6 ماهگی ضعیف است و با هر حرکتی که میکند ماهیچه های بدن کودک در حال شکل گیری و تقویت میباشند. حتی برای به راه افتادن کودک تا یک سالگی، چهار دست و پا رفتن و یا سینه خیز رفتن کودک در واقع مقدمه ای برای تقویت ماهیچه های کودک برای راه رفتن کودک میباشد. بنابراین همینطور که میبینید اهمیت بازی و  اهمیت اسباب بازی های مناسب برای کودک تا چه اندازه میتواند در رشد بهتر جسمانی و فکری کودک تاثیرگذار باشد.

رنگهای این خمیرهای بازی کودک را تشویق می کند که بیشتر بازی کند و ساختمانهای حدیدی بسازد. برای نوزاد و کودک هر وسیله و یا اسباب بازی که کودک را تشویق به عکس العمل به آن کنند و یا باعث تشویق به حرکت بیشتر و بازی کردن بهتر و طولانی تر شود بسیار مناسب هستند. برای نوزاد و کودکان 6 تا 12 ماهه والدین نیز وظیفه بسیار مهمی دارند. والدین با تامین وسایل و اسباب بازی های مناسب و مخصوص نوزادان در این سن باید بازی و رفتار کودکان را کنترل کنند و در کیفیت بهتر بازی ها برای رشد بهتر کودک در زمینه های مختلف کمک کنند. 

 

سرگرمی و بازی های متنوع برای کودک در این سن عبارتند از :

 • کتاب خواندن و داستان گفتن برای کودک
 • انواع خمیرهای بازی و رنگی
 • لوازم رنگ آمیزی بهداشتی برای کودک
 • انواع پازلهای ساده و دار ای قطعات نسبتا بزرگ
 • انواع وسایل خانه سازی و ساختنی
 • آواز خواندن و شعر خواندن با کودک
 • بازی با آب و فراهم کردن اسباب بازی یا وسایلی که کودک در آب بتواند با آنها بازی کند. (پوپت و عروسک حمام )
 • عروسکهای کوچک و جغجغه ای با جنسهای پولیشی و یا پلاستیکی با کیفیت و بهداشتی برای کودک تهیه کنید.
 • انواع دندانگیرها و آینه های کوچک هم برای کودکان بسیار جذاب هستند.
 • بازی های هل دادنی و یا کشیدنی مانند واکر
 • استفاده از اسباب بازی های چرخدار و رورئک
 •  آویز تخت ساده و موزیکال
 •  تشک بازی معمولی و موزیکال

 

برای سرگرمی بیشتر کودک تعدادی از وسایل و اسباب بازی ها را همراه خود و یا درون ساک لوازم نوزاد داشته باشید و در خارج از منزل در کالسکه و یا کریر در اختیار نوزاد قرار دهید. همچنین هنگامی کودک درون روروئک بود نیز میتوانید این عروسکها و یا جغجغه ها را کنار کودک بگذارید. زیرا برای نوزاد خارج و داخل خانه فرق زیادی نمی کند. هر زمان که احتیاج به خواب داشت در کالسکه کودک میخوابد و یا بازی میکند. بنابراین در هنگام خرید سیسمونی نوزاد وسایل و اسباب بازی های لازم را برای راحتی کودک فراهم آورید.

منبع : koodakonline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button