داشتن تغذیه مناسب قبل از بارداری از اولین کارهای مادران است. اصلاح رژیم غذایی یکی از مهم ترین کارهایی است که باید قبل از بارداری انجام دهید. یک رژیم غذایی متعادل و سالم قبل از بارداری به مادر کمک میکند نا این دوران را در بهترین حالت جسمی و روانی سپری کند. با رعایت رژیم غذایی مناسب مادر میتواند به وزن ایده آل و مناسب برای این دوران برسد و از عوارض داشتن اضافه وزن و کمبود وزن در این دوران جلوگیری کند. 

داشتن رژیم غذایی قبل از بارداری همانقدر که برای زن اهمیت دارد برای مرد نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. برای داشتن یک نوزاد سالم و خانواده سالم والدین باید به خوراک و تغذیه خویش دقت کافی داشته باشند. رعایت نکردن اصول تغذیه و کمبود بعضی از ویتامینها میتواند آسیبهای جبران ناپذیری به مغز و جسم جنین وارد آورد.

نکاتی درباره رژیم غذایی مناسب قبل از بارداری :

مصرف میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات  یکی از ارزشمندترین و مهمترین قسمتهای رژیم غذایی قبل از بارداری میباشد. امیوه و سیزی جات نه تنها منلع غنی از ویتامینها و مواد نعدنی هستند, بلکه خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارند و می توانند اثر مخرب انواع رادیکال ها را کاهش دهند. بنابراین بهتر است روزانه مصرف سبزی و میوه را فراموش نکنید.

دریافت پروتئین به اندازه کافی

پرودئین ها بخش ضروری و مهم رژیم غایی قبل از بارداری را تشکیل می دهد. پروتئین ها باعث افزایش قدرت باروری می شوند.  پروتئین در گوشت گاو و یا مرغ وجود دارند. همچنین در میوه ها و غلات نیز پروتئین وجود دارد و می توانید پروتئین گیاهی را جایگزین پروتئین حیوانی کنید. تحقیقات نشان میدهد پروتئینهای گیاهی موجود در آجیل، سبزیجات و حبوبات قدرت باروری را افزایش میدهند.

افزایش مصرف آهن

آهن در رژیم غذایی قبل از بارداری بسیار با اهمیت میباشد. پیش از باداری ذخیره آهن بدن خود را به حداکثر برسانید. زیرا با شروع بارداری، آهن و دیگر مواد معدنی توسط نوزاد جذب می شود. همچنین کمبود آهن باعث نامنظم شدن چرخه تخمک گذاری نیز میشود.

آهن در مواد غذایی از جمله حبوبات، عدس و لوبیا قرمز، اسفناج و جعفری و گوشت قرمز وجود دارد. اگر به اندازه کافی گوشت قرمز مصرف نمی کنید و یا به هر دلیلی، آهن خون شما کم است با تجویز پزشک از مولتی ویتامین حاوی آهن استفاده کنید.

مصرف روی

در بدن زن کاهش روی باعث کاهش شدید استروژن و پروستروژن و سقط جنین میشود.

در بدن مرد کاهش اسپرم و ترشح تستسترون و کاهش احتمال لقارح را در بردارد. روی در رژیم غذایی قبل از بارداری در گوشت گاو ، جگر، تخم مرغ و نان وجود دارد.

مصرف ماهی و امگا 3

امگا 3 و اسیدهای چرب در تنظیم فشار خون و عملکرد کلیه ها و انتقال عصبی نقش اساسی دارد. امگا 3 برای داشتن قدرت باروری مناسب بسیار ضروری است. منبع مهم امگا 3 در محصولات دریایی است. نکته ای که در مصرف ماهی و دیگر غذاهایی دریایی باید به آن توجه کنید این است که ماهی با میزان زیاد جیوه مصرف نکنید.

ماهی یک منبع مناسب اسیدهای چرب و امگا3 و پروتئین و ویتامین D میباشد. ماهی های شاه ماهی و اره ماهی و کوسه ماهی دارای جیوه هستند. جیوه برای زنان باردار خطرناک است. مصرف ماهی در رژیم غذایی بارداری حداکتر 340 گرم در هفته توصیه میشود.

مصرف لبنیات و پروتئین :

کلسیم در رژیم غذایی قبل از بارداری برای داشتن استخوانهای سالم برای مادر بسیار ضروری میباشد.

تغذیه مناسب قبل از بارداری

مقدار مصرف کلسیم 1000 میلی گرم لازم است. از لبنیات کم چرپ و دارای کلسیم بالا استفاده کنید.

یرای تامین پروتئین در رژیم غذایی قبل از بارداری از گوشت کم چرب یا لخم، ماهی و مرغ استفاده شود.

مصرف سویا را تا جایی که میتوانید کم کنید زیرا سویا باعث کاهش شدید باروری در زنان میشود.

مصرف اسید فولیک :

اسید فولیک در رژیم غذایی قبل از بارداری باید قبل از بارداری آغاز شود و بعد از آن هم ادامه یابد. مصرف فولیک اسید به سلامت سیستم عصبی جنین و کاهش خطر نقایص مادرزادی و نخاع ( نقص لوله عصبی ) کمک بسیاری میکند.

اسید فولیک در ابتدای بارداری ( در 28 روز ابتدای بارداری ) بیشترین کمک را در جلوگیری از نقایص عصبی جنین میکند. زیرا بیشترین نقایص عصبی جنین در همین دوران اتفاق میفتد و اکثرا مادر در در این 28 روز ابتدایی نمیداند باردار است. مصرف اسید فولیک را در رژِم غذایی قبل از بارداری یک ماه قبل از تصمیم به بارداری و سه ماه بعد از آن باید ادامه داد.

خرید تخت و پارک نوزاد

کاهش مصرف کافئین و ترک سیگار و الکل :

در تغذیه مناسب قبل از بارداری میزان مصرف چای و قهوه  را تا یک فنجان در روز کاهش دهید. برخی تحقیقات نشان داده اند بین مصرف کافئین و کاهش قدرت باروری ارتباط مستقیم وجود دارد. سیگار و مواد مخدر منجر به سقط جنین، زایمان زودرس و نوزادان کم وزن و بسیار سبک وزن می شوند. مصرف نوشیدنی های الکلی میتواند منجر به ناهنجاریهای مربوط به زایمان شوند.

در رژیم غذایی قبل از بارداری و برای داشتن یک بارداری سالم الکل و دخانیات باید کاملا حذف شود.

مواد غذایی که در تغذیه قبل از بارداری برای سیستم گوارش مفیدند:

  • مصرف آب به اندازه کافی
  • مواد غذایی تخمیری
  • نان و غلات سبوس دار
  • مواد فیبردار مانند انواع سبزیجات، میوه ها و ..

خرید صندلی ماشین کودک

وزن مناسب قبل از بارداری

در هنگام بارداری باید وزن مناسب و ایده آل داشته باشید. داشتن وزن خیلی بالا و کمبود وزن می تواند اثرات نامطلوبی بر روی بارداری بگذارد. برای رسیدن به وزن مناسب و شرایط جسمی و روحی متعادل بیاد تغذیه بسیار مناسب و اصولی را در برنامه خود بگذارید.

برای تغذیه مناسب قبل از بارداری :

  • مصرف تمام گروه های غذایی از جمله لبنیات و میوه و سبزیجات تازه و پروتئین و غلات
  • مصرف مکمل های غذایی شامل آهن و اسید سولفوریک
  • ترک سیگار و الکل و دخانیات
  • کاهش مصرف کافئین تا یک فنجان در روز

بیشتر بخوانید: آمادگی مادر قبل از بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button