صندلی ماشین کودک

راهنمای کامل برای سفر با نوزاد

سفر با نوزاد

سفر با نوزاد برای بعضی از والدین یکی از تصمیم گیری های دشوار یه حساب می آید و سختی های خاص خودش را دارد. اما این بدان معنا نیست که نمی توانید همراه با نوزاد, یک مسافرت لذت بخش داشته باشید. طبیعی است که سفر با نوزاد نسبت به سفرهای معمولی تفاوتهای خواهد داشت. در حالت کلی سفر با نوزاد نسبت با سفر با کودک نوپا راحت تر است. زیرا نوزاد ساعتهای زیادی در خواب به سر می برد و تغذیه نوزاد نیز با شیر مادر یا شیر خشک انجام می شود. و با رعایت نکاتی در مورد ایمنی و تغذیه نوزاد می توانید شرایط سفر راحت را برای نوزاد دلبندتان فراهم کنید.

مراقبت از نوزاد در سفرهای کوتاه مدت و یا طولانی مدت و در انواع سفرهای هوایی, زمینی و.. یکی از نگرانی های والدین مخصوصا مادران جوان است. تمام وسایل مورد نیاز نوزاد برای مسافرت را باید جمع کنید. و هیچ کدام ار اقلام آن را نباید فراموش کنید. همچنین نوزاد معمولا متوجه نمی شود در حال مسافرت است. بنابراین آرامش و راحتی  را درست مانند زمانی که در خانه است باید برای نوزاد فراهم کنید.

چه زمانی برای سفر با نوزاد شیر خوار مناسب است؟

مسافرت با نوزاد از هفته دوم تولد در صورتی که دچار زردی نباشد و بیماری دیگری نداشته باشد معمولا بلا مانع است. همچنین نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند و رشد خوب مطابق با منحنی رشد کودکان داشته باشد تا امکان سفر رفتن با نوزاد فراهم شود.

نوزادان شیر خوار به دلیل سیستم ایمنی ضعیف بسیار حساس هستند و آمادگی ابتلا به عفونت  و یا بیماریهای واگیر دار را دارند. و به همین علت در انتخاب مکانهایی که قصد رفتن به همراه نوزادتان را دارید باید دقت بیشتری کنید. از رفتن به شهرهایی که بیماریهای عفونی مانند مالاریا در آن ها شیوع دارند بپرهیزید. همچنین شرایط آب و هوایی را نیز در مسافرت با نوزاد باید در نظر بگیرید. نوزادان تحمل هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد را ندارند. از این رو از سفر به مناطقی که خیلی گرم و یا خیلی سرد هستند خودداری کنید.

لباس به اندازه کافی بردارید

نوزاد زیاد لباس کثیف می کند و مجبورید لباسهای نوزاد را زود به زود تعویض کنید. و اگر امکان شستشوی لباس را داشته باشید باید مرتبا لباسها را بشورید و خشک کنید. از رو بهتر است لباسهای نخی برای نوزاد ببرید که راحت شسته و خشک شوند. اگر در فصل سرما سفر می کنید تعداد لباسهایی که می برید باید بیشتر باشد. چون شستشو و خشک کردن لباسها در سرما مشکل است. همچنین لباس گرم به اندازه کافی برای نوزاد به همراه داشته باشید.

اگر در فصل گرم مسافرت می کنید سعی کنید لباسهای خنک و نخی آستین دار برای نوزاد استفاده کنید. زیرا لباسهای آستین کوتاه و یا بندی زیر نور آفتاب می تواند باعث سوختگی پوست نوزاد شود.

چمدان یا ساک لوام نوزاد

برای به همراه داشتن لوازم نوزاد بهتر است یک چمدان و ساک مخصوص برای نوزاد داشته باشید. تا بتوانید تمام لوازم ضروری نوزاد را به همراه خود ببرید. از لوازم ضروری مورد نیاز در سفر به موارد زیر را می توان نام برد:

پستانک: برای آرام کردن نوزادان در هنگام خوابیدن و .. مناسب است.

دستمال مرطوب: برای پاک کردن صورت و بدن کودک بسیار کاربرد دارد. برای خودتان نیز می توانید دستمال مرطوب و ضد عفونی کننده به همراه داشته باشید.

کیسه پلاستیکی: برای قرار دادن پوشک نوزاد و یا لباسهای کثیف نوزاد به کار می رود.

کرم ضد آفتاب : برای جلویری از سوختن پوست نوزاد در برابر آفتاب حتما کرم و یا لوسیون ضد آفتاب تهیه کنید.

کرم سوختگی نوزاد: پوست نوزادان معمولا به علت پوشک دچار سوختگی و قرمزی می شوند. از این رو بعد از هر بار تعویض و شستشوی پوشک می توانید از پماد برای نوزاد استفاده کنید.

شیر خشک: اگر نوزاد را با شیر خشک تغذیه می کنید باید آن را نیز به همراه داشته باشید. سعی کنید به مقدار بیشتر از نیاز نوزاد شیر خشک به همراه داشته باشید. زیرا در طول سفر ممکن است نتوانید آن را تهیه کنید.

پتو و بالش سفری: برای نوزاد به همراه داشته باشید تا در تمام طول سفر مخصوصا زمانی که در هواپیما هستید خواب راحت و آرامی داشته باشد.

کالسکه به همراه داشته باشید.

نوزادان مدت زمان زیادی در شبانه روز می خوابد. و برای نوزاد فرقی نمی کند که در خانه و یا بیرون است.  بنابراین در مسافرت نیز باید به خواب نوزاد توجه کنید و امکان خواب راحت را برایش فراهم کنید. کالسکه یک وسیله مناسب و راحت برای حمل و جا به جایی نوزاد است. و با داشتن حالت لمیده و خوابیده کامل می تواند یک جای خواب عالی نیز برای نوزاد باشد. در محل اقامتتان نیز با خوابندن نوزاد در کالسکه و راه بردن آن می توانید او را آرام کنید تا به خواب رود.

بعضی از والدین ممکن است به علت سختی جا به جایی کالسکه از بردن آن خودداری کنند. ولی بغل کردن نوزاد در مسافرت با وجود حمل وسایل دیگر کار سخت تری است.

امروزه کالسکه های مسافرتی با قابلیت تا شدن و وزن کم و سبک وجود دارند که حمل آن را برای والدین آسان کرده است. بعضی از این کالسکه ها قابلیت بردن به کابین هواپیما را نیز دارند و می توانید به راحتی بالای سر خودتان در کابین قرار دهید. و در تمام سفرهای دیگر با ماشین و .. نیز می توانید آن را به همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین کالسکه مسافرتی

آغوشی نوزاد

برای نوزادان کمتر از 6 ماهگی استفاده از آغوشی بسیار کاربردیست. نوزاد ساعتهای طولانی می خوابد و برایش فرقی نمیکند که کجا میخوابد . با استفاده از آغوشی در سفر شما همزمان می توانید هم به گردش و خرید و دیگر کارهایتان در سفر برسید و نوزاد هم در آغوش شما و با امنیت بخوابد. ولی برای نوزادان سنگین وزن تر استفاده از آغوشی به مدت طولانی می تواند شما را خسته کند.

صندلی ماشین

صندلی ماشین نوزاد نیز برای حمل و راحتی نوزاد در سفر بسیار مناسب است. اگر با ماشین مسافرت می کنید نگه داشتن نوزاد در داخل ماشین کار مشکلی است. در هنگام سفر با ماشین امنیت و راحتی نوزاد را فراهم کنید. استفاده از صندلی ماشین برای مسافرتهای طولانی و داخل شهر کارایی دارد. فقط صندلی ماشین را باید بر روی صندلی عقب خودرو قرار دهید. در هنگام سفر با هواپیما نیز می توانید صندلی ماشین را به همراه خود ببرید. درون هواپیما میتوانید نوزاد را در صندلی بگذارید. و بعد از آن و در طول سفر در ماشین باز هم از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین صندلی ماشین کودک

سفر هوایی با نوزاد

سفر با نوزاد سختی های خودش را دارد و تغذیه نوزاد و عوض کردن او باید موقع نیاز انجام شود. بنابراین سعی کنید سفرهای کوتاه مدت و نزدیک تر را با هواپیما انتخاب کنید. در صورت طولانی بودن مقصد نیز سفرهایی را انتخاب کنید که بدون توقف و بدون نیاز به جا به جایی پرواز باشد. زیرا جا به جا کردن نوزاد کار مشکلی می تواند باشد. همچنین اگر می توانید و از نظر مالی مشکل ندارید یک صندلی جداگانه برای نوزاد تهیه کنید تا در طول مسیر نخواهید نوزاد را در آغوش بگیرید. و امنیت و راحتی نوزاد تامین شود.

حفظ امنیت نوزاد را نیز در هواپیما فراموش نکنید. اگر نوزاد را در آغوش دارید حتما در طول مسیر کمربند ایمنی را ببندید. چون در طول سفر و بر اثر تکانهای هواپیما ممکن است نوزاد از بغل شما به پایین بیفتد.

قبل از سفر شدن به هواپیما پوشک نوزاد را تعویض کنید, تا مجبور نباشید در هواپیما این کار را انجام دهید. همچنین تا می توانید با نوزاد قبل از سوار شدن بازی کنید تا انرژی نوزاد تمام شود و خسته شود و هنگام پرواز نوزاد بیشتر بخوابد.

 بلند شدن و فرود هواپیما

هنگم تیک آف و یا نشستن هواپیما فشار هوا تغییر می کند. این تغییر فشار میتواند باعث گوش درد در نوزاد شود. برای جلوگیری از گوش درد نوزاد در این زمان می توانید به او شیر بدهید. شیر دادن مانع درد گوش نوزاد می شود. اگر نوزاد اهل شیر خوردن نیست می توانید به او پستانک بدهید. مکیدن پستانک نیز می تواند مانع گوش درد نوزاد د و باعث آرامش نوزاد شود.

همچنین ساک لوازم و یا کیف دم دستی برای وسایل نوزاد نیز حتما به همراه داشته باشید و تمام لوازم ضروری نوزاد از جمله شیشه شیر, پستانک و پوشک را درون آن قرار دهید تا بتوانید هر لحظه به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین لباس نیز داخل ساک داشته باشید, زیرا ممکن است در طول سفر مجبور به تعویض لباس نوزاد شوید.

در سفرهای هوایی از کمک گرفتن از مسافران دیگر و یا مهمانداران خجالت نکشید. درست کردن شیر خشک برای نوزاد, تعویض پوشک و لباس نوزاد و یا خواباندن او در هواپیما به تنهایی می تواند کار سختی باشد . ولی با کمک گرفتن از اطرافیان و نگه داشتن نوزاد توسط آنها می توانید این کارها را راحت تر انجام دهید.

سفر با نوزاد با قطار

مسافرت به همراه نوزاد با قطار از راحت ترین مسافرتها می تواند باشد. سفر با قطار نسبت به سفر با اتومبیل برای مادر و نوزاد راحت تر است. اگر نوزادتان کمتر از سه ماه سن دارد در روز سفر کنید. زیرا نوزاد ساعتهای طولانی در خواب است. اگر نوزاد بالاتر از سه ماه است مسافرت در شب را انتخاب کنید.

همچنین کودک را بر روی صندلی در کنار در راهرو بخوابانید. و از قرار دادن نوزاد در کنار پنجره خودداری کنید. روی کودک را خوب بپوشانید و اگر هوا سرد است از جوراب و پاپوش برای نوزاد استفاده کنید. در هوای گرم نیز لباس راحتی به نوزاد بپوشانید. به علت طولانی بودن زمان سفر با قطار پوشک به اندازه بیش از نیاز کودک به همراه داشته باشید. تا در صورت داشتن تاخیر قطار پوشک به اندازه داشته باشید.  زیرا  در طول سفر ممکن است چندین بار مجبور به تعویض پوشک نوزاد شوید.

سفر با نوزاد با ماشین شخصی

در صورت داشتن ماشین امن و مناسب سفر با نوزاد را می توانید با اتومبیل خودتان انجام دهید. از مزایای سفر با اتومبیل این است که می توانید آن را مدیریت کنید. زمان رفتن و توقف به عهده خودتان است. همچنین می توانید در صورت نداشتن وسایل مورد نیاز کودک مانند پوشک و یا شیر خشک آن را از فروشگاههای بین راهی تهیه کنید. در سفر با ماشین سعی کنید روزهای خلوت سال را انتخاب کنید. زیرا در این زمان دسترسی به امکانات رفاهی برای شما و فرزندتان راحت تر انجام می شود. می توانید مسیر را از قبل انتخاب کنید و تمام امکانات بین راهی از قبیل فروشگاه, رستوران و پمپ بنزین و .. را چک کتید.

نکته مهم دیگر استفاده از صندلی مناسب برای نوزاد در داخل ماشین است. صندلی ماشین خودتان را تنظیم کنید و آن را  بر روی صندلی خودرو کاملا محکم کنید. برای خواب نوزاد کریر نیز می توانید در داخل خودرو استفاده کنید. کریر را نیز با استفاده از کمربند خودرو بر روی صندلی ببندید و آن را محکم کنید.

بیشتر بخوانید: چه سنی برای استفاده از روروئک مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.