پستانک وسیله ای است که معمولا پدر و مادرها برای  سن نوزادی تهیه می کنند. هنگامی که نوزاد بیقراری می کند استفاده از آن می تواند مناسب باشد. نوزادان قبل از تولد و در شکم مادر عادت به مکیدن انگشتان و شصت خویش را دارند. بعد از تولد نیز عادت مکیدن ادامه پیدا می کند و باعث آرامش نوزاد می شود. استفاده از پستانک برای کودک مزایا و معایبی دارد. در این مطلب به فواید و مضرات پستانک برای نوزاد و استفاده مناسب از آن می پردازیم.

فواید و مضرات پستانک برای نوزاد

بغل کردن و تکان دادن باعث آرامش نوزاد می شود. ولی برخی از آنها به راحتی آرام نمی شوند و گریه و بیقراری می کنند. و یا با اینکه گرسنه نیستند اصرار بر مکیدن دارند. در این مواقع استفاده از پستانک برای نوزاد یک راه حل آسان و کاربردی به حساب می آید. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده زیاد از پستانک  نیز می تواند تبدیل به یک عادت برای نوزاد شود. شما می توانید با  خرید پستانک  استاندارد و استفاده در زمان مناسب برای نوزاد آن را مدیریت کنید و آسیبها و عوارض آن را کاهش دهید.

فواید استفاده از پستانک برای نوزاد

فواید و مضرات پستانک برای نوزاد
فواید و مضرات پستانک برای نوزاد

برای مادرانی که مشکلات پوستی دارند و با به دلیل مشکلات دیگر شیردهی به نوزاد برایشان دشوار است, شیشه شیر و پستانک می تواند بسیار کمک کند و مفید باشد.

استفاده از پستانک  یکی از قدیمی ترین راه های آرام کردن نوزاد می باشد. حتی والدین جوان نیز که آرام کردن نوزاد برایشان سخت است نیز معمولا از پستانک استفاده می کنند.

استفاده از پستانک در زمان خواب, به خوابیدن بهتر نوزاد کمک می کند. همچنین اگر کودک در خوابیدن مشکل داشته باشد و به اندازه کافی نخوابد, پستانک در به آرامش رسیدن و خواب راجت سودمند است.

استفاده از پستانک در کاهش و یا جلوگیری از سندروم مرگ ناکهانی نوزاد (SIDS) تایید نشده است. ولی آمارها  کاهش مرگ ناگهانی نوزادانی که از پستانک استفاده می کنند را نشان می دهند.

در هنگام مراجعه به پزشک و یا زدن واکسن پستانک برای نوزاد می تواند مفید باشد. مکیدن پستانک می تواند حواس پرتی برای نوزاد ایجاد کند و به آرامش و تسکین او کمک کند.

دیگر مزایای پستانک

اگر به همراه نوزاد قصد سفر با هواپیما را دارید, پستانک در این زمان نیز مفید است. تغییر فشار در هنگام سفر با هواپیما می تواند نوزاد را اذیت کند. مکیدن پستانک می تواند تا حد زیادی مشکلات ناشی از تغییر فشار را کاهش دهد.

برای کودکانی که به طور مداوم عادت به مکیدن پستان را دارند نیز پستانک بسیار مفید است. بعضی از نوزادان حتی بعد از سیری نیز دوست ندارن مکیدن را رها کنند و مرتب انگشتان و دست را می مکند. استفاده از پستانک برای این نوزادان کاربردیست و جلوی مکیدن انگشتان آنها را می گیرد.

نوزادانی که دچار دل درد و ناراحتی های گوارشی هستند نیز مکیدن پستانک به آرامش و تحمل دل درد نوزاد کمک می کند.

ترک پستانک راحت تر از ترک مکیدن انگشتان است.

عوارض پستانک برای نوزاد

فواید و مضرات پستانک برای نوزاد
فواید و مضرات پستانک برای نوزاد

ابتلا به عفونت گوش

مکیدن پستانک باعث انتقال باکتری ها از مجرای بینی نوزاد می شود و می تواند خطر عفونت گوش میانی در نوزادان شیرخوار را افزایش دهد. بنابراین اگر نوزاد به مکیدن پستانک عادت دارد, بهتر است از پستانک تا شش ماهگی استفاده شود و بعد از آن تا جایی که امکان دارد عادت پستانک را برای نوزاد ترک دهید. زیرا تا شش ماهگی بالاترین احتمال عفونت گوش در نوزادان می باشد.

گمراهی در مکیدن شیر مادر و پستانک

تا قبل از یک ماهگی به نوزاد پستانک ندهید. زیرا اگر نوزاد مهارت مکیدن سینه مادر را پیدا نکند ممکن است به پستانک ترجیح بیشتری پیدا کند. و باعث اختلال در تغذیه مناسب با شیر مادر شود. زیرا شیردهی مادر در شش ماه اول زندگی  ارتباط مستقیم با مکیدن نوزاد دارد. و اگر نوزاد تفاوت بین پستان مادر و پستانک را درک نکند باعث مکیدن کمتر و تولید شیر کمتر مادر می شود. توصیه می شود تا نوزاد مهارت کامل مکیدن سینه مادر را یاد نگرفته است از دادن پستانک خودداری کنید.

آسیب به رشد فک و دهان کودک

پستانک باعث آسیب و تغییرات در دهان و دندانهای کودک می شود. آسیبهایی از جمله جلوزدگی فک , تغییر حالت دندانها و تنگی قوس فک بالا به وجود می آید. استفاده بیش از حد کودک از پستانک باعث ایجاد فاصله بین فک بالا و فک پایین می شود و می تواند باعث اختلال و نا مرتب شدن رشد دندهانهای کودک در بزرگسالی شود.

همچنین هنگامی که کودک به مکیدن پستانک عادت دارد, فقط دندانهای شیری نوزاد در می آیند. دندانهای اصلی کودک معمولا از شش سالکی به بعد شروع به رویش می کنند. برای کودکانی که از پستانک استفاده می کنند ممکن است رشد دندانهای اصلی با تاخیر انجام می شود.

تاخیر در حرف زدن کودک

یکی از عوارض اصلی مکیدن پستانک, تاخیر در حرف زدن کودک است. همانطور که اشاره شد پستانک و سر شیشه روی فک و دهان کودک تاثیر می گذارند. و موجب جلو  آمدن زبان کودک می شوند. و در این حالت کودک ممکن است بعضی از کلمات را اشتباه تلفظ کند. همچنین در بلع کودک نیز می تواند اختلال ایجاد کند. پس بهتر است برای آرام کردن کودک کمتر از پستانک و بطری شیر استفاده کنید و سعی کنید روشهای دیگری را برای آرام کردن کودک امتحان کنید.

ترک عادت پستانک

مکیدن پستانک به راحتی می تواند تبدیل به عادت شود. و ترک دادن کودک از پستانک نیز یکی از دردسرهای والدین می شود. به همین دلیل بسیار از والدین کودک را به پستانک عادت نمی دهند.

بهتر است کودکانی که عادت به مکیدن پستانک دارند در یک سالگی, پستانگ را از او بگیرید. و در همان شش ماه یا یک سالگی نیز سعی کنید استفاده از پستانک را کاهش دهید و کنترل کنید.

چه زمانی به کودک پستانک ندهید؟فواید و مضرات پستانک برای نوزاد

در برخی از موارد دادن پستانک به نوزاد کار درستی نیست و نباید به کودک پستانک بدهید. در این زمانها به کودک پستانک ندهید:

اگر کودک عفونت گوش دارد و یا سابقه عفونت دارد, بهتر است پستانک را فراموش کنید.

نوزادی که در افزایش وزن و یا کاهش آن و درشیر خوردن دچار مشکل است.

اگر نوزاد مهارت مکیدن از پستان را یاد نگرفته است به نوزاد پستانک ندهید.

اگر شیر مادر به اندازه کافی تولید نمی شود نیز کودک را به پستانک عادت ندهید.

مدیریت استفاده از پستانک

با فواید و مضرات پستانک برای نوزاد آشنا شدید. برای کنترل و مدیریت استفاده از پشتانک نکات زیر را در نظر بگیرید:

توجه تمایل و خواست کودک

اگر نوزاد تمایل به پستانک ندارد, از وادار کردن کودک خودداری کنید. و سعی نکنید با هر بار گریه کردن کودک به او پستانک بدهید تا آرام شود.

توجه به زمان سیر بودن کودک

پستانک را فقط وقتی مطمئن هستید که کودک سیر است به او بدهید. زمانی که کودک گرسنه باشد, مکیدن پستانک باعث سیری کاذب در کودک و گرسنه ماندن او می شود. اگر کودک تغذیه مناسب و کافی داشت می توانید به او پستانک بدهید.

تثبیت شیر دهی و تولید شیر کافی

اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه می شود, تا زمان تثبیت شیردهی و تولید شیر کافی, از پستانک استفاده نکنید. پستانک را بین وعده‌های شیردهی به او بدهید.

زمانی که نوزاد در روال شیر خوردن مناسب و کافی قرار بگیرد به او پستانک بدهید. شیردهی برای نوزاد و مادر فواید بی شماری دارد.

پرهیز از تأخیر در تغذیه یا توجه به کودک:

از پستانک برای تاخیر در شیر دادن و یا جایگزینی برای کمبود توجه نکردن به کودک استفاده نکنید. پستانک را در زمان مناسب به کودک بدهید.

زمان خواب نوزاد

پستانک را می توانید در زمان چرت زدن و خواب نوزاد  استفاده کنید. اگر  نوزاد خوابید و پستانک از دهانش افتاد, دوباره در دهانش نگذارید. اگر کودک گریه می کند و یا بهانه گیری می کند, فورا پستانک ندهید. و روشهایی مانند بغل کردن, تکان دادن و .. را برای آرام کردن نوزاد به کار ببرید.

پرهیز از آویزان کردن پستانک:

پستانک را دور گردن نوزاد و یا گهواره وصل نکنید. نوزاد ممکن است با ربان دچار خفگی شود. پستانک را با گیره و سنجاق نیز به لباس کودک وصل نکنید.

رعایت بهداشت و نظافت پستانک

یک پستانک مناسب و استداندارد برای کودک انتخاب کنید. در صورت فرسودگی و ترک دار شدن, سریعا پستانک را تعویض کنید. برای شستشوی پستانک از آب گرم استفاده کنید. و پستانک را همیشه تمیز نگه دارید.

خودداری از آغشته کردن پستانک با مواد غذایی

فرو بردن پستانک در شیرینی, عسل, آبمیوه و .. کار درستی نیست. انواع طعمهای شیرین میتوانید باعث پوسیدگی دندانهای نوزاد شود. عسل برای نوزادان کمتر از یک سال خطر نیز بیماری خطرناک بوتولیسم را افزایش دهد.

سیسمونی فروشی بدو نی نی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button