سقط جنین چیست؟

سقط جنین به معنای از دست دادن جنین به صورت غیر عمد و خود به خودی قبل از هفته بیستم بارداری است. این اتفاق معمولا در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد. سقط اکثرا قبل از هفته دوازدم بارداری انجام می شود و بسیاری از زنان بدون اینکه از بارداری خود مطلع باشند جنین خود را از دست می دهند و چرخه قاعدگی را ادامه می دهند.

عوامل مختلفی از نظر پزشکی در سقط تاثیرگذار است و بسیاری از آنها غیر ارادی است و تحت کنترل  فرد نمی باشد. اما شناخت عوامل زمینه ساز سقط، بعضی از علائم  و .. به تشخیص، پیشگیری و درمان به موقع آن کمک می کند.

سقط و یا از دست دادن رویان برای مادران با اینکه جنین امکان حیات نداشته است است ولی یک تجربه تلخ و ناراحت کننده است، زیرا پایان حاملگی محسوب می شود. مخصوصا اگر مادر  اولین حاملگی را تجربه می کند. ولی باید توجه کنید که حدودا یک چهارم بارداری ها به سقط منجر می شوند. بنابراین آگاهی از علائم، تشخیص و مراجعه به موقع به پزشک میتواند عوارض را تا حد زیادی برای مادر کم کند.

سقط جنین
سقط جنین

علائم سقط جنین

در صورت حاملگی و سقط جنین با یک سری علائمی همراه است که باید آنها را بدانید. در خیلی از مواقع عمل سقط آنقدر سریع انجام می شود که فرد نمی تواند تشخیص دهد که چرخه قاعدگی شروع شده است و یا خونریزی به دلیل سقط می باشد. بعضی از این علائم عبارتند از :

 • خونریزی زیاد از واژن
 • لکه بینی شدید
 • ترشح مایعات و یا بافت از واژن
 • دل درد شدید
 • کمردرد خفیف تا شدید
 • انقباضات شکمی
 • گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع

هر کدام از این علائم ممکن است نشان دهنده سقط باشد. شدت این علائم نیز بسته به فرد ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. در هر صورت بعد از دیدن هر کدام از آنها بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

چه عواملی باعث سقط جنین می شود؟

عوامل متعددی وجود دارند که منجر به سقط می شوند و احتمال سقط را افزایش می دهند. یکی از دلایل مهم که باعث سقط می شود عدم رشد نرمال جنین است که این نوع سقط در سه ماهه اول بارداری بیشتر رخ می دهد. عوامل دیگری نیز همچون داشتن سقط های مکرر، استفاده از داروهای خاص و شیمیایی، مصرف الکل، دخانیات و سیگار و .. نیز ممکن است باعث افزایش سقط شوند. در اینجا به بررسی چند مورد از این عوامل می پردازیم:

سقط جنین

مشکلات ژنتیکی و یا کروموزومی

بعد از عمل لقاح و بارور شدن تخمک این کرورموزومها هستند که جنین را به وجود می آورند. کروموزومهای پدر و کروموزومهای مادر با هم ترکیب می شوند تا عمل لقاح با موفقیت انجام شود. حال اگر در این ترکیب کروموزوم ها ناهنجاری هایی به وجود بیاید ممکن است باعث سقط شود.

عدم رشد تخمک

در این حالت جنین در داخل رحم تشکیل می شود ولی به درستی رشد نمی کند و این حالت بیشتر در اوایل بارداری اتفاق می افتد و ممکن است خود به خود سقط شود. ولی در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا عمل سقط را برایتان انجام دهد.

 بارداری مولار

در این نوع بارداری کروموزومها فقط از پدر هستند و در نتیجه جنین نمی تواند رشد کند و باعث سقط می شود.

بارداری مولار جزئی و یا ناکامل

در این نوع بارداری کروموزومهای مادر باقی می مانند ولی کروموزمهای پدر نیز دو مجموعه در جنین دارد که باعث اختلات در جنین و جفت می شود.

مشکلات جفت

یکی دیگر از عواملی که ممکن است منجر به سقط شود مشکلات جفت می باشد. در صورت وجود ناهنجاری در جفت، خون رسانی به مادر و جنین متوقف می شود و جنین نمی تواند به صورت نرمال رشد کند.

مشکلات کروموزومی

کروروموزوم ها ساختار های بسیار کوچکی هستند که در سلولهای بدن وجود دارند و حامل ژن ها هستند. در هنگام لقاح نیمی از کروموزومهای مادر و نیمی دیگر از کروموزومهای پدر با هم ترکیب می شوند. اگر در هنگام ترکیب اسپرم و تخمک هر گونه اشتباه و یا ناهنجاری به وجود بیاید باعث سقط جنین می شود.

مشکلات و ناهنجاریهای رحم و گردن رحم

انواع فیبروئیدها و یا ناهنجاریهای دیگر در رحم و کردن رحم میتواند باعث سقط جنین شود. گردن رحم ضعیف و ناتوان  نمیتواند جنین را در خود نگه دارد. با رشد بارداری و جنین تا سه ماهگی اگر گردن رحم نامناسب باشد قادر نیست جنین را نگه دارد و منجر به سقط می شود. اگر شکل خود رحم نیز غیر طبیعی باشد و یا دچار عارضه سپتوم رحم و فیبروئید باشد باز هم میتوانید منجر به سقط شود. پزشک برای درمان این عارضه ها می تواند از روش جراحی استفاد کند.

سقط جنین
سقط جنین

سندرم تخمدان پلی کیستیک

زنانی که دارای این سندروم هستند در معرض بیشتر سقط جنین قرار دارند. در این بیماری به دلیل سطح بالای هورمون تستوسترون، قاعدگی و تخمک گذاری زن بسیار نامنظم می شود. تعادل هورمونها در بدن زن به هم می خورد و ممکن است باعث سقط نیز شود.

سبک زندگی و سلامتی بیرونی بر سقط جنین

شرایط سلامتی بیرونی و زندگی مادر بر سقط تاثیر گذار است. داشتن زندگی سالم باعث رشد موفق جنین در سه ماهه دوم بارداری می شود و از سقط جلوگیری می شود. از طزف دیگر فعالیت جنسی و ورزش کردن باعث سقط نمی شود. کار کردن هم به خودی خود باعث سقط نمی شود مگر اینکه با مواد شیمیایی مضر و یا تحت تشعشع کار کنید.

 بیماریهای درمان نشده

بعضی از بیماریها در صورتی که درمان نشوند می توانند باعث سقط جنین شوند. برخی از بیماریهای مزمن مادر مانند تیروئید و دیابت باعث می شوند که ماندن و رشد جنین در داخل رحم مشکل باشد و یا حتی به سقط منجر شود. بنابراین قبل از بارداری تمام شرایط و بیماریهایتان را با پزشک در میان بگذارید.

عفونتهای باکتریایی

بسیاری از میکروب ها و باکتری ها در سلامتی سلولهای جنسی زن و مرد کمک می کنند . اما گاهی بعضی از این باکتری ها ممکن است به جنین آسیب برسانند که به آنها باکتری های مضر می کویند و خطر سقط را افزایش می دهند.

استفاده از سیگار، الکل و مصرف دخانیات

سیگار کشیدن میتواند باعث سقط جنین شود. به این صورت که نیکوتین موجود در سیگار به جفت می رسد و مانع رسیدن خون و اکسیژن به جنین می شوند و باعث سقط می شود. بنابراین باید مصرف دخانیات را در هنگام بارداری کنار بگذارید.

مصرف الکل و مشروبات الکلی نیز باعث سقط جنین ناگهانی می شود. قرار گرفتن در معرض انواع مواد شیمیایی خانگی و یا کارخانه جات و .. خطر سقط را افزایش می دهند.

خرید شیشه شیر نوزاد

اختلالات ایمنی

گاهی برخی از اختلالات ایمنی و یا خود ایمنی مادر باعث می شود که کاشت جنین در رحم محدود شود و در نهایت باعث سقط شود.

بارداری خارج از رحم و سقط جنین

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک لقاح یافته در جایی غیر از رحم قرار می گیرد. در این نوع بارداری لقاح درون لوله های رحمی و یا تخمدان انجام می شود. با رشد بافت جنین در این حالت، باعث پارگی آن بافت و خونریزی مادر می شود و احتمال مرگ نیز وجود دارد. این بارداری نیز علائمی دارد که با آگاهی از آنها نسبت به تشخیص و درمان به موقع آن اقدام کنید:

سقط جنین

 • درد شانه و شکم
 • سبکی سر
 • خونریزی شدید

حامگی خارج از رحم نمی تواند ادامه پیدا کند و جنین باید سقط شود.

عواملی که باعث اختلال در رشد جنین می شوند:

همانطور که اشاره کردیم یکی از دلایل سقط، عدم رشد نرمال جنین درون رحم می باشد که می تواند منجر به سقط شود. در صورت داشتن هر نوع بیماری و مصرف دارو حتما با پزشک تان در میان بگذارید تا منعی برای مصرف آن در دوران بارداری وجود نداشته باشد. بعضی از این عوامل که رشد جنین را متوقف می کنند به شرح زیر است :

 • بارداری در سنین بالا
 • سوء تغذیه و نداشتن تغذیه مناسب
 • مصرف دخانیات و الکل
 • داشتن مشکلات هورمونی
 • بیماری تیروئید درمان نشده
 • داشتن بیماری دیابت و عدم کنترل آن
 • چاقی و داشتن اضافه وزن
 • مصرف برخی از داروها
 • عفونتها و جراحات
 • وجود مشکل در دهانه رحم
 • وجود ناهنجاری در شکل رحم
 • بالا بودن همیشگی و زیاد فشار خون
 • مسمومیت
 • بیماریهایی از جمله سلیاک، ایدز، بیماری کلیه، لوپوس، مالاریا، سرخجه، سیفلیس، کلامیدیا، سوزاک
 • بعضی از بارداری های پرخطر نیز ممکن است به سقط  منجر شوند.

خرید کالسکه مسافرتی کودک

خرید کریر نوزاد

انواع سقط جنین

برای سقط حالتهای مختلفی وجود دارد که بنا بر زمان حاملگی و شرایط مادر ممکن است یکی از این حالتها به وجود بیایند:

خطر سقط جنین یا تهدید کننده

این حالت معمولا در اوایل بارداری رخ می دهد که همراه با کمی کمر درد و خونریزی واژینال است. در این حالت ممکن است بارداری ادامه پیدا کند زیرا گردن رحم بسته است. ولی در صورت خونریزی شدید باید تحت نظر پزشک باشید.

سقط  ناقص با ناگریز

در این نوع سقط نیز زن دچار کمر دردو و درد شکمی زیادی است. خونریزی واژینال دارد و گردن رحم در این نوع سقط کمی باز می شود و خون و کمی از بافت از رحم خارج می شود. اما با باز شدن دهانه رحم، این سقط اجتناب ناپذیر است.

سقط جنین کامل

در این نوع سقط بافت بارداری به طور کامل از رحم تخلیه می شود. این نوع سقط نیز با درد کمر و شکم شدید همراه است و خونریزی زیاد از واژینال را نیز دارد. اما بعد از سقط دردها به سرعت فروکش می کنند. و با انجام سونوگرافی میتوانید آن را تایید کنید.

سقط بی علامت و یا جنین مرده

در این نوع، جنین مرده است و هیچ گونه علائم و نشانه ای نیز وجود ندارد و رشدش کاملا متوقف شده است.

سقط  مکرر

اگر سقط جنین سه بار پی در پی در سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد به آن سقط مکرر می گویند.

بعد از سقط جنین

بعد از سقط جنین ممکن است علائم زیر را داشته باشید :

 • ادامه خونریزی واژینال و لکه بینی مانند دوران قاعدگی
 • درد شکمی و گرفتگی عضلات به مقدار کم
 • ناراحتی و حساسیت در سینه ها

یعد از انجام عمل با این که ممکن است کمی از هورمونهای بارداری هنوز در بدنتان وجود داشته باشند ولی بعد از مدت سه تا شش هفته باید یک دوره قاعدگی عادی را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید:

تعیین جنسیت قبل از بارداری

انواع روش های سقط جنین و عوارض آن

روش های خانگی سقط جنین در اوایل بارداری

 

منبع : vclinic.io

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button