شیر مادر بهترین و کامل ترین غذای نوزادان است. ولی گاهی بعضی از نوزادان به دلایلی به مقدار کافی نمی توانند از شیر مادر تغذیه کنند و این امر در رشد کودک ممکن است اختلال به وجود آورد. برای جلوگیری از این امر تغذیه نوزاد با شیرخشک باید انجام شود. برای استفاده از شیر خشک برای کودک باید نکاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید تا سلامت و راحتی کودک و مادر را فراهم کنید. از جمله مقدار و تعداد دفعات شیردهی، شیشه شیر و استریل کردن شیشه شیر و ..

چه نوزادانی به تغذیه با شیرخشک نیاز دارند؟

تغذیه نوزاد با شیرخشک

بعضی از نوزادان قدرت مکیدن کافی ندارند و باعث می شود نوزاد در یک وعده کاملا سیر نشوند و همیشه احساس گرسنگی کنند و گریه کنند.

بعضی از نوزادان در سه ماهه اول زندگی به اندازه کافی وزن نمی گیرند و آن هم به دلایل مختلفی از جمله نداشتن قدرت مکیدن و .. که این امر می تواند باعث مشکل در رشد کودک شود و یا سلامتی او را به خطر بیندازد.

بعضی از مادران نیز به دلیل شاغل بودن و یا داشتن کارهای زیاد قادر نیستند در دفعات مناسب به کودک شیر بدهند و کودک احساس گرسنگی و بی تابی می کند.

برای این گروهها که قادر به دریافت کافی و استاندارد شیر مادر نیستند و همچنین چون تا 6 ماهگی استفاده از غذای کمکی امکان پذیر نمی باشد تغذیه نوزاد با شیرخشک باید انجام شود.

نکات مهم

تغذیه نوزاد با شیرخشک

تعداد دفعات شیردهی با شیر خشک

برای تغذیه نوزاد با شیرخشک در اوایل بهتر است دو یا سه ساعت یک بار به نوزاد شیر بدهید و هر زمانی که نوزاد گرسنه بود حتما به نوزاد شیر بدهید. شیر دادن به نوزاد را تحت قانون و اصول انجام ندهید و نوزاد را از شیر خوردن دریغ نکنید. بعد از گذشتن یک ماه می توانید بر روی یک برنامه منظم به نوزاد شیر خشک بدهید.

داشتن برنامه منظم در تغذیه با شیر خشک از آن جهت اهمیت دارد که از اضافه وزن کوک جلوگیری شود. معمولا نوزادانی که شیر خشک می خورند نسبت به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند دارای وزن بالاتری هستند. دادن شیشه شیر به نوزاد در دفعات معین مانع پرخوری نوزاد می شود. همچنین مادر می تواند از سیر شدن نوزاد نیز اطمینان پیدا می کند.

مقدار شیر خشک مصرفی نیز با توجه به سن و وزن کودکان متفاوت است. در حالت کلی بین 60 تا 120 سی سی با توجه به شرایط کودک توصیه می شود و در  دفعات سه بار در روز و یا بیشتر به کودک شیشه شیر بدهید. این شرایط قطعی نیستند و بستگی به کودکتان دارد. توصیه می شود که از وادار کردن کودک به شیر خوردن بپرهیزید و همچنین کودک را گرسنه نگه ندارید. مشورت با پزشک یا مشاور نیز می تواند به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید : انواع شیر خشک و عوارض آن برای نوزاد 

استریل کردن شیشه شیر

در هنگام تغذیه نوزاد با شیرخشک , اولین وسیله مورد نیاز شیشه شیر مناسب است. استریل کردن شیشه شیر و تمام لوازم مرتبط با تهیه شیربرای کودک بسیار ضروریست.

برای استریل کردن شیشه شیر، سر شیشه، پستانک می توانید آن را بجوشانید. برای اینکار آن را در قابلمه بگذارید و 5 دقیقه بجوشانید و سپس آن را بر روی یک پارچه و یا سطح تمیز قرار دهید تا کاملا خشک شود.

بعضی از شیشه شیرها مانند شیشه شیرهای پلاستیکی در اثر قرار گرفتن در گرما, بافت آنها آسیب می بیند و مواد شیمیایی موجود در آن ممکن است به محتویات داخل شیشه نفوذ کند. برای جلوگیری از این موضوع، این شیشه شیرها را باید زود به زود تعویض کنید.  یا می توانید از شیشه های پیرکس و یا شیشه های ترکیبی برای شیر خشک استفاده کنید.

شیشه های پلاستیکی را در ماکروویو یا آب جوش نگذارید. برای شستن این مدل ها از آب ولرم و کف استفاده کنید و به خوبی خشک کنید.

استریل کردن آب آشامیدنی

برای درست کردن شیرخشک برای کودک باید آن را با آب مخلوط کنید. آب لوله کشی برای تهیه شیر برای کودک قابل اطمینان نیست و بسیاری از والدین آن را می جوشانند. برای این منظور آب را به مدت یک دقیقه بجوشاند و بگذارید تو خودش خنک شود. بعد از اضافه کردن شیر به آب بهتر است بلافاصله آن را مصرف کنید. در غیر این صورت آن را حتما در یحچال بگذارید.

حرید کالسکه مسافرتی

گرم کردن شیشه شیر

شیشه های پلاستیکی از آنجا که امکان گرم کردن خود شیشه شیر همراه با شیر وجود ندارد، بعد از درست کردن شیر بلافاصله آن را به کودک بدهید. در شیشه شیرهای پیرکس یا ترکیبی نیز بعد ار درست کردن شیر تا 24 ساعت باید مصرف شود و در این مدت باید شیشه شیر را درون یخچال بگذارید.

برای گرم کردن شیشه شیرهای پیرکس از ماکررویو استفاده نکنید. زیرا مایکروویو دمای شیر را به طور ملایم گرم نمی کند و با داغ شدن بیش از حد شما را مجبور می کند تا دوباره زمان بگذارید تا خنک شود. همچنین ماکروویو مواد مغذی شیر خشک را نیز از بین می برد.

برای گرم کردن شیشه شیرهای پلاستیکی می توانید آن را داخل یک ظرف آب گرم و نه جوش قرار دهید تا دمای آن متعادل شود. همچنین می توانید آن را زیر شیر آب گرم نگه دارید. برای مدلهای دیگر شیشه شیر نیز می توانید از این روش برای گرم کردن شیر  استفاده کنید.

خرید ساک لوازم نوزاد و کودک

حالت مناسب در هنگام شیردهی

شیر دادن به کودک در حالت خوابیده کامل بسیار خطرناک است و می تواند حتی باعث خفگی کودک نیز شود. برای تغذیه با شیر خشک نیز مانند شیر مادر بهترین حالت در آغوش گفتن کودک است. مانند زمانی که از سینه مادر شیر می خورد کودک را در حالت نیمه نشسته قرار دهید. نه حالت نشسته و نه حالت خواب برای شیردهی کودک مناسب نیستند. در هنگام شیردهی سر نوزاد باید بالاتر از شکمش قرار بگیرد و بهتر است در زاویه 45 درجه (کمی کج) قرا بگیرد.

برای دادن شیر خشک به نوزاد دقیقا مانند زمان شیر دهی، کودک را در آغوش بگیرید تا کودک احساس آرامش و امنیت کند و پیوند عاطفی بین مادر و کودک برقرار شود. همچنین شیشه شیر را به هیچ عنوان به چیزی تکیه ندهید، زیرا ممکن است باعث خفگی نوزاد شود.

در هنگام شیر خوردن نوزادان معمولا مقداری هوا نیز می بلعند که باعث مشکلات رفلاکس نوزاد، نفخ در نوزاد و یا کولیک نوزادی می شوند. برای کاهش بلعیدن هوا، در هنگام شیردهی، شیشه شیر را کمی کج نگه دارید تا سر شیشه و گردن و بالای شیشه حنما از مایع شیر خشک پر باشد.

 شیر خشک مناسب برای نوزاد

شرکتهای تولید کننده شیر خشک در جهان موظفند مسائل بهداشتی و استاندارد را رعایت کنند و بنابراین در هنگام تهیه شیر خشک والدین نگرانی زیادی ندارد. معمولا شیر خشک ها تفاوت چندانی با هم ندارند. فقط بعضی از آنها  علاوه بر مواد مغذی موجود در آن شامل امگا سه و یا پروبیوتیک باشند. شیر خشک های شامل پروبیوتیک معمولا برای نوزادانی مشکل نفخ و یا رفلاکس دارند استفاده می شوند. پذیرش کودکان در شیر خشکهای مختلف نیز ممکن است با هم تفاوت داشته باشد و ممکن است بعضی از شیر خشک ها را قبول نکند. والدین می توانند مدلهای نختف را امتحان کنند تا از نوع شیر خشک مورد قبول کودک آگاه شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button