شنوایی  نوزاد و بررسی صحت سلامت نوزاد از وظایف , البته یکی از نگرانیهای والدین پس از تولد نوزاد است. عکس العمل نوزاد به صداهای مختلف نسبت به افراد بالغ متفاوت است. سنجش شنوایی نوزاد معمولا بعد از بدنیا آمدن نوزاد و در بیمارستان توسط پزشک انجام میشود.

نوزاد قبل از بدنیا آمدن و در هفته 18 بارداری توانایی شنیدن دارد. اولین صداهایی که جنین میتواند بشنود صدای ضربان قلب مادر و صدای تنفس مادر میباشد. تا هفته 24 بارداری کودک رشد میکند و شنوایی کودک بیشتر و حساس تر میشود. نوزاد در این سن تمام صداهای اطراف خویش از جمله ضربان قلب, حرکت هوا در داخل و خارج ریه ها, دستگاه گوارش مادر و حتی صدای جریان خون مادر را کاملا میشنود.

با رشد جنین صداهایی را که میتواند بشنود بیشتر میشود. و در هفته 25 و 26 بارداری نوزاد کم کم میتواند صداهای بیرونی را بشنود و واکنش نشان دهد. البته قابلا ذکر است که نوزاد صداهای بیرونی را با شدت نصف صدای واقعی میشنود. چون رحم مادر برای نوزاد حالت عایق دارد و هیچ گونه اکسیژنی در فضای داخل رحم وجود ندارد. جنین با لایه های شکم مادر احاطه شده است بنابراین شدت صدا تا رسیدن به نوزاد کاهش می یابد.

از سه ماه دوم جنین میتواند صدای مادر و اطرفیان را بشنود. ولی در سه ماهه آخر جنین دیگر کاملا قادر به تشخیص صدای مادر خویش است و به آن واکنش میدهد. شدت ضربان قلب نوزاد با شنیدن صدای آشنای مادر افزایش پیدا میکند. و به این ترتیب به صدای مادر واکنش نشان میدهد.

شنوایی نوزاد پس از تولد :

شنوایی نوزاد

همانطور که گفتیم نوزاد را از سه ماهه قادر به تشخیص صدای مادر است. بعد از تولد اولین صدایی که تشخیص میدهد صدای مادر خویش است. به طور معمول پس از تولد نوزاد  شنوایی نوزاد قبل از مرخص شدن  معاینه و بررسی میشود. در صورتیکه به طور غیر معمول و خارج از بیمارستان نوزاد به دنیا آمده باشد در ماه اول حتما نوزاد را برای سنجش شنوایی نزد پزشک ببرید. نوزاد تازه متولد شده حس بویایی و چشایی ویژه ای دارد. ممکن است نوزاد در اوایل بر روی حرکات خود کنترل زیادی نداشته باشند ولی از ادراک بسیار بالایی برای رسیدن به خواسته های خویش برخوردار است.

نوزاد در اوایل با علاقه به مزه های شیرین متولد میشود و در برابر مزه های تلخ و یا ترش گریه میکند و سرش را برمیگرداند. و اگر میخواهید به کودکتان نوشیدنی غیر از شیر مادر بدهید حتما کمی باید شیرین باشد تا کودک آن را دوست داشته باشد. بعد از تولد نوزاد صداهای محیط را هم کاملا واضح میشنود. اما ممکن است با صداهایی بلند و ناگهانی بترسند و گریه کنند. موسیقی آرام و صدای آرام شما باعث آرامش نوزاد میشود. در ابتدا ممکن است نتواند  عکس العمل خاصی نشان دهند زیرا در اوایل قادر به انجام چند کار به طور همزمان نمیباشد. ولی بعد از 4  و 5 ماهگی دیگر با شنیدن صدا میتواند سرش را برگرداند و صدا را دنبال کند.

تشخیص شنوایی  :

بعد از تولد نوزاد باید شنوایی نوزاد توسط والدین مورد محک قرار بگیرد. همچنین در این زمان باید عکس العمل نوزاد را به صدای خود و دیگران در نظر بگیرید. کودک با شنیدن صدایتان در جواب از خود سر و صدایی در می آورد. صدای شنیدن دیگران و حتی شنیدن صدای خودش کم کم برایش جذاب و جالب توجه میشود. کودک در این دوره به صداهای مختلف اطرافیان و محیط واکنشهای مختلفی دارد. مثلا با صدای محبت آمیز و مهربان شما آرام میشود و یا میخندد . برعکس با صدای بلند و ناگهانی ممکن است بترسد و حتی گریه کند.

اگر کودکتان به صدای شما واکنش نشان نداد و  تا زمانیکه شما را ندید به صدایتان جواب نداد حتما کودک را برای معاینه و سنجش شنوایی نزد متخصص ببرید. از طرف دیگر شنوایی نوزاد و شنیدن رابطه مستقیم با یادگیری حرف زدن کودک دارد. بنابراین والدین باید در صورت دادن احتمال مشکل در شنوایی نوزاد , سنجش شنوایی را انجام دهند. سنجش شنوایی فقط در هنگام تولد انجام نمیشود بلکه در ماهها و سالهای بعد هم باید انجام شود.

شنوایی نوزاد
شنوایی نوزاد

یکی از علل کم شنوایی کودک بدلیل تجمع مایع چسبنده در گوش میانی به وجود می آید. که این تجمع مایع غلیظ پشت پرده صماخ بر اثر عفونت گوش نوزاد و سرماخوردگی میتواند باشد. راههای خارج کردن این ماده از گوش نوزاد متفاوت است. یکی از راههای آن بوسیله لوله باریکی است که به گوش نوزاد وارد میکنند و آن را تخلیه میکنند و شنوایی نوزاد به حالت عادی در می آید.

یکی دیگر از دلایل کم شدن شنوایی نوزاد ایجا موم  در گوش کودک است که البته بسیار رایج میباشد.

برای برطرف کردن این مشکل از قطره استفاده میکنند و یا با یک سرنگ موم برداشته میشود و مشکل شنوایی نوزاد حل میشود.

راههای تشحیص شنوایی در کودکان :

برای تشخیص شنوایی نوزاد راههای مختلفی وجود دارد که در صورت تشخیص کم شنوایی به درمان کودک پرداخته شود.

آزمایش غربالگری شنوایی :

این آزمایش روی نوزادانی انجام میشود که مشکل خاص  عصبی دارند که روی شنوایی نوزاد تاثیر گذاشته باشد.

در این آزمایش گیرنده های کوچکی به سر نوزاد وصل میکنند و صوتهایی را از طریق گوشی به گوش کودک میفرستند و پاسخهای کودک را از طریق یارانه که به آن متصل است بررسی میکنند.

آزمایش دنبال کردن صدا :

در این آزمایش که باید بوسیله دو نفر  و معمولا در سن 7 ماهگی نوزاد انجام میشود. به این صورت که یکی از افراد یک اسباب بازی یا جغجغه را به کودک نشان میدهد و بعد آن را پنهان میکند. در این زمان که کودک مشغول پیدا کردن شی گم شده است نفر دوم صدای جغجغه ای را به صدا در می آورد . اگر کودک به صدای جغجغه برگشت یعنی شنوایی نوزاد طبیعی است وگرنه باید مورد بررسی قرار بگیرد. البته این روش برای کودکان کمی بزرگتر ممکن است جواب ندهد.

پزشک در صورت شک داشتن به شنوایی کودک میتواند با اصوات خالص شنوایی او را بسنجد.

بدینگونه که با گوشی صدای مختلفی را به گوش کودک میفرستند و کودک در صورت شنیدن باید واکنش نشان دهد.

شنوایی نوزاد

نقش والدین در تکامل شنوایی کودک :

 • تا میتوانید برای کودک کتاب بخوانید.
 • انواع موسیقی را برای کودک  بگذارید تا با انواع صداها و ملودیها آشنا شود.
 • شنیدن انواع مختلف موسیقی و صدا در تحریک حواس کودک و تکمیل شنوایی کودک تاثیر زیادی دارد.
 • با کودکتان صحبت کنید از همان بدو تولد تا با انواع لهجه ها و حالتهای گویش شما آشنا شود.
 • تا میتوانید با کودکتان حرف بزنید. ارتباط گفتاری شنیداری باعث رشد شنیداری و گفتاری کودک میشود.
 • رشد و تکامل شنوایی نوزاد در یادگیری حرف زدن کودک تاثیر زیادی دارد.
 • از کودکتان سوال بپرسید و از او بخواهید به شما جواب بدهد. و برعکس .
 • سوال پرسیدن و جواب دادن کودک باعث رشد همزمان شنوایی و گفتاری در کودک میشود.
 • انواع اسباب بازیهای آموزشی در تحریک حواس نوزاد بسیار مفید میباشند از جمله حس شنوایی کودک.
 • انواع جغجغه ها , اسباب بازیهای موزیکال در تحریک حس شنوایی نوزاد بسیار موثر است.
 • شنیدن صداهای مختلف نه لزوما فقط بچه گانه تحریک بهتر حواس نوزاد را در پی دارد.
 • آزمایش سنجش شنوایی از همان بدو تولد برای نوزاد انجام دهید.
 • در صورت شک داشتن به کاهش و یا مشکل در شنوایی کودک با متخصص در میان بگذارید.
 • آزمایشهای غربالگری را برای نوزاد پاییینتر از 6 ماهگی انجام دهید.
 • در صورت سرماخوردن نوزاد آن را جدی بگیرید و از خوب شدن کودک اطمینان حاصل کنید.
 • در صورت داشتن تب حتما به پزشک مراجعه کنید. تا از عفونت کودک جلوگیری شود.

 

منبع : delgarm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button